Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

skyv

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλημέρα! Πέρσι επισκέφτηκα δύο φορές την Αγία Σοφία, χωρίς όμως να κλείσω εισιτήριο ηλεκτρονικά. Πήγα νωρίς στα εκδοτήρια και ο χρόνος αναμονής δεν ξεπέρασε τα 20 λεπτά, με το μεγαλύτερο μέρος να αφορά περισσότερο στον έλεγχο παρά στην έκδοση των εισιτηρίων.

Από οικονομικά εστιατόρια, προσωπικά έχω ξεχωρίσει τα εξής, με τυχαία σειρά:

1) Ortaklar kebap κοντά στο σταθμό cemberlitas. Από εκεί ζήτησα και αγόρασα με 5 λίρες φακελάκια γλυκό τσάι μήλο σε σκόνη
2)Hira Lokantasi κοντά στο kadirga hamam. Πάμφθηνο με πολύ γευστικά pide και λαχματζούν
3)Gala kokorec κοντά στο σταθμό sirkeci για το αγαπημένο μου ψιλοκομμένο κοκορέτσι μέσα σε σάντουιτς
4) Πίσω από το hocapasa culture center και το balkan lokantasi έχει αρκετές επιλογές μαζεμένες στη στοά. Αξίζει μια δοκιμή στο Sehzade cag kebap. Καλό ήταν και ένα που σέρβιρε pide και λαχματζούν , αλλά δυστυχώς δε θυμάμαι το όνομα.
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
:clap:
Σαββατοκύριακο όμως έκοψες αμέσως; ;Αν πάμε Κυριακή 08.45 πριν ανοίξει θα μπούμε άραγε γρήγορα...θα δοκιμάσω πάλι διαδικτυακά μήπως και. ..Μπάμπη κανένα άλλο εστιατόριο εκτός το μπαλκαν λοκαντασι; ψάχνω ένα ακόμα..
@vagar78 Καλημέρα! Είδα ότι θα πας Κωνσταντινούπολη και ο μόνος λόγος που δεν ζηλεύω πολύ ......είναι γιατι θα πάω στην Βουδαπέστη την άλλη βδομάδα!!!!!!:clap:
Έχω πάει στην Πόλη βέβαια οργανωμένα αλλά είχα σκοπό να ξαναπάω μόνη μου αλλά με πρόλαβαν τα διάφορα τρομοκρατικά και η αλήθεια είναι ότι ψιλοφοβάμαι πλέον!!!Άσε που δεν βρίσκω και παρέα!!!!
Εάν δεν έχεις πάει για φαγητό στο https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...Reviews-Haci_Abdullah_Lokantasi-Istanbul.html θα σου πρότεινα να πας.
Είναι σε ένα στενάκι της Istiklal πριν το ελληνικο προξενείο. Μου το είχε προτείνει ο Προιστάμενος μου που ήταν από την Κωνσταντινούπολη και μας το πρότεινε και ο ξεναγός. Είχαμε φάει πολύ καλά αλλά δεν θυμάμαι πόσο είχαμε πληρώσει. Έχει ωραίο χώρο και μπορείς να διαλέξεις και το φαγητό γιατί έχει και βιτρίνα. Επλίζω να σε βοήθησα και εγώ λίγο γιατί εσύ με τον οδηγό σου για την Βουδαπέστη μας έχεις κατα υποχρεώσει:):):):)!!!!!!!!!
Σου εύχομαι να περάσεις τέλεια, αν και στην Κωνσταντινούπολη είναι σίγουρο και περιμένουμε εντυπώσεις.:xalara:
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
:clap:
@vagar78 Καλημέρα! Είδα ότι θα πας Κωνσταντινούπολη και ο μόνος λόγος που δεν ζηλεύω πολύ ......είναι γιατι θα πάω στην Βουδαπέστη την άλλη βδομάδα!!!!!!:clap:
Έχω πάει στην Πόλη βέβαια οργανωμένα αλλά είχα σκοπό να ξαναπάω μόνη μου αλλά με πρόλαβαν τα διάφορα τρομοκρατικά και η αλήθεια είναι ότι ψιλοφοβάμαι πλέον!!!Άσε που δεν βρίσκω και παρέα!!!!
Εάν δεν έχεις πάει για φαγητό στο https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...Reviews-Haci_Abdullah_Lokantasi-Istanbul.html θα σου πρότεινα να πας.
Είναι σε ένα στενάκι της Istiklal πριν το ελληνικο προξενείο. Μου το είχε προτείνει ο Προιστάμενος μου που ήταν από την Κωνσταντινούπολη και μας το πρότεινε και ο ξεναγός. Είχαμε φάει πολύ καλά αλλά δεν θυμάμαι πόσο είχαμε πληρώσει. Έχει ωραίο χώρο και μπορείς να διαλέξεις και το φαγητό γιατί έχει και βιτρίνα. Επλίζω να σε βοήθησα και εγώ λίγο γιατί εσύ με τον οδηγό σου για την Βουδαπέστη μας έχεις κατα υποχρεώσει:):):):)!!!!!!!!!
Σου εύχομαι να περάσεις τέλεια, αν και στην Κωνσταντινούπολη είναι σίγουρο και περιμένουμε εντυπώσεις.:xalara:
Χαχα θέα Μάγδα έχω πάει ήδη 2 φορές και τώρα πάω τρίτη να κάνω τον ξεναγό...Έχω ήδη κάποια μαγαζιά που πάω κάθε φορά και ειναι εγγύηση για φαγητο αλλά θέλω να δοκιμάσω 1-2 ακόμα για να ανοίξουμε τους ορίζοντες του φαγητού μας.....Θα άλλαζα το δικό σου ταξίδι με το δικό μου να ξέρεις. .
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Χαχα θέα Μάγδα έχω πάει ήδη 2 φορές και τώρα πάω τρίτη να κάνω τον ξεναγό...Έχω ήδη κάποια μαγαζιά που πάω κάθε φορά και ειναι εγγύηση για φαγητο αλλά θέλω να δοκιμάσω 1-2 ακόμα για να ανοίξουμε τους ορίζοντες του φαγητού μας.....Θα άλλαζα το δικό σου ταξίδι με το δικό μου να ξέρεις. .
@vagar78 Έχω τόσο μεγάλη περιέργεια να πάω στη Βουδαπέστη με τοσα που έχω διαβάσει που ανυπομονώ!!!!! Οπότε και για Κωνσταντινούπολη οταν θα ξαναπάω εσένα θα ρωτήσω;)!!!!
Καλά να περάσεις και γράψε και για αυτό το ταξίδι σου να το απολαύσουμε!!!:lol::lol::lol:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σήμερα δοκίμασα πάλι να κλείσω τα εισιτήρια μέσω ιντερνετ αλλά όταν φτάσω στο τελικό κομμάτι μου βγάζει ότι ένα αναπάντεχο λάθος συνέβη και δεν μου εγκρίνει την συναλλαγή οπότε μάλλον θα πρέπει να μιλήσω με την τράπεζα μου να δω τι συμβαίνει..
Κι εγώ το ίδιο!
Τους έστειλα αρχικά mail όσον αφορά τα εισιτήρια, αν μπορούμε να τα εκτυπώσουμε ή αν παραδίδονται στη διεύθυνση που τους δίνουμε όπως γράφει. Μου απάντησαν ότι τα εκτυπώνουμε και πως μόνο οι κάρτες παραδίδονται στα ξενοδοχεία.
Παρ' όλα αυτά και μένα μου βγάζει ότι υπάρχει πρόβλημα με την κάρτα και εικάζω ότι ενδεχομένως έχει να κάνει με τα capital controls. Σε παρόμοια περίπτωση πριν μερικούς μήνες που είχα πρόβλημα με άλλη σελίδα του εξωτερικού και επικοινώνησα με την τράπεζα μου είχαν πει ότι ήταν λόγω capital controls και δεν έκαναν κάτι να το επιλύσουν.
 
Last edited:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Κι εγώ το ίδιο!
Τους έστειλα αρχικά mail όσον αφορά τα εισιτήρια, αν μπορούμε να τα εκτυπώσουμε ή αν παραδίδονται στη διεύθυνση που τους δίνουμε όπως γράφει. Μου απάντησαν ότι τα εκτυπώνουμε και πως μόνο οι κάρτες παραδίδονται στα ξενοδοχεία.
Παρ' όλα αυτά και μένα μου βγάζει ότι υπάρχει πρόβλημα με την κάρτα και εικάζω ότι ενδεχομένως έχει να κάνει με τα capital controls. Σε παρόμοια περίπτωση πριν μερικούς μήνες που είχα πρόβλημα με άλλη σελίδα του εξωτερικού και επικοινώνησα με την τράπεζα μου είχαν πει ότι ήταν λόγω capital controls και δεν έκαναν κάτι να το επιλύσουν.
Μίλησα με την τράπεζα μου κ μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα από την πλευρά τους αλλά ότι κάποιο θέμα αυτό έχει το σαιτ ...Ούτε καν είδαν προσπάθεια για συναλλαγη δεν είναι ότι απορρίφθηκε κάποια κίνηση μου...
 
Last edited by a moderator:

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μίλησα με την τράπεζα μου κ μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα από την πλευρά τους αλλά ότι κάποιο θέμα αυτό έχει το σαιτ ...Ούτε καν είδαν προσπάθεια για συναλλαγη δεν είναι ότι απορρίφθηκε κάποια κίνηση μου...
Τότε αν είναι θα προσπαθήσω και αργότερα ή αύριο.
 

deppi

Member
Μηνύματα
37
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
USA road trip
Καλησπέρα! Ταξιδεύω και έχω ενδιάμεση στάση στην Κωνσταντινούπολη. Φτάνω όμως στις 12 το βράδυ και πετάω το πρωί. Μπορώ να βγω από το αεροδρόμιο σωστά ?Τέτοια ώρα με ποια μέσα θα μπορούσα να φτάσω στο κέντρο της πόλης?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα! Ταξιδεύω και έχω ενδιάμεση στάση στην Κωνσταντινούπολη. Φτάνω όμως στις 12 το βράδυ και πετάω το πρωί. Μπορώ να βγω από το αεροδρόμιο σωστά ?Τέτοια ώρα με ποια μέσα θα μπορούσα να φτάσω στο κέντρο της πόλης?
Να φανταστώ στο ατατουρκ προσγειώνεσαι....Από το αεροδρόμιο μπορείς να βγεις αλλά ξημερώματα τι θα μπορούσες να δεις και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να μπεις σε διαδικασία καν..
 

deppi

Member
Μηνύματα
37
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
USA road trip
Να φανταστώ στο ατατουρκ προσγειώνεσαι....Από το αεροδρόμιο μπορείς να βγεις αλλά ξημερώματα τι θα μπορούσες να δεις και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να μπεις σε διαδικασία καν..
Ναι έχεις δίκιο , δεν αξίζει τέτοια ώρα. Θα τη βγάλω στο αεροδρόμιο
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ναι έχεις δίκιο , δεν αξίζει τέτοια ώρα. Θα τη βγάλω στο αεροδρόμιο
Αν εφτανες πρωί κ έφευγες βράδυ θα σου έλεγα ναι με χίλια, τώρα τα χαράματα να πάρεις ταξι να πας έστω κ έξω από την Αγία Σοφια να βγάλεις 2 φώτο κ μετά που θα γυριζεις; ;;θα δώσεις κ πολλά λεφτά για το τίποτα....Άλλη φορά δεν πειράζει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.243
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom