Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Αγαπημένοι μου συμφορουμίτες καλή χρονιά!

Το Φεβρουάριο θα έχω 4 ολόκληρες μέρες Κων/πολη. Θα είναι η 4η επίσκεψή μου στην Πόλη (πες 5η με ένα μεγάλο layover πριν 2 χρόνια περίπου καθοδόν για Ιράν), αλλά η 1η του συνταξιδιώτη μου. Έχουμε πει λοιπόν να πάμε στα περισσότερα "κλασικά" (Αγία Σοφία, Μπλε Τζαμί, Πύργος Γαλατά, καραβάκι κλπ κλπ). Αν και θα τα επισκεφτώ με χαρά (άλλωστε στα περισσότερα έχω να πάω από 21 χρονών), η αλήθεια είναι ότι θέλω να κάνω και κάτι καινούριο, διαφορετικό, εναλλακτικό. Αν και ψάχνω στο forum και σε blogs θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σας. :)

Επίσης θα με ενδιέφεραν προτάσεις για εστιατόρια που να έχουν όμως και χορτοφαγικές επιλογές (εντάξει, και κανά καλό ψαράκι μου κάνει :p ). Δηλ. όχι κεμπαπτζίδικα κλπ. Επίσης κάποιο μέρος για ποτάκι, αλλά κάτι σε εναλλακτικό, artistic κλπ, όχι από αυτά τα χλιδοκαγκούρικα που παίζουν εκεί. :D
Εμάς μας άρεσε πάρα πολύ ένας περιπατος που κάναμε απο το κάστρο της Ευρώπης μεχρι το ξενοδοχείο Ciragan.
Πήραμε λεωφορείο μέχρι το κάστρο και μέτα το περπατήσαμε όλο κατα μήκος του Βοσπόρου μέχρι το ξενοδοχείο.
Κάναμε μία στάση στο Bebek (απο τις πιο ακριβές περιοχές της πόλης) για κάφε (στο bebek hotel) πάνω στο βόσπορο με την απιστευτη θέα. http://www.bebekhotel.com.tr/tr/index.asp
Συνεχίσαμε μέχρι την περιοχή Kuruçeşme (Ξηροκρήνη) που επισκεφθήκαμε την εκκλησία του αγιου Δημητρίου με το αγίασμα που αναβλίζει απο τον βράχο! (Είναι κλειστά συνήθως. Χτυπάς την πόρτα, τους λες οτι είσαι έλληνας και σου ανοίγουν) http://tixamperiaapothnpolh2.blogspot.gr/2011/01/blog-post_11.html
Η επομένη σταση μας ήταν το τζαμί Ortakoy που τσιμπήσαμε και μία γεμιστή πατατούλα και καταλήξαμε στο καταπληκτικό Ciragan για τσάι (εμπειρία)!
Ο περιπατος αυτός για μένα ήταν απο τα highlight του ταξιδιού μας...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.716
Likes
11.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Θανάση ευχαριστώ, αν είχα ακόμα μια μέρα θα το σκεφτόμουν, αλλά μου αρέσει τόσο η Πόλη και θέλω να την απολαύσω. :)

Ασιατική πλευρά έχεις πάει;;αν όχι αξίζει,με καράβι είτε από Eminonou είτε από Κarakoy έχει τακτικά δρομολόγια προς Kadikoy!Πολύ ζωντανή περιοχή με εστιατόρια,καφέ,μπαράκια,παλαιοπωλεία,βιβλιοπωλεία κλπ κλπ.
Επίσης η περιοχή του Karakoy (μεταξύ της στάσης τραμ Κarakoy και Tophane)ενώ μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν κάτι σοκάκια άνευ λόγου..τώρα έχει αναβαθμισθεί και συνέχεια γίνονται και καινούργια πράγματα ...κουλτουριάρικα ντιζαινάτα καφέ,εστιατόρια ,πολυχώροι που συνδιάζουν τέχνη,μόδα,φαγητό ,καφέ...αξίζει λοιπόν κι εκεί μιά επίσκεψη.
Επίσης με το λεωφορείο 25 Ε από Kabatas πηγαίνετε προς Sariyer...υπέροχη βόλτα περνώντας από τα "χωριά"του Βοσπόρου,ξεχωρίζουν το Bebek,(εννοείται και το Ortakoy αλλά εκει πιστεύω ότι πήγες)Rumeli hisar,Emirgan,Istynee,Θεραπειά και το Sariyer.
Η περιοχή γύρω από το Πατριαρχείο(στάση Fener δηλαδή)που ήταν κι αυτή όπως και το karakoy παραμελημένη με μισογκρεμισμένα σπίτια επίσης έχει αναβαθμισθεί και ξεπρόβαλαν μικρά καφέ ,ρεστωράν με ωραία χρώματα,διακοσμημένα με φαντασία και μεράκι,τα είδα κι εγώ τώρα(άρτι αφιχθείσα..)και μούκανε πολύ θετική εντύπωση ..και συνέχεια φτιάχνουν και αναπαλαιώνουν ...
Ναι, έχω πάει Ασιατική πλευρά και Kadikoy όταν είχα το layover με τη pegasus και βόλευε. Μου άρεσε πολύ και είναι στους στόχους να πάμε και τώρα με το καραβάκι! :)
Πολύ με ενέπνευσε αυτή η παραθαλάσσια βόλτα που λες προς Sariyer. Ευχαριστώ πολύ!
Και το Karakoy έτσι που τα λες με βλέπω να τιμώ! :)

Εμάς μας άρεσε πάρα πολύ ένας περιπατος που κάναμε απο το κάστρο της Ευρώπης μεχρι το ξενοδοχείο Ciragan.
Πήραμε λεωφορείο μέχρι το κάστρο και μέτα το περπατήσαμε όλο κατα μήκος του Βοσπόρου μέχρι το ξενοδοχείο.
Κάναμε μία στάση στο Bebek για κάφε (στο bebek hotel) πάνω στο βόσπορο με την απιστευτη θέα. http://www.bebekhotel.com.tr/tr/index.asp
Συνεχίσαμε μέχρι την περιοχή Kuruçeşme (Ξηροκρήνη) που επισκεφθήκαμε την εκκλησία του αγιου Δημητρίου με το αγίασμα που αναβλίζει απο τον βράχο! (Είναι κλειστά συνήθως. Χτυπάς την πόρτα, τους λες οτι είσαι έλληνας και σου ανοίγουν) http://tixamperiaapothnpolh2.blogspot.gr/2011/01/blog-post_11.html
Η επομένη σταση μας ήταν το τζαμί Ortakoy που τσιμπήσαμε και μία γεμιστή πατατούλα και καταλήξαμε στο καταπληκτικό Ciragan για τσάι (εμπειρία)!
Ο περιπατος αυτός για μένα ήταν απο τα highlight του ταξιδιού μας...
Ευχαριστώ πολύ! Φαίνεται όντως πολύ ωραίος περίπατος και θα μπει στα υπόψη! :) :)
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Μην χάσεις την περιοχή bebek εναλλακτική cult περιοχή φοβερή με ακριβά σπίτια και τέλεια καφε και επίσης να επισκεφθείς τα starbucks εκεί έχουν ψηφιστεί ως η καλύτερη θέα στον Βόσπορο.επισης kadikoy,karakoy και cihangir είναι πολύ ωραία.θα δεις μια άλλη κωνσταντινουπολη
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.334
Εμάς μας άρεσε πάρα πολύ ένας περιπατος που κάναμε απο το κάστρο της Ευρώπης μεχρι το ξενοδοχείο Ciragan.
Πήραμε λεωφορείο μέχρι το κάστρο και μέτα το περπατήσαμε όλο κατα μήκος του Βοσπόρου μέχρι το ξενοδοχείο.
Κάναμε μία στάση στο Bebek (απο τις πιο ακριβές περιοχές της πόλης) για κάφε (στο bebek hotel) πάνω στο βόσπορο με την απιστευτη θέα. http://www.bebekhotel.com.tr/tr/index.asp
Συνεχίσαμε μέχρι την περιοχή Kuruçeşme (Ξηροκρήνη) που επισκεφθήκαμε την εκκλησία του αγιου Δημητρίου με το αγίασμα που αναβλίζει απο τον βράχο! (Είναι κλειστά συνήθως. Χτυπάς την πόρτα, τους λες οτι είσαι έλληνας και σου ανοίγουν) http://tixamperiaapothnpolh2.blogspot.gr/2011/01/blog-post_11.html
Η επομένη σταση μας ήταν το τζαμί Ortakoy που τσιμπήσαμε και μία γεμιστή πατατούλα και καταλήξαμε στο καταπληκτικό Ciragan για τσάι (εμπειρία)!
Ο περιπατος αυτός για μένα ήταν απο τα highlight του ταξιδιού μας...
Πολύ ωραία διαδρομή.Σε πόσες ώρες την κάνατε περίπου(μαζί με τις στάσεις);
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Πολύ ωραία διαδρομή.Σε πόσες ώρες την κάνατε περίπου(μαζί με τις στάσεις);
Κανένα 7αρι χλμ. πρέπει να είναι. Οι ώρες είναι σχετικές όπως καταλαβαίνεις. Αν θυμάμαι καλά ξεκινήσαμε γύρω στις 11 και γυρίσαμε κατα τις 6 αν θυμάμαι καλα. Αλλά πολύ χαλαρά (1 ώρα σταση στο Bebek για καφέ, 1 μισάωρο στην μονή και 1 ώρα στο Ciragan, βόλτες στο Ορτακόι και στάση για φαγητο κ.τ.λ). Γενικά δε καταλάβαμε πως περασε η μέρα. Μη σε φοβίζει δεν είναι κάτι...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.334
Κανένα 7αρι χλμ. πρέπει να είναι. Οι ώρες είναι σχετικές όπως καταλαβαίνεις. Αν θυμάμαι καλά ξεκινήσαμε γύρω στις 11 και γυρίσαμε κατα τις 6 αν θυμάμαι καλα. Αλλά πολύ χαλαρά (1 ώρα σταση στο Bebek για καφέ, 1 μισάωρο στην μονή και 1 ώρα στο Ciragan, βόλτες στο Ορτακόι και στάση για φαγητο κ.τ.λ). Γενικά δε καταλάβαμε πως περασε η μέρα. Μη σε φοβίζει δεν είναι κάτι...
Ευχαριστώ.Ναι το φαντάστηκα ότι θα είναι χαλαρά και για αυτό δεν με φοβίζει.Απλά για να έχω μια γενική ιδέα.΄Ανοιξη το κάνατε;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ευχαριστώ.Ναι το φαντάστηκα ότι θα είναι χαλαρά και για αυτό δεν με φοβίζει.Απλά για να έχω μια γενική ιδέα.΄Ανοιξη το κάνατε;
Ναι, μέσα Μαϊου με φανταστικό καιρό είναι η αλήθεια. Αν πας άνοιξη ή καλοκαίρι σου προτείνω επίσης να πας απο την απέναντι πλευρά, στο κάστρο της ανατολίας. Έκει υπάρχει ένα κανάλι με μαγαζάκια αριστερά δεξια πολύ όμορφα. Λίγο πιο κάτω βρίσκεται το kucuksu palace πάνω στο βόσπορο. Το πιο όμορφο μπαλκόνι. Τραπεζάκια κατα μήκος του βόσπορου και φάση selfservice. Καφες, φαγητο, οτι θες και πολύ οικονομικα.
Αλλο ενα πολύ καλό για φαγητό (ψάρι) πάλι απο την ασιατική πλευρά είναι το kuleli yakamoz restaurant...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.334
Ναι, μέσα Μαϊου με φανταστικό καιρό είναι η αλήθεια. Αν πας άνοιξη ή καλοκαίρι σου προτείνω επίσης να πας απο την απέναντι πλευρά, στο κάστρο της ανατολίας. Έκει υπάρχει ένα κανάλι με μαγαζάκια αριστερά δεξια πολύ όμορφα. Λίγο πιο κάτω βρίσκεται το kucuksu palace πάνω στο βόσπορο. Το πιο όμορφο μπαλκόνι. Τραπεζάκια κατα μήκος του βόσπορου και φάση selfservice. Καφες, φαγητο, οτι θες και πολύ οικονομικα.
Αλλο ενα πολύ καλό για φαγητό (ψάρι) πάλι απο την ασιατική πλευρά είναι το kuleli yakamoz restaurant...
Ναι η άνοιξη είναι η καλύτερη εποχή για την πόλη.Και εγώ έχω περπατήσει στην ανατολική/ασιατική πλευρά από το παλάτι του beylerbey μέχρι εκεί που λές στο kuleli(εκεί που είναι η στρατιωτική σχολή).Θυμάμαι είχαμε καθίσει για καφέ και φαγητό στο Cenkelkoy αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες από εστιατόριο.Ενημερωτικά στο Cencelkoy υπάρχουν δύο εκκλησίες.΄Αγιος Γεώργιος πού είναι χαμηλά μέσα στο "χωριό" και δίπλα στην παραλιακή λεωφόρο και ΄Αγιος Παντελεήμονας σε λόφο κανένα τέταρτο με τα πόδια από την παραλία.Στο δεύτερο υπάρχει επίσης αγίασμα που φθάνει μέσα από ένα τούνελ με νερό μέχρι μέσα στην εκκλησία.Την πόρτα της εκκλησίας άνοιγε ένας Σύριος ορθόδοξος που έμενε δίπλα.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλημέρα σε όλους έχω επισκεφθεί την πόλη ήδη 2 φορές και σε μερικές μέρες θα επιχείρησω την τρίτη μου επίσκεψη. Θα ήθελα βοήθεια αν κάποιος έχει βγάλει εισιτήριο για την Αγία Σοφία ιντερνετικα...Μπήκα στο σαιτ ζητάει διεύθυνση και έβαλα του ξενοδοχείου, το πήγα μέχρι ένα σημείο αλλά το σταμάτησα..Η ερώτηση είναι τα εισιτήρια στα στέλνουν κάπου με ταχυδρομείο ή στο μαιλ σου και τα τυπώνεις....Επίσης δεν είδα κάπου να διαλέγεις ημέρα επίσκεψης, τα κόβω και πάω οπότε θέλω απλά προσπερνοντας την ουρα;
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Καλημέρα σε όλους έχω επισκεφθεί την πόλη ήδη 2 φορές και σε μερικές μέρες θα επιχείρησω την τρίτη μου επίσκεψη. Θα ήθελα βοήθεια αν κάποιος έχει βγάλει εισιτήριο για την Αγία Σοφία ιντερνετικα...Μπήκα στο σαιτ ζητάει διεύθυνση και έβαλα του ξενοδοχείου, το πήγα μέχρι ένα σημείο αλλά το σταμάτησα..Η ερώτηση είναι τα εισιτήρια στα στέλνουν κάπου με ταχυδρομείο ή στο μαιλ σου και τα τυπώνεις....Επίσης δεν είδα κάπου να διαλέγεις ημέρα επίσκεψης, τα κόβω και πάω οπότε θέλω απλά προσπερνοντας την ουρα;
προσωπικα φιλε μου, καθως οποτα ειμαι Κων/πολη ειμαι για stopover, και δεν ξερω καθε φορα σε τι διαθεση θα ειμαι και τι θα θελω να κανω οποτε δεν εχω κλεισει ποτε ιντερνετικα. ωστοσο πηγαινωντας στην Αγια Σοφια, εχω μπει σχετικα αμεσα, χωρις να χασω πολυ χρονο. Ισως να εχει τυχει, αλλα και τις 4 φορες που εχω μπει ηταν παρομοιο το σκηνικο. (ΥΓ: παντα ηταν καθημερινη)
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
προσωπικα φιλε μου, καθως οποτα ειμαι Κων/πολη ειμαι για stopover, και δεν ξερω καθε φορα σε τι διαθεση θα ειμαι και τι θα θελω να κανω οποτε δεν εχω κλεισει ποτε ιντερνετικα. ωστοσο πηγαινωντας στην Αγια Σοφια, εχω μπει σχετικα αμεσα, χωρις να χασω πολυ χρονο. Ισως να εχει τυχει, αλλα και τις 4 φορες που εχω μπει ηταν παρομοιο το σκηνικο. (ΥΓ: παντα ηταν καθημερινη)
Δύο φορές που πήγα είχε πάντα ουρά και φάγαμε μια ώρα γεμάτη να περιμένουμε αλλά ήταν σαββατοκύριακο ...Τώρα φτάνουμε Σάββατο μεσημέρι και Δευτέρα είναι κλειστά άρα αναγκαστικά η επίσκεψη θα γίνει Κυριακή μιας και Τρίτη πρωί φεύγουμε. .
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Δύο φορές που πήγα είχε πάντα ουρά και φάγαμε μια ώρα γεμάτη να περιμένουμε αλλά ήταν σαββατοκύριακο ...Τώρα φτάνουμε Σάββατο μεσημέρι και Δευτέρα είναι κλειστά άρα αναγκαστικά η επίσκεψη θα γίνει Κυριακή μιας και Τρίτη πρωί φεύγουμε. .
τι ν σου πω, ισως επειδη ηταν καθημερινες να υπαρχει αυτη η διαφορα τοτε. τι να πω φιλε μου
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.063
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom