Τουρκία Κωνσταντινούπολη - μετακινήσεις

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.599
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Εχω κάνει την ίδια ερώτηση κ στο τόπικ με τις μετακινήσεις αλλά δεν μου έχει απαντήσει κάποιος κ για αυτό την ξανακάνω κ εδώ.
Το ξενοδοχείο είναι κοντά στην μικρή Αγ.Σοφιά στην περιοχή Σουλταναχμετ κ μου δίνει ταξί από το αεροδρόμιο με 30€. Είναι καλή η τιμή ή να προτιμήσω τα ταξί στην πιάτσα του αεροδρομίου? Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας μου δώσει τα φώτα του.
Ευχαριστώ πολύ!
Aν εννοεις 30 ευρω νομιζω οτι ειναι πολλα.
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Καλησπερα! Χρειαζομαι κι εγω την βοηθεια σας....
Κυριακη ξημερωμα φευγω απο Αλεξανδρουπολη για την Πολη με τα λεοφωρεια της metro turizm (με crazy holidays) θα μας αφησουν στον σταθμο των υπεραστικων λεοφωρειων, απο εκει και μετα εγω πως μπορω να παω στο ξενοδοχειο που βρισκεται κοντα στην σταση του τραμ gulhane στην περιοχη sultanahmet??
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Καλησπερα! Χρειαζομαι κι εγω την βοηθεια σας....
Κυριακη ξημερωμα φευγω απο Αλεξανδρουπολη για την Πολη με τα λεοφωρεια της metro turizm (με crazy holidays) θα μας αφησουν στον σταθμο των υπεραστικων λεοφωρειων, απο εκει και μετα εγω πως μπορω να παω στο ξενοδοχειο που βρισκεται κοντα στην σταση του τραμ gulhane στην περιοχη sultanahmet??
Λογικά φτάνεις στο οτογκαρ. Από εκεί θα πρέπει να πάρεις το μετρό (υπόγειος) που είναι ακριβώς κάτω από το σταθμό των λεωφορίων. Μπορείς να βγάλεις μια Istanbulkart και να την φορτίζεις. Λογικά φτάνεις στο τέρμα (τσέκαρέ το αυτό δεν είμαι σίγουρος πια στάση) και μετά πέρνεις το τράμ (T1) για την στάση σου
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Καλησπερα! Χρειαζομαι κι εγω την βοηθεια σας....
Κυριακη ξημερωμα φευγω απο Αλεξανδρουπολη για την Πολη με τα λεοφωρεια της metro turizm (με crazy holidays) θα μας αφησουν στον σταθμο των υπεραστικων λεοφωρειων, απο εκει και μετα εγω πως μπορω να παω στο ξενοδοχειο που βρισκεται κοντα στην σταση του τραμ gulhane στην περιοχη sultanahmet??
H Metro έχει λεωφορειάκι με δωρεάν transfer από το Otogar στο κέντρο της πόλης...
Δε γνωρίζω εάν υπάρχει η δυνατότητα να σε αφήσει στο Sultanahmet, αλλά σίγουρα θα κάνει κάποια στάση στην ευρύτερη περιοχή του Beyazit.
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Τα λεωφορειάκια της Μετρο, δεν έχουν προορισμό για Σίρκεζι-Εμίνονου που θα βόλευε τον προορισμό σου (Γκιούλχανε).
Εάν θέλεις να φτάσεις με το τραμ, πρέπει να το πάρεις από στάση Γιουσούφπασα, 150 μέτρα με τα πόδια από τη στάση του μετρό Άκσεράϊ (όλοι οι ντόπιοι κινούνται σε αυτή τη διαδρομή οπότε δε χάνεσαι), ή από τον ομώνυμο προορισμό (Άκσεραϊ) του δωρεάν μίνιμπας της Μετρό, τα οποία ξεκινούν κάθε μισή ώρα, είναι συνήθως φίσκα, δυσκολεύουν με τις αποσκευές, η κατάσταση στην αφετηρία των μινιμπας είναι λίγο χύμα και δεν έχεις και τη δυνατότητα να βγάλεις και την Istanbulkart, που θα σου χρειαστεί στο τραμ, με την ίδια ευκολία που θα την έβγαζες στη στάση του μετρό, όπως λέει και το μέλος interted
 

kostão

Member
Μηνύματα
47
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία-Καταλονία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες-Σαλβαντόρ-
Μια ερώτηση, τα παιδιά 3-4 χρονών πληρώνουν στο havatas?
 

protomparkos

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
χαίρεται την καρτα istambul που την βγαζω?

ειναι η πρωτη φορα που θα παω εξωτερικο και δεν ξερω απο που να αρχισω....
 
Last edited by a moderator:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Ολοι απο καπου ξεκινανε:)...ετσι και συ.
Κατ'αρχην,γι αυτο που ρωτησες,αν τα πας καλα με τα αγγλικα δες αυτο...http://www.turkeytravelplanner.com/go/Istanbul/Transport/istanbulkart.html
Σε γενικες γραμμες λεει που τη βρισκεις.Θα σου πουν και αλλα μελη,επισης.
Αν κανεις "αναζητηση"στο πανω μερος της σελιδας,επισης,μπορεις να βρεις και οτι εχει γραφτει για Κων/πολη.Καλο διαβασμα...
 

tarampouras

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Πηγαμε Κων/πολη τον Οκτωμβριο,περασμε φανταστικα,(αν εξερεσεις οτι πεσαμε σε μπαιράμι κ τα περισσοτερα ηταν κλειστα) καποια στιγμη θα γραψω αναλυτικα...
Την καρτα την βγάζεις απο το metro που ειναι ακριβως όπως βγαίνεις απο το αεροδρομειο, την γεμιζεις οσα λεφτα θες εσυ κ συμφερει πολυ.(εμεις όλες τις μετακινησεις μας τις καναμε με τραμ κ μετρο,βολευει παρα πολυ).Μειναμε κοντα στην Αγια Σοφια σε ενα μικρο ξενοδοχειο αλλα πολύ καθαρο.Δεινω καποιες τιμες ενδικτηκα
Stanpoli hotel 70 euro η βραδια.
Εισητηριο Αγια Σοφια 25tl.
Eishthrio topkapi 25tl και 15tl
Βασιλικη Δεξαμενη 10tl
φαγητο που αξιζει οποσδηποτε να πας,ωραιο κ φθηνο,τρως σαν πασας σε σοφραδες πανω ,ειναι το gani gani γυρω στα 35 ευρω τα 2 ατομα,αλλα μιλαμε για πολυ φαγητο...
Αυτα θα γραψω καποια στιγμη γις εντυπωσεις μου απο την ΠΟΛΗ.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
χαίρεται την καρτα istambul που την βγαζω?

ειναι η πρωτη φορα που θα παω εξωτερικο και δεν ξερω απο που να αρχισω....
Σε ποιο αεροδρομιο πετας ? εχεις κανονισει που θα μεινεις?..Ταξιμ ή Σουλταναχμετ..για να σου δωσω συγκεκριμενες πληροφορειες..και θα σου πω και για την καρτα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.092
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom