Κρασιά του Κόσμου

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Έψαξα λίγο στο forum και είδα ότι δεν υπάρχει αντίστοιχο θέμα. Για πείτε καλά κρασιά που έχετε πιει στα ταξίδια σας και όχι μόνο. Τί προτείνετε;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.921
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έψαξα λίγο στο forum και είδα ότι δεν υπάρχει αντίστοιχο θέμα. Για πείτε καλά κρασιά που έχετε πιει στα ταξίδια σας και όχι μόνο. Τί προτείνετε;
Δε θυμάμαι ούτε ΕΝΑ. Και εξηγούμαι: Το να πω π.χ. ότι στη Γαλλία ήπια ένα Cotes du Rhone του 2007 δε λέει κάτι, πρέπει να πω και το όνομα της ετικέτας - οινοποιείου το οποίο ΠΟΤΕ δε θυμάμαι...
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
rutini merlot & allegoria malbec ( κοκκινα)
Bianchi Stradivarius Porto de Magoas ( λευκός επιδορπιος οινος )
όλα αργεντίνικα και εξαιρετικά!
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Επίσης τα χιλιάνικα κρασιά:
Μου άρεσε πολύ το chardonnay Santa Rita και όλα τα κρασιά της VinaTarapaca.
Το pinot noir του οινοποιείου Errazuriz.
Τα syrah της Loma Larga.
Τα cabernet chauvignon του κτήματος Concha y Toro, που είναι εξαιρετικά και πάμφθηνα. Εκείνο το Casillero del Diablo, που το βρίσκεις παντού και έχει εξευτελιστική τιμή είναι εξαιρετικό.
Αλλά ακόμα πιο πολύ το Don Melchior της ίδιας φίρμας.
Και γενικά όλα τα κρασιά των κοιλάδων Maipo και Casablanca.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
la stelle απο την προβηγκία λευκό το ήπια στο laduree στην ch. elyssees εξαιρετικό, θα σας πρότεινα να πιείτε τα ελληνικά κρασιά που δεν έχουν να ζηλέψουν τπτ από τα του εξωτερικού και πιστεύω ότι οι περισσότεροι δεν τα έχουν δοκιμάσει καν;)
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
θα σας πρότεινα να πιείτε τα ελληνικά κρασιά που δεν έχουν να ζηλέψουν τπτ από τα του εξωτερικού και πιστεύω ότι οι περισσότεροι δεν τα έχουν δοκιμάσει καν;)

Δυστυχώς τα περισσότερα ακόμα έχουν πολλά να ζηλέψουν. :(
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Δυστυχώς τα περισσότερα ακόμα έχουν πολλά να ζηλέψουν. :(
έχω την εντύπωση ότι δε πίνεις τα κατάλληλα:D προς τα β'ορεια είναι τα καλά... σας αφήνω τώρα και πάω να απολάυσω ένα sauvignon blanc γεροβασιλείου 2007
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Μα αυτό σου λέω: Τα περισσότερα.
Κάποια - αλλά λίγα - είναι πολύ καλά και συμφωνώ ότι είναι κρασιά του βορρά.
Είναι και το κλιμα κατάλληλο.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
δοκίμασα πρόσφατα ένα ελληνικό αρκετά καλό...ενός παραγωγού της λακωνίας...λεγεται 4 ποικιλίες, οινοποιείο Βατίστα και το βρίσκεις σε κάβες μέχχρι και θεσσαλονίκη....κάποιο κρασί του έχει βραβευτεί στη ευρωπη...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
δοκίμασα πρόσφατα ένα ελληνικό αρκετά καλό...ενός παραγωγού της λακωνίας...λεγεται 4 ποικιλίες, οινοποιείο Βατίστα και το βρίσκεις σε κάβες μέχχρι και θεσσαλονίκη....κάποιο κρασί του έχει βραβευτεί στη ευρωπη...
μεγάλη συζήτηση αυτή με τα βραβεία εμένα ένας φίλος μου έχει πάρει για κάθε του κρασί 1-4 διεθνή βραβεία Συμεωνίδης το όνομά του, Ηδύπνοος μία από τις σειρές του δοκιμάτσε και τα ''δάκρυ αμπέλου'' και ''μαλαγουζιά'' αξίζουν τον κόπο.. στη σειρά ηδύπνοος προτείνω chardonnay ή sauvignon blanc
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Ενα απο τα καλυτερα κρασια που εχω πιει στη Γαλλια ηταν το Vieux Chateau Certan του 1998, κοκκινο του Bordeaux.Απο τα Chardonnay θυμαμαι ενα Batard Montrachet της Βουργουνδιας, αν και εγω προτιμω τα κρασια του Ροδανου.Στο Hermitage ειχα απολαυσει ενα L'Ermite Rouge του Michel Chapoutier.
Και αυτα γιατι κραταω τις ετικετες των ευγευστων κρασιων...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Ενα απο τα καλυτερα κρασια που εχω πιει στη Γαλλια ηταν το Vieux Chateau Certan του 1998, κοκκινο του Bordeaux.Απο τα Chardonnay θυμαμαι ενα Batard Montrachet της Βουργουνδιας, αν και εγω προτιμω τα κρασια του Ροδανου.Στο Hermitage ειχα απολαυσει ενα L'Ermite Rouge του Michel Chapoutier.
Και αυτα γιατι κραταω τις ετικετες των ευγευστων κρασιων...
μήπως θυμάσαι να μου πεις και πόσο τα πλήρωσες? να υποθέσω ότι τα ήπιες σε μαγαζί κι ότι δε τα αγόρασες από κάβα..;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.467
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom