Κούβα Κούβα – ενοικίαση αυτοκινήτου

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τουριστικά λεωφορεία ναι, πχ Αβάνα-βινιαλες 14 πεσος, Αβάνα-τρινιδαδ 30. Καλύτερα κράτηση μέσω ίντερνετ απο πριν, δεν υπάρχει πάντα επάρκεια.
 

olgastfnd

Member
Μηνύματα
7
Likes
7
Τουριστικά λεωφορεία ναι, πχ Αβάνα-βινιαλες 14 πεσος, Αβάνα-τρινιδαδ 30. Καλύτερα κράτηση μέσω ίντερνετ απο πριν, δεν υπάρχει πάντα επάρκεια.
Ευχαριστώ πολύ!
Υποψιάζομαι πως αν θέλω να πάω σε μη τουριστικές περιοχές θα δυσκολευτώ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαρισώ πολύ!
Υποψιάζομαι πως αν θέλω να πάω σε μη τουριστικές περιοχές θα δυσκολευτώ;
Εξαρτάται τι εννοείς μη τουριστικές. Οι μεγάλες πόλεις μια χαρά τουριστική συγκοινωνία έχουν. Για χωριά, απομονωμένες παραλίες κλπ θα χρειαστείς ταξί. Σε μια μεγάλη πόλη χωρίς τουρισμό (Οι περισσότερες, σιγά τον τουρισμό που έχει η Κούβα, περίπου το 1/8 της Ελλάδος, με το 70% να είναι κλειδωμένο σε all inclusive) , θα φτάσεις εύκολα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Σκέφτομαι να ταξιδέψω στην Κούβα το καλοκαίρι, Ιούλιο - Αύγουστο. Σκοπεύω να μείνω αρκετές μέρες ώστε να γυρίσω όλη τη χώρα. Προφανώς η καλύτερη λύση για τις μετακινήσεις είναι η ενοικίαση αυτοκινήτου.

Ωστόσο, μια έρευνα στις γνωστές ιστοσελίδες για τις δύο κρατικές εταιρείες που παρέχουν αυτοκίνητα για ενοικίαση (όλες οι άλλες που πιθανόν θα βρει κάποιος στο ιντερνετ, απλά ζητούν τα οχήματα από τις δύο κρατικές) μου έδωσε κριτικές που στην συντριπτική τους πλειοψηφία παρουσίαζαν τις εταιρίες αυτές (όλες τις εταιρίες - κρατικές και τάχα-μου-ιδιωτικές) κάτι σαν λύκοι που θέλουν να κατασπαράξουν τα πρόβατα (τουρίστες) με κάθε τρόπο και μέσον, είτε καταπατώντας συμφωνίες, είτε ακυρώνοντας κρατήσεις, είτε παραδίδοντας σαράβαλα που διαλύονται στα πρώτα 300 μέτρα που θα κάνουν, με φθαρμένα λάστιχα, σπασμένα φώτα, χαλασμένα φρένα, you name it, αφού φυσικά έχουν προεισπράξει όλα τα (υπερβολικά) χρήματα που χρεώνουν και εφευρίσκοντας οποιοδήποτε τρόπο για να εισπράξουν επιπλέον υπέρογκα ποσά κατά την παράδοσή τους, εκβιάζοντας και απειλώντας με απαγόρευση εξόδου σου από τη χώρα αν δεν ικανοποιηθούν οι απαιτήσεις τους.

Τι ισχύει απ' όλα αυτά;

Είχε κάποιος που ταξίδεψε στο νησί κάποια εμπειρία (θετική ή αρνητική) από αυτοκίνητο που νοίκιασε;
Όσοι το έκαναν, έχουν να επιστήσουν την προσοχή σε κάτι που πρέπει να προσέξει κάποιος πριν ενοικιάσει αυτοκίνητο, κατά την παραλαβή ή κατά την επιστροφή του;

Καταλαβαίνετε ότι οι απαντήσεις σας θα ληφθούν πολύ σοβαρά υπόψη και θα κρίνουν σε μεγάλο βαθμό αν θα το επιχειρήσουμε ή θα καταλήξουμε στις μετακινήσεις με λεωφορείο ή shared taxi - με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
590
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
Είχα νοικιάσει μέσω ενός γερμανικού γραφείου και ήταν μια χαρά αν κ το είχα ένα άγχος γιατί είχα προπληρώσει όλο το ποσό
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Είχε κάποιος που ταξίδεψε στο νησί κάποια εμπειρία (θετική ή αρνητική) από αυτοκίνητο που νοίκιασε;
Με το www.havanautos.com είχα θετικότατη εμπειρία, όλα πήγαν κατ' ευχήν εκτός από τις αναποδιές που περιγράφω στην ιστορία μου, οπότε προσοχή στα λάστιχα και τη ρεζέρβα, αλλά και πολύ σχολαστικό έλεγχο κατά τη παραλαβή (με φωτογραφίες) κάτι που πρέπει να γίνεται έτσι κι αλλιώς. :)
Βέβαια η εμπειρία μου είναι προ τετραετίας, οπότε τις θετικές εντυπώσεις τις μεταφέρω με επιφύλαξη, καλύτερα να απαντήσει και κάποιος που τα έχει πρόσφατα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
Για μένα , εφόσον θα πας πολλές μέρες , μη νοικιάζεις , να πηγαίνεις από πόλη σε πόλη είτε με viazul , είτε με ταξί παρέα με άλλους...μετά ,σε κάθε πόλη χρησιμοποιείς ταξί για κοντινές αποστάσεις...νομίζω θα σου βγει πολύ πιο οικονομικά και δεν θα έχεις άγχος για το αμάξι...μη σου μείνει πουθενά , αν θα βρεις βενζίνη κλπ ..Αυτά με το σκεπτικό πως θα έχεις πολλές μέρες στη διάθεσή σου...εγώ είχα πάει για 11 μέρες μόνο και μια χαρά βολεύτηκα έτσι
 

Sot96

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα! Θα ήθελα την γνωμη σας σχετικά με το πόσο γνωρίζουμε τι αποθέματα βενζίνης θα υπάρχουν τον Οκτώβριο στην Κούβα? Ρωτάω για να αποφασίσουμε αν είναι καλή ιδέα να νοικιάσουμε αμάξι!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα! Θα ήθελα την γνωμη σας σχετικά με το πόσο γνωρίζουμε τι αποθέματα βενζίνης θα υπάρχουν τον Οκτώβριο στην Κούβα? Ρωτάω για να αποφασίσουμε αν είναι καλή ιδέα να νοικιάσουμε αμάξι!
Δεν ξέρουμε αδερφέ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom