Τουρκία Κωνσταντινούπολη - μετακινήσεις

giannisLR7

Member
Μηνύματα
46
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΒΡΑΖΙΛΙΑ Vs ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Παλια Ευραϊκή γειτονιά ηταν , οπως το Φανάρι που ηταν Ελληνική. Δεν ξερω αν ειναι ευχαριστη βόλτα ειδικα για τις κοπελες σας...
Χμ... ευχάριστη ή όχι μάλλον θα την επισκεφτούνε ! και πάλι σ ευχαριστω πολυυυυυυυυύ !!!!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Υπεύθυνη travelstories επί των θεμάτων Κωνσταντινούπολης @Vegerazaros
:D Και μου αρέσει και το μεράκι και η όρεξη σου πάντα να παρέχεις πληροφορίες.
:innocent:

δεν ξερω γιατι δεν εχω παει με λεωφορειο στη Πολη...αλλα παντου εχει αυτοματα μηχανήματα και οδηγιες στα αγγλικα...


στο Σουλταναχμετ εχει !.... αν βρεθεις στη σταση του τραμ "Σουλταναχμετ-μπλου μοσκ" (δλδ μπλε τζαμι) στα 30 μετρα προς τα πανω ΑΡΙΣΤΕΡΑ (εχοντας δλδ πισω σου την Αγια Σοφια) θα δεις απο μακρια ενα σημα κιτρινο των MacDonats ακριβως στη γωνία μπροστα εχει ενα περιπτερο που πουλαει τα παντα και γραφει και AKBIL εκει ζητα την την χρεωνουν 7 λιρες και του λες να βαλει και οσα ακομη θες... απο τα μηχανηματα ή απο το Καρακιόυ το τουνελ το τραινακι το μικρο που σε βγαζει στη Ιστικλαλ την χρεωνουν 6 ΤΛ


Δεν με ζαλιζεις!! :)


View attachment 58633 View attachment 58635


Η σταση Σουλταναχμετ πριν το περιπτερο που μπορεις να παρεις AKBIL
Αυτο το περιπτερο δεν διαθετει πλεον Ιστανμπουλ καρτα Εχουν βαλει αυτοματα μηχανηματα για καρτες λιγο πιο κατω στον σταθμο Σουλταναχμετ
 
Last edited by a moderator:

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.314
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Σημαντικο αυτο το νεο,παντα σ αυτο το περιπτερο εβαζα μοναδες.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Για τους ταξιδιώτες που πρώτη φορά φτάνουν στη Κωνσταντινούπολη στο αεροδρόμιο Αντατουρκ.

http://www.travelstories.gr/community/threads/Κωσταντινούπολη-απο-Αεροδρομιο-Αντατούρκ-στο-κεντρο-με-Μετρό-Τραμ.50058/

Προσοχή τωρα! αν καποιος θελει να επιστρεψει στο αεροδρόμιο... Θα παρει το τραμ και θα κατέβει στη σταση Ζεϊτυμπουρνού ! ξανά !! Οπως θα βγει απο το τραμ ( δεξια πορτα) θα μπει μεσα στο σταθμο, αμεσως δεξιά εχει και ασανσερ και κιλιόμενες σκαλες ανεβαίνετε ενα επιπεδο πάνω και μετα ξανά κατω 1 επιπεδο με ασανσερ δλδ περνατε στις απέναντι ράγιες.
Διευκρίνηση..!!!
Αν ειστε απο τη μεριά της Ταξίμ μπορειτε να φτασετε με Havatas http://havatas.com/
Αυτονόητο ειναι οτι για τις μετακινήσεις σας μπορειτε να χρησιμοποιήσετε ταξί, λεωφορεία , καραβάκια, υδροπλάνα... κλπ ..ΕΔΩ περιγραφω Μονο τη μετακίνηση με το "ΜΕΤΡΟ και ΤΡΑΜ" σε συγκεκριμένη διαδρομη
 
Last edited by a moderator:

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.314
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Vegerazaros,εχεις χρυση καρδια και φοβερη υπομονη!
ΥΓ. Κι εμενα μου αρεσει πολυ να κινουμαι με ΜΜΜ και να μπλεκομαι με τους ντοπιους,ειναι μεσα στη γοητεια του ταξιδιου.Ειναι πολλοι που το αποφευγουν ξερεις,ειδικα στην Πολη.Ο αδελφος μου ας πουμε,3 μερες κινηθηκανε αποκλειστικα με ταξι.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Πως να πας απο Ευρωπαική στη Ασιατική πλευρα.
"Με καραβάκι"
Τα δυο λιμάνια της Ασιατικής πλευράς που δέχονται πιο πολυ κόσμο ειναι το Uskudar και το Kadikioy
Της Ευρωπαϊκής πλευράς o Kabatas και Eminnou
Εχει πολλά ακομη λιμανάκια αλλα λεμε για τα πιο βασικά που ισως κάποιος επισκεφτεί την πρωτη φορα που φτασει στη Πόλη. Ετσι λοιπόν χρησιμοποιώντας και εδώ την Ιστανμπουλ καρτ παιρνετε τα καραβακια απο Ευρώπη για Ασία..!
"Με το Marmaray"
Marmaray ειναι το "υποθαλάσσιο" τρένο Που μπορειτε να παρετε απο τον Σταθμο των τρενων Σίρκεσι και να περάσετε "κατω" απο τον Βόσπορο στο Uskudar!
"Με το MetroBus"
Απο το Sisli για παραδειγμα μπορειτε να πάρετε το Metrobus και να περάσετε "πανω" απο τον Βόσπορο στην Ασιατική πλευρα.
 
Last edited:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Vegerazaros,εχεις χρυση καρδια και φοβερη υπομονη!
ΥΓ. Κι εμενα μου αρεσει πολυ να κινουμαι με ΜΜΜ και να μπλεκομαι με τους ντοπιους,ειναι μεσα στη γοητεια του ταξιδιου.Ειναι πολλοι που το αποφευγουν ξερεις,ειδικα στην Πολη.Ο αδελφος μου ας πουμε,3 μερες κινηθηκανε αποκλειστικα με ταξι.
Δεν μπορει ..δεν μπορει ,,καπου θα συναντηθουμε!!..:romeo:
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
για το αεροδρόμιο Αντατουρκ.
Κωνσταντινούπολη-Ακυρώθηκαν όλες οι πτήσεις λόγω κακοκαιρίας
Όλες οι πτήσεις από το διεθνές αεροδρόμιο Ατατούρκ της Κωνσταντινούπολης, το μεγαλύτερο όσον αφορά τον αριθμό των επιβατών που διακινεί, ακυρώθηκαν λόγω της καταιγίδας που πλήττει από το απόγευμα σήμερα την πόλη, ανακοίνωσε ένας αξιωματούχος της κρατικής υπηρεσίας ελέγχου των αεροδρομίων.

Μέχρι στιγμής δεν είναι σαφές το πότε θα ξανανοίξει το αεροδρόμιο για να επαναληφθούν οι πτήσεις, πρόσθεσε ο ίδιος.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
για το αεροδρόμιο Αντατουρκ.
Κωνσταντινούπολη-Ακυρώθηκαν όλες οι πτήσεις λόγω κακοκαιρίας
Όλες οι πτήσεις από το διεθνές αεροδρόμιο Ατατούρκ της Κωνσταντινούπολης, το μεγαλύτερο όσον αφορά τον αριθμό των επιβατών που διακινεί, ακυρώθηκαν λόγω της καταιγίδας που πλήττει από το απόγευμα σήμερα την πόλη, ανακοίνωσε ένας αξιωματούχος της κρατικής υπηρεσίας ελέγχου των αεροδρομίων.

Μέχρι στιγμής δεν είναι σαφές το πότε θα ξανανοίξει το αεροδρόμιο για να επαναληφθούν οι πτήσεις, πρόσθεσε ο ίδιος.
Αντε..ρε..απιστευτο.!!.. :) Να μην ήμουν εκει να ακυρωθεί η πτηση μου να καθίσω αλλη μια μερα!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.692
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom