Τουρκία Κωνσταντινούπολη, ακύρωση ή να πάμε;

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
ευχαριστω πολυ!!!! οταν φτανεις στην Πολη τα ξεχνας ολα!!Μαγεια οπως παντα!!
 

elias74gr

Member
Μηνύματα
51
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού
Φυσικά ο κίνδυνος είναι παντού πλέον:

''
Τέσσερις άντρες συνέλαβε η ιταλική αστυνομία το βράδυ της Τετάρτης καθώς σύμφωνα με τον εισαγγελέα Αντέλκι Ντ'Ιππόλιτο, οι ύποπτοι σχεδίαζαν να ανατινάξουν τη γέφυρα του Ριάλτο στη Βενετία.

«Με τόσους αντίθεους που έχει εδώ στη Βενετία, αν βάλει κανείς βόμβα κάτω από τη γέφυρα του Ριάλτο, θα κερδίσει αμέσως μια θέση στον παράδεισο» φέρεται να είχε δηλώσει ένας εκ των συλληφθέντων σε τηλεφωνική συνομιλία που είχε, η οποία έπεσε στην αντίληψη των ιταλικών αρχών.

Οι συλληφθέντες (τρεις Κοσοβάροι και ένας ανήλικος, τα στοιχεία του οποίου δεν έχουν δοθεί στη δημοσιότητα) εκπαιδεύονταν βλέποντας βίντεο του Ισλαμικού Κράτους για το πώς να σκοτώνουν με μαχαίρι. Είχαν μάλιστα πανηγυρίσει παρακολουθώντας μέσα από τα ΜΜΕ την τρομοκρατική επίθεση που πραγματοποιήθηκε την περασμένη εβδομάδα στο Λονδίνο.

Η ιταλική αστυνομία τους είχε υπό παρακολούθηση για περισσότερο από έναν χρόνο. Οι συλληφθέντες εργάζονταν σε εστιατόρια στο ιστορικό κέντρο της Βενετίας.

Σύμφωνα με την ιταλική εισαγγελία, τις τελευταίες ημέρες παρουσιάστηκαν νέα στοιχεία που έδειχναν ότι οι εν λόγω ύποπτοι είχαν προσηλυτιστεί, είχαν κάνει έρευνες για την παρασκευή εκρηκτικών μηχανισμών και σχεδίαζαν να πραγματοποιήσουν τρομοκρατική επίθεση.''
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Φυσικά ο κίνδυνος είναι παντού πλέον:

''
Τέσσερις άντρες συνέλαβε η ιταλική αστυνομία το βράδυ της Τετάρτης καθώς σύμφωνα με τον εισαγγελέα Αντέλκι Ντ'Ιππόλιτο, οι ύποπτοι σχεδίαζαν να ανατινάξουν τη γέφυρα του Ριάλτο στη Βενετία.

«Με τόσους αντίθεους που έχει εδώ στη Βενετία, αν βάλει κανείς βόμβα κάτω από τη γέφυρα του Ριάλτο, θα κερδίσει αμέσως μια θέση στον παράδεισο» φέρεται να είχε δηλώσει ένας εκ των συλληφθέντων σε τηλεφωνική συνομιλία που είχε, η οποία έπεσε στην αντίληψη των ιταλικών αρχών.

Οι συλληφθέντες (τρεις Κοσοβάροι και ένας ανήλικος, τα στοιχεία του οποίου δεν έχουν δοθεί στη δημοσιότητα) εκπαιδεύονταν βλέποντας βίντεο του Ισλαμικού Κράτους για το πώς να σκοτώνουν με μαχαίρι. Είχαν μάλιστα πανηγυρίσει παρακολουθώντας μέσα από τα ΜΜΕ την τρομοκρατική επίθεση που πραγματοποιήθηκε την περασμένη εβδομάδα στο Λονδίνο.

Η ιταλική αστυνομία τους είχε υπό παρακολούθηση για περισσότερο από έναν χρόνο. Οι συλληφθέντες εργάζονταν σε εστιατόρια στο ιστορικό κέντρο της Βενετίας.

Σύμφωνα με την ιταλική εισαγγελία, τις τελευταίες ημέρες παρουσιάστηκαν νέα στοιχεία που έδειχναν ότι οι εν λόγω ύποπτοι είχαν προσηλυτιστεί, είχαν κάνει έρευνες για την παρασκευή εκρηκτικών μηχανισμών και σχεδίαζαν να πραγματοποιήσουν τρομοκρατική επίθεση.''
Ααα καλα! Εχουμε ξεφυγει!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πριν από είκοσι μέρες επισκέφθηκα την πόλη για δεύτερη φορά.Μπορώ να πω ότι η πόλη πλεον ζει κανονικά στους ρυθμούς της.Σίγουρα έχουν κλείσει αρκετά ξενοδοχεία και οι τουρίστες δεν είναι τόσο πολλοί αλλά η ζωή συνεχίζεται με το 3.91 της ισοτιμίας να ειναι προκλητικό για αγορές.Η αστυνομία βρίσκεται κυριολεκτικά παντού και ακόμα και για να μπεις στις κλειστές αγορές υπάρχει έλεγχος. Κατά τα άλλα κλασσική πόλη, απίστευτες γεύσεις, με κλειστά μάτια θα πήγαινα πάλι.....Παραμονή πρωτομαγιάς Κυριακή και στην Ιστικλαλ δεν μπορούσες να περπατήσεις από τον κόσμο..Την επομένη χαμός και στις αγορές, δεν έχω δει ξανά τόσο κόσμο μαζεμένο σε ένα μέρος...Δεν ένοιωσα κίνδυνο σε καμία στιγμή της εκδρομής...
 

MariaPaps

Member
Μηνύματα
7
Likes
18
Καλημέρα σας
Ταξιδεύω αύριο για στην Λατρεμένη Πόλη μου, για 4η φορά και δεν σας κρύβω ότι ένα κόμπο τον ψιλο έχω στο στομάχι μετά τα χθεσινά στην Βαρκελώνη.... :( Έχει κάποιον από εσάς που γύρισε πρόσφατα από την Πόλη; Πως είναι τα πράγματα...σίγουρα δεν μπορούμε να μαντέψουμε το μέλλον αλλά ακούμε τόσα και τόσα!!! Τον τελευταίο καίρο έχουν σχεδόν όλοι στιγματίσει την Πόλη με την τρομοκρατία....
Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρω
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλημέρα !
Εγώ προσωπικά δεν θα ακύρωνα κανένα ταξίδι ακόμα και αν αυτό ήταν στη Βαρκελώνη !
Αρνούμαι να με τρομοκρατούν και να με περιορίζουν ! Αν αυτό θέλουν να πετύχουν, τουλάχιστον απο εμένα δεν θα το έχουν....
Εύχομαι όλα να πάνε καλά στη Βαρκελώνη για τους τραυματίες και η πόλη να ξαναβρεί τους κανονικούς της ρυθμούς σύντομα ! Λυπάμαι πολύ για αυτούς που έχασαν τη ζωή τους......
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλημέρα σας
Ταξιδεύω αύριο για στην Λατρεμένη Πόλη μου, για 4η φορά και δεν σας κρύβω ότι ένα κόμπο τον ψιλο έχω στο στομάχι μετά τα χθεσινά στην Βαρκελώνη.... :( Έχει κάποιον από εσάς που γύρισε πρόσφατα από την Πόλη; Πως είναι τα πράγματα...σίγουρα δεν μπορούμε να μαντέψουμε το μέλλον αλλά ακούμε τόσα και τόσα!!! Τον τελευταίο καίρο έχουν σχεδόν όλοι στιγματίσει την Πόλη με την τρομοκρατία....
Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρω
Καλημέρα Μαρία! Φυσικά και θα το κάνεις το ταξίδι σου στην όμορφη Πόλη! Μετά από ένα τρομοκρατικό χτύπημα το σίγουρο είναι ότι τα μέτρα ασφαλείας είναι αυξημένα παντού! Εφόσον έχεις πάει στην Πόλη 3 φορές μάλλον δε θα χρειαστεί να κυκλοφορήσεις στα πιο τουριστικά μέρη, τα οποία καλό θα είναι να τα αποφύγεις σε ώρες συνωστισμού.
(Εγώ πέρσι τον Αύγουστο πήγα στο Παρίσι λίγο μετά το τρομοκρατικό χτύπημα στη Νίκαια και κυκλοφορούσαν παντού πάνοπλοι αστυνομικοί!!)
Να περάσεις όμορφα και να μας μεταφέρεις τα νέα από την πόλη.
 

MariaPaps

Member
Μηνύματα
7
Likes
18
Σ' ευχαριστώ Ελένα μου!
Έχω τόση λαχτάρα να δώ ξανα τα χρώματα της Πόλης που μου είναι αρκετό να μείνω με τις ώρες καθiσμένη σε κάτι boheme μαξιλάρια στα υπαίθρια cafes απέναντι από το Kiz Kulesi!! ;)
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Σ' ευχαριστώ Ελένα μου!
Έχω τόση λαχτάρα να δώ ξανα τα χρώματα της Πόλης που μου είναι αρκετό να μείνω με τις ώρες καθiσμένη σε κάτι boheme μαξιλάρια στα υπαίθρια cafes απέναντι από το Kiz Kulesi!! ;)
Και εκεί να μείνεις στα boheme μαξιλάρια... Μόνο στην Ιστικλάλ μην κάνεις πολλές βόλτες για ευνόητους λόγους... Ρίξε και μια ματιά παραπάνω στο μήνυμα #77 του vegar78 που μεταφέρει το κλίμα στην πόλη.
Περιμένουμε φωτογραφίες!
 

thalia_2012

Member
Μηνύματα
51
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Ηνωμένο Βασίλειο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρήτη
Εγώ είμαι ηδη εδω εχω σχεδόν 2 μηνες Τουρκία(για δουλεια), οκ δε μένω Πολη αλλα πηγαίνω συχνα..όντως σε σχέση με αλλες χρονιές οι τουρίστες είναι μειωμενοι,αλλά όχι οτι δεν υπάρχουν.. Ναι στην αρχή φοβόμουν να κυκλοφορω και με είχαν φοβίσει κι απο Ελλάδα αλλά φροντισα να επισκεφτω μουσεία κ τέτοια καθημερινές κι όχι σκ που έχει πολύ περισσότερο κοσμο. Γενικά το μονο που θέλει είναι να προσέχεις αλλά υπαρχουν κ μετρα ασφαλείας..π.χ στα μουσεία δεν μπαινεις αν δεν περάσεις απο σκαναρισμα..
Τώρα είναι καλη εποχή να ρθει κανεις με την εννοια ότι δεν εχει γινει κατι που να μιλαμε για αυτο εμεις που μενουμε εδω.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom