Τουρκία Κωνσταντινούπολη

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Εκτός από το yeni raki δοκιμάστε και άλλες μάρκες που ίσως είναι και ποιοτικά ανώτερες. Το efe raki πράσινο, το efe raki 3 distillied (το premium της efe) και το ιδιαίτερο tekirdag raki.

Όσον αφορά την πίτσα. Πράγματι οι τούρκοι αποκαλούν τουρκική πίτσα το περίφημο λαχματζούν (πίττα με κιμά) το οποίο κατά τη γνώμη μου δεν έχει καμία σχέση με πίτσα. Πιο πολύ με πίτσα μοιάζουν τα διάφορα pide που σερβίρονται στα κεμπαπτζήδικα. Πίττες με τυριά και κατά προτίμηση, κιμά, ή κομματάκια κρέας. Προέρχονται κυρίως από τον Πόντο και είναι (φυσικά) και αυτά delicious.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Εκτός από το yeni raki δοκιμάστε και άλλες μάρκες που ίσως είναι και ποιοτικά ανώτερες. Το efe raki πράσινο, το efe raki 3 distillied (το premium της efe) και το ιδιαίτερο tekirdag raki.

.
εχω πιει το efe raki το πρασινο , μια χαρα ηταν !! τα αλλα δυο πρωτη φορα τα ακουω !! ωωω την επομενη φορα που θα βρεθω στην Πολη θα τα ψαξω οπωσδηποτε
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Γνωριζετε σχετικα με sim card για το κινητο τι υπαρχει στην Κωσταντινουπολη?
και που θα το βρουμε ευκολα?
Με ενδιαφερει για τοπικες κλησεις εκει και οχι τηλεφωνα απο και προς την Ελλαδα.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
xenos said:
Γνωριζετε σχετικα με sim card για το κινητο τι υπαρχει στην Κωσταντινουπολη?
και που θα το βρουμε ευκολα?
Με ενδιαφερει για τοπικες κλησεις εκει και οχι τηλεφωνα απο και προς την Ελλαδα.
Γεμάτο μαγαζιά κινητής Turk cell κτλ ..
Θα τα βρίσκεις σου μπροστά σου
 

chrkor7

Member
Μηνύματα
26
Likes
1
Καλημέρα από 25-29 Νοεμβρίου θα βρίσκομαι στην πόλη μαζί με την γυναίκα μου εκμεταλλευόμενοι από την προσφορά τις ΟΑ πήγαινε έλα 207€.θα μείνουμε στο maywood ελπίζω να είναι καλό..επειδή περπατάμε πολύ στα ταξίδια μας αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι η απόσταση από την παλιά πόλη προς την istiklal.ειναι μεγάλη η ανηφόρα?για επιστροφή προς το ataturk τι είναι προτιμότερο να πάρω ταξί η να κλείσω bus shuttle?αυτα προς το παρόν αν και έχω και άλλες απορίες .ευχαριστω
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Ναι είναι αρκετούτσικη η ανηφόρα, αλλά αν λες ότι περπατάτε πολύ στα ταξίδια σας την παλεύετε. Εναλλακτικά μπορείτε να πάρετε το τραμ, να κατεβείτε στη στάση Karakoy, από εκεί να πάρετε το tunel και να ανεβείτε στην Istiklal.

Αυτό που προτείνω είναι να κάνετε το ανάποδο. Να πάρετε το τραμ για Kabatas, από κει αμέσως το funiculer για την πλατεία Taksim και μπορείτε να κατεβείτε την Istiklal με τα πόδια όπως και την κατηφόρα του Tunel.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Καλημέρα από 25-29 Νοεμβρίου θα βρίσκομαι στην πόλη μαζί με την γυναίκα μου εκμεταλλευόμενοι από την προσφορά τις ΟΑ πήγαινε έλα 207€.θα μείνουμε στο maywood ελπίζω να είναι καλό..επειδή περπατάμε πολύ στα ταξίδια μας αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι η απόσταση από την παλιά πόλη προς την istiklal.ειναι μεγάλη η ανηφόρα?για επιστροφή προς το ataturk τι είναι προτιμότερο να πάρω ταξί η να κλείσω bus shuttle?αυτα προς το παρόν αν και έχω και άλλες απορίες .ευχαριστω
Στα έγραψε και ο thessaris
Αλλά αφού περπατάτε μπορείτε να πάτε με τα πόδια μέχρι Kadikoy που είναι flat και θα έχετε περάσει και την γέφυρα του γαλατά με τα πόδια και απο εκεί να ανεβείτε με το funicular πάνω στην αρχή της Istiklal και συναιχίζεται με τα πόδια μέχρι Taksim .

Για την επιστροφή στο αεροδρόμιο προτείνω να σας καλέσει ταξί το ξενοδοχείο
για το αεροδρόμιο κατευθείαν .Το πολύ μέχρι 40 λίρες να δώσετε .(18 ευρώ )
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.345
Στα έγραψε και ο thessaris
Αλλά αφού περπατάτε μπορείτε να πάτε με τα πόδια μέχρι Kadikoy που είναι flat και θα έχετε περάσει και την γέφυρα του γαλατά με τα πόδια και απο εκεί να ανεβείτε με το funicular πάνω στην αρχή της Istiklal και συναιχίζεται με τα πόδια μέχρι Taksim .

Για την επιστροφή στο αεροδρόμιο προτείνω να σας καλέσει ταξί το ξενοδοχείο
για το αεροδρόμιο κατευθείαν .Το πολύ μέχρι 40 λίρες να δώσετε .(18 ευρώ )
Νομίζω οτι το Κadikoy είναι απέναντι(Ασία) μάλλον Karakoy πρέπει να γράψεις..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.243
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom