1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Ιούνιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Τουρκία Κωνσταντινούπολη - μετακινήσεις

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ασία' που ξεκίνησε από το μέλος Konstantinos80, στις 21 Δεκεμβρίου 2009.

1. kroti

kroti Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Παρίσι
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΗΠΑ
    Καλησπέρα! Τον Φεβρουάριο,θα πάω για πρώτη φορά Κωνσταντινούπολη.Θα μείνω στη περιοχή Uskudar.Εχω δει έναν χάρτη για τη διαδρομή από το αεροδρόμιο εως εκεί.Αν έχω καταλάβει καλά θα πάρω από το αεροδρόμιο το μετρό θα σταματήσω Αksaray και θα πάρω τραμ ως τη στάση Sikerci και τέλος το πλοιαράκι για Uskudar σωστά?Είναι η καλύτερη προτινόμενη διαδρομή ή να προτιμήσω το λεωφορείο που σε αφήνει πλατεία Taxim όπως έχω πληροφορηθεί από εδώ?

2. greco

greco Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ???
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γυρος Τουρκιας
    Απο αεροδρομιο μετρο μεχρι Zeytiburnu που ειναι πολυ πιο βολικα απ το Aksaray,μετα τραμ μεχρι Sirkeci κι απο εκει με το Marmaray στο Uskudar.

Meliti and Vegerazaros like this.
  3. AROUND THE WORLD

Επόμενο Ταξίδι:
    Πράγα
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Νέα Υόρκη
    Το Marmaray είναι η νέα υποθαλάσσια γραμμή μετρό Sirkeci - Uskudar?

Vegerazaros likes this.
  4. greco

greco Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ???
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γυρος Τουρκιας
    Nαι,σε 4 λεπτα αλλαζεις ηπειρο:)

5. konstantinos69

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!
    Ταξιδεύω στην Πόλη αρχές Ιουλίου με τη 7χρονη κόρη μου.Το ερώτημα μου έχει σχέση με το αν πληρώνει ή όχι η κόρη μου στα μμμ.
    Εχω διαβάσει στο φόρουμ πρόσφατα ότι τα παιδιά δεν πληρώνουν.
    Ο κανονισμός όμως λέει ότι πάνω απο 7 ετών πληρώνουν ολόκληρο εισιτήριο(η κόρη μου θα είναι 71/2).
    Νομίζετε ότι θα περνά τον έλεγχο;Ζητούν διαβατήριο για την ηλικία;Όσο για τα μουσεία έχω βρεί άκρη.
    Ευχαριστώ και καλως όρισα!!!!

6. villi

villi Member

Καλώς ήρθες Kostantinos69!
    Η δική μου κόρη είναι 7.Στις συγκοινωνίες πέρναγε κάτω από την μπάρα,δεν υπάρχει κανένας έλεγχος,είδα και πολύ μεγαλύτερα παιδιά να περνάνε.Στα μουσεία δε μου ζήτησαν πουθενά διαβατήριο,ούτε πλήρωνε.Μόνο στο Τοπ Καπί επειδή είχε τεράστια ουρά και σταθηκε μόνο ο συζυγός μου όταν έφτασε στο ταμείο ζήτησαν να δουν τα παιδιά αλλά και πάλι δε ζήτησαν διαβατηριο.

7. konstantinos69

Ευχαριστώ πολύ villi!Με βοηθά πολύ η απάντηση σου τη στιγμή που έχεις σχετική εμπειρία.Θα ενημερώσω το φόρουμ όταν γυρίσω σχετικά με το θέμα.

8. Vegerazaros

Vegerazaros Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ελβετία ξανά
    αλλά αυτό στην Θράκη βορειοανατολικά του δάσους του βελιγραδίου, ...δεν καταλαβαίνω καρδιά μ....αν αφαιρέσεις αυτό νομίζω εννοείς της περιοχής Fatih
    ? Μόλις γυρίσω από Δουβλίνο θα το δω αν το'χω ....Αλλιώς θα πάω τον Νοέμβρη με τον @greco και θα σου πουμεo_O

Last edited by a moderator: 26 Οκτωβρίου 2015
    greco, karfitsa and Borealis like this.
  9. Borealis

Borealis Member

Είναι πολύ πιο μακρυά από το Φατίχ, δεν πειράζει όμως θα το βρω εγώ, ελπίζω να περάσετε πολύ όμορφα στην Πόλη και να μας φέρετε νέα!

greco likes this.
  10. fotast

fotast Member

Ούτε ήξερα ότι υπάρχει και άλλο Arnavutkoy(πέρα από αυτό του Βοσπόρου).

Από περιέργεια το έψαξα και βρήκα αυτό:

http://www.buradanoraya.com/l/istan.../6454-Arnavutköy-Beşiktaş#active-tab=page-map

Φυσικά δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστο.Αν έχει αναφερθεί ήδη ή αν το βρήκες και εσύ,γράψτε άκυρο.

Borealis likes this.
  11. Borealis

Borealis Member

Στο χάρτη που δίνεις φαίνεται, άκρα αριστερά και λίγο κέντρο (κάτι μου θυμίζει αυτό). Θα ψάξω να δω αν δίνει δρομολόγια το σάιτ αυτό, ευχαριστώ.

12. fotast

fotast Member

Φαίνεται ότι δεν πέρασε σωστά ο σύνδεσμος.Γιατί έχω είχα βγάλει δρομολόγιο.Δεξί κλίκ στον προορισμό και δεξί κλίκ στον τόπο αναχώρησης.Και βγάζει δρομολόγια,στάσεις κτλ.

Borealis likes this.