Κούβα Κούβα – ενοικίαση αυτοκινήτου

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Στα γνωστά sites δεν υπάρχει η επιλογή για τύπου μικτή ασφάλεια όπως στον υπόλοιπο κόσμο. Είναι οντως ετσι ή κατι μου διαφεύγει ; Και αν όντως δεν έχει μικτή ασφάλεια, αυτό έχει τίποτα ιδιαίτερους κινδύνους εκεί ή απλά έτσι συνηθίζεται; Ρωτώ, για να μπλέξουμε με υπέρογκες χρεώσεις σε περίπτωση ζημιάς από τρίτους.

Ευχαριστώ και πάλι.
Δεν έπεσε στην αντίληψη μας κάτι τέτοιο. Ούτε υπήρχε σαν επιλογή, ούτε ζητήθηκε.
Το μόνο που ζητήθηκε είναι μια εγγύηση 200 CUC, η οποία μας επιστράφηκε κατά τη παράδοση.
Νομίζω ότι αυτό λειτούργησε και σαν ασφάλεια.
Μην αμελήσετε να βάλετε και δεύτερο οδηγό από την αρχή, σε περίπτωση κούρασης του πρώτου.
Είναι σημαντικό πριν παραλάβετε να τσεκάρετε το αυτοκίνητο. Γρατζουνιές, πατέντες, και κυρίως ρεζέρβα κι εργαλεία. Θα χρειαστεί 90%. Μεγάλη προσοχή σε περιπτώσεις ''λάστιχου'' (η φούιτ που λέμε και στο Βορρά:haha:) σε Σάντα Κλάρα και Τρινιδάδ. Εμπιστοσύνη σε κανέναν που θα εμφανιστεί από το πουθενά, οι χρεώσεις είναι υπέρογκες. Γνωστά κόλπα για να φάνε λεφτά από τους τουρίστες. Αλλαγή ελαστικού, και στο βουλκανιζατέρ μόνοι σας.
Ελπίζω να μη χρειαστεί φυσικά όλο αυτό, αλλά θα είναι καλό να το έχετε υπόψιν σας.
Επίσης, σεβασμό στα όρια ταχύτητας. Θα σας σταματήσουν σε όλο αυτό που θα κάνετε τουλάχιστον 3 φορές για έλεγχο, ενδεχομένως και περισσότερες!
Τώρα για το παρκινγκ, αν δε διαθέτουν τα Casas, σίγουρα θα βολευτείτε κάπου. Ρωτήστε τον Ιδιοκτήτη - Ξενοδόχο, και με 1-2 cuc τη νύχτα θα έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα. Τέλος Ιουλίου; Αργήσατε πολύ για το αυτοκίνητο, λογικό να βρείτε τετοιες τιμες.
Εφόσον υπάρχουν 4 άτομα, κατα τη γνώμη μου θα ήταν καλό να το νοικιάσετε. Συγκριτικά με τα λεφτά που θα δώσετε σε ταξι & Viasul, αν βρείτε, τι θα βρειτε κτλ. Χώρια που μπορείτε να δείτε και μέρη που δε θα βλέπατε υπό αλλες συνθήκες, όπως π.χ. την απίστευτη φύση στο δρόμο απο Τρινιδάδ για Σαντα Κλάρα.
Δε φαντάζεσαι πόση ευελιξία προσφέρει το αυτοκίνητο. Θα διάβασες και τις εντυπώσεις στις προηγούμενες σελίδες.
Ειδικά στο Βιναλες- Σιενφουεγος, και στο Ρεμέδιος-Αβάνα, θα με καταλάβεις..
Προσοχή στους δρόμους, μεγάλη προσοχή. Οδηγάμε μόνο μέρα και με τη σχετική επιφύλαξη.
Προσοχή και στις αποστάσεις. Δεν είναι τα δεδομένα όπως της Ελλάδας. Να ξεκινάτε όσο πιο πρωί γίνεται.
Nαι σε όλα, που λένε και στη Βουλή.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.469
Ταξίδι-Όνειρο
???
Γνωριζει κανείς το συγκεκριμένο σαιτ www.cubacation.es ? Ειναι ασφαλες; Ενοικιαζουν αυτοκίνητο χωρίς πιστωτική καρτα.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.469
Ταξίδι-Όνειρο
???
Ψαχνω για αυτοκίνητο στο havanauto για τον Φεβρουάριο αλλά μου δειχνει οτι δεν υπάρχουν διαθέσιμα.. Ειναι δυνατον; Ή είναι πολύ νωρίς ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ψαχνω για αυτοκίνητο στο havanauto για τον Φεβρουάριο αλλά μου δειχνει οτι δεν υπάρχουν διαθέσιμα.. Ειναι δυνατον; Ή είναι πολύ νωρίς ;
Μας έχουν ανακοινώσει ότι θα αγοραστούν άλλα 7.000 ενοικιαζόμενα, αλλά ακόμη δεν έχουν μπει στο σύστημα, λογικά θα μπουμ στους προσεχείς μήνες.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
@Yorgos μήπως έχεις ακούσει για το cubacation ? Είναι να πάμε Κούβα σε 1 μήνα και ενώ ήταν να μετακινηθούμε με ταξί άλλαξε λίγο το πλάνο βρήκαμε κάποιον σαν ξεναγό/οδηγό που μιλάει Ελληνικά και επειδή αυτός οδηγεί σκεφτόμαστε (δεν είναι σίγουρο ακόμη) να κλείσουμε αυτοκίνητο απο εκεί καθώς είναι αρκετά πιο οικονομικό απο τα υπόλοιπα site που έψαξα. Επίσης, βλέπω ότι σε όλα τα site δεν υπάρχει αυτοκίνητο που να χωράει πάνω απο 2 μεγάλες βαλίτσες (είμαστε 4 άτομα εκ των οποίων 2 γυναίκες καταλαβαίνεις ότι είναι αδύνατο να πέσουμε κάτω απο τις 3 βαλίτσες :haha:). Είναι όντως έτσι ?

Αν έρθουμε χώρις να έχουμε κλείσει τίποτα υπάρχει περίπτωση να μην βρούμε ταξί απο Αβάνα για Σιενφουέγκο και απο Τρινιδάδ για Βαραδέρο ?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
μήπως έχεις ακούσει για το cubacation ?
Όχι.

Είναι να πάμε Κούβα σε 1 μήνα και ενώ ήταν να μετακινηθούμε με ταξί άλλαξε λίγο το πλάνο βρήκαμε κάποιον σαν ξεναγό/οδηγό που μιλάει Ελληνικά και επειδή αυτός οδηγεί σκεφτόμαστε (δεν είναι σίγουρο ακόμη) να κλείσουμε αυτοκίνητο απο εκεί καθώς είναι αρκετά πιο οικονομικό απο τα υπόλοιπα site που έψαξα.
Δεν κατάλαβα από πού θα κλείσετε αυτοκίνητο. Αν το "από κει" σημαίνει όταν φτάσετε στην Κούβα, ξέχασέ το, θες κράτηση ΜΗΝΕΣ πριν. Αν εννοείς το cubacation δεν το γνωρίζω. Αν το "από κει" είναι ο οδηγός που μιλάει Ελληνικά, επίσης δεν έχω άποψη για τον άνθρωπο.
Επίσης, βλέπω ότι σε όλα τα site δεν υπάρχει αυτοκίνητο που να χωράει πάνω απο 2 μεγάλες βαλίτσες (είμαστε 4 άτομα εκ των οποίων 2 γυναίκες καταλαβαίνεις ότι είναι αδύνατο να πέσουμε κάτω απο τις 3 βαλίτσες :haha:). Είναι όντως έτσι ?
Όχι, έχω δει από τζιπ μέχρι βανάκια, απ' όλα νοικιάζονται. Αν είστε 4 άτομα, τότε η ενοικίαση αυτοκινήτου (με ή χωρίς οδηγό) είναι απείρως πιο οικονομική από τα λεωφορεία.
Αν έρθουμε χώρις να έχουμε κλείσει τίποτα υπάρχει περίπτωση να μην βρούμε ταξί απο Αβάνα για Σιενφουέγκο και απο Τρινιδάδ για Βαραδέρο ?
Αυτά τα βρίσκετε σε ένα πεντάλεπτο επιτόπου.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Το "απο εκεί" πήγαινε στο cubacation.
Τώρα που έψαχνα για αυτοκίνητο για 1 μήνα μετά (23/9) έχω βρει σε αρκετά site (και απο το havanaautos που έχουν προτείνει στο forum). Μάλλον και αυτό είναι ένδειξη σε αυτό που έλεγες για το ότι ο τουρισμός τους έχει πέσει αρκετά.
Το βασικό μας πρόβλημα είναι οι βαλίτσες (αν θα χωρέσουμε). Το δεύτερο πρόβλημα είναι ότι κανείς απο τους 4 δεν οδηγέι. Οπότε στο αρχικό πλάνο ήταν να μετακινηθούμε με ταξί τύπου βαν απο το site που νομίζω εσύ μου είχες προτείνει (taxivinalescuba).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το "απο εκεί" πήγαινε στο cubacation.
Τώρα που έψαχνα για αυτοκίνητο για 1 μήνα μετά (23/9) έχω βρει σε αρκετά site (και απο το havanaautos που έχουν προτείνει στο forum). Μάλλον και αυτό είναι ένδειξη σε αυτό που έλεγες για το ότι ο τουρισμός τους έχει πέσει αρκετά.
Το βασικό μας πρόβλημα είναι οι βαλίτσες (αν θα χωρέσουμε). Το δεύτερο πρόβλημα είναι ότι κανείς απο τους 4 δεν οδηγέι. Οπότε στο αρχικό πλάνο ήταν να μετακινηθούμε με ταξί τύπου βαν απο το site που νομίζω εσύ μου είχες προτείνει (taxivinalescuba).
Άλλος το έχει προτείνει, αλλά φαίνεται αξιόπιστο. Ο τουρισμός πεσμένος είναι, αλλά ο Σεπτέμβριος είναι και ιστορικά ο πιο πεσμένος μήνας, για Φλεβάρη οι κρατήσεις γενικά είναι ψηλά.
 

StSiotis

Member
Μηνύματα
28
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Καλημέρα σας,
Σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις προτάσεις σας, με κάνετε και αναθεωρώ για πολλά! ;)

Σκέφτομαι τις μέρες εκτος Αβάνας/Βαραδέρο να νοικιάσω αμάξι. Έχετε κάποια εταιρεία να μου προτείνετε για να κοιτάξω?? Έχω δεί αυτές:
Έχετε κάποιο σχόλιο ως προς ποια να επιλέξω και ποια είναι πιο αξιόπιστη??
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.089
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom