Κούβα Κούβα – ενοικίαση αυτοκινήτου

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα σας,
Σκέφτομαι τις μέρες εκτος Αβάνας/Βαραδέρο να νοικιάσω αμάξι. Έχετε κάποια εταιρεία να μου προτείνετε για να ...
Καλημέρα. Είναι η πιο σωστή κίνηση που μπορείς να κάνεις, θα γλιτώσεις χρόνο και κόπο.
Δε ξέρω ποια είναι η πιο αξιόπιστη, θα σου μεταφέρω τη προσωπική μου εμπειρία.
Κλείσαμε με την havanautos, τρεις μήνες και κάτι πριν πάμε στη Κούβα.
Η παραλαβή έγινε στο κέντρο της Αβάνας, απέναντι από ένα ξενοδοχείο που ήταν η έδρα τους λίγα λεπτά απόσταση από τη πλατεία της επανάστασης.
Εν αντιθέσει με όσα διάβασα εδω πριν πάω, ο χρόνος αναμονής για να παραλάβω το αυτοκίνητο ήταν μόνο λίγα λεπτά.
Στα υπόψιν ότι είναι σοβαρό έξοδο, ισως το πιο σοβαρό και το μόνο από όσα πληρώσαμε αδρά σε όλη την εκδρομή (μιλάω πάντα για δύο άτομα). Ούτε διαμονές, ούτε εισιτήρια. Το αυτοκίνητο.
Οι τιμές ενοικίασης είναι περίπου 30-40% πάνω σε σχέση με την Ελλάδα, και η τιμή του καυσίμου αντίστοιχη!
 
Last edited:

Manos46

Member
Μηνύματα
594
Likes
2.465
Ταξίδι-Όνειρο
???
Μπαίνω κάθε μερα εδώ και 2 μηνες στην havanautos για ενοικίαση τον Φεβρουάριο αλλά δεν μου βγαζει διαθέσιμο αυτοκίνητο...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπαίνω κάθε μερα εδώ και 2 μηνες στην havanautos για ενοικίαση τον Φεβρουάριο αλλά δεν μου βγαζει διαθέσιμο αυτοκίνητο...
Ε μάλλον δεν εχει. Ο υπεύθυνος ενοικιασης στο καμαγουει μου είπε πως δεν έχουν μεχρμ το Μάρτιο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ έλλειψη αυτοκινήτων στην Κούβα. Συνήθως τα κλείνουν οι ίδιοι οι Κουβανοί για ΜΗΝΕΣ προκειμένου να τα δουλεύουν ως ταξί μεγάλων αποστάσεων. Στη χώρα κάτω από το 1% των πολιτών είναι κάτοχοι αυτοκινήτου, το οποίο σημαίνει πως υπάρχει μεγάλο περιθώριο κέρδους για να ενοικιάσει κανείς αυτοκίνητο και να το εκμεταλλευθεί ως υπεραστικό ταξί.

Τώρα, ο Φλεβάρης είναι high season και τα ενοικιαζόμενα προς διάθεση είναι απειροελάχιστα. Ένας ταξιτζής που ξέρει πως θα έχει καθημερινά πελατεία που του αποφέρει 200-300 cuc δε διστάζει να το κλείσει μήνες πριν και για πολύμηνη μίσθωση, πληρώνοντας εκτός από τη μίσθωση και ένα ημερήσιο "μπόνους" για τον υπάλληλο ενοικίασης που θα του εξασφαλίσει πως θα έχει αμάξι για να δουλέψει. Κοινώς, ο τουρίστας δεν είναι προτεραιότητα, μάλλον ο τελευταίος τροχός της αμάξης είναι.

Υποτίθεται πως θα μπουν νέα αυτοκίνητα στο σύστημα αυτό το μήνα κιόλας, περιμένουμε μερικές χιλιάδες αμάξια ακόμη. Δεν ξέρω πόσα από αυτά θα είναι διαθέσιμα, αλλά δεν είναι κακή ιδέα να μπαίνεις καθημερινά και να κοιτάς. Άλλες εταιρείες/σάιτ κοίταξες;
 

StSiotis

Member
Μηνύματα
28
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ έλλειψη αυτοκινήτων στην Κούβα. Συνήθως τα κλείνουν οι ίδιοι οι Κουβανοί για ΜΗΝΕΣ προκειμένου να τα δουλεύουν ως ταξί μεγάλων αποστάσεων. Στη χώρα κάτω από το 1% των πολιτών είναι κάτοχοι αυτοκινήτου, το οποίο σημαίνει πως υπάρχει μεγάλο περιθώριο κέρδους για να ενοικιάσει κανείς αυτοκίνητο και να το εκμεταλλευθεί ως υπεραστικό ταξί.

Τώρα, ο Φλεβάρης είναι high season και τα ενοικιαζόμενα προς διάθεση είναι απειροελάχιστα. Ένας ταξιτζής που ξέρει πως θα έχει καθημερινά πελατεία που του αποφέρει 200-300 cuc δε διστάζει να το κλείσει μήνες πριν και για πολύμηνη μίσθωση, πληρώνοντας εκτός από τη μίσθωση και ένα ημερήσιο "μπόνους" για τον υπάλληλο ενοικίασης που θα του εξασφαλίσει πως θα έχει αμάξι για να δουλέψει. Κοινώς, ο τουρίστας δεν είναι προτεραιότητα, μάλλον ο τελευταίος τροχός της αμάξης είναι.

Υποτίθεται πως θα μπουν νέα αυτοκίνητα στο σύστημα αυτό το μήνα κιόλας, περιμένουμε μερικές χιλιάδες αμάξια ακόμη. Δεν ξέρω πόσα από αυτά θα είναι διαθέσιμα, αλλά δεν είναι κακή ιδέα να μπαίνεις καθημερινά και να κοιτάς. Άλλες εταιρείες/σάιτ κοίταξες;
Είχαμε και εμείς θέμα με το site της havanautos. Συνέχεια ήταν μη διαθέσιμα και κλείσαμε από εδώ
http://www.carrentalcuba.com
Φαίνονται εντάξει και μου έστειλαν και οτι χαρτιά χρειάζονται, πάλι από havanautos είναι κ αυτό που κλείσαμε..
 
Last edited by a moderator:

lenamis

Member
Μηνύματα
24
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Καλησπέρα, στην προηγούμενη σελίδα έχω το πρόγραμμα που θα ακολουθήσουμε εμεις...Πάμε λίγο μετά από εσένα..Κοίτα cayo coco είναι αρκετά μακρυά για εμένα και όπως είπε και ο @Yorgos δεν φαίνεται να αξίζει και πολύ..Νομίζω ότι για τις μακρυνές περιοχές χρειάζεσαι το αμάξι γιατί η viazul έχει περίεργα δρομολόγια και χάνεις όλη την μέρα...Για βινιάλες πχ μπορεί να πας από Αβάνα χωρίς να νοικιάσεις γιατί είναι κοντά..
Σ΄ευχαριστώ πολύ! Μπορώ να σε ρωτήσω για πόσες ημέρες έκλεισες το αυτοκίνητο και σε τιμή?

Σ΄ευχαριστώ πολύ! Μπορώ να σε ρωτήσω για πόσες ημέρες έκλεισες το αυτοκίνητο και σε τιμή?
νομίζω πως Αβάνα υπάρχουν οργανωμένες εκδρομές για Βινιάλες. Νομίζετε αξίζουν?
 
Last edited by a moderator:

Manos46

Member
Μηνύματα
594
Likes
2.465
Ταξίδι-Όνειρο
???
Υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ έλλειψη αυτοκινήτων στην Κούβα. Συνήθως τα κλείνουν οι ίδιοι οι Κουβανοί για ΜΗΝΕΣ προκειμένου να τα δουλεύουν ως ταξί μεγάλων αποστάσεων. Στη χώρα κάτω από το 1% των πολιτών είναι κάτοχοι αυτοκινήτου, το οποίο σημαίνει πως υπάρχει μεγάλο περιθώριο κέρδους για να ενοικιάσει κανείς αυτοκίνητο και να το εκμεταλλευθεί ως υπεραστικό ταξί.

Τώρα, ο Φλεβάρης είναι high season και τα ενοικιαζόμενα προς διάθεση είναι απειροελάχιστα. Ένας ταξιτζής που ξέρει πως θα έχει καθημερινά πελατεία που του αποφέρει 200-300 cuc δε διστάζει να το κλείσει μήνες πριν και για πολύμηνη μίσθωση, πληρώνοντας εκτός από τη μίσθωση και ένα ημερήσιο "μπόνους" για τον υπάλληλο ενοικίασης που θα του εξασφαλίσει πως θα έχει αμάξι για να δουλέψει. Κοινώς, ο τουρίστας δεν είναι προτεραιότητα, μάλλον ο τελευταίος τροχός της αμάξης είναι.

Υποτίθεται πως θα μπουν νέα αυτοκίνητα στο σύστημα αυτό το μήνα κιόλας, περιμένουμε μερικές χιλιάδες αμάξια ακόμη. Δεν ξέρω πόσα από αυτά θα είναι διαθέσιμα, αλλά δεν είναι κακή ιδέα να μπαίνεις καθημερινά και να κοιτάς. Άλλες εταιρείες/σάιτ κοίταξες;
Σε άλλες εταιρείες υπάρχουν αυτοκίνητα αλλά δεν ξέρω πόσο safe είναι αυτες...
 

Chrisem

Member
Μηνύματα
25
Likes
3
Καλησπέρα στο φόρουμ. Παλεύω εδώ και δυο μέρες να κλείσω αυτοκίνητο και δεν δέχεται την πληρωμή μέσω χρεωστικής κάρτας . Του έχει τύχει κάτι αντίστοιχο κανενός από το φόρουμ ?
 

Manos46

Member
Μηνύματα
594
Likes
2.465
Ταξίδι-Όνειρο
???
Καλησπέρα στο φόρουμ. Παλεύω εδώ και δυο μέρες να κλείσω αυτοκίνητο και δεν δέχεται την πληρωμή μέσω χρεωστικής κάρτας . Του έχει τύχει κάτι αντίστοιχο κανενός από το φόρουμ ?
Από ποια εταιρεία προσπαθεις να κλεισεις;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom