Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπέρα!!! Ποια είναι η ιδανική περίοδος για ένα 4ημερο στην Κωνσταντινούπολη?? Έλεγα να πάω τέλη Φλεβάρη αλλά φοβάμαι τον καιρό, και λέω να καταλήξω σε Μάιο..
Ο Μάιος σίγουρα είναι καλύτερος, φέτος όμως έχουν εκλογές (μάλλον στις 14/5), με ότι αυτό συνεπάγεται
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Καλησπέρα!!! Ποια είναι η ιδανική περίοδος για ένα 4ημερο στην Κωνσταντινούπολη?? Έλεγα να πάω τέλη Φλεβάρη αλλά φοβάμαι τον καιρό, και λέω να καταλήξω σε Μάιο..
Σύμφωνα με την έρευνα που είχα κάνει ο Μαιος και ο Σεπτέμβριος. Εχω διαβάσει και έχω ακούσει ιστορίες ότι είχε κρύο ακόμη και μέχρι τον Απρίλιο η και από τον Οκτώβριο. Λόγω πολύς υγρασίας όμως και το καλοκαίρι έχει πολύ ζέστη. Σχετικό είναι όμως το ιδανική περίοδος γιατί σε άλλους αρέσει το κρύο και το χιόνι.


Καλησπέρα ταξιδιάρες ψυχές. Θα περάσω έξι μέρες στην Κωνσταντινούπολη τον Μάρτιο. Λίγες μεν,αλλά...Τι προλαβαίνω/πρέπει να δω στις μέρες αυτές? Προτεινόμενη γειτονιά για διαμονή? (κατά προτίμηση στην τουρκική πλευρά) tips, τι να προσέξω,καλύτερος τρόπος μετακίνησης κτλ. Προτάσεις για καλό φαγητό,γλυκό..πού βρίσκονται οι τουριστικές παγίδες κτλ. Θέλω όσο γίνεται να δω την αυθεντική πόλη.Ευχαριστώ!!
Από ότι έχω διαβάσει στο forum οι 2 περισσότερο προτεινόμενες γειτονιές είναι κοντά στην πλατεία Ταξίμ και στην παλιά πόλη, δηλαδή στην Φατίχ. Κοντά στην πλατεία Σουλτάναχμετ πχ. Σχεδόν όλοι λένε ότι για πρώτη φορά κοντά στην Σουλτάναχμετ είναι το καλύτερο μιας και εκεί δίπλα είναι τα πιο γνωστά αξιοθέατα.

Οσον αφορά τον τρόπο μετακίνησης προσωπικά χρησιμοποιούσα metro και ηλεκτρικό για να αποφεύγω την κίνηση και μου έβγαινε και οικονομικά.

Όταν γράφεις κατά προτίμηση στην Τουρκική πλευρά εννοείς την Ασιατική μήπως;

Να προσέξεις τις τιμές προτού παραγγείλεις κάτι και να έχεις τον νου σου μην χρεώσουν παραπάνω.

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς με το αυθεντική πόλη αλλά αν πας στην Ασιατική πλευρά πχ. Ουσκουντάρ και Καντίκιοι έχει λιγότερους τουρίστες.

Αγαπημένη περιοχή το Μπάλατ. Αν σου αρέσουν τα παλάτια θα πας Τοπ καπί και Ντολμάμπαχτσέ. Η βόλτα με το καραβάκι στον Βόσπορο από το Εμίνονου δεν χάνεται με τίποτα. Ο κεντρικός δρόμος της Ιστικλάλ, η Αγία Σοφία, το μπλε τζαμί θεωρούνται επίσης τοπ. Πύργος του Γαλατά επίσης θεωρείται κορυφή για ωραία θέα αλλά μπορείς να δεις την πόλη από ψηλά και από το τζαμί Σουλειμανιγιέ από διαφορετική οπτική. Από αγορές η Αιγιπτιακή αγορά και το Καπαλί τσαρσί για βόλτα και ψώνια κατά προτίμηση στα μαγαζιά έξω από αυτές τις αγορές που έχουν πολύ καλύτερες τιμές. Καλό και οικονομικό φαγητό στα μαγειριά που τρώνε οι Τούρκοι. Αν έχει και τιμές από έξω ακόμη καλύτερα.

Περιληπτικά όλα τα παραπάνω γιατί είναι ανεξάντλητη η πόλη
 
Last edited:

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Ο Μάιος σίγουρα είναι καλύτερος, φέτος όμως έχουν εκλογές (μάλλον στις 14/5), με ότι αυτό συνεπάγεται
Με τι μπορεί να συνεπάγεται?? Δεν το λέω ειρωνικά.. αν πάω ας πούμε 20-25 ?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Με τι μπορεί να συνεπάγεται?? Δεν το λέω ειρωνικά.. αν πάω ας πούμε 20-25 ?
Ε μάλλον καλύτερα μετά τις εκλογές, εξαρτάται κι από το αποτέλεσμα βέβαια. Λίγο πριν τις εκλογές πάντως αναμένεται να πέσεις σε πασοκικές λαοθάλασσες με το Μπιρσίμ. Μπορεί βέβαια και κάποιους να τους εξιτάρει να δουν την Κωνσταντινούπολη έτσι:
https://www.thestar.com/content/dam...-anti-coup-rally-in-istanbul/turkey-rally.jpg

Εγώ για πρώτη φορά θα προτιμούσα να τη δω... κανονικά. Δε σου κρύβω όμως ότι ειδικά στη Λατινική Αμερική τις εκλογές τις κυνηγάω, αλλά πρώτον μιλάω τη γλώσσα (οπότε έχει ένα ενδιαφέρον, από το να δω το debate με φίλους σε ένα εστιατόριο ή να δω πώς αντιδρούν οι ντόπιοι ή να διαβάζω τις εφημερίδες καθημερινά) και δεύτερον μου φαίνεται πιο φολκόρ στη Λ. Αμερική, αν δεν έχεις ζήσει προέδρους να ραπάρουν επί σκηνήες με 11χρονα, να πετάνε δεσμίδες με χαρτονομίσματα από Ντάτσουν, να αποκαλούν τους αντιπάλους τους "αδερφές με νερωμένο σπέρμα" ή να προσπαθούν να κάνουν ποδήλατο επί πολιτικής σκηνής και να πέφτουν να γκρεμοτσακίζονται, δεν έχεις δει τίποτε. Χώρια τα εθνικιστικά, κάτι πλήθη του μισού εκατομμυρίου να ψέλνουν τον εθνικό ύμνο στη λεωφόρο Μπολίβαρ κλαίγοντας όλοι μαζί και οι κοπέλες (γυναικάρες) να σκίζουν τις μπλούζες τους και να τις πετάνε στον πρόεδρο/υποψήφιο.

Στην Τουρκία που δεν καταλαβαίνω τη γλώσσα δε θα καταλάβαινα και πολλά και δεν έχει το "χρώμα" της Λ.Αμερικής, μη σου πω παίζει να έχει και καμία έκρηξη εθνικισμού και δε θέλω, να μου λείπει.
 
Last edited:

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Ε μάλλον καλύτερα μετά τις εκλογές, εξαρτάται κι από το αποτέλεσμα βέβαια. Λίγο πριν τις εκλογές πάντως αναμένεται να πέσεις σε πασοκικές λαοθάλασσες με το Μπιρσίμ. Μπορεί βέβαια και κάποιους να τους εξιτάρει να δουν την Κωνσταντινούπολη έτσι:
https://www.thestar.com/content/dam...-anti-coup-rally-in-istanbul/turkey-rally.jpg

Εγώ για πρώτη φορά θα προτιμούσα να τη δω... κανονικά. Δε σου κρύβω όμως ότι ειδικά στη Λατινική Αμερική τις εκλογές τις κυνηγάω, αλλά πρώτον μιλάω τη γλώσσα (οπότε έχει ένα ενδιαφέρον, από το να δω το debate με φίλους σε ένα εστιατόριο ή να δω πώς αντιδρούν οι ντόπιοι ή να διαβάζω τις εφημερίδες καθημερινά) και δεύτερον μου φαίνεται πιο φολκόρ στη Λ. Αμερική, αν δεν έχεις ζήσει προέδρους να ραπάρουν επί σκηνήες με 11χρονα, να πετάνε δεσμίδες με χαρτονομίσματα από Ντάτσουν, να αποκαλούν τους αντιπάλους τους "αδερφές με νερωμένο σπέρμα" ή να προσπαθούν να κάνουν ποδήλατο επί πολιτικής σκηνής και να πέφτουν να γκρεμοτσακίζονται, δεν έχεις δει τίποτε. Χώρια τα εθνικιστικά, κάτι πλήθη του μισού εκατομμυρίου να ψέλνουν τον εθνικό ύμνο στη λεωφόρο Μπολίβαρ κλαίγοντας όλοι μαζί και οι κοπέλες (γυναικάρες) να σκίζουν τις μπλούζες τους και να τις πετάνε στον πρόεδρο/υποψήφιο.

Στην Τουρκία που δεν καταλαβαίνω τη γλώσσα δε θα καταλάβαινα και πολλά και δεν έχει το "χρώμα" της Λ.Αμερικής, μη σου πω παίζει να έχει και καμία έκρηξη εθνικισμού και δε θέλω, να μου λείπει.
Ααα έχουν τέτοια πωρωση (τι περίμενα και εγώ βέβαια) .. να μου λείπει, υπάρχει περίπτωση να μην βγει ο Ερντογάν και να κάψει την Τουρκία ο τρελός.. τέλος Μάη λοιπόν!!
 
D

Delmem38110

Guest
Ααα έχουν τέτοια πωρωση (τι περίμενα και εγώ βέβαια) .. να μου λείπει, υπάρχει περίπτωση να μην βγει ο Ερντογάν και να κάψει την Τουρκία ο τρελός.. τέλος Μάη λοιπόν!!
όλα παίζονται, καλύτερα μέσα Ιούνη και το εισιτήριο φλεξ.
 
D

Delmem38110

Guest
Ε μάλλον καλύτερα μετά τις εκλογές, εξαρτάται κι από το αποτέλεσμα βέβαια. Λίγο πριν τις εκλογές πάντως αναμένεται να πέσεις σε πασοκικές λαοθάλασσες με το Μπιρσίμ. Μπορεί βέβαια και κάποιους να τους εξιτάρει να δουν την Κωνσταντινούπολη έτσι:
https://www.thestar.com/content/dam...-anti-coup-rally-in-istanbul/turkey-rally.jpg

Εγώ για πρώτη φορά θα προτιμούσα να τη δω... κανονικά. Δε σου κρύβω όμως ότι ειδικά στη Λατινική Αμερική τις εκλογές τις κυνηγάω, αλλά πρώτον μιλάω τη γλώσσα (οπότε έχει ένα ενδιαφέρον, από το να δω το debate με φίλους σε ένα εστιατόριο ή να δω πώς αντιδρούν οι ντόπιοι ή να διαβάζω τις εφημερίδες καθημερινά) και δεύτερον μου φαίνεται πιο φολκόρ στη Λ. Αμερική, αν δεν έχεις ζήσει προέδρους να ραπάρουν επί σκηνήες με 11χρονα, να πετάνε δεσμίδες με χαρτονομίσματα από Ντάτσουν, να αποκαλούν τους αντιπάλους τους "αδερφές με νερωμένο σπέρμα" ή να προσπαθούν να κάνουν ποδήλατο επί πολιτικής σκηνής και να πέφτουν να γκρεμοτσακίζονται, δεν έχεις δει τίποτε. Χώρια τα εθνικιστικά, κάτι πλήθη του μισού εκατομμυρίου να ψέλνουν τον εθνικό ύμνο στη λεωφόρο Μπολίβαρ κλαίγοντας όλοι μαζί και οι κοπέλες (γυναικάρες) να σκίζουν τις μπλούζες τους και να τις πετάνε στον πρόεδρο/υποψήφιο.

Στην Τουρκία που δεν καταλαβαίνω τη γλώσσα δε θα καταλάβαινα και πολλά και δεν έχει το "χρώμα" της Λ.Αμερικής, μη σου πω παίζει να έχει και καμία έκρηξη εθνικισμού και δε θέλω, να μου λείπει.
έπεσα πάνω στον κύριο Ορέστη στη Λίμα τον Αύγουστο, όπου και φωτογραφήθηκα μαζί του.
πανηγύρι.
κάτι μου είπε με χαμόγελο, εγώ δεν κατάλαβα και πολλά, μου έσφιξε το χέρι.
και μου έδωσε την κάρτα του. εποχές πασοκ και βάλε.
εκ των υστέρων έψαξα στο ίντερνετ για το ποιόν του.
Daniel Urresti - Wikipedia


IMG_7322.jpg
IMG_7323.jpg
IMG_7324.jpg
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Πολυ ωραία όλα όσα μας είπες για την Πόλη. Μία ερώτηση μόνο, νιώσατε κάποια στιγμή περίεργα φοβηθήκατε από κάτι κλπ γιατί σχεδιάζουμε ενα τριήμερο Κωνσταντινούπολη την Κ.Δευτέρα και η παρέα μου έχει κάποιους ενδοιασμούς .
Αν φοβάμαι λέει; Κάθε φορά που πηγαίνω τρέμω. Για το πόσα κιλά παραπάνω θα με δείξει η ζυγαριά στην επιστροφή....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα ταξιδιάρες ψυχές. Θα περάσω έξι μέρες στην Κωνσταντινούπολη τον Μάρτιο. Λίγες μεν,αλλά...Τι προλαβαίνω/πρέπει να δω στις μέρες αυτές? Προτεινόμενη γειτονιά για διαμονή? (κατά προτίμηση στην τουρκική πλευρά) tips, τι να προσέξω,καλύτερος τρόπος μετακίνησης κτλ. Προτάσεις για καλό φαγητό,γλυκό..πού βρίσκονται οι τουριστικές παγίδες κτλ. Θέλω όσο γίνεται να δω την αυθεντική πόλη.Ευχαριστώ!!
Όλες οι πλευρές της Κωνσταντινούπολης είναι Τουρκικές...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Σύμφωνα με την έρευνα που είχα κάνει ο Μαιος και ο Σεπτέμβριος. Εχω διαβάσει και έχω ακούσει ιστορίες ότι είχε κρύο ακόμη και μέχρι τον Απρίλιο η και από τον Οκτώβριο. Λόγω πολύς υγρασίας όμως και το καλοκαίρι έχει πολύ ζέστη. Σχετικό είναι όμως το ιδανική περίοδος γιατί σε άλλους αρέσει το κρύο και το χιόνι.
Έχω πάει αρκετές φορές Οκτώβριο και Απρίλιο, ποτέ δεν είχα πρόβλημα κρύου. Έτυχε;
 

retzi

Member
Μηνύματα
15
Likes
7
Καλησπέρα στην ομάδα! Θέλω να ρωτήσω αν πήγε κάποιος πρόσφατα και επισκέφτηκε, τοπ καπι πυργο γαλατα κλπ, από που προμηθεύτηκε τα εισιτήρια. Γιατι μπαινω στο google και στο επίσημο site τους γράφει οτι το εισιτηριο κανει 500(!) λίρες για τοπ καπι κ αγία ειρήνη και 650 άμα προσθέσουμε και το χαρέμι, δηλαδη σχεδον 25 και 30 ευρω αντίστοιχα!!! Πάντα τόσο ακριβά ήταν?? Οχι τιποτα αλλο αλλα πλεον σκεφτομαστε το αν πραγματικα αξιζει τα χρηματα η επισκεψη..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom