Ηνωμένο Βασίλειο Κυνηγώντας μάγισσες και φαντάσματα στο Εδιμβούργο

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλά φοβερό αυτό που σας συνέβη με τ' αεροπλάνο, πραγματικά δε θα 'θελα να μαι στη θέση σας.
Γίνονται αυτά βέβαια, γι' αυτό χρειάζεται διπλό και τριπλό τσεκάρισμα καμιά φορά.
Όλοι όσοι ταξιδεύουμε έχουμε περάσει και κάποιο περίεργο σκηνικό. Προσωπικά κόντεψα να πάθω το ίδιο σε πτήση εσωτερικού :haha:

Στα της ιστορίας, μου άρεσαν πολύ οι εικόνες σου. Ακριβώς όπως περίμενα να δω το Εδιμβούργο, σκοτεινό αλλά παράλληλα τόσο ατμοσφαιρικό που σε προκαλεί. Έδωσες και εξαιρετικές προτάσεις για κοντινές επισκέψεις, οι οποίες σημειώθηκαν ήδη. Αντε να δούμε πότε...

Ευχαριστούμε!
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Καλά φοβερό αυτό που σας συνέβη με τ' αεροπλάνο, πραγματικά δε θα 'θελα να μαι στη θέση σας.
Γίνονται αυτά βέβαια, γι' αυτό χρειάζεται διπλό και τριπλό τσεκάρισμα καμιά φορά.
Όλοι όσοι ταξιδεύουμε έχουμε περάσει και κάποιο περίεργο σκηνικό. Προσωπικά κόντεψα να πάθω το ίδιο σε πτήση εσωτερικού :haha:

Στα της ιστορίας, μου άρεσαν πολύ οι εικόνες σου. Ακριβώς όπως περίμενα να δω το Εδιμβούργο, σκοτεινό αλλά παράλληλα τόσο ατμοσφαιρικό που σε προκαλεί. Έδωσες και εξαιρετικές προτάσεις για κοντινές επισκέψεις, οι οποίες σημειώθηκαν ήδη. Αντε να δούμε πότε...

Ευχαριστούμε!
Ευχαριστώ πολύ :)
Έκτοτε τετραπλο-τσεκάρουμε τα εισιτήρια, το πάθημα μας έγινε μάθημα, αυτό είναι το μόνο σίγουρο!
Όσο για το πότε θα γίνει το ταξίδι, υπομονή. Κάποια στιγμή θα επιστρέψουμε στην κανονικότητα, πού θα πάει! :)
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Από το Λονδίνο μέχρι τη Θεσσαλονίκη το αεροπλάνο ήταν γεμάτο με μωρά, αυτή την ταξιδιωτική μάστιγα. Οι ωτοασπίδες είναι πολύ αδύναμες μπροστά στο ανελέητο κλάμα των μωρών.
:haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha:


Όχι ρε Γιωργάρα..... Τι πάθατε..... Πολύ κρίμα!!!
Τα διάβαζα και ήταν σαν να είμαι και εγώ εκεί μαζί σας... Μιλάμε ότι ζήσατε τρελό σκηνικό!!!
Από την άλλη, τώρα ξέρω τι γίνεται αν χάσεις πτήση. Ευτυχώς δεν το έχω πάθει ποτέ.
Αλλά το βλέπω για μεγάλη ταλαιπωρία...

Στο δικό μας ταξίδι στη Σκωτία (Μάρτιος 2012), χαζό παιδί χαρά γεμάτο τότε, (καλά και τώρα μια απ'τα ίδια) φτάνω αεροδρόμιο και καταλαβαίνω ότι δεν έχω πάρει διαβατήριο.
Και παθαίνω ΣΟΚ. Οι άλλοι δύο της παρέας να έχουν μείνει παγωτό γιατί το αεροπλάνο έφευγε σε 1 ώρα και κάτι.
Τρέχω σε έναν ταξιτζή έξω και του λέω: "Φιλαδέλφεια και πίσω σε 20 λεπτά. Το 'χεις;"
"Πάμε", μου λέει.
Ωραίος ο τύπος, χτυπήσαμε χαλαρά 220 στην Αττική.
Και έμαθα και πού έχει σταθερές κάμερες.
Με ελάφρωσε 70 ευρώ αλλά χαλάλι του!

Και εκεί που νόμιζα ότι μόλις έχω γλιτώσει από εκτελεστικό απόσπασμα, ότι σώθηκε η ζωή μου για ένα χιλιοστό, ρωτάω την κοπέλα της easyjet: "Θα μπορούσα να πετάξω και μόνο με ταυτότητα;"
Και μου λέει: ΝΑΙ. :shock:o_O

Υ.Γ. Μπήκε αστεράκι στο χωριό Dean. Ευχαριστώ!
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Από το Λονδίνο μέχρι τη Θεσσαλονίκη το αεροπλάνο ήταν γεμάτο με μωρά, αυτή την ταξιδιωτική μάστιγα. Οι ωτοασπίδες είναι πολύ αδύναμες μπροστά στο ανελέητο κλάμα των μωρών.
:haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha:


Όχι ρε Γιωργάρα..... Τι πάθατε..... Πολύ κρίμα!!!
Τα διάβαζα και ήταν σαν να είμαι και εγώ εκεί μαζί σας... Μιλάμε ότι ζήσατε τρελό σκηνικό!!!
Από την άλλη, τώρα ξέρω τι γίνεται αν χάσεις πτήση. Ευτυχώς δεν το έχω πάθει ποτέ.
Αλλά το βλέπω για μεγάλη ταλαιπωρία...

Στο δικό μας ταξίδι στη Σκωτία (Μάρτιος 2012), χαζό παιδί χαρά γεμάτο τότε, (καλά και τώρα μια απ'τα ίδια) φτάνω αεροδρόμιο και καταλαβαίνω ότι δεν έχω πάρει διαβατήριο.
Και παθαίνω ΣΟΚ. Οι άλλοι δύο της παρέας να έχουν μείνει παγωτό γιατί το αεροπλάνο έφευγε σε 1 ώρα και κάτι.
Τρέχω σε έναν ταξιτζή έξω και του λέω: "Φιλαδέλφεια και πίσω σε 20 λεπτά. Το 'χεις;"
"Πάμε", μου λέει.
Ωραίος ο τύπος, χτυπήσαμε χαλαρά 220 στην Αττική.
Και έμαθα και πού έχει σταθερές κάμερες.
Με ελάφρωσε 70 ευρώ αλλά χαλάλι του!

Και εκεί που νόμιζα ότι μόλις έχω γλιτώσει από εκτελεστικό απόσπασμα, ότι σώθηκε η ζωή μου για ένα χιλιοστό, ρωτάω την κοπέλα της easyjet: "Θα μπορούσα να πετάξω και μόνο με ταυτότητα;"
Και μου λέει: ΝΑΙ. :shock:o_O
Είσαι τρελός! Χα χα! Κι ακόμα πιο τρελός ο ταξιτζής! Με έκανες και γέλασα :)
Η Easyjet δεν την παλεύει γενκότερα απ'ότι φαίνεται, ασ'το! Αλλά κι εσύ βρε παιδί μου δεν ήξερες από πριν ότι μπορείς να πας μόνο με ταυτότητα; Όπως και να'χει, σου εύχομαι ποτέ μα ποτέ να μη χάσεις πτήση, ειδικά πτήση επιστροφής!
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Είσαι τρελός! Χα χα! Κι ακόμα πιο τρελός ο ταξιτζής! Με έκανες και γέλασα :)
Η Easyjet δεν την παλεύει γενκότερα απ'ότι φαίνεται, ασ'το! Αλλά κι εσύ βρε παιδί μου δεν ήξερες από πριν ότι μπορείς να πας μόνο με ταυτότητα; Όπως και να'χει, σου εύχομαι ποτέ μα ποτέ να μη χάσεις πτήση, ειδικά πτήση επιστροφής!
Άστα, ήταν το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό με φίλους και δεν είχα ιδέα τι παίζει.......
Και την υποψία μου την έβαλε ο πατέρας μου. Με πήρε τηλ όταν ήμουν στον προαστιακό και με ρωτάει: "Τα πήρες όλα; Διαβατήριο πήρες;"

Ευχαριστώ!! Όντως η πτήση επιστροφής πονάει...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Πολύ ωραία η μίνι ιστορία ρε Γιώργο. Κατ'αρχην καταπληκτικές οι βροχερές μουντές φωτογραφίες στο τελευταίο κεφάλαιο. Απίστευτα ατμοσφαιρική πόλη. Έτσι τη θέλω χωρίς ήλιο!

Βγαίνοντας από τον Καθεδρικό είχε πιάσει βροχή.

IMG_0309.JPG

Εγώ και η μίζερη ομπρέλα μου που μόλις τσακίστηκε από τον αέρα. Έσπευσε να με βγάλει φωτογραφία ο Βασίλης γιατί όπως είπε το ύφος μου ήταν ανεκτίμητο. Μην σας ξεγελάει ότι χαμογελάω στη φωτογραφία.
Καταπληκτική ομπρέλα :haha: Είναι σαν αυτή που είχαμε κι εμείς σε αρκετά ταξίδια μας και τελικά την πετάξαμε με μανία σε έναν κάδο στο Λουξεμβούργο!

Εντάξει τι να πω για την περιπέτεια σας. Να πω αρχικά πως κι εγώ θεωρώ αυτονόητο ότι δεν θα ανέβαινα μόνος στο αεροπλάνο. Ευτυχώς επικράτησε η λογική σε εκείνο το τόσο δύσκολο σημείο που βρισκόσουν. Θεωρώ τραγικό που δεν φώναξαν τα ονόματά σας, αν είναι δυνατόν. Τα 300 ευρώ είναι πάρα πολλά αλλά ξέρω πως σε τέτοιες στιγμές δεν τα υπολογίζεις. Οπότε εκτός από το Εδιμβούργο που σας ξετρέλανε, εκτός από τον καφέ με μουστάρδα και κέτσαπ (γέλασα πολύ), θα έχετε να θυμάστε και αυτό το τρελό σκηνικό που σας συνέβη και έκανε σίγουρα το ταξίδι αυτό αξέχαστο!

Πριν περάσω στο επόμενο κεφάλαιο,
Δεν το κατάλαβα αυτό! Θα έχει συνέχεια η ιστορία? ή εννοείς το κεφάλαιο με την περιπέτεια στο αεροδρόμιο?
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Απίστευτα ατμοσφαιρική πόλη. Έτσι τη θέλω χωρίς ήλιο!
Σαφέστατα το Εδιμβούργο είναι καλύτερο χωρίς ήλιο!
Καταπληκτική ομπρέλα
Και στη φωτό τη βλέπεις στα σχετικά καλά της, πριν λίγα δευτερόλεπτα ήταν εντελώς ανάποδα!
Θα έχει συνέχεια η ιστορία? ή εννοείς το κεφάλαιο με την περιπέτεια στο αεροδρόμιο?
Εννοούσα το κεφάλαιο με το περιστατικό στο αεροδρόμιο. Η ιστορία τελείωσε :) Ήταν μικρή ναι. Έχουν περάσει πολλά χρόνια, κάποια πράγματα δεν τα θυμόμουν με λεπτομέρειες, φωτογραφίες δεν είχα πάρα πολλές (άσε που δεν ήταν καν RAW, με καταλαβαίνεις φαντάζομαι), οπότε βγήκε λίγο μικρή. Αλλά όπως και να'χει χαίρομαι που έκατσα και την έγραψα γιατί είναι ένα ταξίδι που θα ήθελα να θυμάμαι λίγο πιο αναλυτικά! :)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ήταν τέλεια η ιστορία Γιώργο αν και την ήθελα πιο χορταστική. Αλήθεια δεν ήταν RAW? Δεν είδα διαφορά, πάλι ήταν εξαιρετικές όπως και να ζωντανά gif. Μήπως να γράψεις και για το πρώτο παρθενικό ταξίδι? Στη Στοκχόλμη δεν ήταν?
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Ήταν τέλεια η ιστορία Γιώργο αν και την ήθελα πιο χορταστική. Αλήθεια δεν ήταν RAW? Δεν είδα διαφορά, πάλι ήταν εξαιρετικές όπως και να ζωντανά gif. Μήπως να γράψεις και για το πρώτο παρθενικό ταξίδι? Στη Στοκχόλμη δεν ήταν?
Πού το θυμάσαι; :eek: Ναι, εκεί ήταν!
Ίσως το κάνω κάποια στιγμή αν και από εκεί έχω ακόμα λιγότερο φωτογραφικό υλικό. Έδινα περισσότερο βάρος στα βίντεο τότε. Μάλλον θα πέσει πολύ gif κι εκεί :)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Πού το θυμάσαι; :eek: Ναι, εκεί ήταν!
Ίσως το κάνω κάποια στιγμή αν και από εκεί έχω ακόμα λιγότερο φωτογραφικό υλικό. Έδινα περισσότερο βάρος στα βίντεο τότε. Μάλλον θα πέσει πολύ gif κι εκεί :)
Φυσικά και το θυμάμαι!
Δεν πειράζει ας είναι μίνι ιστορία. Αλλά θα έχει ενδιαφέρον. Ελπίζω να τη γράψεις :D
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
άσε που δεν ήταν καν RAW, με καταλαβαίνεις φαντάζομαι
Αλήθεια δεν ήταν RAW?
Άσχετο με την ιστορία αλλά μου ήρθε η απορία όπως σας διάβαζα.
Και οι δύο σε RAW μορφή αποθηκεύετε τις φωτογραφίες; Θεωρείτε ότι έχει να κάνει τόσο μεγάλη διαφορά στη ποιότητα; Γιατί στην αρχή μου με τη dslr κι εγώ κάτι τέτοιο έκανα και οι δίσκοι γέμιζαν ο ένας μετά τον άλλον. Ασχολείστε και με επεξεργασία & μετά μετατροπή jpeg;
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Άσχετο με την ιστορία αλλά μου ήρθε η απορία όπως σας διάβαζα.
Και οι δύο σε RAW μορφή αποθηκεύετε τις φωτογραφίες; Θεωρείτε ότι έχει να κάνει τόσο μεγάλη διαφορά στη ποιότητα; Γιατί στην αρχή μου με τη dslr κι εγώ κάτι τέτοιο έκανα και οι δίσκοι γέμιζαν ο ένας μετά τον άλλον. Ασχολείστε και με επεξεργασία & μετά μετατροπή jpeg;
Ναι, πλέον τραβάω μόνο RAW. Διαφορά βλέπεις αν θες να επεξεργαστείς τις φωτογραφίες μετά, με τις RAW μπορείς να αλλάξεις σχεδόν ό,τι θες χωρίς απώλειες. Τώρα αν δε σε ενδιαφέρει η επεξεργασία δεν υπαρχει λόγος να τραβάς RAW. Το μέγεθος είναι όντως τεράστιο αλλά αυτό συμβαίνει γιατί η φωτογραφία έχει μέσα της πολλή πληροφορία (ώστε να μπορείς να κάνεις τις αλλαγές που ανέφερα παραπάνω). Αφού κάνεις την επεξεργασία μπορείς να τις αποθηκευσεις ως jpeg και μετά να σβήσεις τις RAW για να μη σου πιάνουν χώρο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.589
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom