Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Θα πάρω τηλέφωνο άμα δεν βγάλω άκρη ... έχεις κανένα μαγαζί με φαγητό η καφέ καλό να μου συστήσεις μιας και πηγές πρόσφατα ;;; Και αν γνωρίζεις από το σαμπιχα έχει απέξω λεωφορείο για την πόλη ;;; Ευχαριστώ που βοηθάς...
Σχετικα με φαγητο, εννοειται οτι τρως φανταστικα στην Κωνσταντινουπολη! Διαβασε καποιες απο τις ιστοριες μας εδω και θα βρεις πολλα ωραια μερη.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
έχεις κανένα μαγαζί με φαγητό η καφέ καλό να μου συστήσεις μιας και πηγές πρόσφατα ;;;
Απ' τα καλύτερα κεμπάπ (και όχι μόνο), εδώ:

https://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g293974-d776065-Reviews-Ciya_Sofrasi-Istanbul.html

Το καλύτερο λαχματζούν (και όχι μόνο το "κλασσικό" που ξέρουν στην Ελλάδα) ever, στου Χαλίλ:

https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...d3404313-Reviews-Halil_Lahmacun-Istanbul.html

Αδύνατο να φας μόνο ένα!
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
193
Likes
459
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
....Και για να συμπληρώσω την εξαιρετική πρόταση του φίλου babaduma, η επίσκεψη στο Καντίκιοϊ θα σας πρότεινα να ξεκινήσει από ψηλά, στον οδο Recaizade sk. 19 (5 λεπτά περπάτημα από το λιμάνι), εκεί θα βρείτε το Χαμάμ του Αζίζ, είναι τοπικό χωρίς τουριστικές προσθήκες και εξαιρετικές υπηρεσίες (άντρες - γυναίκες χωριστά), μετά και αφού συνέλθετε θα κατηφορίσετε στο Ciya Sofrasi ( 10-12 λεπτά περίπου περπάτημα από το χαμάμ) για να στανιάρετε και κατόπιν, αφού έχετε καρδαμώσει θα πάτε λίγο πιο κάτω (άλλα 10 λεπτά) στις βάφλες του Kemal Usta ( Moda cd.176):xalara::xalara::xalara:

* Μικρή κρουαζιέρα στον Βόσπορο προτιμήστε το απόγευμα για να πετύχετε και το ηλιοβασίλεμα, είναι δυνατή εμπειρία, καλύτερα από το λιμανάκι του Ορτάκιοϊ, αφού πρώτα έχετε επισκεφτεί το ανάκτορο Ντολμάμπαχτσέ, είναι στην ίδια ευθεία.

** Η κάρτα χρησιμοποιείται σχεδόν παντού - ακόμη και στις δημόσιες τουαλέτες.

*** Όταν βρεθείτε προς την Ταξίμ και πεινάσετε, βρείτε το Hala, είναι σ'ενα στενάκι σχετικά ψηλά στην πλατεία ( θα μπείτε από την Büyük Parmakkapı Sk), στο τελείωμα του θα πάτε αριστερά και θα το δείτε, δεν γεμίζει το μάτι αρχικά αλλά στη συνέχεια... :cool:

Να περάσετε ωραία!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ξέχασα κι ένα άλλο "must" της Πόλης:

https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...10110064-Reviews-Inci_Pastanesi-Istanbul.html

Όσοι είμαστε τυχεροί και δοκιμάσαμε το προφιτερόλ από τα μαγικά χέρια του Έλληνα ιδιοκτήτη, δεν πρόκειται να το ξεχάσουμε ποτέ. Δυστυχώς, μετά το θάνατό του το 1988, πέρασε σε τούρκικα χέρια και η ποιότητα έπεσε. Ωστόσο, ακόμη κι έτσι, παραμένει by far το καλύτερο προφιτερόλ που θα δοκιμάσετε - και όχι μόνο στην Πόλη.

Και η δική μου πρόταση για γκιουζλεμέ στην Πόλη είναι αυτή:

https://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g293974-d1574023-Reviews-Marko_Pasa-Istanbul.html
 
Last edited:

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Γνωρίζετε απο που θα προμηθευτώ την κάρτα για τα διοδια πριν μπω Κων/πολη καθως και ποσο κοστιζει?
 

Tzokanta

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα σε ολους!
Επειδη θα ταξιδεψω για Κωνσταντινουπολη το Δεκεμβριο, ψαχνω να βρω τον ταξιδιωτικο οδηγο της Ερσης στον οποιο ολοι αναφερονται εδω...Καποια links που βρηκα σε θεματα δεν ανοιγουν καθολου!
Σας ευχαριστω.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.444
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπερα σε ολους!
Επειδη θα ταξιδεψω για Κωνσταντινουπολη το Δεκεμβριο, ψαχνω να βρω τον ταξιδιωτικο οδηγο της Ερσης στον οποιο ολοι αναφερονται εδω...Καποια links που βρηκα σε θεματα δεν ανοιγουν καθολου!
Σας ευχαριστω.
Εδώ: https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικοί-Οδηγοί.203/?prefix_id=485
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αγαπημένοι μου συμφορουμίτες καλή χρονιά!

Το Φεβρουάριο θα έχω 4 ολόκληρες μέρες Κων/πολη. Θα είναι η 4η επίσκεψή μου στην Πόλη (πες 5η με ένα μεγάλο layover πριν 2 χρόνια περίπου καθοδόν για Ιράν), αλλά η 1η του συνταξιδιώτη μου. Έχουμε πει λοιπόν να πάμε στα περισσότερα "κλασικά" (Αγία Σοφία, Μπλε Τζαμί, Πύργος Γαλατά, καραβάκι κλπ κλπ). Αν και θα τα επισκεφτώ με χαρά (άλλωστε στα περισσότερα έχω να πάω από 21 χρονών), η αλήθεια είναι ότι θέλω να κάνω και κάτι καινούριο, διαφορετικό, εναλλακτικό. Αν και ψάχνω στο forum και σε blogs θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σας. :)

Επίσης θα με ενδιέφεραν προτάσεις για εστιατόρια που να έχουν όμως και χορτοφαγικές επιλογές (εντάξει, και κανά καλό ψαράκι μου κάνει :p ). Δηλ. όχι κεμπαπτζίδικα κλπ. Επίσης κάποιο μέρος για ποτάκι, αλλά κάτι σε εναλλακτικό, artistic κλπ, όχι από αυτά τα χλιδοκαγκούρικα που παίζουν εκεί. :D
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ασιατική πλευρά έχεις πάει;;αν όχι αξίζει,με καράβι είτε από Eminonou είτε από Κarakoy έχει τακτικά δρομολόγια προς Kadikoy!Πολύ ζωντανή περιοχή με εστιατόρια,καφέ,μπαράκια,παλαιοπωλεία,βιβλιοπωλεία κλπ κλπ.
Επίσης η περιοχή του Karakoy (μεταξύ της στάσης τραμ Κarakoy και Tophane)ενώ μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν κάτι σοκάκια άνευ λόγου..τώρα έχει αναβαθμισθεί και συνέχεια γίνονται και καινούργια πράγματα ...κουλτουριάρικα ντιζαινάτα καφέ,εστιατόρια ,πολυχώροι που συνδιάζουν τέχνη,μόδα,φαγητό ,καφέ...αξίζει λοιπόν κι εκεί μιά επίσκεψη.
Επίσης με το λεωφορείο 25 Ε από Kabatas πηγαίνετε προς Sariyer...υπέροχη βόλτα περνώντας από τα "χωριά"του Βοσπόρου,ξεχωρίζουν το Bebek,(εννοείται και το Ortakoy αλλά εκει πιστεύω ότι πήγες)Rumeli hisar,Emirgan,Istynee,Θεραπειά και το Sariyer.
Η περιοχή γύρω από το Πατριαρχείο(στάση Fener δηλαδή)που ήταν κι αυτή όπως και το karakoy παραμελημένη με μισογκρεμισμένα σπίτια επίσης έχει αναβαθμισθεί και ξεπρόβαλαν μικρά καφέ ,ρεστωράν με ωραία χρώματα,διακοσμημένα με φαντασία και μεράκι,τα είδα κι εγώ τώρα(άρτι αφιχθείσα..)και μούκανε πολύ θετική εντύπωση ..και συνέχεια φτιάχνουν και αναπαλαιώνουν ...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.951
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom