Τουρκία Κωνσταντινούπολη - μετακινήσεις

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κι εγώ όταν πηγαίνω στην πόλη Kadikoy βγαίνω συνήθως, αλλα δε θα το πρότεινα ως βάση γιατί κατά τη διάρκεια της μέρας έχει πολύ κακή συγκοινωνιακή σύνδεση. Το βραδυ πάλι έχει συνεχώς Dolmus για το πήγαινε έλα.
Θα πρότεινα διαμονή Besiktas.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Κι εγώ όταν πηγαίνω στην πόλη Kadikoy βγαίνω συνήθως, αλλα δε θα το πρότεινα ως βάση γιατί κατά τη διάρκεια της μέρας έχει πολύ κακή συγκοινωνιακή σύνδεση. Το βραδυ πάλι έχει συνεχώς Dolmus για το πήγαινε έλα.
Θα πρότεινα διαμονή Besiktas.
Δεν θα το λεγα, ιδίως για έναν επισκέπτη. Το Καντίκιοϊ προσφέρει την πιο απολαυστική και ξεκούραστη δημόσια μετακίνηση με την ευρωπαϊκή πλευρά, αυτή με το καραβάκι. Πολύ συχνά δρομολόγια κάθε 15 λεπτά με τρεις τουλάχιστον προορισμούς απέναντι (εμινονου- καρακιοι, καμπατας, μπεσικτας αλλά και κάποια για ορτακιοι), δύο εταιρείες (τα δημοτικά της SH αλλά και τα γρηγορότερα της turyol για όσους βιάζονται) και φυσικά, σε μια από τις πιο όμορφες διαδρομές, ξεκούραστα, με το τσαγακι και δωρεάν ίντερνετ εν πλω. Μέχρι τη 01.00 τις καθημερινές, όλη νύχτα τα ΣΚ. Εκτός αυτών, ο πολύ αποτελεσματικος συνδυασμός μετρό και μαρμαράι αλλά και το μετρομπούς προσφέρουν πολύ γρήγορη σύνδεση με απέναντι. Λεωφορεια και τα 24/7 ντολμους φεύγουν πολύ συχνά περνώντας από τη γέφυρα, ενώ με ταξί είσαι ταχύτατα απέναντι από το υποθαλάσσιο τούνελ.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Εγώ βασικά θα μείνω Karakoy και θέλω να μετακινηθώ προς Kadikoy. Λογικά με καραβάκι αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιες εταιρείες πάνε έρχονται και τα δρομολόγιά τους. Έχω δει μπροστά στο Karakoy μια προβλήτα που δένουν κάποιοια καράβια σαν παντόφλες και μετά κάποια άλλα απέναντι στο eminonu.... Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Εγώ βασικά θα μείνω Karakoy και θέλω να μετακινηθώ προς Kadikoy. Λογικά με καραβάκι αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιες εταιρείες πάνε έρχονται και τα δρομολόγιά τους. Έχω δει μπροστά στο Karakoy μια προβλήτα που δένουν κάποιοια καράβια σαν παντόφλες και μετά κάποια άλλα απέναντι στο eminonu.... Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?
Από τη μεγάλη καινούρια αυτή προβλήτα του καρακιοι φευγουν τα δημοτικά καραβάκια της şehir hatları. Υπάρχουν φωτεινοί πίνακες που γράφουν τον προορισμό και από ποια πόρτα θα επιβιβαστείς. Στον επάνω όροφο λειτουργεί καφέ και βιβλιοπωλείο με ωραία θέα, αν και πολύ καλύτερα είναι σε αυτό στην αντίστοιχη αποβάθρα του Καντίκιοϊ.
Τα καραβάκια ξεκινάνε από την αντίστοιχη απέναντι προβλήτα του Εμινονου, πιάνουν Καρακιοι και μετά συνεχίζουν για τον προορισμό τους.

Από την εσωτερική πλευρά της γέφυρας υπάρχουν αντίστοιχα δύο άλλες προβλήτες σε Εμινονου και Καρακιοι, από όπου φεύγουν τα καραβάκια της ιδιωτικής εταιρείας turyol. Και με εκείνα μπορείς να πας στο Καντίκιοϊ.
 

dinad

Member
Μηνύματα
22
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΑΛΙ
Μια ακόμη διευκρίνηση παρακαλώ.
Τώρα που τελικά δεν χρειάζεται ο κωδικός HES, μπορούμε να βγάλουμε μια istanbulkart για 2ατομα? ή πάλι ειναι ατομική???
 

vaskal

Member
Μηνύματα
19
Likes
20
Μια ακόμη διευκρίνηση παρακαλώ.
Τώρα που τελικά δεν χρειάζεται ο κωδικός HES, μπορούμε να βγάλουμε μια istanbulkart για 2ατομα? ή πάλι ειναι ατομική???
δεν υπάρχει ο κωδικός πλέον και κανονικά γίνεται για 2 άτομα η κάρτα δεν χρειάζεται ο καθένας την δικη του
 

Lino22gr

Member
Μηνύματα
39
Likes
27
δεν υπάρχει ο κωδικός πλέον και κανονικά γίνεται για 2 άτομα η κάρτα δεν χρειάζεται ο καθένας την δικη του
Για να καταλάβω και εγώ, μπορούμε να βγάλουμε μία κάρτα ανά 2 άτομα και απλά χτυπάμε την κάρτα 2 φορές ας πούμε;
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Για να καταλάβω και εγώ, μπορούμε να βγάλουμε μία κάρτα ανά 2 άτομα και απλά χτυπάμε την κάρτα 2 φορές ας πούμε;
Ναι, και όχι μόνο δύο άτομα αλλά και παραπάνω μπορούν να τη χρησιμοποιήσουν.
Αν σκοπεύετε να κάνετε όμως αρκετές μετακινήσεις, συμφέρει καλύτερα να έχει ο καθένας τη δική του καθώς οι οποιεσδήποτε μετεπιβιβασεις εντός 90 λεπτών έχουν έκπτωση.. Στην περίπτωση που χρησιμοποιείται η κάρτα από περισσότερα του ενός άτομα, αυτή χάνεται.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.352
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Ναι, και όχι μόνο δύο άτομα αλλά και παραπάνω μπορούν να τη χρησιμοποιήσουν.
Αν σκοπεύετε να κάνετε όμως αρκετές μετακινήσεις, συμφέρει καλύτερα να έχει ο καθένας τη δική του καθώς οι οποιεσδήποτε μετεπιβιβασεις εντός 90 λεπτών έχουν έκπτωση.. Στην περίπτωση που χρησιμοποιείται η κάρτα από περισσότερα του ενός άτομα, αυτή χάνεται.
@japetus καλημέρα. Μπορείς να πεις και δυο λόγια για το πως την βγάζουμε και της φορτώνουμε χρήματα;
Επίσης, εγώ που έχω μια από το 2014 θα μπορώ άραγε να την χρησιμοποιήσω;
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Νομίζω έχουν γραφεί ήδη πάρα πολλά και πολλές φορές στα σχετικά νήματα. Μηχανήματα biletmatik ή κάποια μαγαζάκια, επίσης και στα εκπτωτικα σουπερμάρκετ bim, a101 και sok που υπάρχουν σε κάθε σχεδόν γειτονιά.
Φόρτιση; απλά ακουμπάς την κάρτα στην υποδοχή και τροφοδοτείς με χαρτονόμισμα.

Σήμερα που είναι εθνική εορτή, όσοι είστε εκεί θα διαπιστώσατε ότι οι μετακινήσεις είναι δωρεάν, δεν χρεώνεται η κάρτα.
 

Dionpyr

Member
Μηνύματα
10
Likes
9
Έχω μπερδευτεί με τα καραβάκια της γραμμής κ όχι ιδιωτικα δεν μπορώ να βρω την ώρα των δρομολογίων με ενδιαφέρει να πάω από Eminonu στο artikoy και πίσω.. υπάρχει κάπου που μπορώ να βρω την πληροφορία αυτή?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom