Τουρκία Κωνσταντινούπολη - μετακινήσεις

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
H Istanbulkart πλέον είναι υποχρεωτικά ατομική (δεδομένου ότι τη συνδέεις με το HES, το οποίο είναι ατομικό).
Την τελευταία φορά που πήγα μου έδωσαν/πούλησαν μία (την κόκκινη) από το ξενοδοχείο, πολλοί έχουν stock.
Όσον αφορά τη σύνδεση με το HES, αν θυμάμαι καλά γίνεται είτε μέσω συγκεκριμένου site είτε μέσω εφαρμογής (αν googlάρεις θα σου το βγάλει), αλλά, επίσης αν θυμάμαι καλά, πρέπει να βρίσκεσαι σε Τουρκικό δίκτυο για να το κάνεις (δεν ξέρω αν δουλεύει με vpn)

Οπότε για εμένα απλά συνδέω τη κάρτα μου στο HES το.αντιστοιχο.plf της Τουρκίας και για δεύτερο άτομο βγάζω δεύτερη κάρτα;;;
Επιπλέον θέλω πληροφορία για μετακίνηση στη στάση bostanci metro από ottogar λεωφορειακι γραμμή.
Και τρόπο μετακίνησης στη Πρίγκηπο από περιοχή bostanci. Kadikoy Ασιατική πλευρά κωνπολης για οποιαδήποτε ξέρει και μπορεί να κατευθύνει.
Μόλις έκλεισα ξενοδοχείο σε τιμή δελαστικη και με 15,5 rate της λίρας λέω να επιχειρήσω κατάληψη οδικώς της Πόλης
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
Οπότε για εμένα απλά συνδέω τη κάρτα μου στο HES το.αντιστοιχο.plf της Τουρκίας και για δεύτερο άτομο βγάζω δεύτερη κάρτα;;;
Επιπλέον θέλω πληροφορία για μετακίνηση στη στάση bostanci metro από ottogar λεωφορειακι γραμμή.
Και τρόπο μετακίνησης στη Πρίγκηπο από περιοχή bostanci. Kadikoy Ασιατική πλευρά κωνπολης για οποιαδήποτε ξέρει και μπορεί να κατευθύνει.
Μόλις έκλεισα ξενοδοχείο.σε πενταστερο σε τιμή που δεν βρίσκεις ούτε σε δωμάτιο κοινόχρηστο σε ελλάδα.και.με 15,5 rate της λίρας λέω να επιχειρήσω κατάληψη οδικώς της Πόλης
σε ποιο ξενοδοχείο.
οι τιμές τους είναι αρκετά ανεβασμένες σε σχέση με το επίπεδο ζωής της χώρας.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Οπότε για εμένα απλά συνδέω τη κάρτα μου στο HES το.αντιστοιχο.plf της Τουρκίας και για δεύτερο άτομο βγάζω δεύτερη κάρτα;;;
Επιπλέον θέλω πληροφορία για μετακίνηση στη στάση bostanci metro από ottogar λεωφορειακι γραμμή.
Και τρόπο μετακίνησης στη Πρίγκηπο από περιοχή bostanci. Kadikoy Ασιατική πλευρά κωνπολης για οποιαδήποτε ξέρει και μπορεί να κατευθύνει.
Μόλις έκλεισα ξενοδοχείο.σε πενταστερο σε τιμή που δεν βρίσκεις ούτε σε δωμάτιο κοινόχρηστο σε ελλάδα.και.με 15,5 rate της λίρας λέω να επιχειρήσω κατάληψη οδικώς της Πόλης
1.Σωστά. Για το δεύτερο άτομο θα πρέπει να κάνεις επίσης σύνδεση με HES.
2.Παίρνεις το μετρό προς Yenikapi και από κει το Marmaray για Bostancı.
3. Από Bostanci θα πάρεις καράβι για Πρίγκηπο (Büyükada στα Τούρκικα)
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Μόλις έκλεισα ξενοδοχείο.σε πενταστερο σε τιμή που δεν βρίσκεις ούτε σε δωμάτιο κοινόχρηστο σε ελλάδα.και.με 15,5 rate της λίρας λέω να επιχειρήσω κατάληψη οδικώς της Πόλης
Κι εγώ θα ήθελα να μάθω το ξενοδοχείο γατί θα πάω τον άλλο μήνα.
Ευχαριστώ.
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για δεύτερο άτομο που συνοδεύω να περάσει δεύτερη φορά;
Τον κωδικό πως θα τον ανακτήσω ; Δεν κατάλαβα την διαδικασία που αναφερεις με ΗΕS κλπ (βλεπω επισης οτι δε μπορεις να προγραμματισεις εισοδο στην αλλοδαπη σε μεγαλυτερη διαρκεια απο 7μερες απο την παρουσα)
Οι κάρτες είναι ατομικές. Η φόρμα εισόδου στην τουρκία (και άρα ο hes) εκδίδονται από επτά ημέρες πριν το ταξίδι, μπορείς όμως να εκδώσεις μια εικονική τώρα και να σου αποδοθεί hes. Έτσι κι αλλιώς όμως δεν θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να συνδέσεις την κάρτα παρά μόνο μέσα από την Τουρκία. Κάθε φορά που μπαίνεις στην τουρκία, εκδίδεται διαφορετικός hes, πλην όμως τα στοιχεία παραμένουν στο σύστημα και ενημερώνονται αυτόματα για την αλλαγή hes.

Αναφέρεις τον ότογκαρ, δεν ξέρω αν θα πας με ιχ ή λεωφορείο. Εγώ πάντως την πρώτη φορά επί πανδημίας πήγα με λεωφορείο, είχα ήδη παλιά ιστανμπουλκάρτ, και την συσχέτισα με τον hes χρησιμοποιώντας το wifi του λεωφορείου που δουλεύει όταν μπει στην τουρκία. Στα εκδοτήρια στον ότογκαρ υπάρχει και οθόνη αφής που μπορείς να κάνεις τη σύνδεση hes-istanbulkart μόνος σου.

Γράφεις ότι θα μένεις Bostanci. Είναι λίγο μακριά από τα περισσότερα τουριστικά μέρη οπότε θα χρησιμοποιείς τον marmaray κυρίως για μετακινήσεις. Να θυμάσαι ότι στο συγκεκριμένο μέσο θα πρέπει να χτυπάς την ιστανμπουλκάρτ ΚΑΙ κατά την έξοδο, αλλιώς χρεώνεσαι πολύ παραπάνω. Με το που μπαίνεις δηλαδή χρεώνεσαι ολόκληρο το κόμιστρο για την πλήρη διαδρομή και κατεβαίνοντας υπολογίζει το σύστημα ποσες στάσεις έκανες και σου επιστρέφει το αντίστοιχο ποσό. Το ίδιο γίνεται και στο μετρομπούς αν θελήσεις να το πάρεις. Από μποστάντζι για καντίκιοϊ έχει και πολύ συχνά λεωφορεία αλλά και ντολμούς που μπορεί να σας βολέψουν.

Να έχεις πάντα την κάρτα αρκετά γεμάτη. Στα πριγκηπόνησα πλέον έχουν αντικατασταθεί οι άμαξες με ηλεκτρικά οχήματα. είτε 7θέσια λεωφορειάκια είτε τριθέσια ταξί και το κόμιστρο είναι αρκετά αυξημένο σε σχέση με τις υπόλοιπες συγκοινωνίες της Πόλης, ενώ δέχονται μόνο ιστανμπουλκάρτ, όχι μετρητά ακόμα και αυτά που λειτουργούν σαν ταξί. Ίσως αν κάνει καλό καιρό να σκεφτείτε την ενοικίαση ποδηλάτου εκεί. Από Μποστάντζι για νησιά εκτός από τα δημοτικά πλοία της sehirhatlari (κατέβασε από το σάιτ τους το pdf με τα δρομολόγια) δραστηριοποιούνται και άλλες ιδιωτικές εταιρείες και υπάρχει εύκολη και συνεχής σύνδεση.

Αν πας με ΙΧ, φρόντισε να έχεις ή να βγάλεις κάρτα HGS για τα διόδια. Για να περάσεις τον Βόσπορο στο υποθαλάσσιο τούνελ το κόμιστρο είναι πολύ μεγαλύτερο από ότι αυτό στις γέφυρες ή τα φέριμποτ..
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Αναφέρεις τον ότογκαρ, δεν ξέρω αν θα πας με ιχ ή λεωφορείο.
Αν επιχειρήσω να πάω με το αμάξι, έχει να προτείνεις κάποιο safe πάρκινγκ στην είσοδο της Πόλης; Έχουμε κλείσει Σουλτάν Αχμέτ και δε θα ήθελα να οδηγήσω με τίποτα μέσα στην Πόλη.
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Αν επιχειρήσω να πάω με το αμάξι, έχει να προτείνεις κάποιο safe πάρκινγκ στην είσοδο της Πόλης; Έχουμε κλείσει Σουλτάν Αχμέτ και δε θα ήθελα να οδηγήσω με τίποτα μέσα στην Πόλη.
Έχε υπόψη πάντως ότι η οδήγηση στην Πόλη για κάποιον που έχει οδηγήσει σε Αθήνα ή και Θεσσαλονίκη δεν είναι τίποτα οι φωνές, οι κόρνες κλπ.. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το μποτιλιάρισμα που μπορεί να σου φάει πολλές ώρες, ειδικά σε κάποια δύσκολα σημεία στις γέφυρες ή σε κεντρικές πλατείες... Εφόσον είναι να το χρησιμοποιήσεις μόνο για μετάβαση, μπορείς να πάρεις τον παραλιακό δρόμο και να φτάσεις μια χαρά στο Σουλταναχμέτ χωρίς να μπλέξεις σε ιδιαίτερα μεγάλη κίνηση, εξαρτάται και από την ώρα βέβαια. Ρώτα στο ξενοδοχείο σου αν συνεργάζονται με κάποιο πάρκιγκ κοντά και αν μπορούν να σου εξασφαλίσουν καλή τιμή.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Αν επιχειρήσω να πάω με το αμάξι, έχει να προτείνεις κάποιο safe πάρκινγκ στην είσοδο της Πόλης; Έχουμε κλείσει Σουλτάν Αχμέτ και δε θα ήθελα να οδηγήσω με τίποτα μέσα στην Πόλη.
Δεν είναι τόσο τραγικά, ειδικά αν φτάσεις στην Πόλη βραδινή ώρα είναι νορμάλ τα πράγματα. Και αυτό με την "είσοδο" της πόλης είναι σχετικό, μπορεί να είναι δεκάδες χλμ. από το "κέντρο"
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Έχε υπόψη πάντως ότι η οδήγηση στην Πόλη για κάποιον που έχει οδηγήσει σε Αθήνα ή και Θεσσαλονίκη δεν είναι τίποτα οι φωνές, οι κόρνες κλπ.. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το μποτιλιάρισμα που μπορεί να σου φάει πολλές ώρες, ειδικά σε κάποια δύσκολα σημεία στις γέφυρες ή σε κεντρικές πλατείες.
Αθήνα δεν έχω οδηγήσει, αλλά η σύγκριση με τη Θεσσαλονίκη νομίζω δεν ταιριάζει. Η συμπρωτεύουσα 3-4 δρόμοι υπόθεση είναι. Εύκολη πολη και μικρή.
Η Πόλη απο την άλλη είναι ένα χάος στα μάτια μου, γι αυτό έλεγα για ένα παρκινγκ κάπου στην είσοδο της και μετά μεταφορικό για κέντρο. Δε θα χω και ιντερνετ λογικά και θα είναι ακόμα πιο δυσκολο.
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
απο ταξιμ παιρνεις το τελεφερικ κατεβαινεις στον καβατα απο εκει με τα ποδια διπλα ειναι το ντολμα μπαχτσε απο καβατα που ειναι το τερμα του τραμ πας σουλταναχμετ αγια σοφια κιστερνα τοπκαπι καπαλιτσαρσι ειναι φτηνο αγοραζεις μια καρτα την φορτονεις στα μηχανηματα με ενα ποσο και την χρησιμοποιεις για οσα ατομα ειστε μαζι αρκει να ειναι επαρκες το ποσο γρηγορο και χωρις καθυστερησεις αν και σε εκεινη την περιοχη δεν εχει την κινηση του θανατα
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
στην κωνσταντινουπολη μπες βγες απο ελλαδα το μποτηλιαρισμα μεσημερινη απογευμα φτανει απο 2 με 3 ωρες και μπορει να λεω λιγο ειδικα στο εμπα απο ελλαδα εχει κινηση φρικτη πριν καμμια 20αρια χιλιομετρα λιγο καλυτερα στις διηπειρωτικες γεφυρες για να περασεις απεναντι
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Η έκταση της Πόλης μου είχε πει κάποιος μόνιμος κάτοικος με τα προάστια της Κωνσταντινούπολης αγγίζει και τα 60 χλμ...δε ξέρω αν είναι αλήθεια πάντως τα 20 εκατομμύρια κατοίκων σε μια έκταση τόσων χιλιομέτρων ....μου προξενεί δέος....Δε θα ήθελα να οδηγήσω σε ένα τέτοιο αστικό συγκρότημα.
Δε θα ξεχάσω το 2010 όταν η πόλη ήταν Πρωτεύουσα πολιτιστική της Ευρώπης είχαμε μετακινηθεί από το Ταξίμ με λεωφορείο για Κεμάλ Ατατούρκ στάδιο να παρακολουθήσουμε την συναυλία των U2. Ξεκινήσαμε από πλατεία στις 17.00 και η συναυλία ξεκινούσε 21.00.
Ο Bono λόγω της κυκλοφοριακής αναρχίας και των ενοχλήσεων που δέχτηκε ...άρχισε την συναυλία στις 21.50....εμεις από τις 17.00 μπήκαμε στο γήπεδο περίπου 21.30!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.122
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom