Κρήτη για 8 μέρες!

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Στο ενυδρείο δεν θα πάω γιατί έχω πάει στο μεγαλύτερο της Ευρώπης ( αυτό της Βαρκελώνης). θέλω να μου προτείνεις καμία καλή διαδρομή με ωραία τοπία. Η διαδρομή στο οροπέδιο Λασιθίου και το Δικταίο Άντρο που λες τι έχει ακριβώς το αξιοσημείωτο??
περιμένω πρόγραμμα 5 ημερών για τα Χανία-Ρέθυμνο...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Στο ενυδρείο δεν θα πάω γιατί έχω πάει στο μεγαλύτερο της Ευρώπης ( αυτό της Βαρκελώνης).
Αν και θα είμαστε off topic, το μεγαλύτερο ενυδρείο της Ευρώπης δεν είναι αυτό της Βαρκελώνης. Το Oceanografico της Βαλένθια ήταν σίγουρα το μεγαλύτερο και πρόσφατα άνοιξε το Blue Planet στην Κοπεγχάγη το οποίο λέγεται ότι πήρε τα πρωτεία.
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
..ακου τωρα...ο Μπάλος ειναι απιστευτα ομορφος απο ψηλα!!!! κατω ειχει βουρκονερα στη κλειστη πλευρα ... η Γραμβουσα ειναι ωραια με πεντακαθαρα νερα. Οντως ο δρομος ειναι κακός με πετρες ορθιες που μπορουν να κανουν ζημια στα λαστιχα. φαντασου σε εμενα στο αυτοκινητο ανοιγε το καπω!!!!!!! ενταξει ολα αυτα πριν 3 χρονια ...
Εγω στη θεση σου με μικρα παιδια θα απεφευγα εντελως το μπαλο και θα πηγαινα ελαφονησι , φαλασερνα και Παλιοχωρα ..
Το Ελαφονησι και την ΦΑλασερνα τα είχα στο προγραμμα. Η Παλιοχωρα προς τα που βρίσκεται;
 

evagelina

Member
Μηνύματα
60
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
Βόσπορος
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Για μένα η άγρια ομορφιά της Κρήτης είναι η Νότια Κρήτη αλλά να μείνει κ κάτι να δεις την επόμενη φορά. Να μην ξεχάσεις την παραλία Ίστρος μετά τον ¨Αγιο, μαγικά νερά. Αν προλαβαίνεις ανεβαίνεις Λασίθι στο οροπέδιο μια βόλτα, σταματάς στην Παναγία την Κερά όμορφο μοναστήρι, κάνεις μια βόλτα στα χωριά στο οροπέδιο κ φυσικά στο Ψυχρό στο σπήλαιο, για φαγητό ε κ π λ η κ τ ι κ ό με θέα το οροπέδιο είναι ο Αργουλιάς στο χωρίο Τζερμιάδο, επίσης αν σου αρέσουν οι γραφικές πλατείες σε χωριά, προτείνω Κράσι στο γυρισμό από το οροπέδιο κάτω από τον Πλάτανο! ¨ολοι λένε το Ηράκλειο δεν αξίζει πολλά, εγώ δεν συμφωνώ καθόλου οι νότιες παραλίες μας είναι εκπληκτικές κ για μένα τα Αστερούσια όρη έχουν μια μαγεία που δεν έχει κανένα άλλο βουνό στην Κρήτη. Αν έχεις χρόνο πήγαινε στο χωρίο Καπετανιανά που είναι η Θαλόρη παραδοσιακός οικισμός κ θα καταλάβεις την αύρα που σου λέω, μέσα από τα σύννεφα ξεπροβάλει η θάλασσα, και αν έχεις 4χ4 κατεβαίνεις κ στον Αι Γιάννη για μοναδικό μπάνιο. Για Ρέθυμνο θα σου πρότεινα νότια πάλι, το Ροδάκινο όμορφη διαδρομή περνάς κ φαράγγι, κ ωραία θάλασσα, από ενδοχώρα σταματάς οπωσδήποτε για φαγητό στην ταβέρνα του Αλέκου στους Αρμένους κοντά Ρέθυμνο, και για τα Χανιά πάνω κάτω τα γνωρίζεις όμορφη η πόλη, τέλεια παραλία τα Φαλάσαρνα στο Ελαφονήσι θα γίνεται πανικός και αν έχεις παιδιά θα σου πρότεινα να μείνεις κ Παλαιόχωρα με ωραίες θάλασσες κωμόπολη πολλές ταβέρνες κ καφέ! Νομίζω σου είπα αρκετά..τα υπόλοιπα ας τ ανακαλύψεις κ μόνος σου ;)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.315
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Για μένα η άγρια ομορφιά της Κρήτης είναι η Νότια Κρήτη αλλά να μείνει κ κάτι να δεις την επόμενη φορά. Να μην ξεχάσεις την παραλία Ίστρος μετά τον ¨Αγιο, μαγικά νερά. Αν προλαβαίνεις ανεβαίνεις Λασίθι στο οροπέδιο μια βόλτα, σταματάς στην Παναγία την Κερά όμορφο μοναστήρι, κάνεις μια βόλτα στα χωριά στο οροπέδιο κ φυσικά στο Ψυχρό στο σπήλαιο, για φαγητό ε κ π λ η κ τ ι κ ό με θέα το οροπέδιο είναι ο Αργουλιάς στο χωρίο Τζερμιάδο, επίσης αν σου αρέσουν οι γραφικές πλατείες σε χωριά, προτείνω Κράσι στο γυρισμό από το οροπέδιο κάτω από τον Πλάτανο! ¨ολοι λένε το Ηράκλειο δεν αξίζει πολλά, εγώ δεν συμφωνώ καθόλου οι νότιες παραλίες μας είναι εκπληκτικές κ για μένα τα Αστερούσια όρη έχουν μια μαγεία που δεν έχει κανένα άλλο βουνό στην Κρήτη. Αν έχεις χρόνο πήγαινε στο χωρίο Καπετανιανά που είναι η Θαλόρη παραδοσιακός οικισμός κ θα καταλάβεις την αύρα που σου λέω, μέσα από τα σύννεφα ξεπροβάλει η θάλασσα, και αν έχεις 4χ4 κατεβαίνεις κ στον Αι Γιάννη για μοναδικό μπάνιο. Για Ρέθυμνο θα σου πρότεινα νότια πάλι, το Ροδάκινο όμορφη διαδρομή περνάς κ φαράγγι, κ ωραία θάλασσα, από ενδοχώρα σταματάς οπωσδήποτε για φαγητό στην ταβέρνα του Αλέκου στους Αρμένους κοντά Ρέθυμνο, και για τα Χανιά πάνω κάτω τα γνωρίζεις όμορφη η πόλη, τέλεια παραλία τα Φαλάσαρνα στο Ελαφονήσι θα γίνεται πανικός και αν έχεις παιδιά θα σου πρότεινα να μείνεις κ Παλαιόχωρα με ωραίες θάλασσες κωμόπολη πολλές ταβέρνες κ καφέ! Νομίζω σου είπα αρκετά..τα υπόλοιπα ας τ ανακαλύψεις κ μόνος σου ;)
συμφωνώ κι εγώ. εκεί είναι η Κρήτη κι όχι μέσα στο συνωστισμό των "βαρβάρων". επικοινωνείς με τον ντόπιο, ακούς και ελληνικά.....
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Αν και θα είμαστε off topic, το μεγαλύτερο ενυδρείο της Ευρώπης δεν είναι αυτό της Βαρκελώνης. Το Oceanografico της Βαλένθια ήταν σίγουρα το μεγαλύτερο και πρόσφατα άνοιξε το Blue Planet στην Κοπεγχάγη το οποίο λέγεται ότι πήρε τα πρωτεία.
Έχεις πάει στης Βαλένθιας?? ή απλά ότι διαβάζουμε στο Ιντερνετ?? γιατί εγώ έχω πάει 4 φορές Ισπανία και κάτι λίγα ξέρω..
http://www.taxidologio.gr/barcelona-todo-aquarium.html
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Έχεις πάει στης Βαλένθιας?? ή απλά ότι διαβάζουμε στο Ιντερνετ?? γιατί εγώ έχω πάει 4 φορές Ισπανία και κάτι λίγα ξέρω..
http://www.taxidologio.gr/barcelona-todo-aquarium.html
Για να μην είμαστε off topic, αν το επιθυμείς, μπορούμε να συνεχίσουμε εδώ:
http://www.travelstories.gr/community/threads/eνυδρεια-προορισμός-must.546/page-6
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Καλύτερη και πιό όμορφη διαδρομή για Ελαφονήσι απο Χανία, είναι απο Πλάτανο ή απο Τοπόλια?
 

paris1679

Member
Μηνύματα
53
Likes
4
Γεία σας και απο εμένα απο την Κύπρο.
Θα είμαστε στο Λασίθι απο 25-29 Αυγούστου.Που προτείνετε να μείνω?Αγιο Νικόλαο,Ιστρο ή πιο χαμηλά Ιεράπετρα? Που προτείνετε να πάω? Να λάβετε υπόψη οτι θα είμαστε με την κόρη μας 5 χρονών.Δεν ενδιαφερόμαστε για νυκτερινή ζωή.Χανιά πήγαμε πριν 2 χρόνια και για αυτο αποφασίσαμε να πάμε στην άλλη μεριά.Θα προσγειωθούμε στα Χανιά στις 24 και θα πάμε ένα βράδυ στο Ρέθυμνο,μετα Λασίθι 25-29 και 29-30 θα πάμε Χανιά σε γάμο.Πριν 2 χρόνια η βοήθεια που είχα απο εσάς όλους ηταν τεράστια,είδαμε τόπους υπέροχους.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Γεία σας και απο εμένα απο την Κύπρο.
Θα είμαστε στο Λασίθι απο 25-29 Αυγούστου.Που προτείνετε να μείνω?Αγιο Νικόλαο,Ιστρο ή πιο χαμηλά Ιεράπετρα? Που προτείνετε να πάω? Να λάβετε υπόψη οτι θα είμαστε με την κόρη μας 5 χρονών.Δεν ενδιαφερόμαστε για νυκτερινή ζωή.Χανιά πήγαμε πριν 2 χρόνια και για αυτο αποφασίσαμε να πάμε στην άλλη μεριά.Θα προσγειωθούμε στα Χανιά στις 24 και θα πάμε ένα βράδυ στο Ρέθυμνο,μετα Λασίθι 25-29 και 29-30 θα πάμε Χανιά σε γάμο.Πριν 2 χρόνια η βοήθεια που είχα απο εσάς όλους ηταν τεράστια,είδαμε τόπους υπέροχους.
Εγώ θα έλεγα να μείνετε Ελούντα.Ή έστω Αγιο Νικόλαο και από εκεί να πάτε Ιστρο-Ελούντα-Σπιναλόγκα κλπ..Αυτά από τον Άγιο Νικόλαο είναι κοντά.Ακόμη θα ήταν τέλεια να ανεβείτε στην Κριτσά (παραδοσιακό οικισμό)Η Ιεράπετρα είναι πιο απομακρυσμένη έχει βέβαια όμορφες παραλίες και το αξεπέραστο Γαιδουρονήσι (Χρυσή) αλλά εγώ δε θα πρότεινα διαμονή εκεί (Ιεράπετρα).Λόγω των ημερών δε θα προλάβετε να επισκεφτείτε πολλά μέρη λόγω του ότι είναι πιο αποκομμένη όπως είπα και οι αποστάσεις θα είναι μεγαλύτερες οπότε δεν ξέρω το παιδί αν θα συνεργαστεί...
 

paris1679

Member
Μηνύματα
53
Likes
4
Εγώ θα έλεγα να μείνετε Ελούντα.Ή έστω Αγιο Νικόλαο και από εκεί να πάτε Ιστρο-Ελούντα-Σπιναλόγκα κλπ..Αυτά από τον Άγιο Νικόλαο είναι κοντά.Ακόμη θα ήταν τέλεια να ανεβείτε στην Κριτσά (παραδοσιακό οικισμό)Η Ιεράπετρα είναι πιο απομακρυσμένη έχει βέβαια όμορφες παραλίες και το αξεπέραστο Γαιδουρονήσι (Χρυσή) αλλά εγώ δε θα πρότεινα διαμονή εκεί (Ιεράπετρα).Λόγω των ημερών δε θα προλάβετε να επισκεφτείτε πολλά μέρη λόγω του ότι είναι πιο αποκομμένη όπως είπα και οι αποστάσεις θα είναι μεγαλύτερες οπότε δεν ξέρω το παιδί αν θα συνεργαστεί...
Οταν πήγαμε Χανιά γυρίζαμε με το αυτοκίνητο απο το πρωι μέχρι το βράδυ χωρις κανένα πρόβλημα.Οι αποστάσεις δεν με απασχολούν καθόλου.Απολαμβάνει βόλτες με το αυτοκίνητο.
Βαι,Σητεία , Μακρύγιαλος τι λένε?
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Ωραία τότε.Για το Βαι οι απόψεις ποικίλουν.Εμένα προσωπικά μου αρέσει, η Σητεία δεν ειναι κάτι το φοβερό, ο ,Μακρύς γυαλός έχει πολυ ωραία θάλασσα και ιδανική για παιδί επίσης ωραία είναι στο Μύρτος αλλά και στο Κουτσουνάρι με ψιλο βοτσαλο δίπλα στην Ιεράπετρα.Γενικά από παραλίες δε θα έχετε πρόβλημα.Στη νότια πλευρά είναι όλες πανέμορφες και με τέλεια νερά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.482
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom