Τουρκία Κωνσταντινούπολη

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Παιδιά...θα ήθελα να ρωτήσω κάτι εν αναμονή της αναχώρησης μου για την Πόλη...
γνωρίζει κανείς αν το duty free του αεροδρομίου ataturk έχει αρκετά μαγαζιά....η ειναι παρακμιακό? και αν ναι...πως ειναι οι τιμές?
θεωρειται οτι ειναι φθηνότερο η ακριβότερο απο το ελ. βενιζέλος....
θέλω να αγοράσω βασικά καλλυντικά..και δεν ξέρω να τα παρω απο εδω η απο εκεί?
αν καποιος γνωρίζει..ας κανει τον κόπο να απαντήσει...
ευχαριστώ εκ των προτέρων την όμορφη διαδυκτιακή μου παρέα!

Πριν δύο χρόνια που ήταν η τελευταία φορά που πέρασα από το duty free της Κων/πολης, οι τιμές στα καλλυντικά (αυτά που ενδιέφεραν εμένα) δε μου φάνηκαν φθηνότερες από αυτές του "Βενιζέλος". Σημαντική διαφορά είχε στις τιμές των τσιγάρων.
Και τα μαγαζιά είναι αρκετά και καθόλου παρακμιακά.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
να ρωτήσω και κατι άλλο...
η τουρκικη λίρα ειναι σε χιλιαδες όπως ηταν παλιά η έχει αλλαξει?
βλεπω στο xe.com οτι 100 ευρώ ειναι 217.55...τι όμως ?
217 ευρω και 55 λεπτα η κατι άλλο σε χιλιαδες.....
ειμαι και ξανθιά....
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
100 ευρω ειναι 217 τουρκικες λιρες και 55 λεπτα. Τον τελευταιο καιρο εχει πεσει αρκετα η λιρα και αυτο ειναι καλο για οσους θα ταξιδεψουν. Εκεινα τα απειρα εκατομυρια που αφηναμε φιλοδωρηματα πανε πια...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
100 ευρω ειναι 217 τουρκικες λιρες και 55 λεπτα. Τον τελευταιο καιρο εχει πεσει αρκετα η λιρα και αυτο ειναι καλο για οσους θα ταξιδεψουν. Εκεινα τα απειρα εκατομυρια που αφηναμε φιλοδωρηματα πανε πια...
ναι..τι βλακεια εγραψα..τωρα το ειδα...217 τουρκικες λιρες ηθελα να γραψω..
σε ευχαριστώ ερση...
ωστε πάνε τα εκατομμυρια......
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Γύρισα εχτές απο Πόλη οπότε έχω φρέσκα νέα τα οποία θα σας γράψω εντός της ημέρας.Όσον αφορά το αεροδρόμιο είναι μεγάλο έχει μαγαζιά (όχι και άπειρα αλλά οκ.)Από καλλυντικά διαπίστωσα οτι είναι λίγο φθηνότερα της τάξης των 3-10 ευρώ .Οι τιμές αναγράφονται παντού μέσα στο αεροδρόμιο σε ευρώ αλλά εννοείται οτι μπορείς να πληρώσεις και σε λίρες.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Περιμένω τα νέα σου....φευγω την δευτέρα...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Ναι τωρα πια σεμνα και νοικοκυρεμενα! :haha:
ναι...ειναι δυσκολοι καιροί....
Γενικά ειμαι συγκρατημένη στα ταξίδια μου οσον αφορά το shopping....
προτιμώ να κανω ενα ταξίδι παραπάνω τον χρόνο παρα να ξοδευω..ετσι για να ξοδευω....σε πραγματα που πραγματικά δεν εχω ανάγκη....
 

ixtlan

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονικη, Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καταρχήν ξεκινώ από το Αρχαιολογικό το οποίο έχει εξαιρετκά εκθέματα αλλά ας μην κοιτάξει κανείς τις επεξηγηματικές πινακίδες γιατί στην καλύτερη θα τον πιάσουν τα γέλια, αλλά μετά από λίγο τα νεύρα του: όπου κάποιο αντικείμενο είναι των Χετταίων, των Καρών, των Λυδών κλπ. αυτό αναφέρεται. Όπου είναι ελληνικό, δεν αναφέρεται η εθνική του προέλευση αλλά μόνο η χρονολογική του: πχ αρχαϊκό, κλασσικό κλπ. Πάντως η σαρκοφάγος από τη Σιδώνα κόβει την ανάσα, τόσο με την ομορφιά της, όσο και με την άριστη κατάσταση που βρέθηκε. Τα ελληνιστικά δεν αναφέρονται ως τέτοια αλλά ως μακεδονικά ή ρωμαϊκά.
Τα πράγματα έχουν διορθωθεί τώρα. Πριν μία εβδομαδα που είμασταν εκεί υπήρχαν αίθουσες με ελληνιστικά ευρήματα που τα έγραφαν έτσι ακριβώς και σε πολλά ανέφεραν και τον τόπο προέλευσης: πχ. Λίνδος, Ρόδος, Κώς, Αττική, Πέλλα, κλπ
Αλλά και στον πρώτο όροφο στην ιστορία της πόλης υπήρχε πινακίδα που έλεγε από το Βυζάντιο μέχρι σήμερα. Και γενικά δεν έδειχναν να αποφεύγουν την αναφορά στο Βυζάντιο σαν τμήμα της ιστορίας της πόλης.

Λίγο άσχετο με το θέμα των μουσείων, αλλά και σε ένα ακόμα τομέα είδαμε σημαντική βελτίωση. Πρίν δυο χρόνια η κίνηση ήταν αφόρητη και κανένα αυτοκίνητο δεν σταματούσε στα φανάρια. Τώρα σταματάνε ανεξάρτητα αν υπάρχουν τροχονόμοι ή όχι και δεν παρκάρουν όπου βρουν όπως τότε, στα κεντρικά σημεία τουλάχιστον που το προσέξαμε.

Τέλος θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για όποιον τυχόν το γνωρίζει. Είμασταν εκεί τις τελευταίες μερες του ραμαζανιού και στην Σουλτάναχμέτ μετα τη δύση του ήλιου είχε κάτι σαν πανηγύρι με κιόσκια που πουλούσαν φαγητά, γλυκά, καφέδες (με καθήσματα πίσω στο πεζοδρόμιο), αλλά και βιβλία και διακοσμητικά είδη ακόμα και ένας τύπος που έγραφε καλλιγραφικά το όνομα σου σε πιάτο ή σε χαρτί αναλογα με το τι θα πλήρωνες.
Εκεί λοιπόν είδαμε μια μικρή ομάδα νεαρών με στολές και ένα ντοαούλι να πηγαίνει μπροστά και κουβαλούσαν μία πυροσβεστική μάνικα και κάτι τραγουδούσαν. Ήταν κάτι αναλογο με τις περιφορές εικόνων στα δικά μας χωριά μόνο που στο σταντ είχαν μία μάνικα. μας έκανε εντύπωση και θα θέλαμε πολύ να μάθουμε τι σημαίνει και που αναφέρεται. Το έχω και σε βίντεο αλλά δεν ξέρω πως να το ανεβάζω εδώ.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
μία τελευταία ερώτηση, παρακαλώ..
εχει φάει κανείς στο εστιατόριο kosebasi που βρισκεται στο nisantasi η στο levent?
εχει ανοιξει και στην γλυφάδα απο ότι είδα στο σαιτ...δεν έχει όμως καθόλου τιμούλες...και δεν ξέρω πως θα φύγουμε από εκει....
βεβαια λεγεται οτι ειναι ενα απο τα καλυτερα 50 εστιατόρια στον κόσμο....αυτό βέβαια κατι μου λεει όσον αφορά τις τιμές..αλλα μεχρι ποιου σημείου?
ευχαριστώ..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
μία τελευταία ερώτηση, παρακαλώ..
εχει φάει κανείς στο εστιατόριο kosebasi που βρισκεται στο nisantasi η στο levent?
εχει ανοιξει και στην γλυφάδα απο ότι είδα στο σαιτ...δεν έχει όμως καθόλου τιμούλες...και δεν ξέρω πως θα φύγουμε από εκει....
βεβαια λεγεται οτι ειναι ενα απο τα καλυτερα 50 εστιατόρια στον κόσμο....αυτό βέβαια κατι μου λεει όσον αφορά τις τιμές..αλλα μεχρι ποιου σημείου?
ευχαριστώ..
Τής Γλυφάδας πάντως δέν μέ ενθουσίασε.Δέν θυμάμαι τιμές αλλά δέν ήταν ιδιαίτερα ακριβό(50-60 ΕΥΡΩ γιά 2 άτομα?? πρίν ένα χρόνο νομίζω).Πάντως τό θεωρώ υπερβολικό νά είναι στά 50 καλύτερα τού κόσμου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom