Ηνωμένο Βασίλειο Κυνηγώντας μάγισσες και φαντάσματα στο Εδιμβούργο

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική

Μιας και φέτος δεν πραγματοποιήθηκε κανένα ταξίδι στο εξωτερικό λόγω κορωνοϊού (πρώτη φορά μετά από σχεδόν 10 χρόνια συνεχόμενων ταξιδίων, το πλήγμα μεγάλο) είπα να ξεθάψω το ταξίδι που πραγματοποιήσαμε το μακρινό πλέον 2012 στη Σκωτία. Ήταν μόλις το δεύτερο ταξίδι στο εξωτερικό οπότε οι ταξιδιωτικές προσλαμβάνουσες που είχαμε μέχρι τότε ήταν ελάχιστες. Τα «αααα» και «ουάου» έπεφταν βροχή λοιπόν σε ό,τι βλέπαμε και συναντούσαμε. Τα επιφωνήματα θαυμασμού όμως δεν είχαν να κάνουν μόνο με το γεγονός ότι όλα ήταν καινούρια στα άμαθα ματάκια μας. Το Εδιμβούργο είναι μια μαγευτική, γραφική πόλη από άλλη εποχή που αποπνέει κάτι ταυτόχρονα τρομακτικό και σαγηνευτικό. Μια πόλη που την περιβάλουν δεκάδες μύθοι και θρύλοι. Περπατώντας στους δρόμους της και παρατηρώντας τα μεσαιωνικά κτίρια που κάποια κατοικούνται ακόμα ύστερα από 5 αιώνες, ο επισκέπτης νιώθει την αύρα της πόλης και όλο το σκοτεινό παρελθόν της. Και τι εννοούμε μιλώντας για «σκοτεινό παρελθόν»; Ενδεικτικά, η Σκωτία είναι η χώρα στην οποία δικάστηκαν κατά το Μεσαίωνα περίπου 4.000-6.000 άτομα με την κατηγορία της μαγείας, αριθμός πολλαπλάσιος από τη γείτονα Αγγλία. Από αυτά, εκατοντάδες εκτελέστηκαν με τραγικό τρόπο, κυρίως γυναίκες. Τα σχεδόν μαύρα και «βαριά» κτίρια της πόλης κατά μια ανατριχιαστική σύμπτωση ταιριάζουν γάντι στην ιστορία της.

IMG_9111.jpg

Στο Βασιλικό Μίλι (Royal Mile), τον πιο διάσημο δρόμο της πόλης.


IMG_9270.jpg

Η εκπληκτική θέα της πόλης από το Calton Hill
Πολλά κάστρα, πολλές πράσινες εκτάσεις, ένα μισοτελειωμένο αντίγραφο του Παρθενώνα, ένα τιγκαρισμένο καρότσι με ψώνια να τρέχει μέσα στη νύχτα, ένα φάντασμα σε ένα νεκροταφείο, μία υπόγεια στοά γεμάτη μύθους για ιππότες και μασόνους, μία πτήση που χάθηκε με κινηματογραφικό τρόπο την τελευταία στιγμή (και ακόμα την κλαίμε). Αυτά και άλλα πολλά θα δούμε παρακάτω με αρκετή δόση νοσταλγίας, όσο μου το επιτρέπει η μνήμη μου φυσικά μετά από 8 χρόνια, σε ένα Ηνωμένο Βασίλειο που δεν υπήρχε ούτε Brexit, ούτε Boris Johnson, ούτε κορωνοϊός και που όλα μάλλον ήταν καλύτερα. Και τώρα που αρχίζω να ακούγομαι σαν γραφικός ηλικιωμένος, σταματάω.

 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Συντονίστηκα και περιμένω με ανυπομονησία.
Το Εδιμβούργο αποτελεί χρόνιο ταξιδιωτικό απωθημένο που υποτίθεται θα κάλυπτα φέτος.
Φυσικά ακυρώθηκε ήδη δύο φορές και μετατέθηκε για το 21 και αν.
Δεν έχουμε καινούριες ιστορίες και γράφουμε τις παλιές, κάτι όμως είναι κι αυτό! ;)
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Συντονίστηκα και περιμένω με ανυπομονησία.
Το Εδιμβούργο αποτελεί χρόνιο ταξιδιωτικό απωθημένο που υποτίθεται θα κάλυπτα φέτος.
Φυσικά ακυρώθηκε ήδη δύο φορές και μετατέθηκε για το 21 και αν.
Δεν έχουμε καινούριες ιστορίες και γράφουμε τις παλιές, κάτι όμως είναι κι αυτό! ;)
Άσ'τα φίλε μου, δράμα η κατάσταση με τα ταξίδια φέτος! Και δεν έχουμε όλοι το θάρρος του @giannismits
Βέβαια ήθελα να γράψω για το Εδιμβούργο πολλά χρόνια τώρα, ακόμα και προ-κορωνοϊού. Το 2012 δεν είχα ανακαλύψει το travelstories και τα επόμενα χρόνια πάντα κάπου αλλού θα ταξίδευα μες στη χρονιά οπότε το άφηνα συνέχεια για αργότερα.
Όταν με πρώτη ευκαιρία πας, θα δεις ότι θα το λατρέψεις το Εδιμβούργο. Δεν έχω συναντήσει ούτε έναν άνθρωπο που να έχει πάει και να μην του άρεσε!
Σε λίγες ώρες η συνέχεια :)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Επιτέλους την ανέβασες ;)
Ξέρω την αγάπη σου για τη Σκωτία οπότε περίμενα αυτήν την ιστορία. Και για μένα η Σκωτία είναι ένα από τα ταξίδια όνειρο που έχω. Τη θεωρώ βέβαια αρκετά ακριβό ταξίδι οπότε θα αργήσει μάλλον. Γιώργο είδατε μόνο Εδιμβούργο ή κάνατε και εξορμήσεις;
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Επιτέλους την ανέβασες ;)
Ξέρω την αγάπη σου για τη Σκωτία οπότε περίμενα αυτήν την ιστορία. Και για μένα η Σκωτία είναι ένα από τα ταξίδια όνειρο που έχω. Τη θεωρώ βέβαια αρκετά ακριβό ταξίδι οπότε θα αργήσει μάλλον. Γιώργο είδατε μόνο Εδιμβούργο ή κάνατε και εξορμήσεις;
Κι όμως Γιάννη, δεν είναι καθόλου ακριβό! Σίγουρα φθηνότερο από το Λονδίνο και το 2012 μας είχε φανεί πολύ πολύ οικονομικό, δεν ξέρω πώς είναι τώρα.

Ναι, πήγαμε και μια μονοήμερη στα Highlands :)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Κι όμως Γιάννη, δεν είναι καθόλου ακριβό! Σίγουρα φθηνότερο από το Λονδίνο και το 2012 μας είχε φανεί πολύ πολύ οικονομικό, δεν ξέρω πώς είναι τώρα.

Ναι, πήγαμε και μια μονοήμερη στα Highlands :)
Αλήθεια; Άλλη άποψη είχα για το κόστος. Τα καταλύματα πρέπει να είναι ακριβά όμως. Περιμένω να δω ατμοσφαιρικές φωτογραφίες και μουντό καιρό!
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Μια ιστορία που ανυπομονώ να διαβάσω!!! Ήθελα να κανονίσω ταξίδι εδώ και καιρό στη Σκωτία και αφού είδα και το Outlander στην καραντίνα ξετρελάθηκα ακόμα πιο πολύ. Αλλά ας όψεται ο covid που μας έκλεισε μέσα! Όποτε όπως καταλαβαίνεις θα με ταξιδέψεις εσύ για αρχή!!!!
Ελπίζω να μην αργήσεις να συνεχίσεις την ιστορία σου! Καλό Σαββατοκύριακο!!!!!!
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Μια ιστορία που ανυπομονώ να διαβάσω!!! Ήθελα να κανονίσω ταξίδι εδώ και καιρό στη Σκωτία και αφού είδα και το Outlander στην καραντίνα ξετρελάθηκα ακόμα πιο πολύ. Αλλά ας όψεται ο covid που μας έκλεισε μέσα! Όποτε όπως καταλαβαίνεις θα με ταξιδέψεις εσύ για αρχή!!!!
Ελπίζω να μην αργήσεις να συνεχίσεις την ιστορία σου! Καλό Σαββατοκύριακο!!!!!!
Μέχρι το απόγευμα θα έχει ανέβει το πρώτο κεφάλαιο :)
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Έλα ρε Γιώργαρε... Άρχισα να διαβάζω και κόλλησα...:shock:
Ακριβώς ίδια συναισθήματα ένιωσα όταν πάτησα το πόδι μου στο Εδιμβούργο.

Και εσείς το '12 πήγατε;;;
Και εμείς Μάρτιο του '12 με easyjet. Πες μου ότι πήγατε κι εσείς Μάρτιο...

Δεν είναι τόσο ατμοσφαιρική πόλη;;; Σαν να ζεις σε παραμύθι...
Για μένα ήταν το 3ο ταξίδι στο εξωτερικό αλλά το πρώτο με τους κολλητούς. (Τα πρώτα 2 ήμουν με την οικογένεια).
Και ένιωθα μια απίστευτη χαρά... Έλεγα: Ουάου! Είμαι σε ξένη χώρα. Ουάου! Όλα καινούρια...

Γράψε συνονόματε!
Για τις παλιές αγάπες............... Να μιλάς! :clap:
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Έλα ρε Γιώργαρε... Άρχισα να διαβάζω και κόλλησα...:shock:
Ακριβώς ίδια συναισθήματα ένιωσα όταν πάτησα το πόδι μου στο Εδιμβούργο.

Και εσείς το '12 πήγατε;;;
Και εμείς Μάρτιο του '12 με easyjet. Πες μου ότι πήγατε κι εσείς Μάρτιο...

Δεν είναι τόσο ατμοσφαιρική πόλη;;; Σαν να ζεις σε παραμύθι...
Για μένα ήταν το 3ο ταξίδι στο εξωτερικό αλλά το πρώτο με τους κολλητούς. (Τα πρώτα 2 ήμουν με την οικογένεια).
Και ένιωθα μια απίστευτη χαρά... Έλεγα: Ουάου! Είμαι σε ξένη χώρα. Ουάου! Όλα καινούρια...

Γράψε συνονόματε!
Για τις παλιές αγάπες............... Να μιλάς! :clap:
Μάιο του 2012 Γιώργο! Πολύ κοντά με εσάς :)
Είναι απίστευτα ατμοσφαιρική και σκοτεινή πόλη. Μάλιστα ήταν να ξαναπάω το 2019 σε συνδυασμό με Ιρλανδία αλλά ακυρώθηκε λόγω άλλων δυσκολιών. Σίγουρα θα ξαναπάω πάντως!
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Μάιος ο Χειμερινός

Το ταξίδι μας πραγματοποιήθηκε στις 13 Μαΐου. Τι ωραία, λέγαμε, θα είναι ανοιξιάτικος ο καιρός, θα δούμε τις καταπράσινες εκτάσεις της Σκωτίας με ήλιο, το φως θα λούζει τα γραφικά κτίρια του Εδιμβούργου. Ε, λοιπόν όχι! Δεν υπάρχει άνοιξη στο Εδιμβούργο φίλοι μου το Μάιο, την άνοιξη να την περιμένετε τέλος Ιουνίου ΑΝ είστε τυχεροί. Όσο για το καλοκαίρι, 2 βδομαδούλες κρατάει κάπου μεταξύ Ιουλίου και Αυγούστου, ε κι εκεί μην περιμένετε να τη βγάλετε χωρίς βροχούλες και ψύχρες, δεν είστε και στην Κρήτη. Εμείς μάλλον κάτι τέτοιο θα είχαμε κατά νου και με το που προσγειωνόμαστε τελικά με επιτυχία (πέσαμε σε καταιγίδα, φάγαμε κάτι γερές αναταράξεις λίγο πριν την άφιξη) κατά τις 23:00 με την εκπληκτική και φανταστική Easyjet (not) καταλαβαίνουμε ήδη ότι κάτι δεν πάει καλά. Μέσα στο αεροδρόμιο ήταν κάπως παγωμένα να το πω, σα να είχε λίγη ψυχρούλα, κι εμείς με τα φουτεράκια σα να είχαμε τσουτσουρώσει λίγο. Και εκτός από αυτό, περιμέναμε γύρω στη μία ώρα να πάρουμε τις αποσκευές μας γιατί χάλασε ο ιμάντας, ναι ναι, έτσι μας είπαν, ο ιμάντας του carousel αποφάσισε να κρατήσει λίγο παραπάνω τις αποσκευές μας μέχρι τα μεσάνυχτα. Στην αναμονή λοιπόν και ενώ -παρόλη την μικρή αναποδιά με τις αποσκευές- εμείς ήμασταν σε κλίμα λυκείου σε πενταήμερη στη Ρόδο, μας ακούει μια Ελληνίδα που επέστρεφε στο Εδιμβούργο και μας ενημερώνει για το πώς πάει το θέμα με τον ιμάντα. Η ίδια ήταν τέρμα ξενερωμένη με το γεγονός ότι επέστρεφε από Ελλάδα και αυτό φαινόταν στο πρόσωπό της, στη φωνή της, στη στάση του σώματός της, στα βλέμματα που μας έριχνε, σε όλα. "Ο χειρότερος Μάιος των τελευταίων ετών μας είπαν. Πριν μία βδομάδα χιόνιζε". "Ναι, ε;" λέμε εμείς. "Ναι, ναι...", απαντάει. "Εχμ, και για πες μας για το Εδιμβούργο, πρέπει να είναι πολύ ωραίο, ε;". "Ε, εντάξει... εγώ το έχω βαρεθεί, σπουδάζω εδώ χρόνια. Και ο καιρός δεν παλεύεται. Σαν την Ελλάδα δεν είναι πουθενά. Γεια σας τώρα...". Το Εδιμβούργο έμοιαζε να έχει στραγγίξει κάθε ρανίδα ευτυχίας από την κοπέλα σαν άλλος Demendor από το Αζκαμπάν και η κακομοίρα το έβγαζε αυτό προς τα έξω χωρίς την παραμικρή προσπάθεια. Αφού μας μαύρισε την ψυχή η φοιτήτρια και λίγο πριν κόψουμε κι εμείς τις φλέβες μας ακούμε τον ιμάντα να ανασταίνεται και να έρχονται οι πρώτες βαλίτσες. Μόλις παραλάβαμε τις δικές μας (μη φανταστείτε ότι βγήκαν κι από τις πρώτες, ε), βγήκαμε από το αεροδρόμιο να πάρουμε ένα ταξί για το airbnb μας αλλά κανείς μας δεν ήταν προετοιμασμένος για το κρύο που μας χτύπησε αλύπητα. Να σας πω ότι έχω ζήσει κρύα και κρύα σε ταξίδια, κανένα δε συγκρίνεται με το κρύο εκείνης της νύχτας. Ο Δεκέμβρης στην Πολωνία που βρέθηκα κάποια χρόνια μετά έμοιαζε με απλή φθινοπωρινή δροσούλα μπροστά σε αυτό. Παγωμένος και δυνατός αέρας που σχεδόν δε σε άφηνε να περπατήσεις. Μέχρι να φτάσουμε στην πιάτσα των ταξί που ήταν γύρω στα 2 λεπτά απόσταση με τα πόδια νιώθαμε να έχουν παγώσει ακόμα και οι τρίχες στις μασχάλες μας. Μπαίνουμε όπως-όπως σε ένα μεγάλο ταξί που μας χωρούσε όλους και λέμε στον οδηγό τη διεύθυνση στο Holyrood που βρισκόταν το διαμέρισμά μας. Τα ταξί γενικά είναι πανάκριβα, οπότε δε θα σας το πρότεινα σε καμία περίπτωση εκτός αν είναι κάποια πολύ επείγουσα περίπτωση. Εμείς παρόλο που μοιράσαμε το τελικό ποσό δια 6, πάλι μας φάνηκε τσιμπημένο.

Η διαδρομή από το αεροδρόμιο ως το διαμέρισμά μας ήταν γύρω στα 30 λεπτά. Όλη αυτή την ώρα, παρόλο που κρατούσα με το ζόρι τα μάτια μου ανοιχτά, δεν μπορούσα να μην παρατηρώ τα όμορφα σπίτια που προσπερνούσαμε, όλα με σκεπές και αυλές και γκρι τούβλα σαν να είχαν βγει από ταξιδιωτικό account του instagram. Τα προάστια του Εδιμβούργου είναι πανέμορφα.


Φτάνοντας έξω από το διαμέρισμα, γύρω στη 1:00 τη νύχτα πια και όντας κουρέλια από το ταξίδι, τις αναταράξεις, την αναμονή λόγω ιμάντα και το πολικό ψύχος, σκεφτήκαμε πως η ταλαιπωρία μας τελείωσε, αλλά όχι, έπρεπε να ανεβούμε από τις σκάλες στον 3ο όροφο με τις αποσκευές, γιατί ασανσέρ δεν υπήρχε. Τουλάχιστον το διαμέρισμα στη Royal Park Terrace ήταν από τα ωραιότερα που έχουμε μείνει ποτέ σε ταξίδι. Τεράστιο, όμορφα επιπλωμένο, με τζάκι, χωρούσε άνετα μια παρέα 7 ατόμων. Στο ταβάνι υπήρχαν διακριτικά ηχεία για να ακούγεται η μουσική σε όλο το σπίτι, ακόμα και στο μπάνιο. Γιατί ποιος μπορεί να κάνει ντους χωρίς να παίζει Vivaldi; Εκπληκτικό διαμέρισμα, το οποίο στοίχισε μόλις 550 ευρώ για διάρκεια μιας εβδομάδας, γύρω στα 80 ευρώ/άτομο δηλαδή. Συμφέρει τρομερά αν είστε μεγάλη παρέα. Το ίδιο διαμέρισμα λίγα χρόνια μετά εκτόξευσε την τιμή του. Και για του λόγου του αληθές μπορείτε να το τσεκάρετε εδώ. Στο διαμέρισμα μας περίμενε ήδη ο 7ος της παρέας ο οποίος είχε καταφθάσει νωρίτερα από εμάς ερχόμενος από Παρίσι. Μάλιστα μας υποδέχτηκε σε μια τέλεια ατμόσφαιρα, με αναμμένα κεριά και κρασί. Αφού πήρε ο καθένας το δωμάτιο που του άρεσε πέσαμε ξεροί για ύπνο.



Δευτέρα


Πρώτη εικόνα του Εδιμβούργου με φως, κοιτώντας έξω από το παράθυρο του υπνοδωματίου. Σοκ!
IMG_8848.jpg

Το πάρκο Holyrood


Ένας υπέροχος, ηλιόλουστος καιρός και ένα άδειο, καταπράσινο πάρκο απέναντι από το διαμέρισμά μας. Θεωρώ πως το Holyrood είναι μία πολύ καλή επιλογή για διαμονή γιατί είναι πολύ κοντά στο κέντρο αλλά ταυτόχρονα από μόνη της η περιοχή είναι πολύ όμορφη λόγω του πάρκου και του λόφου. Και σαφώς οικονομικότερη από το να μείνει κάποιος στο κέντρο.


Ξεκινάμε τη μέρα μας λοιπόν παίρνοντας μια πρώτη γεύση της πόλης, κατευθυνόμενοι στην Παλιά Πόλη του Εδιμβούργου.

Αυτό είναι το Scott Monument, ένα από τα τοπόσημα του Εδιμβούργου.


IMG_8854.jpg

Το Scott Monument, sτους Κήπους της Princess St.

Το Βικτωριανό-γοτθικό μνημείο χτίστηκε προς τιμή του Σκωτσέζου συγγραφέα Sir Walter Scott και είναι το δεύτερο μεγαλύτερο μνημείο στον κόσμο που είναι αφιερωμένο σε συγγραφέα μετά από αυτό στην Αβάνα της Κούβας, για τον José Martí.

IMG_8855.jpg


IMG_8856.jpg


IMG_8859.jpg

Η πρώτη μας φωτογραφία!

Αμέσως μετά, δύο στενά παρακάτω από το μνημείο ξεκινάει το Βασιλικό Μίλι (Royal Mile). Αυτή είναι η ανεπίσημη ονομασία για μία διαδοχή δρόμων (Castlehill, Lawnmarket, High Street, Canongate και Abbey Strand) που ενώνονται και εκτείνονται σε περίπου 1 μίλι (1,6 χλμ) το οποίο ξεκινάει από το Παλάτι του Εδιμβούργου και καταλήγει στο Κάστρο του Εδιμβούργου. Αποτελεί τον κύριο δρόμο της Παλιάς Πόλης και σίγουρα τον πιο τουριστικό και πολυσύχναστο.

IMG_8868.jpg

Στο Royal Mile, στο ύψος κοντά στον Καθεδρικό του St. Giles.


IMG_8869.jpg

Ποιος είπε ότι συναντάς κόκκινους τηλεφωνικούς θαλάμους μόνο στο Λονδίνο;


IMG_8870.jpg

Εστιατόρια, τουριστικά μαγαζιά, σημαίες με βασιλικά οικόσημα...και παρκαρισμένα αυτοκίνητα. Μαντέψτε ποια είναι η παραφωνία.


Στο πρόγραμμα που είχε φτιάξει εξολοκλήρου ο Βασίλης (οι παλιές καλές εποχές που ασχολούταν και κάποιος άλλος με το πρόγραμμα κι εγώ απλά απολάμβανα...τις περιηγήσεις) επόμενος προορισμός μετά τη βόλτα στην Παλιά Πόλη ήταν το Αβαείο Inchcolm (πρώην Αββαείο του Αυγουστίνου) το οποίο βρίσκεται σε ένα μικρό νησάκι με την ονομασία Inchcolm Island, περίπου 10 χλμ βόρεια από το Εδιμβούργο. Για να πάει κάποιος εκεί θα πρέπει να πάρει το ferry από το South Queensferry. Στο South Queensferry φτάνεις σε περίπου 35 λεπτά παίρνοντας το τρένο από το σιδηροδρομικό σταθμό Waverley.


Inchcolm.jpg

South Queensferry και Inchcolm Island στο χάρτη
Το τρένο βέβαια δε σε αφήνει έξω από τις αποβάθρες των ferry. Τι βολικό που θα'ταν! Μαντέψτε ποιοι δεν το ήξεραν και τρέχανε να προλάβουν. Το σημείο που σε αφήνει το τρένο μέχρι τις αποβάθρες είναι γύρω στα 17 λεπτά με τα πόδια τα οποία κάναμε 10', τρέχοντας. Ευτυχώς ήταν κατηφορικά. Αυτό που θυμάμαι έντονα μες τον πανικό του τρεξίματος ήταν πως το Queensferry ήταν ένα πολύ γραφικό παραθαλάσσιο μέρος με λευκά σπίτια και παρτέρια στις αυλές, το οποίο δεν προλάβαμε καν να απολαύσουμε μες στη βιασύνη μας. Και τι έλειπε από όλο αυτόν τον πανικό; Η βροχή φυσικά! Ευτυχώς φτάσαμε στο παρά πέντε και προλάβαμε το ferry Maid of Forth.

IMG_8897.jpg

Ένα (υπερβολικά) αυθόρμητο στιγμιότυπο μέσα από το ferry. Έξω, διακρίνεται η γέφυρα Forth.

Στο νησί Inchcolm αξίζει να πάτε όχι μόνο για την επίσκεψη στο Αββαείο αλλά και για το ίδιο το νησί. Είναι ένα πανέμορφο και άγριο μέρος που υπό τα κρωξίματα των γλάρων θύμισε σε όλους μας κάτι από adventure video game ή ταινία μυστηρίου. Ευτυχώς η βροχή σταμάτησε. Η συννεφιά παρέμενε κατά περιόδους, κάτι που όμως πρόσθετε ακόμα περισσότερο drama στο σκηνικό.
IMG_8903.jpg

Λίγο πριν δέσουμε στο νησί



IMG_8915.jpg

Το Αββαείο


IMG_8924.jpg


Το νησί δέχτηκε επανειλημμένα επιδρομές από Άγγλους κατά τη διάρκεια των πολέμων της Σκωτσέζικης Ανεξαρτησίας ενώ χρησιμοποιήθηκε ως οχυρό και στους δύο Παγκόσμιους Πολέμους για να υπερασπιστεί το Εδιμβούργο.

IMG_8932.jpg

Μέσα από το Αββαείο



IMG_8934.jpg



IMG_8937.jpg

Στους διαδρόμους του Αββαείου


IMG_8943.jpg

Ανεβαίνοντας στο πιο πάνω επίπεδο


IMG_8946.jpg



IMG_8958.jpg

Η θέα από το ανώτερο επίπεδο


abbey 1.gif

Στα ερείπια του νησιού, μπροστά από το Αββαείο

IMG_8969.jpg



P5140406.JPG

Στην κορυφή του πύργου

Θα μπορούσα να γράψω περισσότερα για τα καραγκιοζιλίκια που κάναμε μέσα στο Αββαείο, όπως π.χ. τη Βίκυ να κάνει τη Βασίλισσα σε μια αίθουσα και γύρω της εμείς να την κάνουμε worship, ή τις υπόλοιπες χαζομάρες που κάναμε έξω και τον παλιμπαιδισμό που μας είχε πιάσει... Θα μπορούσα επίσης να παραθέσω φωτογραφικά ντοκουμέντα απ' όλα αυτά αλλά και το ξεφτιλίκι έχει ένα όριο :p


Άντε καλά, μόνο ένα:
Edinburgh 1080p.gif

Βίκυ μου, συγγνώμη.


IMG_8996.jpg

Αναμνηστική παρέας!


Φεύγοντας από το Αββαείο με τις καλύτερες εντυπώσεις, σειρά είχε ο Ζωολογικός κήπος του Εδιμβούργου. Συνεχίζοντας την παράδοση (ή μάλλον ξεκινώντας την, ήταν μόλις το 2ο ταξίδι στο εξωτερικό) του "βάζουμε όσα περισσότερα μπορούμε στο πρόγραμμα και ό,τι βγει", φύγαμε βιαστικά για να προλάβουμε τα ΜΜΜ αλλά και τον ίδιο τον ζωολογικό ο οποίο έκλεινε πολύ πολύ σύντομα. Το highlight του ζωολογικού είναι τα μοναδικά κοάλα που υπάρχουν στο Ηνωμένο Βασίλειο αλλά και τα πρώτα γιγαντιαία Pandas στο Η.Β. για 17 χρόνια.


(Με τα χρόνια ανέπτυξα μια φιλοσοφία κατά των ζωολογικών κήπων και πάρκων με ζώα για διάφορους λόγους. Το 2012 ήμουν κάπως πιο ουδέτερος με το θέμα).


IMG_5308.JPG


Τρέχοντας λοιπόν, φτάνουμε στον καθόλου μικρό ζωολογικό κήπο γύρω στα 30 λεπτά πριν κλείσει. Ας τρέξουμε να δούμε το panda που είναι και το highlight του κήπου και που δεν έχουμε δει ποτέ στη ζωή μας. Κι άλλο τρέξιμο λοιπόν, μέσα στον κήπο αυτή τη φορά ακολουθώντας τις ταμπέλες για το έρμο το πάντα.

IMG_5310.JPG

Ένας πανέμορφος αετός


IMG_5314.JPG

Ψάχνοντας το πάντα

15 λεπτά πριν κλείσει ο Ζωολογικός φτάνουμε στο πάντα για να το πετύχουμε τάβλα να κοιμάται του καλού καιρού. Απ'ότι μάθαμε εκ των υστέρων, πρέπει να είσαι πολύ τυχερός για να το πετύχεις ξύπνιο, μιας και τα Πάντα ξοδεύουν περίπου 14 ώρες/ημέρα τρώγωντας και όλες τις υπόλοιπες κοιμούνται.
P5140411.JPG

Μας είχε γυρίσει και την πλάτη

Μπορεί να πετύχαμε το πάντα να κοιμάται τον ύπνο του δικαίου όμως λίγο πιο μετά ο χώρος με τους πιγκουίνους είχε αυτόν τον χορευταρά κύριο, βγαλμένο απευθείας από το Happy Feet:

Pinguin.gif

Τον υιοθετούσα εύκολα!



Γυρίζοντας στο Holyrood, είπαμε έτσι ελαφρά τη καρδία να κάνουμε μια βόλτα και στο Arthur's Seat, το λόφο που βρίσκεται στο Holyrood Park, γιατί μάλλον θεωρήσαμε ότι τα πόδια μας δεν ήταν αρκετά τσακισμένα.


Καθόλου δεν το μετανιώσαμε. Ήταν ο καλύτερος τρόπος να κλείσει μια γεμάτη μέρα.


Το Arthur's Seat (Κάθισμα του Αρθούρου) είναι ένας λόφος στο πάρκο Holyrood που σχηματίστηκε από ένα σβησμένο ηφαίστειο περίπου 350 εκατομμύρια χρόνια πριν. Η θέα της πόλης από την κορυφή του είναι εξαιρετική και η ανάβαση πολύ εύκολη. Στο λόφο θα δείτε τουρίστες να φωτογραφίζουν και ντόπιους να κάνουν τζόκινγκ.


IMG_9020.jpg

Στο Arthur's Seat

H ονομασία του λόφου συνδέεται κατά πάσα πιθανότητα με τους θρύλους σχετικά με το βασιλιά Αρθούρο.

IMG_0297.JPG

Κι εδώ ο Βασίλης σαν άλλος Αρθούρος προσπαθεί να βγάλει το Εξκάλιμπερ από το βράχο. Ναι, είμαστε από αυτούς τους χαζούς τουρίστες.


IMG_0287.JPG

Τα ερείπια αυτά που μοιάζουν να έχουν απομείνει από κάποιο αρχαίο κάστρο ανήκουν ουσιαστικά στο παρεκκλήσι του St. Antony


IMG_0289.JPG

Με στημένη τη μηχανή στον τρίποδα για να κάνω ένα μικρό timelapse


arthur 1.gif

H απόκοσμη ομορφιά του λόφου. Όταν φέρνω στο νου μου τη Σκωτία, αυτό ακριβώς το χρώμα ανακαλώ.


IMG_9022.jpg

Οι ευγενέστατες Σκωτσέζες τουρίστριες που έκαναν τζόκινγκ και μας είδαν να ποζάρουμε προθυμοποιήθηκαν από μόνες τους να μας βοηθήσουν στη φωτογραφία, αφού σχολίασαν ότι μοιάζουμε με μπάντα έτσι όπως έχουμε στηθεί.


arthur 2.gif

To timelapse που έκανα με τη μηχανή μου. Απέναντι, ένας άλλος διάσημος λόφος του Εδιμβούργου, το Calton Hill, που θα επισκεφτούμε τις επόμενες ημέρες.

Κατεβαίνοντας το λόφο είδαμε αυτά τα αξιαγάπητα cocker να τρέχουν στο πάρκο. Σταματήσαμε και παίξαμε κι εμείς μαζί τους.
dogs.gif

Holyrood Park: Η απόλυτη χαρά για τον σκύλο!


Την ίδια στιγμή θυμάμαι να μας πιάνει την κουβέντα ένας Σκωτσέζος τέρμα μεθυσμένος, πιο πίτα δε γινόταν, τύπου με κόκκινη μύτη και λόξιγκα, βγαλμένος από cartoon. Μας έλεγε πόσο ωραία παρέα είμαστε, πόσο όμορφοι και όμορφες, ότι να'ναι γενικά.


Ότι οι Σκωτσέζοι πίνουν πολύ γενικά το είπαμε; Ε, να το πούμε. Πίνουν και μάλιστα πίνουν όλη μέρα. Κι αν αποφασίσουν να πιουν θα του δώσουν να καταλάβει.


Επόμενος σταθμός πριν επιστρέψουμε στο σπίτι μετά από αυτή τη μεγάλη μέρα ήταν μια στάση στο συνοικιακό σουπερ μάρκετ για προμήθειες. 7 άτομα ήμασταν, ζωή να'χουμε, οπότε το αποτέλεσμα ήταν αυτό:

IMG_5333.JPG

Τι το θέλαμε ΤΟΣΟ γιαούρτι ούτε που θυμάμαι. Μάλλον κάτι μας έκανε επειδή ήταν Ελληνικό!

IMG_5335.JPG

Παραδόξως, για όλα αυτά τα πράγματα που πήραμε πληρώσαμε πολύ λίγα. Το Εδιμβούργο, το 2012 τουλάχιστον, μας φάνηκε πολύ οικονομικό. Παρόλο που έχουν λίρα, δεν υπάρχει καμία σχέση με το Λονδίνο από θέμα κόστους.


Όλα αυτά τα πράγματα όμως κάπως έπρεπε να τα μεταφέρουμε σπίτι. Αυτοκίνητο δεν είχαμε και ήταν πάρα πολλά για να πάρει ο καθένας από μια σακούλα. Επίσης το σπίτι δεν ήταν και ακριβώς δίπλα. Οπότε σκεφτήκαμε να τα πάμε με το καρότσι και μετά φυσικά να το επιστρέψουμε.


Φανταστείτε 7 τουρίστες να σέρνουν το βράδυ ένα καρότσι γεμάτο ψώνια στις γειτονιές του Εδιμβούργου. Τα γέλια που κάναμε δεν περιγράφονται, ειδικά όταν προσπαθούσαμε να ανεβάσουμε το καρότσι από σκαλοπάτια, γιατί δεν υπήρχε άλλος τρόπος να βγούμε στο δρόμο που θέλαμε, ή το να κάνουμε αγώνα δρόμου με το καρότσι, για έναν αδιανόητο λόγο που δεν μπορώ να θυμηθώ. Ναρκωτικά πάντως δεν είχαμε πάρει!


karotsi.gif


Αφού ανεβάσαμε τα ψώνια και ο Χρήστος μαγείρεψε μια ωραιότατη και λίγο αηδιαστική μακαρονάδα με γεύση σοκολάτα (ναι σωστά διαβάσατε, το κρασί που έσβησε τη σάλτσα είχε γεύση σοκολάτας και δεν το είχαμε προσέξει-άλλο γέλιο από εκεί) πέσαμε για ύπνο κυριολεκτικά ξεροί αλλά γεμάτοι από εικόνες της φανταστικής μας πρώτης μέρας στο Εδιμβούργο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom