Τουρκία Κωνσταντινούπολη

archi

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
καλησπέρα και καλός σας βρήκα.
Μετά από πολλά χρόνια που έμενε όνειρο επιτέλους κανόνισα με την κοπέλα μου ταξίδι στην Πόλη.
Πετάμε με Pefasus τέλη Φλεβάρη για 6 διανυκτερεύσεις.
Έχουμε ρίξει πολύ διάβασμα στο φορουμ και θα πάρουμε και κάποιον οδηγό να χαζέψουμε στις γιορτές.
Αρχικά να πω πως τα οικονομικά είναι σφιγμένα, αλλά για να δώσω κουράγιο για όσους ονειρεύονται, να πω ότι καταφέραμε μετά από πολύ υπομονή και βρείκαμε καλές τιμές, αλλά πείτε και εσείς.
Αεροπορικά 90€ / το άτομο με επιστροφή.
διαμονή. 6 νύχτες στο Yusuf Pasa Konagi. 208€ συνολικά!

Έχει κανείς εμπειρία από το ξενοδοχείο?
επίσης, ψάχνουμε σχετικά με τα λεωφορεία που κατά καιρούς έχουν αναφερθεί εδώ για μεταφορά από το αεροδρόμιο gokcen προς το σουλταναχμέτ. Διαβάζω όμως σχετικά συνέχεια αυτό "Istanbul County Council took the decision to terminate Istanbul's HAVAS bus services as from 14 January 2012."
Ξέρει κάποιος τι ισχύει τώρα?

και μια τελευταία ερώτηση, το ξενοδοχείο το κλείσαμε από venere, με κάρτα αλλά χωρίς προπληρωμή. Έχει κανείς εμπειρία με το συγκεκριμένο πάροχο? είναι ασφαλής? Θα πρέπει να επικοινωνήσω με το ξενοδοχείο για να ελέγξω την κράτηση?

Ευχαριστώ!
 

archi

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Η αλήθεια είναι ότι το έχω δει, απλά επειδή βρίσκω και τις δυο πληροφορίες χωρίς ημερομηνία ανάρτησης, ήθελα να σιγουρευτώ ότι τελικά ισχύουν τα δρομολόγια
ευχαριστώ
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
καλησπέρα και καλός σας βρήκα.
Μετά από πολλά χρόνια που έμενε όνειρο επιτέλους κανόνισα με την κοπέλα μου ταξίδι στην Πόλη.
Πετάμε με Pefasus τέλη Φλεβάρη για 6 διανυκτερεύσεις.

Αεροπορικά 90€ / το άτομο με επιστροφή.
διαμονή. 6 νύχτες στο Yusuf Pasa Konagi. 208€ συνολικά!

Έχει κανείς εμπειρία από το ξενοδοχείο?


και μια τελευταία ερώτηση, το ξενοδοχείο το κλείσαμε από venere, με κάρτα αλλά χωρίς προπληρωμή. Έχει κανείς εμπειρία με το συγκεκριμένο πάροχο? είναι ασφαλής? Θα πρέπει να επικοινωνήσω με το ξενοδοχείο για να ελέγξω την κράτηση?
καλησπέρα!
Η Venere θεωρείται αξιόπιστη εταιρία και η τιμή είναι πολύ καλή, ειδικά από τη στιγμή που δεν έχεις προπληρώσει!
Το ξενοδοχείο προσωπικά δεν το ξέρω, έχει αρκετά ξενοδοχεία στην περιοχή, προσωπικά αν επέλεγα παλιά πόλη θα έμενα λίγο πιο ψηλά (προς Sirkeci), αλλά κι εκεί που κλείσατε καλά είναι...
Καλά να περάσετε!
 

panoss79

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα και κάλος σας βρήκα.

Την Παρασκευή 20/12 και για τρεις μέρες θα επισκεφτούμε την Πολη.

Σε ποια περιοχή είναι καλυτέρα να κλείσω ξενοδοχείο, έτσι ώστε να μπορέσουμε να δούμε αξιοθέατα, να μετακινούμαστε εύκολα, και γενικά να χαρούμε την πόλη μέρα και νύχτα.

Έχετε να προτείνετε κάποιο Ξενοδοχείο (το budgetείναι περίπου 250 ευρώ για τρεις διανυχτερεύσεις)

Ευχαριστώ
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Καλησπέρα και κάλος σας βρήκα.
Την Παρασκευή 20/12 και για τρεις μέρες θα επισκεφτούμε την Πολη.
Σε ποια περιοχή είναι καλυτέρα να κλείσω ξενοδοχείο, έτσι ώστε να μπορέσουμε να δούμε αξιοθέατα, να μετακινούμαστε εύκολα, και γενικά να χαρούμε την πόλη μέρα και νύχτα.
Έχετε να προτείνετε κάποιο Ξενοδοχείο (το budgetείναι περίπου 250 ευρώ για τρεις διανυχτερεύσεις)
Ευχαριστώ
Σχετικά με την περιοχή, έχουν γίνει ομηρικές μάχες εδώ μέσα από υπέρμαχους της Taksim και του Sultanahmet, και οι 2 περιοχές είναι καλές, η Taksim είναι πιο κεντρική, έχει νυχτερινή ζωή, είσαι πιο κοντά στους σφυγμούς της σύγχρονης Πόλης, στο Sultanahmet θα είσαι πιο κοντά στα μνημεία (Αγια-Σοφιά, Μπλε τζαμί κλπ.), νιώθεις πιο πολύ την βυζαντινή-οθωμανική αύρα. Διαλέγεις και παίρνεις.
Για ξενοδοχεία υπάρχουν άπειρα και στις 2 περιοχές , οι τιμές απ'οτι είδα είναι καλές-είναι και κοντινές οι ημερομηνίες (tip: δες και μυστικές προσφορές ή προσφορές τελευταίας στιγμής από booking), στο budget που έχεις βάλει για 3 βράδια θα σου περισσέψουν και χρήματα.
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εφόσον είναι η πρώτη σας επίσκεψη στη πόλη και μάλιςτα για λίγες μέρες, καλύτερα επιλέξτε sultanahmet. Θα είστε κοντά στα περισσότερα αξιοθέατα και το taxim έχει εύκολη και γρήγορη πρόσβαση.
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Εχω μείνει στο Peak,είναι περίπου όπως τα διάβασες..
Μικρό έως ανύπαρκτο θάλεγα λόμπυ,το δωμάτιο στο οποίο έμεινα (μη ανακαινισμένο)σαν ευρυχωρία θάλεγα σχετικά καλό,γιατί έχω μείνει σε "τρύπα"απαράδεκτο δωμ στο city toulip,το πρωινό όντως πολύ καλό.
Η θέση του για όσους ενδιαφέρονται νάναι κοντά στην Ιστικλάλ είναι ιδανική,απ αυτά που έχω μείνει σ αυτήν την περιοχή θεωρώ ότι ειναι καλούτσικο,αν έχει την τύχη καποιος να μείνει και στην πτέρυγα των ανακαινισμένων θάναι μιά χαρα
Έτσι ακριβώς... την 1η φορά στην Πόλη έμεινα στο peak, και δεν ήμουν και πολύ ευχαριστημένος. Όμως μετά το απαράδεκτο cosy suites που έμεινα την 2η φορά αναθεώρησα για το peak. Εν κατακλείδι το ξενοδοχείο ήταν χωρισμένο σε 2 τομείς. Τον ανακαινισμένο και τον μη ανακαινισμένο. Έμεινα στον μη ανακαινισμένο. Τα δωμάτια ήτανε σε μέγεθος αρκετά καλά και από καθαριότητα ήταν ανεκτά. Το πρωινό είχε ποικιλία και ήταν καλό. Θα ξαναέμενα άλλα πρώτα θα διευκρίνιζα με τον υπεύθυνο σε τι δωμάτιο έχει σκοπό να με βάλει.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Καλημέρας σας, άπο την μαγευτική Κωνσταντινούπολη.
Έχετε να προτείνετε ταβέρνες για να φάμε παραδοσιακά και καλά;
Μαγειρεία, μαγειρεία, μαγειρεία!Δεν τρώω μαγειρευτά, γενικά, αλλά στην Πόλη δοκίμασα πολλά φαγητά τους και μου άρεσαν πολύ!Δεν ξέρω διεθύνσεις, λυπάμαι.Προτείνω πάντως να τιμήσεις τα μαγειρεία τους!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.994
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom