Κράτηση θέσεων μέσω διαδικτύου στον ΟΣΕ!!!!

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Να πω και εγώ με την σειρά μου για το παραπάνω θέμα ότι τον Απρίλιο που πήγαμε και ήρθαμε Αθήνα μαζί με άλλα 2 άτομα και έκλεισα επίτηδες 3 θέσεις σε τετράδα,ούτε στο πήγαινε ούτε στο έλα ήταν και οι 3 θέσεις μέσα στην τετράδα αλλά ευτυχώς δεχτήκαν οι άλλοι επιβάτες να αλλάξουμε θέσεις για να είμαστε όλη η παρέα μαζί.Δεν ξέρω αν εννοεί σίγουρα αυτό βέβαια.
 

plolis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Συγγνώμη αν ήταν δυσνόητο, εννοώ ότι μπορεί να μην είναι διπλανές θέσεις ή και ότι μπορεί να τις έχω κλείσει με τη φορά του τρένου και να είναι ανάποδα, και τα δύο είναι πολύ σημαντικά για εμάς, ευχαριστώ :)
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται να κλείσεις θέσεις που στο σχεδιάγραμμα φαίνονται να είναι διπλανές και τελικά να μην είναι. Δεν μου έχει συμβεί ποτέ!

Τώρα για τη φορά του τρένου, λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω φίλε μου, αλλά δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος. Ακόμα και τώρα που στην καινούρια του σελίδα ο ΟΣΕ έχει κάποιες επεξηγήσεις για το ποιες θέσεις είναι κατά τη φορά του συρμού και ποιες είναι ανάποδα, μπορεί να έχεις εντελώς αντίθετο αποτέλεσμα. Μου έχει τύχει αρκετές φορές επιβάτες να βγάζουν εισιτήριο στο γκισέ, ακόμα και λίγη ώρα πριν την αναχώρηση, να έχουν ζητήσει οι θέσεις τους να είναι κατά τη φορά του τρένου και τελικά να διαπιστώνουν ότι οι θέσεις είναι "ανάποδα". Αυτό μπορείς να το λύσεις μόνο αν πέσεις σε επιβάτες που κατανοούν το "πρόβλημά σου" και δεν έχουν, φυσικά, το ίδιο "πρόβλημα".
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Συγγνώμη αν ήταν δυσνόητο, εννοώ ότι μπορεί να μην είναι διπλανές θέσεις ή και ότι μπορεί να τις έχω κλείσει με τη φορά του τρένου και να είναι ανάποδα, και τα δύο είναι πολύ σημαντικά για εμάς, ευχαριστώ :)
Θα εκλεινα σε κουπέ, είτε σε Α είτε σε Β θέση. Πιο cosy για το δίχρονο, με πρίζα για να βλέπει ταινίες σε κανα λαπτοπ. Κάποια πιθανότητα υπάρχει να μην γεμίσουν οι θέσεις και να το κοιμήσετε οριζοντιωμένο ή να αλλαζει ανετα θέση μεσα στο κουπέ (απίθανο να μην του δωσουν τη θέση στο παράθυρο οι συνταξιδιώτες, εκτός αν είναι στραβόξυλα).
 

plolis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια όλους σας :) οι θέσεις όπως τις δείχνει στο site στα κουπέ φαίνονται 3 στη σειρά και 3 ανάποδα, είναι όλες μαζί δλδ; επίσης, αν πάω στο σταθμό νωρίτερα μπορώ να επιβεβαιώσω τη φορά των θέσεων; ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας έχω κουράσει
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Έτσι όπως τα λες είναι. Στο κουπέ οι θέσεις είναι αντικριστές. Αν δεν βρεθείς μέσα στο κουπέ και δεν επιβεβαιώσεις με τα ίδια σου τα μάτια τη φορά των θέσεων, δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που να μπορεί να σου εγγυηθεί για τη φορά των θέσεων. Όπως σου είπα και παραπάνω μου έχει τύχει πολλές φορές να συνταξιδέψω με επιβάτες που είχαν βγάλει εισιτήριο στο γκισέ, είχαν ζητήσει οι θέσεις τους να είναι κατά τη φορά του τρένου και όταν διαπίστωσαν ότι την είχαν πατήσει, άρχισαν να φωνάζουν και να λογομαχούν με τον ελεγκτή των εισιτηρίων.

Να ξέρεις όμως ότι πολλές φορές υπάρχουν καλοί και βολικοί άνθρωποι που προθυμοποιούνται να αλλάξουν θέση και να κάτσουν στη δική σου, σε περίπτωση που έχεις θέση αντίθετη με τη φορά του τρένου:)
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
καλησπέρα! σχετικά με τις προσφορές που βγαίνουν από τον οσε, όταν γράφει π.χ 30 θέσεις κλειστές, αυτό τί συνεπάγεται? ότι οι θέσεις αυτές θα βγουν σε προσφορά από 9-19 ευρώ κάποια στιγμή?
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
καλησπέρα! σχετικά με τις προσφορές που βγαίνουν από τον οσε, όταν γράφει π.χ 30 θέσεις κλειστές, αυτό τί συνεπάγεται? ότι οι θέσεις αυτές θα βγουν σε προσφορά από 9-19 ευρώ κάποια στιγμή?
Οι θέσεις που είναι κλειστές μπορεί να βγουν σε προσφορά των 9, 19 ή 29 ευρώ όσον αφορά στη β' θέση.
 

Stam337

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα! Μπαίνοντας στη σελίδα του ΟΣΕ μου εμφανίζει το μήνυμα ότι το πιστοποιητικό ασφαλείας του ιστοτόπου έχει λήξει. Μπορώ να κάνω κράτηση εισιτηρίου ή θα έχω πρόβλημα?
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
βγηκαν οι προσφορες στα δρομολογια απο 16 ιανουαριου εως 31 ιανουαριου ....
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
βγηκαν οι προσφορες στα δρομολογια απο 16 ιανουαριου εως 31 ιανουαριου ....
απο 1/12 πρεπει να κανεις εγγραφη στο σαιτ για να σου βγαλει τις προσφορες
και δεν το γραφει πουθενα ...ειμαι παθων :mad:
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
την πάτησα και εγώ.. έμπαινα κάθε μέρα να δω αν είχαν βγει προσφορές για το δρομολόγιο που με ενδιέφερε και τις τελευταίες μέρες μου ήρθε μέιλ ότι μόνο όσοι είναι εγγεγραμένοι στο site θα επωφελούνται των προσφορών.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.781
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom