Τουρκία Κωνσταντινούπολη - μετακινήσεις

Koulis stark

Member
Μηνύματα
42
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους φεύγω για Κωνσταντινούπολη 22 Νοεμβρίου και θα μείνω μέχρι 25 καθώς μετα 25-27 θα ειμαι Καππαδοκία και μετά 27-28 Κωνσταντινούπολη παλι. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω επειδή τα πρώτα δυο βράδια έχω κλείσει στο σουλταχμεντ την Τρίτη μερα το πρωί θα παω σε ενα αλλο ξενοδοχείο στην Ταξίμ ποιος ειναι ο πιο εύκολος τρόπος και εννοείται οχι ακριβός να πάω απο το σουλταχμεντ στην Ταξίμ ?

Υ.Γ. στα havabus πρέπει να χεις την Istanbulkart ?
Υ.Γ. μεσα θα χρησιμοποιηθούν μον για μεταφορά απο και Προς το αεροδρόμιο
Μια διαδρομή απο σουλταναχμεντ σε ταξιμ
Και αλλο ενα πήγαινε-ελα με havabus λογικά απο ταξιμ σε Sabiha Airport
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Από Σ.αχμετ παίρνεις το τραμ και κατεβαίνεις στο τέρμα στο Καμπατάς. Από εκεί μετεπιβιβάζεσαι στον οδοντωτό και σε ανεβάζει στην πλατεία του Τάκσιμ. Συνολικά 3-4 λίρες θα είναι το κόστος κατ'άτομο..
Τα havabus δέχονται istanbulkart, δέχονται και μετρητά, 15 λίρες είναι νομίζω..
Από Ελλάδα όταν πηγαίνεις πού θα πετάξεις, στο IST ή στο SAW;
 

Koulis stark

Member
Μηνύματα
42
Likes
2
Από Σ.αχμετ παίρνεις το τραμ και κατεβαίνεις στο τέρμα στο Καμπατάς. Από εκεί μετεπιβιβάζεσαι στον οδοντωτό και σε ανεβάζει στην πλατεία του Τάκσιμ. Συνολικά 3-4 λίρες θα είναι το κόστος κατ'άτομο..
Τα havabus δέχονται istanbulkart, δέχονται και μετρητά, 15 λίρες είναι νομίζω..
Από Ελλάδα όταν πηγαίνεις πού θα πετάξεις, στο IST ή στο SAW;
Απο Αθήνα πετάω 22 κανονικά στο IST θα μείνω σουλταχμεντ 2 βράδια μετα θέλω να παω Ταξίμ 1 βράδυ μετα πετάω απο SAW SABIHA 2 βράδια Γκορεμε μετά Επιστροφή 1 βράδυ Ταξίμ και αναχώρηση 28 απόγευμα απο IST
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Αν ήμουν στη θέση σου δεν θα είχα σπάσει την Πόλη στα δυο χάνοντας χρόνο.. Από IST θα έπαιρνα κατευθείαν το αντίστοιχο λεωφορείο havaist για SAW και θα πετούσα Καππαδοκία την ίδια μέρα. Στην επιστροφή θα ήμουν έτσι αρκετά πιο άνετος..
Δεν θα έμενα επίσης Τακσιμ τελευταια μέρα, θα προτιμούσα για να πάρω το Havabus να περνούσα με το καραβάκι στο Kadikoy και να έπαιρνα το λεωφορείο από εκεί (ή να έμενα Kadikoy το βράδυ -πολύ καλύτερη η ζωή από το Τάκσιμ όπως έγινε τελευταία). Πολύ πιο κοντά το αεροδρόμιο από το Καντίκιοϊ γιατί γλυτώνεις όλη την κίνηση μέχρι να βγεις στη γέφυρα -όπως συμβαίνει από το Τακσιμ.
 

Koulis stark

Member
Μηνύματα
42
Likes
2
Έτσι όπως τα λες Ωραια ακούγονται και Έτσι θα το έκανα τώρα. Αλλα Δυστυχώς τωρα είναι ολα κλεισμένα. Σε ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές θα τις εχω υπόψιν για την επόμενη ίσως φορά που θα την επισκεφτώ
 

Antonio100288

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Kαλησπερα σας,

Τελη φεβρουαριου σκοπευω να επισκεφτω Κωνσταντινουπολη.
Ηθελα να ρωτησω σχετικα με την μετακινηση απο το αεροδρομιο στο sultanahmet ποια ειναι η πιο οικονομικη λυση.
Εχω βρει αυτο https://hava.ist/en
Στην ουσια ειναι ηλεκτρονικο εισιτηριο που το γεμιζεις και εχεις προσβαση σε αυτα τα πουλμαν που σε πηγαινουν κατευθειαν στον προορισμο που επιλεγεις? Ειναι καρτα που χρησιμοποιειται και στα αλλα ΜΜΜ??
Αν μπορει καποιος που το εχει ζησει να με διαφωτισει,,,Ευχαριστω εκ των προτερων
 
Μηνύματα
234
Likes
925
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Kαλησπερα σας,

Τελη φεβρουαριου σκοπευω να επισκεφτω Κωνσταντινουπολη.
Ηθελα να ρωτησω σχετικα με την μετακινηση απο το αεροδρομιο στο sultanahmet ποια ειναι η πιο οικονομικη λυση.
Εχω βρει αυτο https://hava.ist/en
Στην ουσια ειναι ηλεκτρονικο εισιτηριο που το γεμιζεις και εχεις προσβαση σε αυτα τα πουλμαν που σε πηγαινουν κατευθειαν στον προορισμο που επιλεγεις? Ειναι καρτα που χρησιμοποιειται και στα αλλα ΜΜΜ??
Αν μπορει καποιος που το εχει ζησει να με διαφωτισει,,,Ευχαριστω εκ των προτερων
Ακριβός όπως τα λες. Βγάζεις κάρτα , με το λεωφορείο τις havaist πας κέντρο ,την ίδια κάρτα μπορεις να την χρησιμοποιήσεις στο μέτρο - τραμ. Τα λεωφορεία αυτής της εταιρίας για να πας από αεροδρόμιο στην πόλη δέχονται και κάρτα τράπεζας/ πχ revolut
 
Last edited:

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Εχω βρει αυτο https://hava.ist/en
Στην ουσια ειναι ηλεκτρονικο εισιτηριο που το γεμιζεις και εχεις προσβαση σε αυτα τα πουλμαν που σε πηγαινουν κατευθειαν στον προορισμο που επιλεγεις? Ειναι καρτα που χρησιμοποιειται και στα αλλα ΜΜΜ??
Η συγκεκριμένη ιστοσελίδα αφορά τα λεωφορεία Havaist που είναι και ο πιο οικονομικός τρόπος να μεταβείς στο Σουλταναχμέτ από το αεροδρόμιο. Πρόσεξε όμως, η πληρωμή μέσα από αυτή τη σελίδα δεν αφορά την κάρτα στην οποία αναφέρεται ο φίλος παραπάνω (τη λεγόμενη istanbulkart), αλλά απλό εισιτήριο για το οποίο νομίζω σου στέλνουν ένα μαιλ και σκανάροντας το barcode επιβιβάζεσαι στο λεωφορείο.
Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να ασχοληθείς, μπορείς να βγάλεις εισιτήριο πριν επιβιβαστείς από το εκδοτήριο, δέχονται επίσης και πιστωτική μέσα στο λεωφορείο για την πληρωμή, αλλά μπορείς να πληρώσεις και με την istanbulkart που αναφέραμε, εφόσον φροντίσεις πριν επιβιβαστείς να την εκδώσεις και να της φορτώσεις το ποσό που θέλεις...
 

Antonio100288

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Η συγκεκριμένη ιστοσελίδα αφορά τα λεωφορεία Havaist που είναι και ο πιο οικονομικός τρόπος να μεταβείς στο Σουλταναχμέτ από το αεροδρόμιο. Πρόσεξε όμως, η πληρωμή μέσα από αυτή τη σελίδα δεν αφορά την κάρτα στην οποία αναφέρεται ο φίλος παραπάνω (τη λεγόμενη istanbulkart), αλλά απλό εισιτήριο για το οποίο νομίζω σου στέλνουν ένα μαιλ και σκανάροντας το barcode επιβιβάζεσαι στο λεωφορείο.
Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να ασχοληθείς, μπορείς να βγάλεις εισιτήριο πριν επιβιβαστείς από το εκδοτήριο, δέχονται επίσης και πιστωτική μέσα στο λεωφορείο για την πληρωμή, αλλά μπορείς να πληρώσεις και με την istanbulkart που αναφέραμε, εφόσον φροντίσεις πριν επιβιβαστείς να την εκδώσεις και να της φορτώσεις το ποσό που θέλεις...
Σε ευχαριστω πραγματικα για την απαντηση σου!!!!

Ακριβός όπως τα λες. Βγάζεις κάρτα , με το λεωφορείο τις havaist πας κέντρο ,την ίδια κάρτα μπορεις να την χρησιμοποιήσεις στο μέτρο - τραμ. Τα λεωφορεία αυτής της εταιρίας για να πας από αεροδρόμιο στην πόλη δέχονται και κάρτα τράπεζας/ πχ revolut
οταν λες revolut;;Εννοειται ευχαριστω κ εσενα!!!
 

Antonio100288

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Η συγκεκριμένη ιστοσελίδα αφορά τα λεωφορεία Havaist που είναι και ο πιο οικονομικός τρόπος να μεταβείς στο Σουλταναχμέτ από το αεροδρόμιο. Πρόσεξε όμως, η πληρωμή μέσα από αυτή τη σελίδα δεν αφορά την κάρτα στην οποία αναφέρεται ο φίλος παραπάνω (τη λεγόμενη istanbulkart), αλλά απλό εισιτήριο για το οποίο νομίζω σου στέλνουν ένα μαιλ και σκανάροντας το barcode επιβιβάζεσαι στο λεωφορείο.
Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να ασχοληθείς, μπορείς να βγάλεις εισιτήριο πριν επιβιβαστείς από το εκδοτήριο, δέχονται επίσης και πιστωτική μέσα στο λεωφορείο για την πληρωμή, αλλά μπορείς να πληρώσεις και με την istanbulkart που αναφέραμε, εφόσον φροντίσεις πριν επιβιβαστείς να την εκδώσεις και να της φορτώσεις το ποσό που θέλεις...
[/QUOTE]
Την istanbul card την βγαζω στο αεροδρομιο σωστα?? Θα ειμαστε δυο ατομα, Αξιζει να βγαλουμε μια ή δυο καρτες??
Ευχαριστω
 
Last edited by a moderator:

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Την istanbul card την βγαζω στο αεροδρομιο σωστα?? Θα ειμαστε δυο ατομα, Αξιζει να βγαλουμε μια ή δυο καρτες??
Ναι μπορείς να τη βγάλεις στο αεροδρόμιο και μάλιστα τα μηχανήματα εκεί δέχονται και πιστωτικές κάρτες για τη φόρτιση. Για διαδρομές χωρίς πολλές μετεπιβιβάσεις σε σύντομο χρονικό διάστημα, μια κάρτα σας φτάνει..
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom