Τουρκία Κωνσταντινούπολη

point_of_view

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Σχετικά με τα Πριγκηπονήσια θα δείτε εκείνες τις μερες τον καιρο και θα αποφασίσετε,ακόμα ειναι νωρίς.
Να πάρετε την Istanbulkart εγω αυτη χρησιμοποίησα,ασε που νομίζω πως το ακμπιλ εχειμκαταργηθεί.
Οσο για τα αξιοθέατα έχετε αρκετές μερες να δείτε ο,τι σας ενδιαφέρει,διαβάστε τις ιστορίες που θα βρείτε εδω και κανενα ξένο οδηγό οπως τον Triposo και άλλους που θα βρείτε στο Ίντερνετ!
Η Πολη εχει πολλα πράγματα να κάνεις και να δεις για όλα τα γούστα,θέλει λίγο μελέτη για να φτιάξετε πρόγραμμα αλλα ειναι κι αυτο διασκεδαστικό κομμάτι του ταξιδιού!
Δυστυχως η ευτυχως δεν τα παμε καλα με το προγραμμα οποτε θα ξυπναμε και αναλογως την ορεξη θα πορευομαστε. Τον εχω τον οδηγο του triposo οποτε στα βασικα θα παμε. Απλα ρωτησα για περιοχες που δεν τις εχουν οι τουριστικοι οδηγοι που θα μπορουσαμε να δουμε την αλλη πλευρα της Πολης
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Δεν ξέρω αν μιλάμε για τον ίδιο οδηγο,εγω μιλάω για την εφαρμογή και για την Πόλη εχει άπειρες προτάσεις.
Οσο για το πρόγραμμα,θα σου πρότεινα να κάνετε ένα γενικό πλάνο για η Πολη σε κάνει να χάνεις ώρες σε όμορφα μέρη και περνάνε οι μερες εύκολα.Αν θέλετε να δείτε κάποια βασικά και να μην περιμένετε σε ουρές για εισητηρια καντε ένα προγράμμα τουλάχιστον για τα αξιοθέατα που παίρνουν ώρες!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Λίγες απορίες ακόμη..
1) Όταν θα πάμε Kadikoy μετά το φαγητό στο Ciya θέλουμε να πάμε βόλτα στη Bagdat cad. Απότι βλέπω στο χάρτη ο εμπορικός αυτός δρόμος είναι τεράστιος.. Διάβασα πως το πιο ενδιαφέρον σημείο του με μαγαζιά κτλ. είναι στο Bostanci. Ποιός είναι ο πιο εύκολος τρόπος να πάμε απ'το ciya ως εκεί; Με το μετρό γίνεται;

2) Στον πύργο του γαλατά έχει ασανσέρ για το ανέβασμα; Μπορεί να συναντήσουμε μεγάλη ουρά; (σε μια βδομαδα πάμε)

3) Πριν 3 βδομάδες έκλεισα σε αυτό το ξενοδοχείο:
Eurostars Old City (δεν ειναι της αλυσίδας eurostars)
Kαι κόστισε 49 ευρώ η βραδιά στο superior δίκλινο. Είναι πολύ καινούριο και όταν εκλεισα είχε μόνο 2-3 σχόλια. Το κοιτάω σήμερα, 3 βδομαδες μετα δηλαδή, και τις μέρες που θα πάμε (σε μια βδομαδα) το superior έχει 294 ευρώ η βραδιά! Δεν είναι παραλογο για off season και να'χει τόσο μεγάλη διαφορα; Κοιτάω και άλλες ημερομηνίες ένα μήνα μετά (πάντα ΠΣΚ) και όποτε δεν είναι εξαντλημενο έχει μεγάλες αποκλίσεις (από 110 ως 180 τη βραδιά). Υπάρχει περίπτωση να πάμε και να μας πουν ότι εγινε λάθος στη τιμή κράτησης; Έχει τυχει σε κανεναν;
Έχω την αίσθηση ότι επειδή μόλις άνοιξε, πειραματίζονται με τις τιμές. Πότε δίνουν πιο ακριβό το standard δωματιο απ'το superior, πότε πιο ακριβή την άμεση πληρωμή από την δωρεάν ακύρωση, πράγματα που δεν έχω συναντησει αλλού 3 χρόνια τωρα που κλεινω απ'το booking.
Ίσως επειδή όταν κλεισαμε εμεις δεν ειχε ακόμη γενικό βαθμό απ'τα σχόλια, το εβαλε χαμηλά σαν κραχτη και μόλις πηρε τα πρωτα 10 σχολια το άλλαξε. Αλλά και πάλι με αγχωνει λίγο. Λέτε να επικοινωνήσω με το ξενοδοχείο; Ή να το αφησω ετσι και αποκλειεται να μας αρνηθούν δωματιο αφού εχουμε κρατηση απτο booking;
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
1) ισως σας βολεύει το μετρο αλλα δεν ξέρω να σου πω σίγουρα γιατι εγω δεν πήγα εκει μετα το Ciya.Να το κοιταξατε σε χάρτη να σιγουρευτειτε!
2) ισως βρείτε ουρα αλλα κι εδω θα σου απαντήσει κάποιος άλλος γιατι δεν ξέρω αν εχει ασανσέρ!
3)εγω στη θέση σου θα έκανα ένα τηλέφωνο για σιγουριά αλλα δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα.τις τιμές τα ξενοδοχεία τις αλλάζουν συχνα ανάλογα τις μερες.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
2) Στον πύργο του γαλατά έχει ασανσέρ για το ανέβασμα; Μπορεί να συναντήσουμε μεγάλη ουρά; (σε μια βδομαδα πάμε)
Ανεβήκαμε τον Αύγουστο που μας πέρασε.
Ήταν καθημερινή και αρκετά νωρίτερα από την ώρα του ηλιοβασιλέματος, η οποία είναι και το σουξέ της υπόθεσης.

Η ουρά που είχε έξω, από τον Πύργο ήταν σχετικά μικρή, αλλά έχω ακούσει ότι ανάλογα την εποχή και την ώρα, μπορεί να είναι τεράστια. Αυτό θα το διαπιστώσεις πολύ εύκολα όταν θα πας εκεί.
Η ουρά συνεχίζεται για λίγο στο εσωτερικό στο ισόγειο, μέχρι να βγάλεις το εισιτήριο και μέχρι να σε βάλουν ανά ομάδες (δε θυμάμαι πόσα άτομα μάξιμουμ έμπαιναν) στο ασανσέρ. Τα ασανσέρ είναι δύο.

Ανεβαίνεις στον προτελευταίο όροφο και μετά έχει μια σκάλα για να πας στον τελευταίο. Το μπαλκονάκι που βγαίνεις έξω για τη θέα είναι αρκετά στενό και πηγαίνει γύρω γύρω. Εμείς λόγω της ώρας του ηλιοβασιλέματος πέσαμε σε μεγάλο συνωστισμό επάνω, γιατί ναι μεν έμπαιναν λίγοι λίγοι στο ασανσέρ για να ανέβουν, αλλά κανείς δεν κατέβαινε.
Το αποτέλεσμα ήταν ότι αισθάνθηκα απίστευτη δυσφορία και εν μέρει ανασφάλεια. Ενα τσακ ήθελε για να δημιουργηθούν εντάσεις ή ακόμα και πανικός.

Η θέα είναι πολύ ωραία, τα χρώματα κατά το ηλιοβασίλεμα πανέμορφα, αλλά την εμπειρία αυτή δε θα ήθελα να την ξαναζήσω.

Φαντάζομαι πάντως, ότι αυτή την εποχή τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα σε σχέση με το καλοκαίρι.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Το αποτέλεσμα ήταν ότι αισθάνθηκα απίστευτη δυσφορία και εν μέρει ανασφάλεια. Ενα τσακ ήθελε για να δημιουργηθούν εντάσεις ή ακόμα και πανικός.
Αυτό θέλω να αποφύγω, όπως και το συνωστισμό σε σκάλα. Αν δω ουρά κάτω το πιθανότερο είναι να είναι στριμωχτά και στο μπαλκόνι και να μη μπορείς να χαρείς τη θέα. Άρα σε αυτή τη περίπτωση θα το αποφύγω. Καμία εναλλακτική για αντίστοιχη θεα;

1) ισως σας βολεύει το μετρο αλλα δεν ξέρω να σου πω σίγουρα γιατι εγω δεν πήγα εκει μετα το Ciya.Να το κοιταξατε σε χάρτη να σιγουρευτειτε!
Στο χάρτη φαίνεται σχετικά κοντα η στάση τρένου Β2 sogutucesme που σε παει Bostanci. Αλλά βλέπω και κατι άλλες στασεις στο google map που σε αφήνουν πιο παραθαλάσσια, ίσως είναι τραμ, αλλά δε μπορώ να βρω ποια γραμμή είναι.. Αν εχει παει κανεις και μπορει να βοηθήσει..
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Λίγες απορίες ακόμη..
1) Όταν θα πάμε Kadikoy μετά το φαγητό στο Ciya θέλουμε να πάμε βόλτα στη Bagdat cad. Απότι βλέπω στο χάρτη ο εμπορικός αυτός δρόμος είναι τεράστιος.. Διάβασα πως το πιο ενδιαφέρον σημείο του με μαγαζιά κτλ. είναι στο Bostanci. Ποιός είναι ο πιο εύκολος τρόπος να πάμε απ'το ciya ως εκεί; Με το μετρό γίνεται;
Λοιπόν η bagdad cad είναι πολύ ενδιαφέρουσα!πολύ ωραία!!λεωφόρος αλλά είναι πράγματι τεράστια.Το "κομμάτι"που ξεκινάει από το Bostanci για τα πρώτα 500;ίσως και παραπάνω μέτρα δεν παρουσιάζει κανένα ενδιαφέρον,σκέτη λεωφόρος με ψηλά κτίρια αριστερά και δεξιά,ούτε καταστήματατα ούτε τίποτε...τα ωραία αρχίζουν μετά.
Οχι δεν βολεύει το μετρό,πάρτε καλύτερα τo minibus για Bonstanci(η αφετηρία τους είναι στο λιμάνι όπως βγείτε από το καράβι)και θα πείτε τον οδηγό στάση Saskin Bakkal.Πρόκειται για την "καρδιά"της bagdad caddesi.Tα mini bus είναι κάτι σαν..ταξί που παίρνουν αρκετούς επιβάτες και είναι πολύ οικονομικά,γι αυτή τη διαδρομή θα πληρώσετε πάνω κάτω κατ άτομο 3-5 λίρες.
Αλλιώς ρωτήστε για δημόσια συγκοινωνία -λεωφορείο για Bonstanci πάλι.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Το "κομμάτι"που ξεκινάει από το Bostanci για τα πρώτα 500;ίσως και παραπάνω μέτρα δεν παρουσιάζει κανένα ενδιαφέρον,σκέτη λεωφόρος με ψηλά κτίρια αριστερά και δεξιά,ούτε καταστήματατα ούτε τίποτε...τα ωραία αρχίζουν μετά.
Ευχαριστώ πολύ!! Αν καταλαβα καλά θα φτάσουμε Bostanci αλλά για να δούμε το ενδιαφερον κομμάτι της Bagdat θα περπατήσουμε νότια για ακόμη 500μ και από εκεί και μετα είναι όλη η κίνηση;
Αν λόγω εποχής δεν εχει minibus, με τρένο στη στάση bostanci θα βγούμε πολύ μακριά;
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ευχαριστώ πολύ!! Αν καταλαβα καλά θα φτάσουμε Bostanci αλλά για να δούμε το ενδιαφερον κομμάτι της Bagdat θα περπατήσουμε νότια για ακόμη 500μ και από εκεί και μετα είναι όλη η κίνηση;
Αν λόγω εποχής δεν εχει minibus, με τρένο στη στάση bostanci θα βγούμε πολύ μακριά;
τα minibus δεν έχουν ..εποχή,είναι πάντα εκεί ,γενικώς στην Κωνσταντινούπολη υπάρχουν παντού και εξυπηρετούν πολύ,ειδικά εκεί στο kadikoy στο λιμάνι έχει πολλά προς ποικίλες κατευθύνσεις.
Για τραίνο δεν ξέρω,εγώ απλά κατέβηκα στο λιμάνι(κάτι ανάλογο δηλ όπως και στο kadikoy)στο bonstanci,είναι κι εκεί όμορφα για περίπατο και πήρα την bagdad caddesi από το ξεκίνημα της από κει ακριβώς,από το λιμάνι,αλλά περπάτησα αρκετά σ ένα άχαρο κομμάτι της,όπως σου είπα, για να βρεθώ μετά στο κέντρο με τα καταστήματα τα καφέ κλπ
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
τα minibus δεν έχουν ..εποχή,είναι πάντα εκεί ,γενικώς στην Κωνσταντινούπολη υπάρχουν παντού και εξυπηρετούν πολύ,ειδικά εκεί στο kadikoy στο λιμάνι έχει πολλά προς ποικίλες κατευθύνσεις.
Για τραίνο δεν ξέρω,εγώ απλά κατέβηκα στο λιμάνι(κάτι ανάλογο δηλ όπως και στο kadikoy)στο bonstanci,είναι κι εκεί όμορφα για περίπατο και πήρα την bagdad caddesi από το ξεκίνημα της από κει ακριβώς,από το λιμάνι,αλλά περπάτησα αρκετά σ ένα άχαρο κομμάτι της,όπως σου είπα, για να βρεθώ μετά στο κέντρο με τα καταστήματα τα καφέ κλπ
Έβαλα στο google maps Saskin Bakkal και μου έβγαλε ένα σημείο της Bagdat με πολλά μαγαζιά, αλλά είναι αρκετά βορειότερα από Bostanci, λίγο βορειότερα και από suadiye.. Εκεί είναι το σημείο που εννοείς; Δηλαδή από το Caddebostan Kultur Merkezi και μετά ως suadiye;
 

thessaris

Member
Μηνύματα
600
Likes
879
Η romantic woman αποδεικνύεται Istanbul expert και τα λέει μια χαρά :) Όντως η bagdad στην περιοχή του Bostanci είναι ένα τίποτα, ο δρόμος αυτός αξίζει μεταξύ Erenkoy, Caddebostan, Suadiye και Saskinbakkal. Θα πάρετε ένα από τα πολλά minibus που πάνε προς Bostanci από την παραλιακή λεωφόρο και θα κατεβείτε αρκετά πριν το Bostanci όπως πολύ σωστά είπε και η romantic woman είτε στο Saskinbakkal είτε στο Caddebostan είτε στο Saudiye. Να ξέρετε ότι στα minibus δεν έχει κανονικές στάσεις, λες στον οδηγό θέλω να κατέβω και ακαριαία σταματάει το λεωφορειάκι και σε κατεβάζει κάτω.

Αν οπωσδήποτε θέλετε να χρησιμοποιήσετε μέσο σταθερής τροχιάς υπάρχει λύση και λέγεται προαστιακός (banliyo) Είτε από το σταθμό Sogutlucesme που πολύ σωστά ανέφερες, αλλά θέλει αρκετό περπάτημα από Kadikoy, είτε από τον σταθμό Haydarpasa ο οποίος είναι ο τερματικός σταθμός (είναι αυτό το ωραίο κτίριο αριστερά που βλέπουμε από το καραβάκι καθώς φτάνουμε στο Kadikoy και το οποίο είναι η αλήθεια αξίζει και από μόνο του μια ματιά). Βέβαια για να φτάσεις εκεί πάλι θέλει αρκετό περπάτημα από Kadikoy (κανά τεταρτάκι) παραλιακά. Παίρνοντας πάντως τον προαστιακό, κατεβαίνεις στον σταθμό Suadiye, ο οποίος είναι στην καρδιά του καλού κομματιού της Badgad caddesi.

Να πω εδώ ότι η λύση του προαστιακού είναι η καλύτερη για επίσκεψη στην Bagdad caddesi αν έρχεστε κατ' ευθείαν από την ευρωπαϊκή πλευρά με το καραβάκι και συγκεκριμένα από το Karakoy. (χωρίς να περάσετε από Kadikoy) Και αυτό γιατί τα περισσότερα δρομολόγια των πλοίων σταματούν στο Haydarpasa (τερματικός σταθμός του προαστιακού) και μπαίνεις κατ' ευθείαν από το καραβάκι στο τρένο.(πρέπει να ελέγξεις πάντως στην αποβάθρα αν το πλοίο σταματάει στο Haydarpasa, διότι δεν σταματούν όλα)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Να πω εδώ ότι η λύση του προαστιακού είναι η καλύτερη για επίσκεψη στην Bagdad caddesi αν έρχεστε κατ' ευθείαν από την ευρωπαϊκή πλευρά με το καραβάκι και συγκεκριμένα από το Karakoy. (χωρίς να περάσετε από Kadikoy) Και αυτό γιατί τα περισσότερα δρομολόγια των πλοίων σταματούν στο Haydarpasa (τερματικός σταθμός του προαστιακού) και μπαίνεις κατ' ευθείαν από το καραβάκι στο τρένο.(πρέπει να ελέγξεις πάντως στην αποβάθρα αν το πλοίο σταματάει στο Haydarpasa, διότι δεν σταματούν όλα)
Aυτό ακριβώς κοίταζα τώρα, τη στάση haydarpasa και τσουπ ήρθε το μήνυμα σου!:)
Θα πάμε Kadikoy με καραβακι από eminonu. Οπότε θα βολευει λες να πάρουμε το τρένο απο haydarpasa ως suadiye.. Μετά για να επιτρέψουμε στην ευρωπαικη πλευρα πρέπει να γυρίσουμε με τον ίδιο τρόπο στο kadikoy και να παρουμε καραβάκι ή υπάρχει και στο bostanci που περναει απέναντι για eminonu;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.860
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom