Τουρκία Κωνσταντινούπολη

cliowil

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Τουρκια οδικως

Γεια χαρά σε όλους, πρώτη φορά γράφω στο forum, ετοιμάζω ένα ταξίδι τουρκία τέλος Ιουλίου και ειλικρινά ευχαριστώ όλους αυτούς που έχουν γράψει τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες.

Θα ξεκινήσω από Αθήνα - Χίο ακτοπλοϊκώς με αυτοκίνητο μαζί. Από εκεί Χίο - Τσεσμέ με αυτοκίνητο μαζί πάλι και μετά αυτή τη διαδρομή Routes Γ�eΕ�me Δ°slambey ViaMichelin: Route planner Γ�eΕ�me Δ°slambey (Τσεσμέ - Κωνσταντινούπολη με στάσεις φυσικά). Τέλος επιστροφή Αθήνα μέσω Αλεξανδρούπολης κτλ...Αυτό που θέλω να κάνω είναι λίγο εξεζητιμένο οπότε θα ήθελα αν κάποιος έχει κάποια συμβουλή να μου την δώσει.

Ένα τελευταίο, αν ξέρει κανείς για εκδρομές στα πριγκηπόνησα ας δώσει κάποια πληροφορία γιατί η μητέρα μου έμενε Χάλκη και θέλω οπωσδήποτε να πάω

Ευχαριστώ
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
εγω πηγα περισι πριγκηπονησια με καραβακι απο τη σταση Kabatash στη ομωνυμη περιοχη....εχει αρκετα δρομολογια καθε μερα και ειναι κοντα, καμια ωρα λιγο παραπανω, αλλα μη πας κυριακη γιατι γινεται χαμος απο κοσμο που παει για μπανια και τα πλοια δεν ειναι τελευταιας τεχνολογιας......περναει απο τα 4 μεγαλα νησια, με σταση και στη χαλκη...αν θες να πας και στη θεολογικη σχολη , παρε τηλ πρωτα...(βεβαια χωρις το αμαξι αυτα )...

αυτα τα καραβακια στοιχιζουν πολυ φτηνα γυρω στο 1,5 ευρω , ειναι της γραμμης ..
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
cliowil Προσοχή στο όριο ταχύτητας όταν περνάς από Κεσάνη (Kesan) στην διαδρομή Κων/πολη - σύνορα Κήπων. Αν και ο δρόμος περνά 400 m μακρυά από την πόλη, υπάρχουν χαμηλά όρια ταχύτητας όπου καραδοκούν τροχονόμοι για να γράψουν ανυποψίαστους ξένους. Τί να γράψουν δηλαδή ... το μπαξίσι περιμένουν οι άνθρωποι (10-20 ευρώ)
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Θα ξεκινήσω από Αθήνα - Χίο ακτοπλοϊκώς με αυτοκίνητο μαζί. Από εκεί Χίο - Τσεσμέ με αυτοκίνητο μαζί πάλι και μετά αυτή τη διαδρομή Routes Γ�eΕ�me Δ°slambey ViaMichelin: Route planner Γ�eΕ�me Δ°slambey (Τσεσμέ - Κωνσταντινούπολη με στάσεις φυσικά). Τέλος επιστροφή Αθήνα μέσω Αλεξανδρούπολης κτλ...Αυτό που θέλω να κάνω είναι λίγο εξεζητιμένο οπότε θα ήθελα αν κάποιος έχει κάποια συμβουλή να μου την δώσει.

Ένα τελευταίο, αν ξέρει κανείς για εκδρομές στα πριγκηπόνησα ας δώσει κάποια πληροφορία γιατί η μητέρα μου έμενε Χάλκη και θέλω οπωσδήποτε να πάω
Φίλε cliowil,
το μονο που πρεπει να λαβεις υποψη σου ειναι να τηρεις τα ορια ταχυτητας (αλλωστε δεν ειναι παρα πολλα τα σημεια που μπορεις να τρεξεις πολυ) και να ξερεις οτι η τιμη της βενζινης ειναι παρα πολυ ψηλα (τελευταια φορα που ημουν εκει ήταν γυρω στο 1.80 ευρω το λιτρο).
Να προσεχεις επισης οταν παρκαρεις το αμαξι σου, μηπως και τυχον ο χωρος στο δρομο απαιτει να πληρωσεις για παρκιγκ (θα υπαρχουν πινακιδες). Καποιες φορες υπαρχουν πολλοι "καλοθελητες" που βλεποντας ξενες πινακιδες ερχονται να ζητησουν λεφτα για το παρκαρισμα (τα οποια φυσικα βαζουν στην τσεπη τους και φευγουν). Βεβαια καποιες φορες αυτοι προσφερουν οντως υπηρεσια, ριχνοντας μια ματια στο αμαξι για να μη συμβει τιποτα... Αν θα το αφησεις για αρκετη ωρα, βαλτο σε ενα παρκιγκ (πολλες αυλες σπιτιων εχουν γινει αυτοσχεδια παρκιγκ) οπου με ενα συμβολικο αντιτιμο εχεις το κεφαλι σου ησυχο...
Αν εχεις χρονο, μπορεις να κανεις μια επισκεψη στην Τενεδο, πηγαινοντας παραλιακά, τα φεριμποτ φευγουν απο το λιμανι του Geyikli και αν πας αυθημερον δεν χρειαζεται (θα κερδισεις χρονο γιατι εχει μεγαλη ουρα για τα αυτοκινητα) να περασεις το αμαξι σου απεναντι, πραγματικά αξίζει, ειναι πανεμορφα και εχει καταπληκτικες ταβερνες.. Επισης θα προτεινα να συμπεριλαβεις στο δρομολογιο σου και την Ασσο (Behramkale) βορεια απο τη Μυτιλήνη που πραγματικα ειναι ομορφο μερος.. Μη διστασεις να αφησεις τον κανονικο δρομο και να ψαξεις για ομορφες παραλιες.
Από Τσανάκαλε, εχεις και αλλη επιλογη να πας απο την Προυσσα αν εχεις το χρονο και ισως (ειναι λιγο μακρυτερα) στο Ιζνικ, την Νίκαια... Απο εκει εχει φεριμποτ απο Yalova για Gebze, οποτε θα μπεις στην Πόλη απο την Ασία.. Υπαρχει επισης και αλλο φεριμποτ, από την Πανορμο (Bandirma) βορειοδυτικα απο την Προύσσα, που σε πηγαινει κατευθειαν στο Γενικαπι στην ευρωπαϊκή πλευρά της Πόλης και κατα τη γνωμη μου ειναι ενας απο τους πιο ομορφους, ο ομορφοτερος ισως τροπος να ερθει κανεις στην Πόλη, απο τη θαλασσα.. Βεβαια ετσι τα χιλιομετρα και ο χρονος ανεβαινουν περισσοτερο...
Αν πας απο χερσονησο Δαρδανελιων αξιζει μια σταση στην Καλλίπολη (Gelibolu) οπου ειναι πραγματικα ομορφο μερος, λιμανι με ψαροταβερνες...
Στην Πόλη τωρα για τη Χαλκη, σου απαντησαν, πηγαινεις με το καραβακι της γραμμης, κοιτας στην προβλητα πού φευγουν τα καραβακια για Adalar (=νησιά, τα Πριγκηπόνησα) και κατεβαινεις στο Heybeliada.
Στο γυρισμο τωρα, μια που θα εχεις αυτοκινητο, αν σου εχει περισσεψει χρονος, μπορεις να πας απο Αδριανουπολη για να δεις και εκει τα μερη, τοσο αυτων οσο και τα δικά μας στην Ορεστιάδα, Διδυμοτειχο κλπ. Ο δρομος Πόλη-Αδριανούπολη ειναι πολυ καλυτερος και ειναι μονο μιση ωρα, αν και μετα απο τα συνορα ειναι τουλαχιστον μια ωρα για την Αλεξανδρουπολη. Μπορει ομως να γλυτωσεις την ταλαιπωρια στα συνορα των Κηπων γιατι αυτην την περιοδο κατεβαινουν ολοι οι τουρκοι ομογενεις απο Γερμανια, Βελγιο, Ολλανδια και εχει αυξημενη κινηση στα συνορα των Κηπων σε αντιθεση με αυτα των Καστανιών...
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Ο δρομος Πόλη-Αδριανούπολη ειναι πολυ καλυτερος και ειναι μονο μιση ωρα,.... quote]
Να σε διορθώσω μιάς που μόλις επέστρεψα από ένα 12ωρο ταξιδάκι στην Κων/πολη. Ο δρόμος Κων/πολη - Αδριανούπολη είναι είναι δυόμισι ώρες (Αεροδρόμιο Ataturk έως κέντρο Αδριανούπολης) και κάπου 240 km. Είναι βέβαια αυτοκινητόδρομος, τα πρώτα 120 km με δυο λωρίδες + βοηθητική και αρκετή κίνηση τα δε υπόλοιπα 120 km με τρείς λωρίδες + βοηθητική και ελάχιστη κίνηση. Τα διόδια είναι 5,50 λίρες δηλ. κάπου 2,15 ευρώ. Από Αδριανούπολη μέχρι Ορεστιάδα είναι 45 λεπτά με διαδικασία τελωνείων και ένα 10λεπτο στο free-shop. Η βενζίνη πανάκριβη όπως είπες, πανω από 1,50 ευρώ.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Ναι βρε McElk, δικιο εχεις... Μιση ωρα λιγοτερο απο οτι ο κατω δρομος ηθελα να πω, και σαφως καλυτερος... Αν και στον δρομο για Κηπους εγινε τελευταια διαπλαντυνση σε αρκετα σημεια, η ασφαλτοστρωση που εγινε μετα ηταν πολυ λεπτη και σε αρκετα σημεια εχει κυματα το οδοστρωμα.
Αν καποιος εχει το χρονο και νομιζει οτι θα του χρειαστει, μπορει να βγαλει μια καρτα διοδιων, που ισχυει σε ολα τα διοδια των εθνικων οδων της Τουρκιας οσο και σε αυτα στις γεφυρες της Πολης. Λεγεται KGS, υπαρχουν σχετικες ενδειξεις στα διοδια, και την εκδιδει η Ziraat Bank. Ρωτατε σε καποιο υποκαταστημα για KGS, και σε στελνουν στο αρμοδιο γκισε οπου συμπληρωνεις μια αιτηση οπου αναγραφονται τα στοιχεια σου οπως και τα στοιχεια του αυτοκινητου και μετα δινεις καποιο ποσο, οσο επιθυμεις εσυ, και σου εκδιδουν εκεινη τη στιγμη την καρτα "γεμιζοντας" την με το ποσο αυτο... Η καρτα αυτη ειναι σαν αυτες που εκδιδουν τα σουπερμαρκετ στην Ελλαδα και απλα την πλησιαζεις στο μηχανημα στα διοδια και ακουγεται ο ηχος οτι εγινε δεκτη και φευγεις... Οταν τελειωσουν τα χρηματα στην καρτα, υπαρχουν μερη που την ξαναγεμιζεις (οχι μονο στα υποκαταστηματα της τραπεζας)

Πληροφοριες για τα καραβακια τοσο αυτα μεσα στην Πολη (που πανε στα πριγκηπονησα πχ), οσο και για αυτα που φευγουν απο την Πανορμο για Πολη υπαρχουν στη σελιδα της IDO σε pdf.
İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş.

Για το πλοιο για Τενεδο (Bozcaada) εχει καθε δυο ωρες. Η διαδρομη διαρκει λιγοτερο απο ωρα και φευγει τις ζυγες ωρες απο Τενεδο (14, 16, 18 κοκ) και τις μονες για Τενεδο (9, 11, 13, 15 κοκ).
 

little_S.

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι,Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Ισλανδία
γεια σε ολους!! εγω θα παω κων/πολη τον αυγουστο και μαλιστα με τρενο (αθηνα-σαλονικα-κων/πολη) και θα μεινω μια εβδομαδα. δυστυχως δεν εχει παει κανενας δικος μου οποτε και αντιμετωπιζω προβλημα με τις τοποθεσιες γενικα (που υπαρχουν μετρο,που κανουν στασεις,τι μπορω να δω στις στασεις αυτες) το μονο π εχω βρει να ψιλοεξυπηρετει ειναι το google earth αλλα κ παλι πρεπει να ξερεις που θελεις να πας κ εμεις μονο το ξενοδοχειο ξερουμε. αν εχετε υποψη σας καποιο site που να εχει τετοιες πληροφοριες παρακαλω να μου το πειτε!! επισης θα ηθελα να ξερω εκτος απο τις παραδοσιακες αγορες-παζαρια που υπαρχουν εμπορικοι δρομοι με καφετεριες και μαγαζια (καθως η παρεα μου ειναι εθισμενη στα ψωνια-δυστυχως για μενα που ειμαι λατρης των αξιοθεατων). εμεις θα μενουμε κοντα στην αγια σοφια στο sirkesi. επισης, που εχει νυχτερινη ζωη στην πολη και πως πανε εκει με τρενα-μετρο κλπ?? οπως καταλαβαινετε ειμαι τρομαγμενη γιατι υποτιθεται πως θα μαζεψω εγω ολες αυτες τις πληροφοριες .... τελος αν κανενας απο εσας εχει υποψη του καποιο spa με λογικες τιμες παρακαλω πολυ να μου το πειτε κ εμενα γιατι ετοιμαζω εκπληξουλα στην παρεα μου. ευχαριστω πολυ πολυ, τελειο το site ηδη το ερωτευτικα!!!
 
Last edited by a moderator:

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
γεια σε ολους!! εγω θα παω κων/πολη τον αυγουστο και μαλιστα με τρενο (αθηνα-σαλονικα-κων/πολη) και θα μεινω μια εβδομαδα. δυστυχως δεν εχει παει κανενας δικος μου οποτε και αντιμετωπιζω προβλημα με τις τοποθεσιες γενικα (που υπαρχουν μετρο,που κανουν στασεις,τι μπορω να δω στις στασεις αυτες) το μονο π εχω βρει να ψιλοεξυπηρετει ειναι το google earth αλλα κ παλι πρεπει να ξερεις που θελεις να πας κ εμεις μονο το ξενοδοχειο ξερουμε. αν εχετε υποψη σας καποιο site που να εχει τετοιες πληροφοριες παρακαλω να μου το πειτε!! επισης θα ηθελα να ξερω εκτος απο τις παραδοσιακες αγορες-παζαρια που υπαρχουν εμπορικοι δρομοι με καφετεριες και μαγαζια (καθως η παρεα μου ειναι εθισμενη στα ψωνια-δυστυχως για μενα που ειμαι λατρης των αξιοθεατων). εμεις θα μενουμε κοντα στην αγια σοφια στο sirkesi. επισης, που εχει νυχτερινη ζωη στην πολη και πως πανε εκει με τρενα-μετρο κλπ?? οπως καταλαβαινετε ειμαι τρομαγμενη γιατι υποτιθεται πως θα μαζεψω εγω ολες αυτες τις πληροφοριες .... τελος αν κανενας απο εσας εχει υποψη του καποιο spa με λογικες τιμες παρακαλω πολυ να μου το πειτε κ εμενα γιατι ετοιμαζω εκπληξουλα στην παρεα μου. ευχαριστω πολυ πολυ, τελειο το site ηδη το ερωτευτικα!!!
καλως ηρθες. ημουν περυσι κωνσταντινουπολη μια βδομαδα, δεν ξερω τι περιμενετε να βρειτε να αγορασετε, παστρουμα εχει καλο και τσαι. επισης εκπληκτικα χαλια. εδω ομως που ηρθες θα σου συστησω την ερση που ειναι απιστευτη για την πολη, θα σου πει τα παντα. αν πας και πιο πισω εδω που εισαι θα διαβασεις πολλα. καλα να περασεις
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.267
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
δεν ξερω τι περιμενετε να βρειτε να αγορασετε, παστρουμα εχει καλο και τσαι. επισης εκπληκτικα χαλια.

Δε χρειάζεται να ταξιδέψεις μέχρι την Πόλη γι' αυτά, μπορείς να μείνεις και στην Αθήνα που επίσης έχει εκπληκτικά... χάλια.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.579
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom