Τουρκία Κωνσταντινούπολη - μετακινήσεις

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Γνωρίζεις αν μπορώ να βγάλω την κάρτα στον σταθμό υπεραστικών λεωφορείων Otogar? (συγγνώμη που σε ζαλίζω!!!!)
δεν ξερω γιατι δεν εχω παει με λεωφορειο στη Πολη...αλλα παντου εχει αυτοματα μηχανήματα και οδηγιες στα αγγλικα...

στο Σουλταναχμετ εχει !.... αν βρεθεις στη σταση του τραμ "Σουλταναχμετ-μπλου μοσκ" (δλδ μπλε τζαμι) στα 30 μετρα προς τα πανω ΑΡΙΣΤΕΡΑ (εχοντας δλδ πισω σου την Αγια Σοφια) θα δεις απο μακρια ενα σημα κιτρινο των MacDonats ακριβως στη γωνία μπροστα εχει ενα περιπτερο που πουλαει τα παντα και γραφει και AKBIL εκει ζητα την την χρεωνουν 7 λιρες και του λες να βαλει και οσα ακομη θες... απο τα μηχανηματα ή απο το Καρακιόυ το τουνελ το τραινακι το μικρο που σε βγαζει στη Ιστικλαλ την χρεωνουν 6 ΤΛ

Γνωρίζεις αν μπορώ να βγάλω την κάρτα στον σταθμό υπεραστικών λεωφορείων Otogar? (συγγνώμη που σε ζαλίζω!!!!)
Δεν με ζαλιζεις!! :)

στο Σουλταναχμετ εχει !.... αν βρεθεις στη σταση του τραμ "Σουλταναχμετ-μπλου μοσκ" (δλδ μπλε τζαμι) στα 30 μετρα προς τα πανω ΑΡΙΣΤΕΡΑ (εχοντας δλδ πισω σου την Αγια Σοφια) θα δεις απο μακρια ενα σημα κιτρινο των MacDonats ακριβως στη γωνία μπροστα εχει ενα περιπτερο που πουλαει τα παντα και γραφει και AKBIL εκει ζητα την την χρεωνουν 7 λιρες και του λες να βαλει και οσα ακομη θες... απο τα μηχανηματα ή απο το Καρακιόυ το τουνελ το τραινακι το μικρο που σε βγαζει στη Ιστικλαλ την χρεωνουν 6 ΤΛ
View attachment 58633 P1010026.JPG

Η σταση Σουλταναχμετ πριν το περιπτερο που μπορεις να παρεις AKBIL
 

Attachments

Last edited by a moderator:

taxidiaris88

Member
Μηνύματα
123
Likes
124
Στην Πόλη παραδόθηκε η γραμμή 2 απ΄το Sishane στο Yenikapi με το σταθμό Halic που βρίσκεται πάνω σε γέφυρα κοντά στο Εμινονού.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Στην Πόλη παραδόθηκε η γραμμή 2 απ΄το Sishane στο Yenikapi με το σταθμό Halic που βρίσκεται πάνω σε γέφυρα κοντά στο Εμινονού.
AAA Μπραβο !! εννοεις γραμμή τραινου..?..το ειδα να περναει απο την καινουρια γεφυρα που εφτιαξαν στον Κερατειο πριν απο τη γεφυρα του Γαλατα...αυτο λες? (αυτη η γεφυρα φαίνεται στο βαθος)
 

Attachments

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Απο το τελευταιο ταξιδι μου στην Πολη πριν δυο χρονια εχουν περισσεψει στην Istanbulcard γυρω στις 40-50 λιρες.Αραγε μπορω να τη χρησιμοποιησω στο φετινο ταξιδι μου το Πασχα?Για να μην ψαχνω στο αεροδρομιο για καρτα δηλαδη...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Απο το τελευταιο ταξιδι μου στην Πολη πριν δυο χρονια εχουν περισσεψει στην Istanbulcard γυρω στις 40-50 λιρες.Αραγε μπορω να τη χρησιμοποιησω στο φετινο ταξιδι μου το Πασχα?Για να μην ψαχνω στο αεροδρομιο για καρτα δηλαδη...
Ναι μπορεις Σιγουρα!!..εγω την δική μου την εχω απο 2011 και χρησιμοποιώ την ιδια παντα!
 

taxidiaris88

Member
Μηνύματα
123
Likes
124
Από Εμινονού για Πατριαρχείο και Μονή της χώρας ποιο λεωφορείο θα πάρω για να πάω εκεί?
 

LIK

Member
Μηνύματα
101
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Από Εμινονού για Πατριαρχείο και Μονή της χώρας ποιο λεωφορείο θα πάρω για να πάω εκεί?

Από Εμινονού για Πατριαρχείο Νο 99 στάση FENER
Από Εμινονού για Μονή της χώρας Νο 35D , 38B, 37F, 28 , 88A στάση EDIRNEKAPI
 
Last edited:

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Ποιο λεωφορειο πρεπει να παρω απο Kadikoy για να παω στην Bagdat Caddesi και που πρεπει να κατεβω για να δω το πιο ενδιαφερον κομματι της?Πως μπορω μετα να τη συνδυασω με μια επισκεψη στην περιοχη Moda?
 

LIK

Member
Μηνύματα
101
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Ποιο λεωφορειο πρεπει να παρω απο Kadikoy για να παω στην Bagdat Caddesi και που πρεπει να κατεβω για να δω το πιο ενδιαφερον κομματι της?Πως μπορω μετα να τη συνδυασω με μια επισκεψη στην περιοχη Moda?

Στο Μόδι Moda πας με το πόδι... από τη Χαλκηδόνα Kadikoy 15 λεπτά
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ποιο λεωφορειο πρεπει να παρω απο Kadikoy για να παω στην Bagdat Caddesi και που πρεπει να κατεβω για να δω το πιο ενδιαφερον κομματι της?Πως μπορω μετα να τη συνδυασω με μια επισκεψη στην περιοχη Moda?
Mini bus(είναι πολύ οικονομικά σχεδόν βγαίνει ίδια τιμή όπως και στο λεωφορείο) από το λιμάνι του Κadikoy με κατεύθυνση Bostanci και θα πείς τον οδηγό στάση Suadiye η Saskin Bakkal και βρίσκεσαι κοντά στην καρδιά της Bagdat Caddesi.
Στο γυρισμό μπορείς να πάρεις και κανονικό λεωφορείο από στάση που είναι πάνω στη λεωφόρο(η Bagdat Caddesi είναι μονόδρομος προς την κατεύθυνση του Kadikoy).Δεν ξέρω αν έχει στάση κοντά στη Moda αλλά πάντως η περιοχή Μοda είναι προσεγγίσιμη με τα πόδια από το λιμάνι του Kadikoy.Ανεβαίνεις ανεβαίνεις...προχωράς κατά μήκος του κεντρικότερου δρόμου και την φτάνεις,
επίσης αν θέλεις επιβιβάζεσαι στο τράμ που ξεκινάει απέναντι από το λιμάνι και κάνει κυκλική διαδρομή μέσα στο kadikoy περνώντας και κάνοντας στάση στη Moda
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.386
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom