Τουρκία Κωνσταντινούπολη - μετακινήσεις

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Ευχαριστω,να ρωτησω κατι ακομα,την προηγουμενη φορα για τη διαδρομη Kadikoy-Uskudar πηρα ενα λεωφορειο που εκανε μια μεγαλη εσωτερικη διαδρομη.Υπαρχει καποιο αλλο που πηγαινει παραλιακα και πιο συντομα?
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Από Εμινονού για Πατριαρχείο και Μονή της χώρας ποιο λεωφορείο θα πάρω για να πάω εκεί?
Ευχαριστω,να ρωτησω κατι ακομα,την προηγουμενη φορα για τη διαδρομη Kadikoy-Uskudar πηρα ενα λεωφορειο που εκανε μια μεγαλη εσωτερικη διαδρομη.Υπαρχει καποιο αλλο που πηγαινει παραλιακα και πιο συντομα?
Οχι..το ιδιο ειναι..μονο που απο Σιρκεσι διπλα στο σταθμο"Οριεντ εξπρες" μπορεις τωρα να παρεις το "Μαρμαραυ" το υποθαλάσιο τραινο και να πας πιο γρηγορα σε 4 λεπτα στο Uskudar και εξω και δεξια απο τον σταθμο να παρεις το ιδιο παλι λεωφορειο για Καντίκιου
 

Attachments

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Μετρό από το λιμάνι του Kadikoy για την επόμενη στάση Ayrilikcesmesi, μετεπιβίβαση στο Marmaray και αποβίβαση στο Uskudar. Η πιο γρήγορη λύση.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ευχαριστω,να ρωτησω κατι ακομα,την προηγουμενη φορα για τη διαδρομη Kadikoy-Uskudar πηρα ενα λεωφορειο που εκανε μια μεγαλη εσωτερικη διαδρομη.Υπαρχει καποιο αλλο που πηγαινει παραλιακα και πιο συντομα?
Πριν δυό μέρες έκανα κι εγώ τη ίδια διαδρομή...καθ οδόν από λιμάνι Uskudar βολτάροντας παραλιακά προς Κadikoy μετά από αρκετήηηηη διαδρομή είπα να πάρω λεωφορείο για να πάω λιμάνι Kadikoy ,όσα λεωφορεία περνούσαν από τη στάση και ρωτούσα τον οδηγό κανένα δεν πήγαινε απ ευθείας λιμάνι,ώσπου επιβιβάστηκα πάλι σ ενα mini bus και νομίζω μου κράτησε μόνο μία λίρα(το οποίο λειτουργεί σαν "ταξί")μ άφησε σ ένα σημείο μπροστά σε μιά γεφυρα ...ανεβοκατέβηκα από κει πέρα ..πέρασα σε μιά αλλη λεωφόρο και από κεί επιβιβάστηκα σε κανονικό λεωφορείο που πήγε λιμάνι.
Απ ότι κατάλαβα κάπου υπάρχει παράκαμψη;δεν είναι ενιαία η παραλιακή διαδρομή δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει.
 

archi

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
η διαδρομή δεν είναι παραλιακή,
την έκανα πρόσφατα, αρχικά με λεωφορείο από kadikoy, από το σταθμό των λεοφωρείων, έκανε αρκετή ώρα και δεν αξίζει.
Στην επιστροφή, βρήκα κάποια βανάκια πέρναν 6-8 άτομα, τα οποία είναι taxi, με σταθερή διαδρομή από ότι κατάλαβα. πολύ πιο γρήγορα και φτηνά.
Τελευταία λύσε, δεν νομίζω ότι βολεύει: marmaray για Ayrılıkçeşme και από εκεί μετρό για kadikoy.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Όσοι θα ταξιδέψετε τις επόμενες ημέρες στη Κωνσταντινουπολη να προσέχετε ειδικά βράδυ στη πλατεία Ταξιμ... ! αν δείτε αστυνομικούς με κλούβες και εξαρτίσεις παρατεταγμενους σε καθετα στενα της Ιστικλαλ φροντίστε να φύγετε γρηγορα υπάρχουν πάλι φασαρίες μετά την δολοφονία ενός νεαρου απο την αστυνομία κοντα στο Sisli... φιλοι απο την Τουρκια μου λενε οτι δεν πανε καλά τα πράγματα και φοβούνται για νέες μεγαλύτερες φασαρίες...Ομως η περιοχή Σουλταναχμετ παραμένει ασφαλής!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το παιδί, γιατί ήταν μόνο 15 χρονών, ήταν σε κώμα από τον περασμένο Ιούνιο, στα μεγάλα επεισόδια στο πάρκο Gezi και κατέληξε χθες. Το είχε χτυπήσει το μεταλλικό περίβλημα δακρυγόνου, ενώ είχε βγει από το σπίτι του για να πάρει ψωμί.
 
Last edited:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Αααα..πανευκολα!! :) αλλα θα σου πω 2 τροπους Α.Τον ευκολο και Β.Τον ομορφο...
Α. Απο Εμινονου που ειναι η αφετηρία , παιρνεις το λεωφορειο 99 οχι το 99Α( αυτό στριβει μετα το Φανάρι) οπότε για να εισαι σιγουρος ρωτα τον οδηγό, ΕΓΙΟΥΠ ή καποιον απο το σταθμαρχειο και πας προς Φαναρι ( FENER) μετα 5-6 στασεις ειναι το EYUP soultan 99% των λεωφορειων εχουν οθόνη πισω απο τον οδηγο και γραφουν τις στάσεις... κατεβαίνεις απο το λεωφορειο κανεις αριστερα 10 βηματα και βλεπεις μια πλατεια στα δεξια σου με ενα τζαμι στο βάθος Οπως κοιτας το τζαμι πας αριστερα στο πεζοδρομο με τους παγκους με τα σουβενιρ, και στο τελος ειναι το τελεφερικ για ΠιερΛοτι 1,95 εισιτηριο με Ισταμπουλ.
Β. Ο αλλος τροπος ειναι να παρεις το καραβακι απο Καρακιόυ . Η αποβαθρα ειναι διπλα απο τη γεφυρα του Γαλατα ( απο την μερια που ειναι ο πυργος ) Οπως βλεπεις τη γεφυρα και πισω σου ο πυργος αριστερα αμεσως διπλα...μολις καταιβεις τα σκαλακια... Πιο περα φευγει το φερυ για Καντικιου...
με εισιτηριο 1,50 την τελευταια σταση την κανει στο Eyup . Βγαινεις απο την προκυμαία περνας το φαναρι απεναντι αριστερα σου εχεις παρκο.. στριβεις στο πρωτο πεζοδρομο δεξια και βγαινεις στο Τζαμι. Οχι πως και αυτος δεν ειναι ευκολος αλλα δεν εχει τοσο συχνα δρομολογια για τα καραβακια οπως τα λεωφορεια... μετα βεβαια στο γυρισμο μπορεις να παρεις λεωφορειο...
 
Last edited:

giannisLR7

Member
Μηνύματα
46
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ Vs ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Σ ευχαριστώ πολυ . ποσο πιθανό το βλεπεισ λόγω περιόδου να συνδιασω αγια σοφία και τοπ Καπί την ίδια μερα χωρίς να ξοφεψω αρκετεσ ώρες στισ ουρές(τέταρτη δηλαδή που ειναι ανοιχτά και τ δυο) . αν ειμαι αγια σοφία 8.30 τι ωρα να υπολογιζω πωσ θα ξεμπερδεψω και απο τ τοπ Καπί με μέτρια κινηση;;
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Σ ευχαριστώ πολυ . ποσο πιθανό το βλεπεισ λόγω περιόδου να συνδιασω αγια σοφία και τοπ Καπί την ίδια μερα χωρίς να ξοφεψω αρκετεσ ώρες στισ ουρές(τέταρτη δηλαδή που ειναι ανοιχτά και τ δυο) . αν ειμαι αγια σοφία 8.30 τι ωρα να υπολογιζω πωσ θα ξεμπερδεψω και απο τ τοπ Καπί με μέτρια κινηση;;
Πιο ευκολα θα ξεμπερδεψεις απογευμα..ή την ωρα του μεσημεριανου μην πας καθολου το πρωι..ουτε απ'εξω να περάσεις...θα :bash:
 

travelling523

Member
Μηνύματα
84
Likes
15
Καλημέρα πως πηγαινω απο το σουλτάναχμετ στο πατριαρχειο; Υπαρχει καποιο λεωφορειο; Γνωριζει κανεις ποιο; Ευχαριστω πολυ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.298
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom