Τουρκία Κωνσταντινούπολη - μετακινήσεις

D

Delmem38110

Guest
επίσης να προσθέσω πώς αν κάποιος έχει ταυτοποιήσει την ισταμπουλ καρτ μια φορά και ξαναμπεί στη χώρα με άλλο κωδικό χες και αριθμό ταυτότητας η διαβατηρίου δεν θα τα δεχτεί. θα σας πει ότι η κάρτα είναι ταυτοποιημένη με κάποιο άλλο πρόσωπο.
να έχετε τα ίδια στοιχεία που έγινε η πρώτη ταυτοποίηση,
δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει με την ίδια ταυτότητα διαβατήριο και διαφορετικό κωδικό χες.
εγώ ευτυχώς είχα κρατήσει φωτό από τον προηγούμενο κωδικό και την ξαναδέχτηκε.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Μετά την κατάργηση της χρήσης του κωδικού hes, δεν εκδίδεται πλέον qr με αυτον όταν συμπληρώνεται η φόρμα εισόδου και, κυρίως, η ισταμπουλκαρτ πλέον λειτουργεί κανονικά άμεσα με την αγορά της..
Μπορεί και να μοιραστεί μεταξύ δύο ατόμων όπως γινόταν παλαιότερα..
 

thaliaper

Member
Μηνύματα
43
Likes
105
Μετά την κατάργηση της χρήσης του κωδικού hes, δεν εκδίδεται πλέον qr με αυτον όταν συμπληρώνεται η φόρμα εισόδου και, κυρίως, η ισταμπουλκαρτ πλέον λειτουργεί κανονικά άμεσα με την αγορά της..
Μπορεί και να μοιραστεί μεταξύ δύο ατόμων όπως γινόταν παλαιότερα..
ισχυουν δηλαδη οι παλιες καρτες που ειχαμε απο την προ κορωνοιου εποχη και δεν χρειαζεται πια η συνδεση με κωδικο hes ;
 

tasos geo

Member
Μηνύματα
22
Likes
23
Μια και με ρώτησε φίλος, λίγα (ακόμα) λόγια σχετικά με τα ταξί.

Έχουμε ξαναγράψει ότι υπάρχουν αρκετοί ταξιτζήδες που θα κάνουν ότι είναι δυνατόν να βγάλουν λίγο περισσότερο κέρδος, οπότε θέλουν προσοχή. Δυστυχώς στις τουριστικές διαδρομές είναι πλέον δύσκολο να βρεις τίμιους οδηγούς. Πέραν αυτών οι επίσημες τιμές για τα κίτρινα ταξί είναι (με σημερινή ισοτιμία):
20tl (1.3ευρώ) η ελάχιστη διαδρομή, με 7tl (0.45ε) σημαία και 4.5tl(0.3ε)/χλμ.

Ζητάτε πάντα να πληρώσετε με το ταξίμετρο και βεβαιωθείτε ότι είναι ανοιχτό και μην συμφωνήσετε προκαταβολικά για το κόστος ή ακόμα χειρότερα σε ευρώ.

Το κόστος διέλευσης διοδίων ή γεφυρών (8.5τλ οι γέφυρες, 53τλ το τούνελ) βαρύνουν τον επιβάτη και προστίθενται στο λογαριασμό. Με πρόσφατη ανακοίνωση απαγορεύεται η διπλή χρέωση του τέλους αυτού από τους οδηγούς καθώς ήταν συχνό φαινόμενο με τη δικαιολογία ότι έπρεπε να επιστρέψουν και να το ξαναπληρώσουν.

Υπάρχουν εκτός από τα κίτρινα και τα γαλάζια ταξί που είναι περιβαλλοντικά με ηλεκτροκινητήρες με λίγο μεγαλύτερη χρέωση. Υπάρχουν και μαύρα ταξί, βανάκια για έξι άτομα, με ακόμα λίγο πιο μεγάλη χρέωση. Τα δυο τελευταία δύσκολα να τα πετύχεις στο δρόμο και να σε πάρουν, συνήθως καλούνται μέσω ραντεβού τηλεφωνικά ή από εφαρμογή.

Δεν υπάρχει πλέον νυχτερινό τιμολόγιο, ούτε άλλα τέλη εκτός αν έχετε αποσκευές βαρύτερες των 50κγ οπότε ο οδηγός μπορεί να ζητήσει προσαύξηση που όμως δεν κατονομάζεται κάπου πόση θα είναι αυτή. Επίσης παρότι το πουρμπουάρ/μπαχτσίσι είναι διαδεδομένο στην Τουρκία, δεν συνηθίζεται από τους τούρκους στα ταξί.

Αν δεν γνωρίζετε τη διαδρομή, φροντίστε να έχετε ανοιχτό το google maps (κατεβάστε το οφλάιν) ώστε να σας βλέπει ο οδηγός ότι είστε υποψιασμένοι για τη διαδρομή και να μην κάνει άσκοπες βόλτες.

Αν φοβάστε ότι θα σας κοροϊδέψουν έτσι κι αλλιώς, μη σταματάτε ταξί από το δρόμο, αλλά ζητήστε τα μέσω από τις σχετικές εφαρμογές. Bitaksi και itaksi ή -αν χρησιμοποιείτε ήδη- το uber.
H Uber έχει διακόψει τη λειτουργία της στην Τουρκία με τον ιδιωτικό της στόλο, αλλά συνεχίζει να δουλεύει η εφαρμογή της με τα κανονικά νόμιμα ταξί.
Για να αποφύγετε ανεπιθύμητες χρεώσεις, συνδέστε την κάρτα σας με την εφαρμογή της uber και πληρώστε μέσω αυτής. Εάν ο οδηγός προσθέσει ασυνήθιστα τέλη επαυξάνοντας το κόμιστρο, μπορείτε εκ των υστέρων μέσω από την εφαρμογή να ζητήσετε μή αποδοχή των έξτρα χρεώσεων και αφού υπολογιστεί το χιλιομετρικό κόστος της διαδρομής αυτόματα από την εφαρμογή, σας επιστρέφει στην κάρτα τις παράνομες χρεώσεις.

Λίγο άσχετο, υπάρχουν πλέον και δημοτικά θαλάσσια ταξί, καραβάκια που σε περνάνε τον Βόσπορο ή όπου αλλού με σημαία 100tl και 75tl για κάθε πρόσθετο μίλι πέραν του πρώτου. Χωράνε έξι ή οκτώ άτομα.
καλησπερα και παλι.να ρωτησω εγω μπαινωντας κωνσταντινουπολη θα παω απευθειας με το αμαξι μου στο saw airport.αυτο μου δειχνει οτι περναω απο mehmet bridge.Επισης οταν θα γυρισω απο καππαδοκια στο saw airport η διαδρομη για το ξενοδοχειο δειχνει οτι περναω απο γεφυρα μαρτυρων 15ης ιουλιου ειτε απο eurasia tunnel.για να περασω τις γεφυρες με το αμαξι μου πρεπει να εχω βγαλει απο πριν την καρτα HGS ????αν ναι οταν θα μπαινω στην χωρα θα βρω καπου στον δρομο να την βγαλω??η περναω κανονικα τις γεφυρες και απλα πληρωνω εκει??
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
καλησπερα και παλι.να ρωτησω εγω μπαινωντας κωνσταντινουπολη θα παω απευθειας με το αμαξι μου στο saw airport.αυτο μου δειχνει οτι περναω απο mehmet bridge.Επισης οταν θα γυρισω απο καππαδοκια στο saw airport η διαδρομη για το ξενοδοχειο δειχνει οτι περναω απο γεφυρα μαρτυρων 15ης ιουλιου ειτε απο eurasia tunnel.για να περασω τις γεφυρες με το αμαξι μου πρεπει να εχω βγαλει απο πριν την καρτα HGS ????αν ναι οταν θα μπαινω στην χωρα θα βρω καπου στον δρομο να την βγαλω??η περναω κανονικα τις γεφυρες και απλα πληρωνω εκει??
Θα χρειαστείς κάρτα HGS, δεν μπορείς να πληρώσεις μετρητά. Διάβασε για την κάρτα στο νήμα Τουρκία - οδικως στην κωνσταντινουπολη . Εναλλακτικά, μπορείς να περάσεις τον Βόσπορο με το φέριμποτ από Σίρκετζι, όπου εκεί μπορείς να πληρώσεις και με μετρητά (29τλ). Με κάρτα από τις δυο πρώτες γέφυρες η διέλευση κοστίσει 8.25τλ ενώ από την τρίτη 19. Αν τέλος θέλεις να πας από το υποθαλάσσιο τούνελ, η διέλευση κοστίζει 53τλ
 

athinadiem

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Καλησπέρα σε όλους!

Μερικές απορίες που δεν κατάφερα να λύσω από προηγούμενα ποστ, αν έχει κάποιος απάντηση φυσικά:) :
α) Σκέφτομαι γενικά να μείνω στην ασιατική πλευρά, προς Kadikoy μαλλον, για περισσότερη ζωή,, ίσως πιο τουρικική, φοιτητόκοσμο κλπ (αν έχει καποιος να προτείνει κάτι επ΄αυτού ευρπόσδεκτο :)). Πόσο δύσκολο ή χρονοβόρο είναι να πάω προς Ταξιμ και Ντολμά Μπαχτσέ;
β) Με ενδιαφέρει η μετακίνηση με ταξί από το νέο αεροδρόμιο προς Kadikoy, εχει κανεις υποψιν του πόσο μπορεί να πάει το μαλλί; Αν καλέσω uber από το αεροδρόμιο ξέρετε σε πόση ώρα παίζει να ναι διαθέσιμο; (κάπου διάβασα ότι έχουν μικρό στολο). Τα ταξί έξω από το αεροδρόμιο λένε δεν είναι καλη επιλογή...
γ) Εναλλακτικά με λεωφορείο, παίζει να κάνει κάνα 3ωρο να φτάσω, δεδομένου ότι πάω στην άλλη πλευρά ή είναι βολικό κι όχι τόση ταλαιπώρια όσο ακούγεται;
δ) Μόλις διάβαζα για τις 23/4. Θα είναι νεκρή μέρα στην Κωνσταντινούπολη ή θα έχουμε και πάλι πράγματα να κάνουμε;

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
α) Σκέφτομαι γενικά να μείνω στην ασιατική πλευρά, προς Kadikoy μαλλον, για περισσότερη ζωή,, ίσως πιο τουρικική, φοιτητόκοσμο κλπ (αν έχει καποιος να προτείνει κάτι επ΄αυτού ευρπόσδεκτο :)). Πόσο δύσκολο ή χρονοβόρο είναι να πάω προς Ταξιμ και Ντολμά Μπαχτσέ;
Έχω πει πως τη φορά που θα ξαναπάω στη Πόλη θα μείνω Kadikoy, οπότε συμφωνώ απόλυτα με τα θέλω σου. Προφανώς θα μετακινείστε με τα καραβάκια, οπότε υπολόγισε γύρω στο μισάωρο και από κει ποδαράτο ή τραμ.
 

athinadiem

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Έχω πει πως τη φορά που θα ξαναπάω στη Πόλη θα μείνω Kadikoy, οπότε συμφωνώ απόλυτα με τα θέλω σου. Προφανώς θα μετακινείστε με τα καραβάκια, οπότε υπολόγισε γύρω στο μισάωρο και από κει ποδαράτο ή τραμ.

Ευχαριστώ!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Καλησπέρα σε όλους!

Μερικές απορίες που δεν κατάφερα να λύσω από προηγούμενα ποστ, αν έχει κάποιος απάντηση φυσικά:) :
α) Σκέφτομαι γενικά να μείνω στην ασιατική πλευρά, προς Kadikoy μαλλον, για περισσότερη ζωή,, ίσως πιο τουρικική, φοιτητόκοσμο κλπ (αν έχει καποιος να προτείνει κάτι επ΄αυτού ευρπόσδεκτο :)). Πόσο δύσκολο ή χρονοβόρο είναι να πάω προς Ταξιμ και Ντολμά Μπαχτσέ;
β) Με ενδιαφέρει η μετακίνηση με ταξί από το νέο αεροδρόμιο προς Kadikoy, εχει κανεις υποψιν του πόσο μπορεί να πάει το μαλλί; Αν καλέσω uber από το αεροδρόμιο ξέρετε σε πόση ώρα παίζει να ναι διαθέσιμο; (κάπου διάβασα ότι έχουν μικρό στολο). Τα ταξί έξω από το αεροδρόμιο λένε δεν είναι καλη επιλογή...
γ) Εναλλακτικά με λεωφορείο, παίζει να κάνει κάνα 3ωρο να φτάσω, δεδομένου ότι πάω στην άλλη πλευρά ή είναι βολικό κι όχι τόση ταλαιπώρια όσο ακούγεται;
δ) Μόλις διάβαζα για τις 23/4. Θα είναι νεκρή μέρα στην Κωνσταντινούπολη ή θα έχουμε και πάλι πράγματα να κάνουμε;

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!
Νομίζω για πρώτη φορά στην Πόλη η Ευρωπαϊκή πλευρά είναι απείρως πιο βολική, ειδικά αν δεν έχετε πολλές μέρες διαθέσιμες. Άσε το Kadikoy για την επόμενη (αφού σίγουρα θα ξαναπάς)
 

pepakos

Member
Μηνύματα
162
Likes
415
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Καλησπέρα σε όλους!

Μερικές απορίες που δεν κατάφερα να λύσω από προηγούμενα ποστ, αν έχει κάποιος απάντηση φυσικά:) :

β) Με ενδιαφέρει η μετακίνηση με ταξί από το νέο αεροδρόμιο προς Kadikoy, εχει κανεις υποψιν του πόσο μπορεί να πάει το μαλλί; Αν καλέσω uber από το αεροδρόμιο ξέρετε σε πόση ώρα παίζει να ναι διαθέσιμο; (κάπου διάβασα ότι έχουν μικρό στολο). Τα ταξί έξω από το αεροδρόμιο λένε δεν είναι καλη επιλογή...


Ευχαριστώ πάρα πολύ!!
γύρω στα 30-35 ευρώ το βγάζει το ταξί για την διαδρομή που κοιτας αν το κλείσεις μέσω του booking.
αλλά δες και το ενδεχόμενο να πετάξεις με Pegasus που προσγειώνεσαι στην Ασιατική πλευρά (αν δεν έχεις κλείσει ήδη αεροπορικά).
 

athinadiem

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
γύρω στα 30-35 ευρώ το βγάζει το ταξί για την διαδρομή που κοιτας αν το κλείσεις μέσω του booking.
αλλά δες και το ενδεχόμενο να πετάξεις με Pegasus που προσγειώνεσαι στην Ασιατική πλευρά (αν δεν έχεις κλείσει ήδη αεροπορικά).
Το προσπέρασα τελείως αυτό με το booking, ευχαριστώ !!
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Παιδιά από ότι κατάλαβα δεν χρειάζεται hes κωδικό πλέον ηια να τον συνδέσουμε με την κάρτα για τα τρένα, βαπόρια κτλ σωστά?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom