Τουρκία Κωνσταντινούπολη - μετακινήσεις

tasos geo

Member
Μηνύματα
22
Likes
23
καλησπερα σε ολους.θελω να κανω και εγω με την σειρα μου καποιες ερωτησεις σχετικα με ταξιδι στην κωνσταντινουπολη.Αρχικα σχεδιαζω να παω με την συντροφο μου την μεγαλη εβδομαδα.συνολικα για 9 διαμονες.ξεκιναω τις ερωτησεις.
1. λεω να παω οδικως απο καβαλα μεχρι κωνσταντινουπολη.τι θα χρειαστω εκτος απο πρασινη καρτα διπλωμα οδηγησης-διαβατηριο-πιστοποιητικο εμβολιασμου????πρεπει να βγαλω κατι σαν θεωρηση εκει στα συνορα για να μπω ??η καποιο χαρτι σαν plf που ζηταει η ελλαδα οταν μπαινεις στην χωρα χπ??
2.σκεφτομαι να αφησω με την μια το αμαξι σε αεροδρομιο και να φυγω καππαδοκια.να κατσω 3 βραδια εκει και μετα να γυρισω και να κατσω τις υπολοιπες μερες στην πολη.πως το βλεπετε σαν πλανο???3 βραδια ειναι καλα για να δω τα βασικα στην καππαδοκια?εννοειται εχω στο πλανο να κανω αεροστατο.
3.το αμαξι 3 μερες στο αεροδρομιο ειναι ασφαλες??εχει θεσεις να πληρωνεις η ειναι free??
4.παιρνω το αμαξι το παω ξενοδοχειο και ξεκιναω το τουρ.λεω να μεινω στην περιοχη μπεγιογλου.επειδη ειμαστε αρκετα του περπατηματος μπορω λετε να μετακινουμαστε μονο με ποδια??η θα πρεπει να μπλεξω με αυτες την καρτα για τα μεσα??εχω σκεφτει να παιξει ποδι και αν δεν την παλεψω να παρω κανα ταξι που και που.
5.με τα ταξι ξερετε αν λειτουργει uber η κατι αντιστοιχο??
6.γενικα θα παιξω μπαλα με λιγα μετρητα πανω μου και τα υπολοια σε revolut.ειναι οκ???
7.για μεγαλο σαββατο και κυριακη του πασχα ξερερε αν μαζευονται καπου ελληνες για λειτουργια και κυριακη καποια μαζωξη για γιορτη πχ????
8.τελειωνει το ταξιδι εχω κανει καποιες αγορες απο ρουχα κλπ.στα συνορα θα εχω θεμα ????και οταν ειναι να φυγω πρεπει να εχω φτιαξει καποιο εγγραφο? πχ ελλαδα θα θελουν φορμα plf σωστα??απο πλευρας τουρκιας χρειαζονται αυτοι καποιο χαρτι οταν θα φυγω???
ΟΠΟΙΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟΥ ΧΡΩΣΤΑΩ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΕΡΑΣΜΑ .....!!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
καλησπερα σε ολους.θελω να κανω και εγω με την σειρα μου καποιες ερωτησεις
Καλημέρα, απαντώ σε ότι μπορώ από τα παραπάνω.

λεω να παω οδικως απο καβαλα μεχρι κωνσταντινουπολη.τι θα χρειαστω εκτος απο πρασινη καρτα διπλωμα οδηγησης-διαβατηριο-πιστοποιητικο εμβολιασμου?
Ό,τι απαιτεί η Τουρκία εκείνη τη περίοδο, κανείς δε μπορεί να ξέρει. Διάβασε περισσότερα για το θέμα εδώ, στα τελευταία μηνύματα που είναι πιο πρόσφατα:
Τουρκία - Ταξίδι Τουρκία και περιορισμοί covid
το αμαξι 3 μερες στο αεροδρομιο ειναι ασφαλες??εχει θεσεις να πληρωνεις η ειναι free?
Έχει μέλη που το έκαναν, πληρώνοντας μικρό αντίτιμο σε παρκινγκ, όχι μονο για να πετάξουν σε άλλη πόλη αλλά και για να μη μπλέκουν στη κίνηση. Είναι μια καλή ιδέα γενικότερα.
λεω να μεινω στην περιοχη μπεγιογλου.επειδη ειμαστε αρκετα του περπατηματος μπορω λετε να μετακινουμαστε μονο με ποδια?
Αν είσαι πιο κοντά στα αξιοθέατα τόσο το καλύτερο, θεωρώ πάντως απίθανο να μη χρειαστείτε κάποιο μέσο, ένα τραμ έστω ή ταξι, χώρια που αν θέλετε να δείτε Ασιατική πλευρά πρέπει να χρησιμοποιήσετε καραβάκι.
6.γενικα θα παιξω μπαλα με λιγα μετρητα πανω μου και τα υπολοια σε revolut.ειναι οκ???
Επίσης αυτά απαντώνται στα θέματα αναλυτικά:
Ασία
τελειωνει το ταξιδι εχω κανει καποιες αγορες απο ρουχα κλπ.στα συνορα θα εχω θεμα ?
Δε ξέρω τι σκοπό έχεις, αν είναι να φέρεις πολλά τσέκαρε τις επιτρεπόμενες ποσότητες. Εμείς δεν είχαμε κανένα θέμα με τα ψώνια που κάναμε πάντως.
Τώρα για έγγραφα θα ξανατσεκάρεις εκείνη τη περίδο, αυτά μεταβάλλονται συνεχώς.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
8.τελειωνει το ταξιδι εχω κανει καποιες αγορες απο ρουχα κλπ.στα συνορα θα εχω θεμα ????και οταν ειναι να φυγω πρεπει να εχω φτιαξει καποιο εγγραφο?
Με τα ρούχα δε θα χεις θέμα, αλλά για καλό και κακό κόψε τα καρτελάκια και είσαι οκ.
Προσοχή στα τσιγάρα και το αλκοόλ!!
 
D

Delmem38110

Guest
καλησπερα σε ολους.θελω να κανω και εγω με την σειρα μου καποιες ερωτησεις σχετικα με ταξιδι στην κωνσταντινουπολη.Αρχικα σχεδιαζω να παω με την συντροφο μου την μεγαλη εβδομαδα.συνολικα για 9 διαμονες.ξεκιναω τις ερωτησεις.
1. λεω να παω οδικως απο καβαλα μεχρι κωνσταντινουπολη.τι θα χρειαστω εκτος απο πρασινη καρτα διπλωμα οδηγησης-διαβατηριο-πιστοποιητικο εμβολιασμου????πρεπει να βγαλω κατι σαν θεωρηση εκει στα συνορα για να μπω ??η καποιο χαρτι σαν plf που ζηταει η ελλαδα οταν μπαινεις στην χωρα χπ??
2.σκεφτομαι να αφησω με την μια το αμαξι σε αεροδρομιο και να φυγω καππαδοκια.να κατσω 3 βραδια εκει και μετα να γυρισω και να κατσω τις υπολοιπες μερες στην πολη.πως το βλεπετε σαν πλανο???3 βραδια ειναι καλα για να δω τα βασικα στην καππαδοκια?εννοειται εχω στο πλανο να κανω αεροστατο.
3.το αμαξι 3 μερες στο αεροδρομιο ειναι ασφαλες??εχει θεσεις να πληρωνεις η ειναι free??
4.παιρνω το αμαξι το παω ξενοδοχειο και ξεκιναω το τουρ.λεω να μεινω στην περιοχη μπεγιογλου.επειδη ειμαστε αρκετα του περπατηματος μπορω λετε να μετακινουμαστε μονο με ποδια??η θα πρεπει να μπλεξω με αυτες την καρτα για τα μεσα??εχω σκεφτει να παιξει ποδι και αν δεν την παλεψω να παρω κανα ταξι που και που.
5.με τα ταξι ξερετε αν λειτουργει uber η κατι αντιστοιχο??
6.γενικα θα παιξω μπαλα με λιγα μετρητα πανω μου και τα υπολοια σε revolut.ειναι οκ???
7.για μεγαλο σαββατο και κυριακη του πασχα ξερερε αν μαζευονται καπου ελληνες για λειτουργια και κυριακη καποια μαζωξη για γιορτη πχ????
8.τελειωνει το ταξιδι εχω κανει καποιες αγορες απο ρουχα κλπ.στα συνορα θα εχω θεμα ????και οταν ειναι να φυγω πρεπει να εχω φτιαξει καποιο εγγραφο? πχ ελλαδα θα θελουν φορμα plf σωστα??απο πλευρας τουρκιας χρειαζονται αυτοι καποιο χαρτι οταν θα φυγω???
ΟΠΟΙΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟΥ ΧΡΩΣΤΑΩ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΕΡΑΣΜΑ .....!!!!
1)plf τουρκικο κια ότι άλλο εκείνη τη στιγμή.
Sağlık Bakanlığı - Yurda Giriş Kontrolü
2)ΟΚ
3)ναι, πληρώνεις
4)άσε το αμάξι σε πάρκινγκ μην κυκλοφορείς με αυτό στην πόλη. το περπάτημα κάνει καλό.
και το ταξί και το ουμπερ επίσης.
5)ουμπερ και ταξί
6)ναι και ναι
7)εκεί είναι το πατριαρχείο είναι δυνατόν να μην γίνεται λειτουργία το Πάσχα.
πληροφορίες στο ιντερνετ.
8)αγόρασε μόνο μάρκες από σοβαρά Μαγαζιά η σουβενίρ. (zorlu center η κεντρικούς δρόμους)
τα ρούχα, όσο δελεαστικές και να είναι οι τιμές είναι μούφα.
μην πάρεις μπλουζάκι Αρμάνι από το παζάρι, θα είναι χαρμάνι. εκτός και αν θες να πουλήσεις μούρη πριν το πλύσιμο.
στο τελωνείο θα έχεις πρόβλημα μόνο αν δουν ποσότητες για εμπορεία.
plf στην επιστροφή όπως πολύ σωστά πρόσθεσε και πιο πάνω ο @psilos3
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
καλησπερα σε ολους.θελω να κανω και εγω με την σειρα μου καποιες ερωτησεις σχετικα με ταξιδι στην κωνσταντινουπολη.
Θα προσπαθήσω να τα πιάσω από την αρχή, σίγουρα απάντησαν και άλλα παιδιά πιο μπροστά, να σου τα δώσω συγκεντρωμένα..
1. Τα χαρτιά σου για να μπεις με αυτοκίνητο είναι αυτά που γράφεις, πρόσεξε μόνο μήπως το όχημα δεν είναι ιδιοκτησίας σου οπότε θα χρειαστείς και μια εξουσιοδότηση από τον (συν)ιδιοκτήτη. Στην Τουρκία θα σου χρειαστεί σε κάποιες περιπτώσεις ο κωδικός HES που βγαίνει από μια φόρμα σαν το δικό μας PLF, δεν απαιτείται όμως για την είσοδο οδικώς - ούτε και για το πιστοποιητικό εμβολιασμού θα γίνει έλεγχος στα σύνορα. Η φόρμα εδώ: Sağlık Bakanlığı - Yurda Giriş Kontrolü
2. Το πλάνο σου είναι καλό, έχε υπόψη ότι θα μπορέσεις να βρεις και φτηνότερα πάρκιγκ αλλού. Επίσης φτηνότερες/περισσότερες πτήσεις να έχει πιθανώς από το άλλο αεροδρόμιο της Σαμπιχά, υπάρχει λεωφορείο που τα συνδέει. Αν θέλεις να κάνεις αερόστατο, κλείσε το νωρίς και κανόνισέ το για την πρώτη μέρα που θα είσαι εκεί ώστε αν τυχόν ακυρωθεί -συμβαίνει συχνά λόγω αέρα- να έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις την επόμενη και να μην το χάσεις.
3.Ναι στο αεροδρόμιο είναι ασφαλές, έχει πάρκιγκ ανοιχτά και κλειστά με διαφορετική τιμολόγηση, στο σάιτ του αεροδρομίου θα βρεις τιμές.
4. Αν φτάσεις αργά το βράδι είναι και αυτό καλή λύση, απόφυγε δια ροπάλου τις πολύ πρωινές και τις μεσημεροαπογευματινές ώρες για μετακίνηση όπου γίνεται χαμός από την κίνηση όταν πηγαίνουν/επιστρέφουν οι κάτοικοι στις δουλειές τους.
Αν σε ενδιαφέρουν μόνο τα κύρια τουριστικά σημεία, μπορείς να περπατήσεις αν και εγώ πάντα συνιστώ την κάρτα καθώς η Πόλη δεν είναι καθόλου με καθόλου επίπεδη και γλιτώνεις πολύ χρόνο χρησιμοποιώντας μέσα. Ασφαλώς και θα περπατήσεις (πολύ) τόσο στα αξιοθέατα όσο και στα σοκάκια -πάρε άνετα παπούτσια-, δεν μπορείς άλλωστε να την απολαύσεις αν δεν το κάνεις, αλλά τα μέσα μετακίνησης είναι τόσο αξιόπιστα, αποδοτικά αλλά και ευχάριστα που πραγματικά κερδίζεις πολύ χρόνο. Αν δεν θέλεις να μπλέξεις με κάρτες υπάρχουν και μεμονωμένα εισιτήρια με 11 λίρες. Το Μπέηογλου καλό σαν βάση, αλλά έχει χαλάσει πολύ τελευταία, προτιμότερο θα ήταν -αν είναι η πρώτη σου φορά- Καράκιοι ή Εμίνονου ώστε να είσαι κάπου στην μέση.
5. Τα ταξί να τα προσέχεις και όσο μπορείς να τα αποφεύγεις, ειδικά από/προς τουριστικές διαδρομές γιατί τελευταία έχουν ξεσαλώσει με τους τουρίστες. Πάντα να τσεκάρεις να δουλεύουν το ταξίμετρο και να ελέγχεις τη διαδρομή με χάρτη στο κινητό σου. Μην αποδεχτείς προσυμφωνημένη τιμή και ειδικά σε ευρώ αν σου ζητήσουν. Το uber σαν εφαρμογή λειτουργεί στην Τουρκία, αλλά δουλεύει με τα κανονικά και νόμιμα ταξί. Επίσης το bitaksi είναι μια άλλη εφαρμογή στο ίδιο στιλ.
6. Θα είσαι μια χαρά με ρεβολούτ. Για μετρητά, κάνε ανάληψη με την κάρτα από τα ατμ των PTT (ταχυδρομείων) μια που δεν εμφανίζουν παραπλανητικές επιλογές για μετατροπή συναλλάγματος. Κάνεις την δουλειά σου έυκολα και άμεσα χωρίς προμήθειες.
7. Για το πού θα γίνει λειτουργία -σίγουρα θα γίνει σε όλες τις μεγάλες εκκλησίες, θύμισέ το μου αν θέλεις λίγο πιο μπροστά ώστε να κοινοποιήσω το πρόγραμμα από το πατριαρχείο.
8. Είτε μπορεί να σε αφήσουν να φύγεις χωρίς ψάξιμο, είτε θα σε ψάξουν. Αν έχεις αρκετά πράγματα που δεν φαίνονται να είναι για προσωπική χρήση αλλά για εμπόριο, πχ. 20 παντελόνια, 40 μπλούζες ενδεχομένως να σου κόψουν πρόστιμο. Για λίγα πράγματα δεν λένε τίποτα, περισσότερο για τσιγάρα και ποτά κοιτάνε να τηρείται το αυστηρά το όριο. Θα σου ζητηθεί -φυσικά- plf και, αν δεν αλλάξει κάτι μέχρι τότε, θα σου γίνει και ράπιντ τεστ από κλιμάκιο του εοδυ.
 

tasos geo

Member
Μηνύματα
22
Likes
23
Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας..
στο σαιτ που μ στειλατε Sağlık Bakanlığı - Yurda Giriş Kontrolü δεν εχει την επιλογη να βαλω ΕΛΛΑΔΑ.μονο κυπρο βλεπω οτι εχει.κραταω οτι μπορω να την περπατησω και να εχω στο νου μου για την instabul card για τα μεσα γτ βολευει αρκετα.θα εχω και στο νου μου για κανα ταξι μεσω εφαρμογης αν εχω ιντερνετ.για ρουχα 2-3 ψωνια σκεφτομαι οποτε δεν θα εχω θεμα λογικα.Οποιος θα γνωριζει γενικα για μεγαλο σαββατο και κυριακη μπορει να το γραψει αν και θα το ψαξω και εγω σε δευτερο χρονο γιατι ακομα κοιταω διαμονες και τα πηγαινε ελα..
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας..
στο σαιτ που μ στειλατε Sağlık Bakanlığı - Yurda Giriş Kontrolü δεν εχει την επιλογη να βαλω ΕΛΛΑΔΑ.μονο κυπρο βλεπω οτι εχει.κραταω οτι μπορω να την περπατησω και να εχω στο νου μου για την instabul card για τα μεσα γτ βολευει αρκετα.θα εχω και στο νου μου για κανα ταξι μεσω εφαρμογης αν εχω ιντερνετ.για ρουχα 2-3 ψωνια σκεφτομαι οποτε δεν θα εχω θεμα λογικα.Οποιος θα γνωριζει γενικα για μεγαλο σαββατο και κυριακη μπορει να το γραψει αν και θα το ψαξω και εγω σε δευτερο χρονο γιατι ακομα κοιταω διαμονες και τα πηγαινε ελα..
Δες helenic republic
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Να σημειώσω εδώ ότι χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή στην ταχύτητα, υπάρχουν παντού κάμερες που ελέγχουν τα όρια ταχυτήτων, ειδικά στις οδούς ταχείας κυκλοφορίας. Τον περασμένο μήνα στην έξοδο απο την Τουρκία στους Κήπους με τσάκωσαν για παράβαση ταχύτητας και πλήρωσα πρόστιμο 15 ευρώ περίπου. Ζήτησα πληρωμή με POS φοβούμενος τυχόν κομπίνα από τον υπάλληλο και δεν είχε πρόβλημα. Όταν του ζήτησα κάποιο αποδεικτικό από την παράβαση (που έγινε κλπ) μου είπε να πάρουμε ένα τηλέφωνο στην τάδε υπηρεσία κλπ, είπα θα το κάνω αλλά αφού γύρισα το ξέχασα εντελώς.
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Μια και με ρώτησε φίλος, λίγα (ακόμα) λόγια σχετικά με τα ταξί.

Έχουμε ξαναγράψει ότι υπάρχουν αρκετοί ταξιτζήδες που θα κάνουν ότι είναι δυνατόν να βγάλουν λίγο περισσότερο κέρδος, οπότε θέλουν προσοχή. Δυστυχώς στις τουριστικές διαδρομές είναι πλέον δύσκολο να βρεις τίμιους οδηγούς. Πέραν αυτών οι επίσημες τιμές για τα κίτρινα ταξί είναι (με σημερινή ισοτιμία):
20tl (1.3ευρώ) η ελάχιστη διαδρομή, με 7tl (0.45ε) σημαία και 4.5tl(0.3ε)/χλμ.

Ζητάτε πάντα να πληρώσετε με το ταξίμετρο και βεβαιωθείτε ότι είναι ανοιχτό και μην συμφωνήσετε προκαταβολικά για το κόστος ή ακόμα χειρότερα σε ευρώ.

Το κόστος διέλευσης διοδίων ή γεφυρών (8.5τλ οι γέφυρες, 53τλ το τούνελ) βαρύνουν τον επιβάτη και προστίθενται στο λογαριασμό. Με πρόσφατη ανακοίνωση απαγορεύεται η διπλή χρέωση του τέλους αυτού από τους οδηγούς καθώς ήταν συχνό φαινόμενο με τη δικαιολογία ότι έπρεπε να επιστρέψουν και να το ξαναπληρώσουν.

Υπάρχουν εκτός από τα κίτρινα και τα γαλάζια ταξί που είναι περιβαλλοντικά με ηλεκτροκινητήρες με λίγο μεγαλύτερη χρέωση. Υπάρχουν και μαύρα ταξί, βανάκια για έξι άτομα, με ακόμα λίγο πιο μεγάλη χρέωση. Τα δυο τελευταία δύσκολα να τα πετύχεις στο δρόμο και να σε πάρουν, συνήθως καλούνται μέσω ραντεβού τηλεφωνικά ή από εφαρμογή.

Δεν υπάρχει πλέον νυχτερινό τιμολόγιο, ούτε άλλα τέλη εκτός αν έχετε αποσκευές βαρύτερες των 50κγ οπότε ο οδηγός μπορεί να ζητήσει προσαύξηση που όμως δεν κατονομάζεται κάπου πόση θα είναι αυτή. Επίσης παρότι το πουρμπουάρ/μπαχτσίσι είναι διαδεδομένο στην Τουρκία, δεν συνηθίζεται από τους τούρκους στα ταξί.

Αν δεν γνωρίζετε τη διαδρομή, φροντίστε να έχετε ανοιχτό το google maps (κατεβάστε το οφλάιν) ώστε να σας βλέπει ο οδηγός ότι είστε υποψιασμένοι για τη διαδρομή και να μην κάνει άσκοπες βόλτες.

Αν φοβάστε ότι θα σας κοροϊδέψουν έτσι κι αλλιώς, μη σταματάτε ταξί από το δρόμο, αλλά ζητήστε τα μέσω από τις σχετικές εφαρμογές. Bitaksi και itaksi ή -αν χρησιμοποιείτε ήδη- το uber.
H Uber έχει διακόψει τη λειτουργία της στην Τουρκία με τον ιδιωτικό της στόλο, αλλά συνεχίζει να δουλεύει η εφαρμογή της με τα κανονικά νόμιμα ταξί.
Για να αποφύγετε ανεπιθύμητες χρεώσεις, συνδέστε την κάρτα σας με την εφαρμογή της uber και πληρώστε μέσω αυτής. Εάν ο οδηγός προσθέσει ασυνήθιστα τέλη επαυξάνοντας το κόμιστρο, μπορείτε εκ των υστέρων μέσω από την εφαρμογή να ζητήσετε μή αποδοχή των έξτρα χρεώσεων και αφού υπολογιστεί το χιλιομετρικό κόστος της διαδρομής αυτόματα από την εφαρμογή, σας επιστρέφει στην κάρτα τις παράνομες χρεώσεις.

Λίγο άσχετο, υπάρχουν πλέον και δημοτικά θαλάσσια ταξί, καραβάκια που σε περνάνε τον Βόσπορο ή όπου αλλού με σημαία 100tl και 75tl για κάθε πρόσθετο μίλι πέραν του πρώτου. Χωράνε έξι ή οκτώ άτομα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom