Τουρκία Κωνσταντινούπολη

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
παιδια εχει παει κανεις αρχες ιουλη?ζεματαει;;;;
στα πριγκηπονησα μπορει κανεις να κανει μπανιο;
Εξαρτάται αλλά δεν νομίζω να κάνει υπερβολική ζέστη συχνά.Καλύτερα για μπάνιο είναι η Πρίγκηπος.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
Εξαρτάται αλλά δεν νομίζω να κάνει υπερβολική ζέστη συχνά.Καλύτερα για μπάνιο είναι η Πρίγκηπος.
το νερο ειναι καθαρο?ενταξει δεν ειναι κ χαλκιδικη :Dαλλα αν δεν ειναι καθαρα δεν μπαινω!το μαγιω επιτρεπεται ή να βαλω κανα τσουβαλι;

αξιζει να κανω ενα σχολιο για το αεροδρομιο!με την εφιαλτικη κινηση που ειχαμε στο δρομο κοπανιομουν σαν χταποδι γιατι πιστευα οτι παει το χασαμε το αεροπλανο!
απο τη στιγμη που πηραμε τσαντες απο το ταξι χρειαστκαν 15 λεπτα να περασουμε τον πρωτο ελεγχο να παμε στην εταιρεια να παρουμε τα εισιτηρια να περασουμε το δευτερο ελεγχο κ να αγορασω κ μια σοκολατα ετσι για την ταραχη.:D δεν το εχω ξαναδει αυτο..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
το νερο ειναι καθαρο?ενταξει δεν ειναι κ χαλκιδικη :Dαλλα αν δεν ειναι καθαρα δεν μπαινω!το μαγιω επιτρεπεται ή να βαλω κανα τσουβαλι;
Γενικά τα νερά μάλλον προς το θολό είναι...Επομένως καλυτέρα να δοκιμάσεις μόνον σε περίπτωση μεγάλης ζέστης.Με μαγιώ φυσικά....
 

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
Να ρωτήσω εγω η άσχετη το ναυραν τι είναι?
η πολη ειναι μαγικη!!! Αυριο φευγω! Πρωτη φορα ηταν υπεροχα, Σιγουρα θα ξαναπαω γιατι σε 5 μερες δεν μπορεις να δεις πολλα πραγματα. Παντου αστυνομικοι και οπου υπηρχαν εισοδοι με πολυ κοσμο, αιγυπτιακο παζαρι, μεγαλο παζαρι, εμπορικα κτλπ υπηρχε ελεγχος σε οσου ειχαν τσαντα, παντου αστυνομικοι ενταξει γενικα υπηρχε μια ασφαλεια.

Μεγαλη συγκινηση η Αγια Σοφια!!! Τι εχει περασει αυτος ο ναος ενας Θεος ξερει. Βγαλαμε και ενα timelapse video με τον Βοσπορο. οποτε περιμενουμε το επομενο ταξιδι! ;)

Αχ αυτοι μπακλαβαδες τα τσαγια το σαλεπι οι ναργιλεδες και αυτο το ναυραν ολα τα λεφτα!!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Πληροφοριακά, μετά από τυχαία αναζήτηση που έκανα για το τριήμερο Αγίου Πνεύματος, οι τιμές στα ξενοδοχεία της Πόλης είναι μειωμένες κατά περίπου 30% σε σχέση με την αντίστοιχη περίοδο τα προηγούμενα έτη (φαντάζομαι απόρροια της ανασφάλειας λόγω των τρομοκρατικών επιθέσεων)
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Πληροφοριακά, μετά από τυχαία αναζήτηση που έκανα για το τριήμερο Αγίου Πνεύματος, οι τιμές στα ξενοδοχεία της Πόλης είναι μειωμένες κατά περίπου 30% σε σχέση με την αντίστοιχη περίοδο τα προηγούμενα έτη (φαντάζομαι απόρροια της ανασφάλειας λόγω των τρομοκρατικών επιθέσεων)
...και 60% μειων εκλεισα το saphire που συνηθως πηγαινω....32,00 ! Ευρω δικλινο με πρωινό για Ιουλιο..! Φανταζομαι οτι δεν θα ειναι πρωτος τουριστικος προορισμος φετος...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Θα παω στην Πολη απο 16-20 Ιουνιου με τη δουλεια μου. Το προγραμμα το τουριστικο ειναι ηδη διαμορφωμενο με τα γνωστα αξιοθεατα που ολοι ξερουμε. Επειδη ομως θα εχουμε κ ελευθερα απογευματα με τη μεγιστη διαρκεια ημερας τωρα τον Ιουνιο, θα ηθελα να μου προτεινετε κ καποιες διαφορετικες επιλογες. Δεν θελω παζαρια σε αυτα θα παμε ουτως η αλλως. Που αλλου μπορω να παω;Να παω Νισαντασι για παραδειγμα. Ειναι η δευτερη φορα που παω κ εχω δει τα βασικα. Επισης εχετε προτασεις για βραδινη διασκεδαση;Οχι παραδοσιακα αλλα τα κλασικα κλαμπ μπαρ που παει η νεολαια. Ευχαριστω.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
To Νισάντασι που αναφέρεις είναι ενδιαφέρον, κάτι σαν το Κολωνάκι ένα πράμα σε λίγο πιο κοσμικό-χλιδάτο, έχει καταστήματα, καφέ κλπ. κλπ., συν τοις άλλοις εκεί υπάρχει ένα αρκετά καλό εμπορικό το City's, δεν είναι σαν τα τεράστια mall, πιο συμμαζεμένο, αν είσαι στην περιοχή αξίζει ένα χάζι...
Για bar-club δες στην περιοχή μετά το Ortakoy, έχει αρκετά στη σειρά με πιο γνωστό το Reina.
Θα σου πρότεινα επίσης να επισκεφτείς το νησάκι (Suada), σε πηγαίνει καραβάκι από το Kurucesme, έχει ορισμένα καφέ, μπαράκια κι εστιατόρια, με το φως της μέρας μπορείς να κάνεις βουτιά στην πισίνα του και το βραδάκι να κάνεις κράτηση και να δειπνήσεις με θέα τη γέφυρα του Βοσπόρου στο bar-restaurant 360 (http://www.360istanbulsuada.com/).
Για βόλτα επίσης είναι όμορφα στο Arnavutkoy και στο Bebek, λίγο hipster μέρη θα έλεγα, βόλτα δίπλα στο Βόσπορο (και δίπλα σε καραβάκια, κότερα κλπ.). Μπορείς να πας είτε με δημόσια συγκοινωνία είτε με ταξί (καλύτερα να αποφύγεις Σάββατο βράδυ και Κυριακή μεσημέρι λόγω κίνησης), το έχω κάνει και με τα πόδια, αλλά είναι καλή απόσταση.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Ξεχασα να πω οτι το ξενοδοχειο ειναι το Troya hotel στην περιοχη Μπεγιογλου. Μαλλον μεταξυ Ταξιμ κ Γεφυρας Γαλατα πρεπει να ειναι. Δηλ οχι ακριβως στην Ταξιμ απανω. Το μετρο τους παει πουθενα σοι;Θυμαμαι την αλλη φορα δεν το ειχα χρησιμοποιησει;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Είσαι ανάμεσα στις στάσεις Taksim & Sishane.
Με μετρό μπορείς να πας π.χ. στο Νισάντασι (στάση Osmanbey) ή βορειοανατολικότερα αν θες να πας προς Levent κλπ.
Γενικότερα το δίκτυο των λεωφορείων βολεύει περισσότερο για μετακινήσεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.601
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom