Ηνωμένο Βασίλειο Κυνηγώντας μάγισσες και φαντάσματα στο Εδιμβούργο

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Άσχετο με την ιστορία αλλά μου ήρθε η απορία όπως σας διάβαζα.
Και οι δύο σε RAW μορφή αποθηκεύετε τις φωτογραφίες; Θεωρείτε ότι έχει να κάνει τόσο μεγάλη διαφορά στη ποιότητα; Γιατί στην αρχή μου με τη dslr κι εγώ κάτι τέτοιο έκανα και οι δίσκοι γέμιζαν ο ένας μετά τον άλλον. Ασχολείστε και με επεξεργασία & μετά μετατροπή jpeg;
Οι κάρτες μνήμης αποθηκεύουν πολύ μικρότερο αριθμό φωτογραφιών αν επιλέξεις να βγάζεις RAW (γι'αυτό πρέπει να έχουμε 2-3 μεγάλες κάρτες μνήμης). Αλλά όπως είπε ο Γιώργος αν δεν κάνεις μετά έστω μια επεξεργασία για να τις τελειοποιήσεις δεν υπάρχει λόγος να βγάζεις ρε RAW. Εννοείται μετά την επεξεργασία στο lightroom, τις μετατρέπουμε σε jpeg και σβήνουμε από τον υπολογιστή το φάκελο με τα RAW αρχεία. Και φυσικά εφόσον θέλουμε να τις ανεβάσουμε εδώ σε κάποια ιστορία πάλι τις επεξεργαζόμαστε για να μικρύνουμε το μέγεθός τους (γίνεται πανεύκολα με διάφορα προγραμματάκια). Σκέψου πως ένα jpeg από RAW έχει μέγεθος γύρω στα 10mb. Αυτές που ανεβάζουμε στις ιστορίες έχουν μέγεθός κάνω από 1mb.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.948
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@georgeant & @giannismits σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Πίστευα ότι με RAW αρχεία ασχολούνται μόνο οι επαγγεμλατίες φωτογράφοι, που θα επεξεργαστούν έτσι κι αλλιώς το αποτέλεσμα της δουλειάς τους, αλλά τελικά δεν ισχύει μόνο αυτό απ' ότι φαίνεται ;)
Τα υπόλοιπα λίγο πολύ τα γνωρίζω (όντας και της πληροφορικής) ωστόσο τη πρώτη φορά μετά από εκδρομή στο Δουβλίνο όταν είδα τι χώρο έπιασαν τα RAW images αγχώθηκα :haha:.
Καθώς η επεξεργασία που κάνω δεν είναι και καμιά της προκοπής, άντε να αλλάξω το φωτισμό μόνο όπου χρειάζεται, πέρασα κατευθείαν στο Jpeg.
Στην επόμενη εκδρομή ίσως το ξαναπροσπαθήσω.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Χα!χα! ακόμα γελάω! ωραίο αυτό που έκανες με τις φωτογραφίες να "κουνιούνται"! Το πως καταλαβαίνω την Ελληνίδα στο αεροδρόμιο, δε λέγεται. Ως φοιτήτρια στο Λονδίνο την πάλαι ποτέ δεκαετία του ΄70, όταν γύριζα Ελλάδα και το αεροπλάνο πλησίαζε το παλιό αεροδρόμιο του Ελληνικού, βάζανε και μουσική "Το χαμόγελο της Τζοκόντα" του Χατζιδάκι κι έβλεπες από πάνω την Αθήνα κάτασπρη, ηλιόλουστη και τη γαλανή θάλασσα από δίπλα, τα δάκρυα πέφτανε βροχή! Τόσα χρόνια στο Λονδίνο δεν τα κατάφερα να επισκεφθώ το Εδιμβούργο -δυο τσιγάρα δρόμος- προτιμούσα τότε Νότια και Κεντρική Αγγλία. Τώρα βαράω το κεφάλι μου βέβαια.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Χα!χα! ακόμα γελάω! ωραίο αυτό που έκανες με τις φωτογραφίες να "κουνιούνται"! Το πως καταλαβαίνω την Ελληνίδα στο αεροδρόμιο, δε λέγεται. Ως φοιτήτρια στο Λονδίνο την πάλαι ποτέ δεκαετία του ΄70, όταν γύριζα Ελλάδα και το αεροπλάνο πλησίαζε το παλιό αεροδρόμιο του Ελληνικού, βάζανε και μουσική "Το χαμόγελο της Τζοκόντα" του Χατζιδάκι κι έβλεπες από πάνω την Αθήνα κάτασπρη, ηλιόλουστη και τη γαλανή θάλασσα από δίπλα, τα δάκρυα πέφτανε βροχή! Τόσα χρόνια στο Λονδίνο δεν τα κατάφερα να επισκεφθώ το Εδιμβούργο -δυο τσιγάρα δρόμος- προτιμούσα τότε Νότια και Κεντρική Αγγλία. Τώρα βαράω το κεφάλι μου βέβαια.
Ποτέ δεν είναι αργά. Μπορεί να μην είναι δυο τσιγάρα τώρα αλλά 10, παρόλα αυτά το Εδιμβούργο είναι εκεί :)
Κι εγώ θέλω πολύ να ξαναπάω.
 
Μηνύματα
50
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα
Τελεια ιστορια φιλε , ειχατε και καλη καμερα και βγαλατε τελειες φωτο!
πηγα Εδιμβουργο τελος νοεμβρη 17 με 50 ε απο αθηνα και λατρεψα easyjet απλα θελει προσοχη, εμεινα στο kirkidiloch μια μικρη πολη διπλα στη γλασκωβη γιατι εμενε ο αδερφος μου εκει , και μαντεψε. 10 μερες δεν ειδα βροχη κάθε μερα ήλιο με δόντια βέβαια υγρασία και κρυο με -1-3 βαθμους αλλα λιακαδα, τυχη. κρίμα που δεν πήγατε και γλασκώβη εχει ομορφιες και εκει.
Επισης έχω την εντυπωση οτι το Stirling και η locklomond δεν ειναι στα highland , δυστυχώς θέλει πολλες ώρες ο βορρας και δεν πήγα
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Τελεια ιστορια φιλε , ειχατε και καλη καμερα και βγαλατε τελειες φωτο!
πηγα Εδιμβουργο τελος νοεμβρη 17 με 50 ε απο αθηνα και λατρεψα easyjet απλα θελει προσοχη, εμεινα στο kirkidiloch μια μικρη πολη διπλα στη γλασκωβη γιατι εμενε ο αδερφος μου εκει , και μαντεψε. 10 μερες δεν ειδα βροχη κάθε μερα ήλιο με δόντια βέβαια υγρασία και κρυο με -1-3 βαθμους αλλα λιακαδα, τυχη. κρίμα που δεν πήγατε και γλασκώβη εχει ομορφιες και εκει.
Επισης έχω την εντυπωση οτι το Stirling και η locklomond δεν ειναι στα highland , δυστυχώς θέλει πολλες ώρες ο βορρας και δεν πήγα
Γεια σου φίλε μου! Σ' ευχαριστώ πολύ!
Το Stirling είναι στα όρια μεταξύ Highlands και Lowlands ενώ η Loch Lomond στα Highlands. Δες και το χάρτη που παραθέτω. Μικρή σημασία έχει ωστόσο, γιατί όπου κι αν είναι είναι υπέροχα. Ισχύει πάντως, τα Highlands θέλουν μέρες, ειδικά αν κάποιος θέλει να πάει πολύ βόρεια. Θα ήθελα να δω και τη Γλασκώβη (είχαμε ετοιμάσει ένα ταξίδι σε Σκωτία και Ιρλανδία το '19 που τελικά ακυρώθηκε και την είχαμε βάλει στο πρόγραμμα) αν και μου έχουν πει ότι δεν είναι τόσο γραφική όσο το Εδιμβούργο. Είστε πολύ τυχεροί που δεν έβρεξε, πράγμα σπανιότατο για τη Σκωτία. Το κρύο δε με ενοχλεί ιδιαίτερα. Η βροχή δεν παλεύεται όμως :)
Όσο για την easyjet, είμαι πολύ μακριά από το να τη λατρέψω, σίγουρα. :)
 

Attachments

Μηνύματα
50
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα
Γεια σου φίλε μου! Σ' ευχαριστώ πολύ!
Το Stirling είναι στα όρια μεταξύ Highlands και Lowlands ενώ η Loch Lomond στα Highlands. Δες και το χάρτη που παραθέτω. Μικρή σημασία έχει ωστόσο, γιατί όπου κι αν είναι είναι υπέροχα. Ισχύει πάντως, τα Highlands θέλουν μέρες, ειδικά αν κάποιος θέλει να πάει πολύ βόρεια. Θα ήθελα να δω και τη Γλασκώβη (είχαμε ετοιμάσει ένα ταξίδι σε Σκωτία και Ιρλανδία το '19 που τελικά ακυρώθηκε και την είχαμε βάλει στο πρόγραμμα) αν και μου έχουν πει ότι δεν είναι τόσο γραφική όσο το Εδιμβούργο. Είστε πολύ τυχεροί που δεν έβρεξε, πράγμα σπανιότατο για τη Σκωτία. Το κρύο δε με ενοχλεί ιδιαίτερα. Η βροχή δεν παλεύεται όμως :)
Όσο για την easyjet, είμαι πολύ μακριά από το να τη λατρέψω, σίγουρα. :)
Τοτε πηγα και Highlands! γιατι πήγα και loch lomond Επισης ειδα τα Kelpies που ειναι πιο συγχρονο μνημειο και το falkirk wheel που ειναι ανελκυστηρας πλοιων, Δυστυχως δεν λειτουργουσε λογω συντήρησης, Η γλασκωβη μου αρεσε εξισου με το Εδιμβούργο, πιο μεγάλη έχει πολλα μνημεία αλλα δεν είναι τόσο παραμυθενια,
Και εμενα δεν με χαλάει το κρύο αλλα όταν μιλαμε για 1 βαθμό με υγρασία και γυρίζω έξω να χαζεψω δεν παλευεται οποτε καλυτερα το καλοκαιρι για τη σκωτια, εχει και περισσοτερο φως , το Νοεμβρη νύχτωνε πολύ νωρις
 

silentscream

Member
Μηνύματα
19
Likes
13
Μπράβο Γιώργο, πολύ καλο γραμμένο κείμενο. Έχω πάει 2 φορές προς τα εκεί και νομίζω οτι έχω βρει τον προορισμό που θέλω να επιστρέφω. Και το φωτογραφικό σου υλικό είναι άκρως αντιπροσωπευτικό. Με το καλό στα επόμενα.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Μπράβο Γιώργο, πολύ καλο γραμμένο κείμενο. Έχω πάει 2 φορές προς τα εκεί και νομίζω οτι έχω βρει τον προορισμό που θέλω να επιστρέφω. Και το φωτογραφικό σου υλικό είναι άκρως αντιπροσωπευτικό. Με το καλό στα επόμενα.
Αχ, ποια επόμενα που έχω να πάω ταξίδι από τον Οκτώβρη του 2019. Ταξιδιωτική κατάθλιψη έχω πάθει. Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom