Τουρκία Κωνσταντινούπολη

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.422
Γεια σας και απο εμένα.Αφου διάβασα όλες τις σελίδες για να πάρω τις απαραίτητες πληροφοριες(ουφ, ήταν πολλές) θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος το παρακάτω ξενοδοχείο:
http://www.booking.com/hotel/tr/dar...p1t1:neg;ws=&gclid=CJui6I2u1bgCFY7LtAodiSoAAQ
Σαν περιοχή είναι καλή, για το ξενοδοχείο δεν έχω άποψη...
Λογικά κάποιος σου το σύστησε, γιατί κριτικές στο internet γενικότερα δεν υπάρχουν...


Έχει μήπως κάποιος προσωπική άποψη για το suada club (πισίνα, φαγητό κλπ.) ?
 

olgaki

Member
Μηνύματα
28
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Έκλεισα για τέλος Σεπτέμβρη Κωσταντινουπολη αεροπορικώς με 150€ το άτομο απο Θεσσαλονικη.Θα μείνουμε 2 μέρες στο Marmara Pera και άλλες 2 στο Daru Soultans Galata.Πως σας φαίνεται το deal, εσάς που γνωρίζετε απ αυτά;
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Έκλεισα για τέλος Σεπτέμβρη Κωσταντινουπολη αεροπορικώς με 150€ το άτομο απο Θεσσαλονικη.Θα μείνουμε 2 μέρες στο Marmara Pera και άλλες 2 στο Daru Soultans Galata.Πως σας φαίνεται το deal, εσάς που γνωρίζετε απ αυτά;

απο επιλογή έχεις κλείσει σε διαφορετικά ξενοδοχεία ???
 

olgaki

Member
Μηνύματα
28
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Στην αρχή θα μέναμε στο sultans μόνο. Μετα βρήκα μια προσφορά στο Μαρμαρα Περα για τις 2 νύχτες εκείνες και θεωρώντας το σαν πολύ καλό ξενοδοχείο, διαβάζοντας reviews, μοίρασα τη διαμονή μας και στα δυο.Ελπιζω να έκανα καλά..
 

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
Εγω παλι σαν πρωτο ταξιδι γενικα εξω το εκανα κωνσταντινουπολη και εμεινα προς το besiktas στο plaza hotel.Ενα εξαιρετικο ξενοδοχειο πενταστερο μαλιστα που ειδικα αν μεινεις και ψηλα εχεις απιστευτη θεα.Το κακο ειναι οτι ειναι ακριβο 250 την βραδια.Απλα το πρακτορειο ειχε κανει καλη συμφωνια και μας ηρθε σχεδον τσαμπα.
Οσοι δεν εχουν παει το προτεινω ανεπιφυλακτα απλα για μενα η καλυτερη εποχη ειναι απριλιο με μαιο μιας και ο καιρος ειναι ιδανικος εκεινη την περιοδο.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Γεια σας και απο εμένα.Αφου διάβασα όλες τις σελίδες για να πάρω τις απαραίτητες πληροφοριες(ουφ, ήταν πολλές) θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος το παρακάτω ξενοδοχείο:
http://www.booking.com/hotel/tr/dar...p1t1:neg;ws=&gclid=CJui6I2u1bgCFY7LtAodiSoAAQ
Τελικά εκλεισες σε αυτό το ξενοδοχείο?
 

olgaki

Member
Μηνύματα
28
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Ναι, έκλεισα για 2 βράδια.
Θα ήθελα να ενημερώσω όσους δεν το γνωρίζουν πως υπάρχουν αρκετές προσφορές σε ξενοδοχεία, εστιατόρια κ.λ.π, μέσω του τούρκικου groupon!
 

olgaki

Member
Μηνύματα
28
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Οχι, αλλα φαντάζομαι πως γίνεται.Κανω λάθος;
 

georgekostas

Member
Μηνύματα
42
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρικιος
Γεια σας και απο εμένα.Αφου διάβασα όλες τις σελίδες για να πάρω τις απαραίτητες πληροφοριες(ουφ, ήταν πολλές) θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος το παρακάτω ξενοδοχείο:
http://www.booking.com/hotel/tr/dar...p1t1:neg;ws=&gclid=CJui6I2u1bgCFY7LtAodiSoAAQ
Μετα απο 7 φορές που εχω επισκεφθεί την Πολη, σου προτείνω να ψαξεις ξενοδοχείο στην περιοχή Sultanahmet και θα με θυμηθείς.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Μετα απο 7 φορές που εχω επισκεφθεί την Πολη, σου προτείνω να ψαξεις ξενοδοχείο στην περιοχή Sultanahmet και θα με θυμηθείς.
Συμφωνω ! για 2 μερες μαλιστα που πας Ολγακι ειναι "καπως" η περιοχή που διαλεξες..οχι πως δεν ειναι καλά ..αλλα ειναι κεντρο απόκεντρο... και θα χανεις χρονο για μετακινήσεις, με πόδια ..Τουνελ..μετρο.. Πχ για να πας Εμινονου...ή Αγιά Σοφιά ..κλπ... Αν μπορεις να το ακυρωσεις καντο...και βρες hotel κοντα στη σταση Sirkesi.. ή γυρω απο Αγια Σοφια εως Σταση μετρο Cemberlitas...Πολυ ομορφα και βολικά ειναι κ στο Karacoy κάτω-διπλα απο τη Γεφυρα του Γαλατα..και ζητα δωμάτιο μ θεα το Βόσπορο... καλό ταξιδι, ειναι σιγουρη οτι θα γυρίσεις στο Πολη ξανά.. :)
 

Kate237

Member
Μηνύματα
103
Likes
220
Ταξίδι-Όνειρο
Ντου από παντού!
Να θέσω στα υπ'όψιν σας το καταπληκτικό, μοναδικό, υπέροχο και πάνω απ'όλα πρωτοποριακό Orsep Hotel, στην περιοχή του Sultanhmet, το οποίο το μνημονεύουμε με τον άντρα μου, μιας διεκδικεί τίτλους όπως :
"Διάδρομο ή ταβάνι, κύριε;"
Το δωμάτιό μας δεν είχε παράθυρο, ούτε για να δεις αν είναι μέρα ή νύχτα!! Και δεν είμασταν οι μόνοι! Όλος ο όροφος, έβλεπε ή στον διάδρομο (με κουρτίνες στα παράθυρα.... περπατούσαμε στη μοκέτα του διαδρόμου και αν στα δωμάτια είχαν ανοιχτά φώτα, τους βλέπαμε σαν σκιές πίσω από τις κουρτίνες ) ή στο ταβάνι! Εμείς βλέπαμε μόνο τοίχους και ταβάνι!!

Επόμενος τίτλος... "Ή εμείς ή η βαλίτσα"
Το δωμάτιο ήταν τόσο μικρό, που χωρούσε ίσα ίσα το διπλό κρεβάτι και κάτι κομοδίνα. Δεν υπήρχε χώρος για βαλίτσα, και μάλιστα αν ήθελα να την ανοίξω, να αφήσω ανοιχτό το καπάκι και να ψαχουλέψω τα ρούχα μου.... άνοιγα την πόρτα!!!
Ανοίγαμε την πόρτα του διαδρόμου, έβγαινε έξω από το δωμάτιο το καπάκι και όταν παίρναμε ότι θέλαμε, την ξανακλείναμε και κλείναμε και την πόρτα. Δεν ήταν δε μόνο το καπάκι, ήταν και μέρος της βαλίτσας. Με κλειστή την πόρτα, η βαλίτσα ήταν κλειστεί και όρθια!

"Ξεφλουδίσματος"
Έτρεχε μόνο ζεστό νερό, καυτό δηλαδή! Και είμασταν Πάσχα εκεί... Απρίλιος..... δεν ήταν να πεις ντάλα καλοκαίρι, τρέχει η λάβα από τον ηλιακό!! Δεν μπορούσαμε να κάνουμε μπάνιο, γιατί δεν υπήρχε κρύο νερό!! Δόντια πλέναμε με εμφιαλωμένο, αλλά με πόσα εμφιαλωμένα να πλυθείς πια;;; Πάντως είμασταν πιο τυχεροί από κάποιους φίλους, που δεν είχαν καν ντουζιέρα ή μπανιέρα στο δωμάτιό τους.... είχαν απλά μια ισιωμένη τσιμεντένια επιφάνεια (προσεχώς είδη υγιεινής, δηλαδή....)

Και τέλος, βραβείο "Βρείτε την κρυμμένη λέξη", μιας και στον κατάλογο του καφέ - μπαρ της εισόδου, οι τιμές αναγράφονταν σαν νούμερα και στην πίσω σελίδα με μικρά - μικρά - μικρά γράμματα ότι οι τιμές είναι σε ευρώ!!
(Από τα πρώτα μαθήματα που έμαθα στα ξενοδοχεία και στα εστιατόρια της Πόλης, είναι να ρωτώ αν ο κατάλογος είναι σε ευρώ, ή τουρκικές λίρες.... και μιλώ για όσα δίνουν καταλόγους στα αγγλικά, τους "τουριστικούς"....)

(Για όσους πάντως αναρωτηθούν γιατί δεν φύγαμε και μείναμε πέντε βράδια εκεί μέσα, να πω ότι είχα κερδίσει το ταξίδι σε έναν διαγωνισμό και ήταν πληρωμένο από άλλους, όπως και δεν το διάλεξα, μου το διάλεξαν!)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom