Τουρκία Κωνσταντινούπολη - μετακινήσεις

kroti

Member
Μηνύματα
22
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Δαλματικές Ακτές
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
Καλησπέρα! Τον Φεβρουάριο,θα πάω για πρώτη φορά Κωνσταντινούπολη.Θα μείνω στη περιοχή Uskudar.Εχω δει έναν χάρτη για τη διαδρομή από το αεροδρόμιο εως εκεί.Αν έχω καταλάβει καλά θα πάρω από το αεροδρόμιο το μετρό θα σταματήσω Αksaray και θα πάρω τραμ ως τη στάση Sikerci και τέλος το πλοιαράκι για Uskudar σωστά?Είναι η καλύτερη προτινόμενη διαδρομή ή να προτιμήσω το λεωφορείο που σε αφήνει πλατεία Taxim όπως έχω πληροφορηθεί από εδώ?
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.314
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Απο αεροδρομιο μετρο μεχρι Zeytiburnu που ειναι πολυ πιο βολικα απ το Aksaray,μετα τραμ μεχρι Sirkeci κι απο εκει με το Marmaray στο Uskudar.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Απο αεροδρομιο μετρο μεχρι Zeytiburnu που ειναι πολυ πιο βολικα απ το Aksaray,μετα τραμ μεχρι Sirkeci κι απο εκει με το Marmaray στο Uskudar.
Το Marmaray είναι η νέα υποθαλάσσια γραμμή μετρό Sirkeci - Uskudar?
 
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!
Ταξιδεύω στην Πόλη αρχές Ιουλίου με τη 7χρονη κόρη μου.Το ερώτημα μου έχει σχέση με το αν πληρώνει ή όχι η κόρη μου στα μμμ.
Εχω διαβάσει στο φόρουμ πρόσφατα ότι τα παιδιά δεν πληρώνουν.
Ο κανονισμός όμως λέει ότι πάνω απο 7 ετών πληρώνουν ολόκληρο εισιτήριο(η κόρη μου θα είναι 71/2).
Νομίζετε ότι θα περνά τον έλεγχο;Ζητούν διαβατήριο για την ηλικία;Όσο για τα μουσεία έχω βρεί άκρη.
Ευχαριστώ και καλως όρισα!!!!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Καλώς ήρθες Kostantinos69!
Η δική μου κόρη είναι 7.Στις συγκοινωνίες πέρναγε κάτω από την μπάρα,δεν υπάρχει κανένας έλεγχος,είδα και πολύ μεγαλύτερα παιδιά να περνάνε.Στα μουσεία δε μου ζήτησαν πουθενά διαβατήριο,ούτε πλήρωνε.Μόνο στο Τοπ Καπί επειδή είχε τεράστια ουρά και σταθηκε μόνο ο συζυγός μου όταν έφτασε στο ταμείο ζήτησαν να δουν τα παιδιά αλλά και πάλι δε ζήτησαν διαβατηριο.
 
Μηνύματα
5
Likes
1
Ευχαριστώ πολύ villi!Με βοηθά πολύ η απάντηση σου τη στιγμή που έχεις σχετική εμπειρία.Θα ενημερώσω το φόρουμ όταν γυρίσω σχετικά με το θέμα.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
νομίζω ότι μάλλον μόνο εσύ θα ξέρεις πως να πάει κάποιος με ΜΜΜ στο Arnautkoy, πρόσεξε όχι αυτό στο Βόσπορο ούτε αυτό στην ασιατική πλευρά, αλλά αυτό στην Θράκη βορειοανατολικά του δάσους του βελιγραδίου, περίπου 50 χλμ από την Πόλη.
αλλά αυτό στην Θράκη βορειοανατολικά του δάσους του βελιγραδίου, ...δεν καταλαβαίνω καρδιά μ....αν αφαιρέσεις αυτό νομίζω εννοείς της περιοχής Fatih
? Μόλις γυρίσω από Δουβλίνο θα το δω αν το'χω ....Αλλιώς θα πάω τον Νοέμβρη με τον @greco και θα σου πουμεo_O
 
Last edited by a moderator:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.698
αλλά αυτό στην Θράκη βορειοανατολικά του δάσους του βελιγραδίου, ...δεν καταλαβαίνω καρδιά μ....αν αφαιρέσεις αυτό νομίζω εννοείς της περιοχής Fatih
? Μόλις γυρίσω από Δουβλίνο θα το δω αν το'χω ....Αλλιώς θα πάω τον Νοέμβρη με τον @greco και θα σου πουμεo_O
Είναι πολύ πιο μακρυά από το Φατίχ, δεν πειράζει όμως θα το βρω εγώ, ελπίζω να περάσετε πολύ όμορφα στην Πόλη και να μας φέρετε νέα!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.327
Likes
14.173
Είναι πολύ πιο μακρυά από το Φατίχ, δεν πειράζει όμως θα το βρω εγώ, ελπίζω να περάσετε πολύ όμορφα στην Πόλη και να μας φέρετε νέα!
Ούτε ήξερα ότι υπάρχει και άλλο Arnavutkoy(πέρα από αυτό του Βοσπόρου).

Από περιέργεια το έψαξα και βρήκα αυτό:

http://www.buradanoraya.com/l/istan.../6454-Arnavutköy-Beşiktaş#active-tab=page-map

Φυσικά δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστο.Αν έχει αναφερθεί ήδη ή αν το βρήκες και εσύ,γράψτε άκυρο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.698
Ούτε ήξερα ότι υπάρχει και άλλο Arnavutkoy(πέρα από αυτό του Βοσπόρου).

Από περιέργεια το έψαξα και βρήκα αυτό:

http://www.buradanoraya.com/l/istanbul/en/line-stop-timetable/692-iett-25E-Sarıyer-Kabataş/6454-Arnavutköy-Beşiktaş#active-tab=page-map

Φυσικά δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστο.Αν έχει αναφερθεί ήδη ή αν το βρήκες και εσύ,γράψτε άκυρο.
Στο χάρτη που δίνεις φαίνεται, άκρα αριστερά και λίγο κέντρο (κάτι μου θυμίζει αυτό). Θα ψάξω να δω αν δίνει δρομολόγια το σάιτ αυτό, ευχαριστώ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.327
Likes
14.173
Στο χάρτη που δίνεις φαίνεται, άκρα αριστερά και λίγο κέντρο (κάτι μου θυμίζει αυτό). Θα ψάξω να δω αν δίνει δρομολόγια το σάιτ αυτό, ευχαριστώ.
Φαίνεται ότι δεν πέρασε σωστά ο σύνδεσμος.Γιατί έχω είχα βγάλει δρομολόγιο.Δεξί κλίκ στον προορισμό και δεξί κλίκ στον τόπο αναχώρησης.Και βγάζει δρομολόγια,στάσεις κτλ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom