Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

elli@@@

Member
Μηνύματα
23
Likes
11
συμφωνω ναι οτι διαφερει η διαδικασια απλα νομιζω οτι αυτο που
σερβιραν ηταν σκονη και ζεστο νερο .Καμια σχεση με φακελακι ή χυμα.συμφωνω απολυτα ομως οτι ηταν υπεροχο!!!!!

κυριως απο την αγορα των μπαχαρικων βρισκεις τις καλυτερες ποικιλιες για μπαχαρικα κ τσαι αλλα νομιζω οτι παιζει ρολο κ ο τροπος που το φτιαχνουν το τσαι τους! ειναι ολοκληρη διαδικασια!!! αλλα ειναι υπεροχο!
mpampis1979 εχω την εντυπωση οτι ηταν σε σκονη .(ειδα ενα παιδι να μ φτιαχνει ,σε ποτηρι εβαλε σκονη και μετα ζεστο νερο).καλο ηταν και αυτο που πηρα στην αγορα μπαχαρικων αλλα δεν ειχε την ιδια μυρωδια και γλυκα:(.
 
Last edited by a moderator:

skyv

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλημερα!!!μια ερωτηση :που μπορω να βρω αυτο το υπεροχο τσαι μηλο που επινα στην Κωνσταντινουπολη?Πηρα και χυμα,πηρα και κουτι κανενα δεν εχει τη γευση και τη μυρωδια απο αυτο που ηπια σχεδον σε ολα τα μερη της Κωνσταντινουπολης.Σας ευχαριστω!!!!!
Πράγματι το τσάι στα κουτάκια, καθώς και εκείνο με τη μορφή αποξηραμένων κομματιών φρούτων που πουλάνε στις αγορές, δεν έχει την ίδια γεύση με αυτό που σερβίρουν στα εστιατόρια.
Εγώ προμηθεύτηκα τσάι μήλο σε σκόνη, όπως το περιγράφεις, από ένα εστιατόριο στην τιμή των 5 λιρών/σακουλάκι (αν θυμάμαι καλά των 200γρ). Μετάνιωσα που πήρα μονάχα δύο...
 

Dimi89

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα!! Μια ερώτηση εχω! Ξερεις κάποιος αν η σύντομη βολτα στον βοσπορο γινεται συχνά ή έχει συγκεκριμένη ωρα; Γτ το σκεφτομουν για 7 το απογευμα μετα απο πριγκιπονησα.
Ευχαριστω πολυ!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα!! Μια ερώτηση εχω! Ξερεις κάποιος αν η σύντομη βολτα στον βοσπορο γινεται συχνά ή έχει συγκεκριμένη ωρα; Γτ το σκεφτομουν για 7 το απογευμα μετα απο πριγκιπονησα.
Ευχαριστω πολυ!
Τι εννοείς η σύντομη βόλτα στον βοσπορο;Να πας με το πλοίο της γραμμής απέναντι η να πας κάποια βόλτα στιλ κρουαζιερας;
 

mousonia

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
μετα την υπεροχη εμπειρια ζωης στο Βιετναμ,ακολουθει το καλοκαιρι Ναπολη-Βαρκελωνη-Λισαβωνα κ μολις τωρα κλειστηκε κ μια λατρεμενη Κωνσταντινουπολη τον οκτωβρη για 5 μερες,ετσι για να εκπληρωθει κ φετος το ταμα!!! ;):):lol:
Μήπως ξέρει κανείς να μας συστήσει ξεναγό για την Πόλη?Επειδή θα είμαστε δυο γυναίκες μόνες μας και είνια η πρώτη μας φορά στην Πόλη θα θέλαμε ένα ξεναγό για 2 ημέρες
 

Billyjuve

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά , θα ταξιδέψω στην Κωνσταντινούπολη για πρώτη φορά χωρίς γκρουπ μόνοι μας !! Έχω κλείσει εισιτήρια και φτάνω στο σαμπιχα !! Δεν θα έχω πρόβλημα με την ταυτότητα μου νομίζω ;; Έχει λατινικούς χαρακτήρες !! Έχω κλείσει δωμάτιο στηνπεριοχή Σουλταναχμέτ .. 12/10 μεσημέρι φτάνω 16/10 μεσημέρι φεύγω .. τι από όλα μπορώ να χωρέσω μέσα σε αυτές τις μέρες !! Και αν μπορεί κάποιος να μου συστήσει εστιατόρια και μπαρ και τι να αποφύγω ...
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλησπέρα παιδιά , θα ταξιδέψω στην Κωνσταντινούπολη για πρώτη φορά χωρίς γκρουπ μόνοι μας !! Έχω κλείσει εισιτήρια και φτάνω στο σαμπιχα !! Δεν θα έχω πρόβλημα με την ταυτότητα μου νομίζω ;; Έχει λατινικούς χαρακτήρες !! Έχω κλείσει δωμάτιο στηνπεριοχή Σουλταναχμέτ .. 12/10 μεσημέρι φτάνω 16/10 μεσημέρι φεύγω .. τι από όλα μπορώ να χωρέσω μέσα σε αυτές τις μέρες !! Και αν μπορεί κάποιος να μου συστήσει εστιατόρια και μπαρ και τι να αποφύγω ...
Με το καλό να παςκαι να περασεις όμορφα. Εδω υπάρχουν πολλες ιστορίες στην Κωνσταντινούπολη, αν διαβάσεις κάποιες θα μπορεσεις να κάνεις το πρόγραμμά σου. Δεν είναι δύσκολο να κινηθείς στην Πόλη, απλά λίγη οργάνωση θέλει.
 

Angeliki104

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλησπέρα παιδιά , θα ταξιδέψω στην Κωνσταντινούπολη για πρώτη φορά χωρίς γκρουπ μόνοι μας !! Έχω κλείσει εισιτήρια και φτάνω στο σαμπιχα !! Δεν θα έχω πρόβλημα με την ταυτότητα μου νομίζω ;; Έχει λατινικούς χαρακτήρες !! Έχω κλείσει δωμάτιο στηνπεριοχή Σουλταναχμέτ .. 12/10 μεσημέρι φτάνω 16/10 μεσημέρι φεύγω .. τι από όλα μπορώ να χωρέσω μέσα σε αυτές τις μέρες !! Και αν μπορεί κάποιος να μου συστήσει εστιατόρια και μπαρ και τι να αποφύγω ...
Αφού ταξιδεύετε με ταυτότητα θα σου έλεγα να είστε αρκετά νωρίς για την πτήση της επιστροφής σας προς Αθήνα λόγω των ατελείωτων ουρών για ελέγχους διαβατηρίων και λοιπών εγγράφων.Ήμουν εκεί πριν λίγες μέρες,νομίζω το Σουλτάναχμετ είναι ίσως η καλύτερη περιοχή να μείνεις.Προμηθευτείτε Istanbul Card για τις μετακινήσεις σας.(Τραμ κοντά στην Αγία Σοφία).Καλή ιδέα είναι να πάρετε το καραβάκι της γραμμης (πάλι η πληρωμή με Istanbul Card) και να περάσετε απέναντι,στην ασιατική και λιγότερο "τουριστική"πλευρά.Οπωσδήποτε καφέ ή φαγητό στη γέφυρα του Γαλατά για την απίστευτη θέα! Θα λατρέψεις την Πόλη!
 

Billyjuve

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Από ότι καταλαβαίνω την κάρτα την χρησιμοποιείς παντού για όλα τα μέσα ... όλα τα αξιοθέατα δλδ μπορείς να γυρίσεις με τα μέσα ;;; Μπήκα να κάνω τσέκ Ίν με πηγασους πήγαινω , κανονικά είναι 3 μέρες πριν, αλλά μου βγάζει ότι το αεροδρόμιο στην Αθήνα δεν έχει κανένα τρόπο τσεκ ιν , μου έχει σε όλα χ... επειδή διάβασα ότι δεν χρειάζεται να το κανείς από Ίντερνετ όπως σε άλλες εταιρίες , γνωρίζετε πόση ώρα νωρίτερα πρέπει να είμαι στο αεροδρόμιο για να κάνω ;; Και πληρώνω άμα κάνω στο αεροδρόμιο και όχι ηλεκτρονικά ;;;
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Γενικά ναι, τα αξιοθέατα μπορείς να τα γυρίσεις με τα μέσα, όπως και να πας από το SAW στην ευρωπαϊκή πλευρά. Είναι γενικά αποτελεσματικά και φθηνά, οπότε βγάλε απευθείας Instabulcard στο αεροδρόμιο. Tώρα για την pegasus από φίλους μου Τούρκους ξέρω ότι κάνουν κατευθείαν check-in στο αεροδρόμιο χωρίς να πληρώσουν κάτι επιπλέον. Φαντάζομαι κάποιος θα έχει και τις πληροφορίες που χρειάζεσαι και για πτήσεις της από Αθήνα αλλιώς επικοινώνησε με την εταιρεία.
 

Billyjuve

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Θα πάρω τηλέφωνο άμα δεν βγάλω άκρη ... έχεις κανένα μαγαζί με φαγητό η καφέ καλό να μου συστήσεις μιας και πηγές πρόσφατα ;;; Και αν γνωρίζεις από το σαμπιχα έχει απέξω λεωφορείο για την πόλη ;;; Ευχαριστώ που βοηθάς...
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλησπέρα!! Μια ερώτηση εχω! Ξερεις κάποιος αν η σύντομη βολτα στον βοσπορο γινεται συχνά ή έχει συγκεκριμένη ωρα; Γτ το σκεφτομουν για 7 το απογευμα μετα απο πριγκιπονησα.
Ευχαριστω πολυ!
Εχει συνεχεια δρομολογια , αν εννοεις την μινι κρουαζιερα στο Βόσπορο. Και ειναι πολύ ομορφη η διαδρομη, εγώ την έκανα με την εταιρεια TYROL. Δρομολογια με πλοιο της γραμμης για να πας στην ασιατικη πλευρα επισης συνεχεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom