Κρήτη για 8 μέρες!

paris1679

Member
Μηνύματα
53
Likes
4
Ευχαριστώ θα τα βάλω στο πρόγραμμα μας.

15 και 10 λεπτα αντίστοιχα περίπου, στην Κρήτη κάθε διαδρομή είναι ξεχωριστή.
Απο Αγιο Νικόλαο για Φουρνή ποια διαδρομή να ακολουθήσω?
Απο Αγιο Νικόλαο για Κριτσά να πάω μέσω Λίμνη Ρούσα-Μαρδάτι?

Στην διαδρομή Αγιος Νικόλαος-Βάι που προτείνετε να σταματήσουμε για φαγητό?
Στον Μόχλο τί λέει?
 
Last edited by a moderator:

paris1679

Member
Μηνύματα
53
Likes
4
Eπιστροφή απο την Κρήτη μετα απο 7 ωραίες μέρες και πολλή οδήγημα.
Φτάσαμε την Κυριακή στο αεροδρόμιο των Χανίων και με το αυτοκίνητο πήγαμε στο Ενυδρείο στις Γούβες.Μετα πήγαμε στον Αγιο Νικόλαο,στο ξενοδοχείο ''Πολύδωρος'' όπου μείναμε για 4 βράδυα.Πολύ καλή επιλογή,δίπλα απο τηνπαραλία Αμμούδι σε εξαιρετική τιμή.
Την Δευτέρα ξεκινήσαμε για το Βαι.Ξέραμε οτι η διαδρομή είχε αρκετες στροφές,αλλα να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα τοσο δύσκολη διαδρόμη.Μετα απο 2 ώρες φτάσαμε στο Βαι,πολύ ωραία παραλία και ωραία θέα απο ψηλά.
Την Τρίτη είπαμε να ξεκουραστούμε λίγο και μείναμε στην παραλία στο Αμμούδι.Αρκετά καλή παραλία αν και είχε κάποια κύματα.Το βράδυ πήγαμε για περίπατο στον Αγιο Νικόλαο.
Την Τετάρτη πήγαμε στην παραλία Βούλισμα στο Ιστρο,περίπου 20 λεπτά απο τον Αγιο Νικόλαο.Πολύ ωραία παραλία,και πάλι είχε κύματα,μεγαλύτερα αυτη την φορά.Η κορούλα μας πάντως το ευχαριστήθηκε.Επιστροφή στο ξενοδοχείο λίγο μετα το μεσημέρι για ξεκούραση και το απόγευμα ξεκίνησαμε για Ελούντα-Πλάκα.Πολλή ωραία η θέα στην Σπιναλόγκα και για φαγητό πήγαμε στην ψαροταβέρνα ''Giorgos Giovannis''.Aν και πληρώσαμε κατι περισσότερο το ευχαριστηθήκαμε.
Την Πέμπτη το πωί αναχωρήσαμε απο τον Αγιο Νικόλαο και πήραμε το δρόμο για τα Χανιά καθώς το Σάββατο είμασταν καλέσμένοι σε γάμο.Αποφασίσαμε το μεσημέρι να πάμε για φαγητό στις Πηγές Αργυρούπολης(μετά το Ρέθυμνο) , στον ''Παλιό Μύλο''.
'Είχαμε ξαναπάει πριν 2 χρόνια και φύγαμε κατενθουσιασμένοι.Και αυτη την φορά φύγαμε απολύτως ικανοποιημένοι.Φτάσαμε στα Χανιά,στην Αγία Μαρίνα αργα το απόγευμα,όπου μείναμε για 2 βράδυα στο ''Despina Studios''.Kαι αυτή η επιλογή μας αποδείκτηκε πολύ καλή.Οικονομικό,πεντακάθαρο με πολύ φιλόξενο ιδιοκτήτη.
Την Παρασκευή,αφού μας ξύπνησε ο σεισμός στις 6.45, γύρω στις 9.15 ξεκινήσαμε για το Καστέλλι Κισσάμου απο όπου θα παίρναμε το καράβι για την Γραμβούσα-Μπάλο.Το καράβι αναχώρησε στις 10.20 και μετα απο 50 λεπτά φτάσαμε στην Γραμβούσα.Μετα απο ένα ανηφορικό περπάτημα 10 λεπτών έφτασα στο Ενετικό Κάστρο.Από εκεί η θέα ηταν ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ.Γύρω στις 1.15 το καράβι αναχώρησε για τον Μπάλο.Γύρω στην 1.30 φτάσαμε στον Μπάλο όπου παραμείναμε για 3-3,5 ώρες.Περάσαμε εξαιρετικά.Το καράβι αναχώρησε για την επιστροφή γύρω στις 5 και μετα απο περίπου 1 ώρα φτάσαμε στο Καστέλλι.Το βράδυ πήγαμε στο oυζερί ''Kαρέτα-Καρέτα'' για τα προεόρτια του γάμου.
Το Σάββατο,είπαμε να μην πάμε μακριά λόγω του γάμου, και πήγαμε στην παραλία των Αγίων Αποστόλων στα Χανιά,γνωρίζοντας εκ των προτέρων οτι εκεί έχουμε καλύτερες ποθανότητες να βρούμε ήρεμη θάλασσα,μιας και είχαμε ξαναπάει στην συγκεκριμένη παραλία.Και δεν είχαμε λάθος.Επιστροφή το μεσημέρι στο ξενοδοχείο για ξεκούραση και ακολούθως ο γάμος.
Εχοντας πάει και στα Χανία και στο Λασίθι,κατα την προσωπικη μου άποψη τα Χανία είναι πιό ωραία.
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Ποιος ο λόγος όμως να πετάξετε προς Χανιά, όταν με το που φτάσατε πήρατε το αμάξι για την άλλη άκρη της Κρήτης και δη στο ενυδρείο που είναι σχεδόν δίπλα στο αεροδρόμιο Ηρακλείου;
 

paris1679

Member
Μηνύματα
53
Likes
4
Φτάσαμε Κυριακή και το Σάββατο είχαμε γάμο στα Χανιά.Απο την Κύπρο στα Χανιά έχει καθημερινές πτήσεις,ενώ απο την Κύπρο στο Ηράκλειο έχει πτήσεις μόνο Τρίτη και Παρασκευή απο οτι θυμάμαι.
Και τώρα που θυμήθηκα ωραίο εστιατόριο που πήγαμε στον Αγιο Νικόλαο ήταν το ''Πιάτο'',κοντά στην παραλία Αμμούδι.
 

fraoulitsa_el

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
Κρήτη
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!
Ελπίζω να γράφω σε σωστό θέμα, είναι τόσα πολλά αυτά που έχουν γραφτεί για την Κρήτη που δεν ήξερα ποιο να επιλέξω.
Σας παρακολουθώ σιωπηλά εδώ και τέσσερα χρόνια, από την πρώτη φορά που αποφάσισα να επισκεφτώ την Κρήτη. Με τις καταπληκτικές προτάσεις και τις οδηγίες σας κατάφερα να διοργανώνω κάθε φορά ξεχωριστές διακοπές και το επόμενο καλοκαίρι να επιστρέφω για να ανακαλύψω κάτι καινούριο. Παράλληλα απολάμβανα τις συζητήσεις σας και κάποιους από εσάς αισθάνομαι σαν να σας ξέρω ήδη! :)
Φέτος αποφάσισα να εξερευνήσω την ανατολική πλευρά του νησιού. Αφού διάβασα ώρες ό,τι έχει γραφτεί, κατέληξα σε ένα πρόγραμμα κάπως έτσι:
Από 11 εώς 20 Αυγούστου, 3 μέρες διαμονή Σητεία, 3 Αγία Φωτιά και 3 Άγιο Νικόλαο, ώστε να μοιράσω τις αποστάσεις για διαδρομές, μη μας φάνε οι δρόμοι. Θα ήθελα να συνδυάσω τη διαμονή μου με κάποιο πανηγύρι σε κοντινές περιοχές όπου θα μένω, οπότε θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με αυτό. Διάβασα για τη γιορτή του εφτάζυμου στον Κρούστα και της μυζηθρόπιτας στην Κριτσά αλλά δεν μπορώ να βρω πληροφορίες σχετικά με τις φετινές ημερομηνίες. Γνωρίζετε επίσης αν το Δεκαπενταύγουστο θα βρω κάποιο πανηγύρι στην περιοχή της Σητείας;
Μια ακόμη απορία μου είναι αν υπάρχει η δυνατότητα ενοικίασης βαρκούλας για τη Λευκή (Κουφονήσι Λασιθίου) και τι τιμές παίζουν. Αυτά και ελπίζω να μη σας κούρασα. :)
Καλό καλοκαίρι να έχουμε!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!
Ελπίζω να γράφω σε σωστό θέμα, είναι τόσα πολλά αυτά που έχουν γραφτεί για την Κρήτη που δεν ήξερα ποιο να επιλέξω.
Σας παρακολουθώ σιωπηλά εδώ και τέσσερα χρόνια, από την πρώτη φορά που αποφάσισα να επισκεφτώ την Κρήτη. Με τις καταπληκτικές προτάσεις και τις οδηγίες σας κατάφερα να διοργανώνω κάθε φορά ξεχωριστές διακοπές και το επόμενο καλοκαίρι να επιστρέφω για να ανακαλύψω κάτι καινούριο. Παράλληλα απολάμβανα τις συζητήσεις σας και κάποιους από εσάς αισθάνομαι σαν να σας ξέρω ήδη! :)
Φέτος αποφάσισα να εξερευνήσω την ανατολική πλευρά του νησιού. Αφού διάβασα ώρες ό,τι έχει γραφτεί, κατέληξα σε ένα πρόγραμμα κάπως έτσι:
Από 11 εώς 20 Αυγούστου, 3 μέρες διαμονή Σητεία, 3 Αγία Φωτιά και 3 Άγιο Νικόλαο, ώστε να μοιράσω τις αποστάσεις για διαδρομές, μη μας φάνε οι δρόμοι. Θα ήθελα να συνδυάσω τη διαμονή μου με κάποιο πανηγύρι σε κοντινές περιοχές όπου θα μένω, οπότε θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με αυτό. Διάβασα για τη γιορτή του εφτάζυμου στον Κρούστα και της μυζηθρόπιτας στην Κριτσά αλλά δεν μπορώ να βρω πληροφορίες σχετικά με τις φετινές ημερομηνίες. Γνωρίζετε επίσης αν το Δεκαπενταύγουστο θα βρω κάποιο πανηγύρι στην περιοχή της Σητείας;
Μια ακόμη απορία μου είναι αν υπάρχει η δυνατότητα ενοικίασης βαρκούλας για τη Λευκή (Κουφονήσι Λασιθίου) και τι τιμές παίζουν. Αυτά και ελπίζω να μη σας κούρασα. :)
Καλό καλοκαίρι να έχουμε!
Φραουλίτσα βάλε στο πρόγραμμα σου το ψαροχώρι Μακρύ Γιαλό το νησί Χρυσή τη παραλία Ιστρον , το χωριό Μαυρικιανό(ταβέρνα του Καμάρη ) κοντά στην Ελούντα τη Πλάκα.τη Σπιναλόγκα τη Κιτροπλατεια στη πόλη του Αγίου Νικολάου.
Για τις τοπικές γιορτές θα σε ενημερώσουν οι κάτοικοι εκεί
Έρχεσαι σε δύσκολη σαιζόν αλλά στο Λασίθι είναι πιο χαλαρή η κατάσταση
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.315
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Φραουλίτσα μην ξεχάσεις ότι στην πορεια σου θα περάσεις δίπλα από τρία φαράγια........
 

fraoulitsa_el

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
Κρήτη
rethimno οι συμβουλές σου είναι κάθε φορά πολύτιμες! Συγκεκριμένα σε ό,τι έχει να κάνει με φαγητό δοκίμασα αρκετές προτάσεις σου σε ερωτήσεις άλλων και έμεινα πολύ ικανοποιημένη. Ήδη όλα όσα αναφέρεις είναι στο πρόγραμμα (το οποίο είδε ο φίλος μου και τρόμαξε, αλλά θα τα καταφέρουμε νομίζω). Εκτός από τη Χρυσή. Μετά από κάτι περσινά βίντεο που είδα απογοητεύτηκα κάπως και σκέφτηκα να δοκιμάσουμε τη Λευκή. Θα χάσουμε λες αν δεν πάμε;

soudiane τα φαράγγια και γενικά τα βουνά είναι μεγάλη μου αγάπη, αλλά δυστυχώς δε συμμερίζεται την ίδια και ο φίλος μου κ θα γκρινιάζει αν τον τραβολογάω. Το μόνο που σκέφτηκα ως λύση είναι το Φαράγγι του Ρίχτη προς το τέλος του, ίσα ίσα να ανεβούμε από την παραλία για κανένα μισάωρο και να επιστρέψουμε. Διάβασα και για το Φαράγγι Χοχλακιών που μου τράβηξε το ενδιαφέρον, αλλά μάλλον τα σχετικά με φαράγγια θα γίνουν κάποια επόμενη φορά..
Σας ευχαριστώ τόσο πού για τις προτάσεις και το ενδιαφέρον σας! :)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.315
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Από την παραλία να πάτε μέχρι τη λίμνη και επιστέφετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.484
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom