Τουρκία Κωνσταντινούπολη, Ταξίμ ή Σουλταναχμέτ;

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ερση, άσχετο, αλλά έχεις μείνει μήπως στο Kybele, αυτό με τα χιλιάδες φαναράκια στο λόμπι?
Οχι δεν εχω μεινει εκει. Οσες φορες εμεινα στο Σουλταναχμετ φθινοπωρο -ανοιξη (δηλαδη σε ηλιολουστο καιρο) εμεινα εδω: HOTEL SULTANAHMET PALACE
λογω των κηπων του.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πως μπορει η αποψη καποιου να ειναι ΠΑΝΑΚΕΙΑ ??
Δεν είναι θέμα πανάκειας ή αφοριστικών απόψεων αλλά θέμα απλής λογικής και βοήθειας των συμφορμιτών... τα πράγματα είναι πολύ απλά αγαπητέ...

Στην Sultanahmet περιοχη , ΔΕΝ ΕΧΕΙ να παρκαρεις το αυτοκινητο σου ευκολα και φυσικα τα περισσοτερα ξενοδοχεια δεν εχουν παρκινγκ ...
Στην περιοχή Sultanahmet ΟΛΑ σχεδόν τα ξενοδοχεία σου βρίσκουν parking... έχω μείνει σε πέντε διαφορετικά και με ένα μικρό μπαξίσι το πρόβλημα λύνετε... αλλά αλήθεια ποιός χρειάζετε αυτοκίνητο για να κυκλοφορήσει στην πόλη? πας ποτέ στο Σύνταγμα ή στο Θησεία με το αυτοκίνητό σου?

Στην Sultanahmet μολις πεσει η νυχτα δεν κινειται φυλο , θα πρεπει να πας ΤΑΚSIM ως επι των πλειστων , που δεν κοιμαται ποτε ....
Αυτό είναι αλήθεια αλλά στο TAKSIM που δεν κοιμάτε ποτέ απλά πηγαίνεις μόνο σε 2-3 μπαράκια και αυτό είναι όλο... σιγά μην πας στην παρακμή... μόνο χαζοτουρίστες και ξώφλες πηγαίνουν βράδυ στην Istiklal εκτός 2-3 εξαιρέσεων που επιβεβαιώνουν τον κανόνα... Νισαντασι, Ετιλέρ, Γεσίλκοι, Λεβέντ σου λένε τίποτε? Αυτά βέβαια γούστα είναι αλλά μην τα πεις αυτά σε ψαγμένους Τούρκους γιατί θα γελάνε...

Στην ευρυτερη περιοχη του Sultanahmet , ΑΝ ΕΧΕΙΣ αυτοκινητο και εχεις βρει να παρκαρεις , κατα τις πρωινες ωρες , δεν μπορεις να διαφυγεις ευκολα απο τα στενακια ...
Στην ευρυτερη περιοχη του Sultanahmet , ΑΝ ΕΧΕΙΣ αυτοκινητο απλά δεν θα το χρειαστείς το πρωί παρά μόνο για τον δρόμο της επιστροφής...

Η Taksim , μπορει να ειναι για εμενα τον ξεπεσμενο φθηνοτουριστα φιλε/φιλη traveladdict , παρ`ολα αυτα σφυζει απο ζωη κατι το οποιο εμενα προσωπικα μου αρεσει ....
Καλά μην το κάνεις θέμα και η Ομόνοια σφύζει από ζωή αλλά εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει...

Η taksim (η ευρυτερη περιοχη βεβαιως) εχει ευκολη προσβαση στην γεφυρα του Γαλατα , μεσω του tunnel στο τελος της , και απο εκει βεβαια με 5-10 λεπτα περπατημα για grand pazar - kapali carsi , μπλε τζαμι , Αγια Σοφια κτλ ... (και το αντιστροφο βεβαια , απο την περιοχη του Sultanahmet μεχρι την Τaksim)
Αρα το θεμα αξιοθεατα για εμενα δεν παιζει , καθ`οτι αν εχεις στοιχειωδη αποψη των δρομων και προσανατολισμο εχωντας ταξιδευσει 2-3 φορες στην Πολη , απο Τaksim προς Sultanahmet και αντιστροφα ειναι piece of cake ...
Είπε κανένας το αντίθετο? αλλά γιατί να κάνω κάθε μέρα όλο αυτό τον δρόμο ενώ μπορεί να είμαι δίπλα σε όλα αυτά που ανέφερες?

Ομοιως λοιπον υποστηριζοντας και εγω την αποψη μου , μια υποκειμενικη αποψη ενος ανθρωπου που εχει παει πιο πολλες φορες στην Κων/Πολη απ`οτη στην Θεσσαλονικη , αναφερω πως ΚΑΤ`ΕΜΕ (και οχι ως κανονας) η διαμονη στην TAKSIM ειναι σαφως καλυτερη απ`οτι στην sultanahmet ...
Μην χτυπιέσαι βρε αδερφέ... είπαμε απόψεις είναι αυτές... σε άλλους αρέσει να μένουν Πλατεία Βαθη και σε άλλους στην Πλάκα... απλά μην το πολυφωνάζεις και πάρεις στο λαιμό σου κόσμο εδώ μέσα...

αλλα τρελαινομαι οταν διαβαζω ΑΦΟΡΙΣΤΙΚΕΣ αποψεις ....
Μην τρελλαίνεσαι βρε... να σε ρωτήσω και κάτι άσχετο... μια που έχεις πάει Θεσσαλονίκη κανένα καλό ξενόδοχείο κατά Βαρδάρη μεριά ξέρεις?
 

Blacktan

Member
Μηνύματα
131
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη η Μαδαγασκαρη ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΠΑΣΧΑ - ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ
Δεν είναι θέμα πανάκειας ή αφοριστικών απόψεων αλλά θέμα απλής λογικής και βοήθειας των συμφορμιτών... τα πράγματα είναι πολύ απλά αγαπητέ...



Στην περιοχή Sultanahmet ΟΛΑ σχεδόν τα ξενοδοχεία σου βρίσκουν parking... έχω μείνει σε πέντε διαφορετικά και με ένα μικρό μπαξίσι το πρόβλημα λύνετε... αλλά αλήθεια ποιός χρειάζετε αυτοκίνητο για να κυκλοφορήσει στην πόλη? πας ποτέ στο Σύνταγμα ή στο Θησεία με το αυτοκίνητό σου?
εξαρταται για ποιο λογο ταξιδευεις ....

Καμια σχεση η Ομονοια με την taksim ... Aν ειναι δυνατον να κανεις τετοιου ειδους συγκριση ...

Αν θες να συγκρινεις (οχι με βαση το τι ειναι πιο κοντα στα αξιοθεατα , αλλα με βαση την καθαριοτητα , την κοσμικοτητα τα μαγαζια και το τι θυμιζει )

Τaksim = Ερμου , αυτη ειναι η σωστη αποδωση ...

Sultanhmet = Ομονοια/Βαθης κατα την γνωμη μου , οπου την νυχτα φοβασαι να κυκλοφορησεις ...

Τα αξιοθεατα τα οποια περιγραφεις , ειναι για 2 ημερες ακριβως ...
Μεσα σε 2 πρωινα τα εχεις δει ΟΛΑ ....

εν εντιθεση , δεν εχεις παει στο Φαναρι , στην Μεγαλη του Γενους σχολη και στην γεφυρα του Βοσπορου (οχι οτι η taksim ειναι πιο κοντα απο αυτα)

Για εμενα η διαδρομη απο taksim προς sultanahmet ειναι μια πολυ ομορφη βολτα διαρκειας 30 λεπτων η οποια σε γεμιζει εικονες ... (επαναλαμβανω , ομοιως και το αναποδο)

Τελος επαναλαμβανω πως ο λογος αντιρρησης μου ειναι πως ως ΚΑΝΟΝΑΣ η taksim ειναι ΜΟΥΦΑ και η sultanahmet ειναι ΠΑΝΑΚΕΙΑ ...

Καλο ειναι να μην εχουμε τετοιου ειδους αποψεις γιατι οπως πολυ σωστα ανεφερες επιρρεαζουμε και αλλους ανθρωπους ...

Αν εχεις μεινει σε φολα ξενοδοχειο στην Taksim , ακριβως στην αφετηρια των λεωφορειων σε ξενοδοχειο με ηχομονωση της πλακας και ειχες και μια δυσαρεστη εμπειρια λογικο ειναι να εχεις να πεις τα χειροτερα για την taksim ...

Oλα εχουν να κανουν με τις εμπειριες του καθενα μας ...

Δεν αποτρεπω κανεναν απο το να μεινει στην sultanahmet (ισως αν βρω καλη προσφορα , τωρα που δεν θα παω οδικως , να μεινω και εγω) ...

Αλλα δεν μπορω να ΑΦΟΡΙΣΩ την taksim και να τηνα= αναφερω στα ματια τριτων που πιθανως βλεπουν και διαβαζουν ως παρακατιανη ....
 

Blacktan

Member
Μηνύματα
131
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη η Μαδαγασκαρη ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΠΑΣΧΑ - ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ
Μην τρελλαίνεσαι βρε... να σε ρωτήσω και κάτι άσχετο... μια που έχεις πάει Θεσσαλονίκη κανένα καλό ξενόδοχείο κατά Βαρδάρη μεριά ξέρεις?
Μιας και δεν βαζεις smiley στην ερωτηση σου - για να την εκλαβω διαφορετικα - θα σε συμβουλευα να κανεις μια αναζητηση στο booking ...

ισως να εχει καταλλυματα για την περιοχη που ψαχνεις και να ικανοποιουν το γουστο σου ...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μάλλον δεν κατάλαβες τι σου λέμε και εγώ και η EΡΣΗ και ο traveladict...

To Sultanahmet είναι το ιστορικό κέντρο της πόλης... εκεί είναι τα σπουδαιότερα αξιοθέατα... είναι το λιγότερο κουτό να πάει κάποιος τουρίστας να μείνει στο Taksim σε μια περιοχή που δεν υπάρχει τίποτε σαν αξιοθέατο παρά μόνο ένα πεζόδρομο και αυτόν με παρακμιακά εμπορικά μαγαζιά... η σύγκριση με την Ερμού αποτελεί ύβρη... άλλες είναι καλές περιοχές της IST και πίστεψέ με κανένας σοβαρός Τούρκος δεν θεωρεί το Taksim σαν κοσμικό στεκι της πόλης... Ασφαλώς και δεν έχω καμιά τραυματική εμπειρία με το Taksim γιατί απλά ποτέ δεν διάλεξα να μείνω εκεί... ή Sultanahmet ή σε φίλους στο Yesilkoy...

Αν και πάλι δεν καταλαβαίνεις δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω...
 

Blacktan

Member
Μηνύματα
131
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη η Μαδαγασκαρη ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΠΑΣΧΑ - ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ
Μάλλον δεν κατάλαβες τι σου λέμε και εγώ και η EΡΣΗ και ο traveladict...

To Sultanahmet είναι το ιστορικό κέντρο της πόλης... εκεί είναι τα σπουδαιότερα αξιοθέατα... είναι το λιγότερο κουτό να πάει κάποιος τουρίστας να μείνει στο Taksim σε μια περιοχή που δεν υπάρχει τίποτε σαν αξιοθέατο παρά μόνο ένα πεζόδρομο και αυτόν με παρακμιακά εμπορικά μαγαζιά... η σύγκριση με την Ερμού αποτελεί ύβρη... άλλες είναι καλές περιοχές της IST και πίστεψέ με κανένας σοβαρός Τούρκος δεν θεωρεί το Taksim σαν κοσμικό στεκι της πόλης... Ασφαλώς και δεν έχω καμιά τραυματική εμπειρία με το Taksim γιατί απλά ποτέ δεν διάλεξα να μείνω εκεί... ή Sultanahmet ή σε φίλους στο Yesilkoy...

Αν και πάλι δεν καταλαβαίνεις δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω...
Koυτο ειναι για εσενα ..
Κουτο για εμενα ειναι κατι αλλο .... ;)

Και ξαναλεω γιατι μαλλον δεν το αντιλαμβανεσαι ...
Η taksim απο την sultanahmet απεχει 20 λεπτα ποδαροδρομο σε μια διαδρομη ΓΕΜΑΤΗ εικονες ....
Αν εσυ αυτη την διαδρομη την αρνησε -γιατι σε ξενερωνει η TAKSIM- δικαιωμα σου... Δικαιωμα μου ομως και εμενα να θεωρω βρωμικη και με ιδιαιτερες δυσκολιες προσβασης την περιοχη του sultanahmet με βαση τα δικα μου προσωπικα κριτηρια ...
Αυτο εσυ δεν το σεβεσαι και "ξευτιλιζεις" οσους επιλεγουν να μεινουν taksim ...
 

Blacktan

Member
Μηνύματα
131
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη η Μαδαγασκαρη ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΠΑΣΧΑ - ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ
παρά μόνο ένα πεζόδρομο
ισως να αγνοεις πως προκειται για εναν απο τους μεγαλυτερους πεζοδρομους παγκοσμιως και με την περισσοτερη διελευση κοσμου ανα ωρα (24h/day) ....

anyway: το εξαντλησαμε το θεμα ...
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Η taksim (η ευρυτερη περιοχη βεβαιως) εχει ευκολη προσβαση στην γεφυρα του Γαλατα , μεσω του tunnel στο τελος της , και απο εκει βεβαια με 5-10 λεπτα περπατημα για grand pazar - kapali carsi , μπλε τζαμι , Αγια Σοφια κτλ ... (και το αντιστροφο βεβαια , απο την περιοχη του Sultanahmet μεχρι την Τaksim)
Αν εσύ πας από τη γέφυρα σε 5-10 λεπτά στο Καπαλί Τσαρσί και στο Μπλε Τζαμί αδικείσαι! Δεν πας στους πανευρωπαϊκούς να πάρουμε και το χρυσό στο βάδην???:clap:
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Λυπαμαι που θα διαφωνησω με τους προλαλήσαντες αλλα έπειτα από απειρες επισκεψεις στην Πολη (ολες με δικο μας μεταφορικό μεσο) θα προτεινω ευθαρσως οτι η πιο "εξυπνη" λυση για να ευχαριστηθεις οχι μονο τη διαμονη αλλα και ολο το ταξιδι στην Πολη δεν ειναι ουτε η Sultanahmet ουτε το Τaskim αλλα μονο η Beyoglu ( Πέραν) !
Μεινετε εκει και θα με θυμηθειτε!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
πάντως το σουλταναχμετ δε νομιζω οτι ειναι τοσο επικινδυνο το βραδυ Blacktan...Εγω μια χαρα περπατουσα και τις 2 φορες που εμεινα εκει και ενιωθα σαφως πιο ασφαλης απο την Ερμου το βραδυ...οσο για τα αξιοθεατα ειναι σαφως πιο κοντα, και κυριως μπορεις να περπατησεις και πιο μεσα, σε πιο αυθεντικες, με την εννοια μη τουριστικες περιοχες οπου η ζωη σφυζει... και απο τιμη δωματιων και φαγητου ειναι οικονομικοτερη περιοχη...οσο για το βραδυ μεχρι τις 11-12 βολευεσαι...τωρα για κλαμπινγκ αλλο θεμα, δε το κατεχω...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Παιδια εχω κυκλοφορησει ολομοναχη βραδυ στο Σουλτναχμετ και προβλημα δεν ειχα. Εχω κυκλοφορησει βραδι στο Σουλταναχμετ και με την τοτε μικρη μου κορη και προβλημα δε συναντησαμε. Κυκλοφορησα μονη μου βραδι απο το Καπαλι Τσαρσι με τα ποδια μεχρι την Αιγυπτιακη Αγορα και παρολο που ηταν γεματο μονο με αντρες, ενα ολοκληρο πληθος απο μεροκαματιαρηδες, που σχολουσαν εκεινη την ωρα και αλλη γυναικα δεν κυκλοφορουσε, παλι ανασφαλεια δεν ενοιωσα. Αντιθετως κατι παρακμιακα στενα με μεθυσμενους και κατι ημιυπογεια μπαρ σε καθετους της Ιστικλαλ, δε με εκαναν να νοιωσω και πολυ ανετα. Στην τελικη ειναι προσωπικο το θεμα της ασφαλειας- ανασφαλειας. Δεν εχω προβλημα με ερημους δρομους οπου ακους τον ηχο απο τα τακουνια σου. Δεν εχω προβλημα οταν βρισκομαι με "εργατικο πληθυσμο", το προβλημα μου ειναι με μεθυσμενους σε εξαρση και μουσικες στη διαπασων, που και να φωναξεις δε σε ακουει ουτε ο διπλανος. Αλλος-αλλη μπορει να νοιωθει ανασφαλης σε διαφορετικες συνθηκες, απολυτως σεβαστο.
 

costa-costa

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου φυσάει ο Άνεμος
Να έχουμε υπόψην μας ότι δεν συζητάμε για μια ακόμη μεγαλούπολη αλλά για την Πόλη με Π κεφαλαίο. Γιατί όπως έλεγε και στην Πολίτικη Κουζίνα η Πόλη είναι ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ!
Η άποψη μου είναι ότι το location στη Πόλη έχει να κάνει με:
1)είναι η πρώτη μου φορά άρα γκρουπαριάζομαι με όλες τις συνέπειες
2)γουστάρω ατελείωτο το nιghtlife
3)Μ' ενδιαφέρει να δω όσο πιο πολλά αξιοθέατα αντέχω
4)Πάω αποκλειστικά για shopping
5)Θέλω να γευτώ την πολίτικη κουζίνα
6)είμαι θρησκευτικός τουρίστας και γυρίζω τις εκκλησιές της Πόλης
7)πάω γιατί εδώ και 1 χρόνο είναι ένας προορισμός της μόδας άλλα και ταυτόχρονα "φθηνός"
8)είμαι θαυμαστής της Ανατολίτικης κουλτούρας και απολαμβάνω το άρωμα της χωρίς να μ' ενδιαφέρει που θα μείνω.
9) πηγαίνω συχνά λόγω δουλειάς
10)Έχω ρίζες Πολίτικες

φυσικά όλα αυτά θα μπορούσαν να συνδυαστούν...αλλά τα ΘΕΛΩ του καθενός όπως βλέπετε είναι διαφορετικά

δεν έχει να κάνει νομίζω με την αντικειμενικότητα των πολλών, άλλα τις εμπειρίες του καθενός στην Πόλη!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.945
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom