Τουρκία Κωνσταντινούπολη

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Ααα να πω και γω για την λατρεμενη Πόλη.....
Σουλταναχμετ μενει καποιος που θελει να δει την Πόλη σε 4 μερες, που γυριζει - τρεχει ολη τη μερα και οταν ερθει το βραδυ...παρακαλάει τα ποδαρακια του να τον ακολουθήσουν ως το ξενοδοχειο....
Ταξιμ..! Ασχημη η Ταξιμ...? Δεν νομιζω.....ειδικα αν εισαι νεαρός και θες και τη βαβουρα σου το βραδυ και θες τις βόλτες σου πανω κατω στην Ιστικλαλ και τα ξενιχταδικα στα στενακια....
Αλλωστε ειναι τοσο ευκολη πόλη με πολυ καλό ΜΜΜ που την γυρνας ευκολα.... εγω προτεινα Σουλταναχμετ πριν 1-2 χρονια που γινονταν οι φασαρίες...τωρα μια χαρα ειναι και η Ταξιμ...
Αυτό που ειναι σημαντικό ειναι ή εξοικείωση με τα ΜΜΜ....τραμ καραβακια λεωφορεια και τι εννοώ....αν θες να πας Ορτακιόι πας με λεωφορείο απο Ταξιμ απευθειας ενώ απο Σουλταναχμετ αλλαζεις τραμ-λεωφορειο...
Αλλο ενα κριτηριο ειναι η εποχή....χειμώνα Ταξιμ....καλοκαιρι Σουλταναχμετ. Επισης το ξενοδοχειο....Βρειτε το πιο οικονομικό...αλλωστε μονο για ενα υπνο και ντουζακι σας χρειαζετε...χαλάστε τα χρηματα σας στο φαγητό και τα ψωνια
Συμπερασμα....οπου και να μεινεις η Πόλη ειναι έρωτας!
Εγω στην Πόλη δε έχω πάει ακόμα για να έγω άποψη αλλά θεωρώ οτι πολύ κακό για το τίποτα...
Αυτό που έχει σημασία για μένα περισσότερο στην επιλογή διαμονής είναι να είναι η περιοχή ασφαλής ώστε να μην φοβάσαι να κυκλοφορήσεις μόλις νυχτώσει και να εξυπηρετούν τα ΜΜΜ.
Απο εκεί και πέρα δε σημαίνει οτι εκει που θα μένεις, εκει θα τριγυρίζεις....Οταν πας κάπου για 5 μέρες, όλη μερα στους δρόμους θα είσαι, δεν πρόκειται να κατσεις σε ένα μέρος ακομη και αν αυτό είναι το πιο όμορφο!
Εγώ μένω σε προάστιο της Αθήνας και αν με ρωτήσεις για την περιοχή που μένω, δεν την ξέρω.
Το κέντρο της Αθήνας απ' την άλλη, το ξέρω σαν την παλάμη του χεριού μου!
Πόσο μάλλον οι περιοχές Ταξίμ & Σουλταναχμέτ που απ' οτι κατάλαβα και τα δύο είναι κέντρο (το ένα το συγχρονο και το άλλο το ιστορικό) και μεταξύ τους απέχουν 2-3 χλμ.
Δε φανταζομαι πια να είναι τόσο δύσκολο να πηγαινοέρχεται κάποιος απο τη μία μεριά στην άλλη...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Εγω στην Πόλη δε έχω πάει ακόμα για να έγω άποψη αλλά θεωρώ οτι πολύ κακό για το τίποτα...
Αυτό που έχει σημασία για μένα περισσότερο στην επιλογή διαμονής είναι να είναι η περιοχή ασφαλής ώστε να μην φοβάσαι να κυκλοφορήσεις μόλις νυχτώσει και να εξυπηρετούν τα ΜΜΜ.
Απο εκεί και πέρα δε σημαίνει οτι εκει που θα μένεις, εκει θα τριγυρίζεις....Οταν πας κάπου για 5 μέρες, όλη μερα στους δρόμους θα είσαι, δεν πρόκειται να κατσεις σε ένα μέρος ακομη και αν αυτό είναι το πιο όμορφο!
Εγώ μένω σε προάστιο της Αθήνας και αν με ρωτήσεις για την περιοχή που μένω, δεν την ξέρω.
Το κέντρο της Αθήνας απ' την άλλη, το ξέρω σαν την παλάμη του χεριού μου!
Πόσο μάλλον οι περιοχές Ταξίμ & Σουλταναχμέτ που απ' οτι κατάλαβα και τα δύο είναι κέντρο (το ένα το συγχρονο και το άλλο το ιστορικό) και μεταξύ τους απέχουν 2-3 χλμ.
Δε φανταζομαι πια να είναι τόσο δύσκολο να πηγαινοέρχεται κάποιος απο τη μία μεριά στην άλλη...
Και πολυ καλα το θεωρείς....! Καλο ταξιδι να περασεις υπεροχα ....!
 

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
Δεν έχω μείνει αλλά φαίνεται μια πολύ καλή επιλογή. το location είναι εξαιρετικό και τα μόνα αρνητικά σχόλια είναι για τη φασαρία. Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει εκεί τον Μάιο, αλλά αν ζητήσεις επάνω όροφο μετριάζεται ο θόρυβος (και με κλειστό παράθυρο και a/c - αν χρειάζεται, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα).

Όσο για το αν αξίζει μόνο το Σουλταναχμέτ, υπάρχει διαμάχη στο φόρουμ, ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια, προσωπικά πιστεύω ότι για διαμονή εκεί επιλέγουν οι πιο "ρομαντικοί" (εδώ σηκώνει πολύ νερό), αυτοί που δε θέλουν να ζοριστούν πολύ, που φοβούνται λίγο τη νύχτα, οι "πρωτάρηδες" γενικά (εντάξει, μη βαράτε όλοι μαζί, μια γενική εντύπωση εκφράζω - δεν είπα ότι ισχύει για όλους! ). :)
Θα συμφωνήσω στο "ρομαντικοί".... κ εγώ σ'αυτην την κατηγορία ανήκω.... ;) το βραδάκι απολαμβάνω πολύ τις βόλτες σ'αυτήν την περιοχή με τα φωτισμένα μνημεία... δίνουν άλλο ύφος στην Πόλη...Θα προσθέσω μόνο το ότι τελικά δεν είναι θέμα φόβου η επιλογή μεταξύ Σουλταναχμετ η Ταξίμ απλά το πώς θέλει περισσότερο να περνάει το χρόνο του τα βράδια ο καθένας. όπως και να έχει όπου κ να μείνουμε στην Πόλη όλοι περνάμε όμορφα!!!!
 

fotoole

Member
Μηνύματα
11
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΣΙΚΑΓΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α , ΚΑΝΑΔΑ, ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Καλημερα σε ολους.Σκοπευουμε να ταξιδεψουμε στην Πολη στις 17 Ιανουαριου
και επειδη οι συζυγοι δεν ακολουθουν θα ειμαστε δυο γυναικες μονες.Για μενα ειναι η 3η φορα που παω στην Πολη και λιγο πολυ ξερω πως θα μετακινηθουμε.Θα ηθελα ομως αν καποιος ξερει να μου πει, τη γνωμη του για καποιο απο τα παρακατω ξενοδοχεια.Εχω κανει κρατηση και στα τρια και αυτο που με ενδιαφερει πολυ (εκτος απο την καθαριοτητα φυσικα),ειναι το ποσο κοντα ειναι σε σταση Τραμ καθως και ποια σταση βολευει περισσοτερο ετσι ωστε να μη χρειαστει να περπαταμε πολυ ειδικα το βραδυ...
www.booking.com/hotel/tr/manesol-boutique-galata.html?dksc=2&aid=7344172&label=postbooking_confemail

www.booking.com/hotel/tr/erboyhotel.html?dksc=2&aid=311101&label=postbooking_confemail

http://www.tripadvisor.com.gr/Hotel...s-World_Heritage_Hotel_Istanbul-Istanbul.html
να σου πω και εγω την αποψη μου , η καλυτερη λυση για μενα και εχω μεινει εκει 2 φορες ειναι αυτη http://www.booking.com/hotel/tr/col...cid=1;no_rooms=1;req_adults=2;req_children=0& γιατι εισαι πολυ κοντα στην πλατεια ταξιμ οποτε και στο μετρο αλλα επισης πολυ κοντα στην σταση findikli ωστε να παρεις το τραμ για να πας στην παλια πολη .. εχει λιγο ανυφορα για να πας απο το ξενοδοχειο στην πλατεια για να λεμε την αληθεια . αλλα ειναι πολυ καλο ξενοδοχειο πολυ καθαρο και με πολυ καλες τιμες ( τουλαχιστον ειχα τυχει εγω ) .
 

emma93

Member
Μηνύματα
8
Likes
5
Ευχαριστω πολυ!Μηπως εχεις μεινει σε αυτο το ξενοδοχειο;
Έχω μείνει στο erboy και έμεινα υπέρευχαριστημένη. Πολύ καθαρό, ωραιότατο πρωινό, ευγενικό προσωπικό, πολύ κοντά σε στάση τραμ. Εγώ έκλεισα μέσα από το site τους και είχε προσφορά δωρεάν μεταφορά από αεροδρόμιο και ένα γεύμα στο εστιατόριο, το οποίο έχει πολύ ωραίο φαγήτο (έχει προταθεί και από άλλα μέλη το εστιατόριο τους), οπότε δες και το site τους.
 

Daphne 1231

Member
Μηνύματα
34
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντιν/πολη ξανα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια
Έχω μείνει στο erboy και έμεινα υπέρευχαριστημένη. Πολύ καθαρό, ωραιότατο πρωινό, ευγενικό προσωπικό, πολύ κοντά σε στάση τραμ. Εγώ έκλεισα μέσα από το site τους και είχε προσφορά δωρεάν μεταφορά από αεροδρόμιο και ένα γεύμα στο εστιατόριο, το οποίο έχει πολύ ωραίο φαγήτο (έχει προταθεί και από άλλα μέλη το εστιατόριο τους), οπότε δες και το site τους.
Κι εγω μαλλον στο Erboy θα καταληξω..Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι θα βραδιαζει νωρις και δεν ξερω τι γινεται εκει το βραδυ,ποσο ησυχα ειναι αν μπορεις να κυκλοφορεις ανετα κλπ...

να σου πω και εγω την αποψη μου , η καλυτερη λυση για μενα και εχω μεινει εκει 2 φορες ειναι αυτη http://www.booking.com/hotel/tr/col...cid=1;no_rooms=1;req_adults=2;req_children=0& γιατι εισαι πολυ κοντα στην πλατεια ταξιμ οποτε και στο μετρο αλλα επισης πολυ κοντα στην σταση findikli ωστε να παρεις το τραμ για να πας στην παλια πολη .. εχει λιγο ανυφορα για να πας απο το ξενοδοχειο στην πλατεια για να λεμε την αληθεια . αλλα ειναι πολυ καλο ξενοδοχειο πολυ καθαρο και με πολυ καλες τιμες ( τουλαχιστον ειχα τυχει εγω ) .
Σε ευχαριστω πολυ, το ειδα το ξενοδοχειο,φαινεται πολυ καλο και οι τιμες πανω κατω ιδιες αλλα...450 μετρααπο τη σταση του Τραμ δεν ειναι πολλα για 2 γυναικες να περπατανε μες τη νυχτα;Εχει κινηση ο δρομος παντα;
 
Last edited by a moderator:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
450 μετρααπο τη σταση του Τραμ δεν ειναι πολλα για 2 γυναικες να περπατανε μες τη νυχτα;Εχει κινηση ο δρομος παντα;
Ναι, ναι, πάρα πολλά είναι. Φροντίστε να έχετε έναν σεκιουριτά μαζί σας!

Χαλαρώστε λέμεεεεε...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Σε ευχαριστω πολυ, το ειδα το ξενοδοχειο,φαινεται πολυ καλο και οι τιμες πανω κατω ιδιες αλλα...450 μετρααπο τη σταση του Τραμ δεν ειναι πολλα για 2 γυναικες να περπατανε μες τη νυχτα;Εχει κινηση ο δρομος παντα;
Κοριτσια μην φοβάστε..οι Τουρκοι δεν δαγκώνουν..και καθόλου σημασία δεν δινουν στις Ευρωπαίες...αυτοι γουσταρουν γυναίκες "Ανατολίτισσες"... ΔΕΝ υπάρχει καμμια περιπτωση να σας ενοχλήσει κανεις..!!! οτι ωρα και να ειναι... μη σου πω οτι θα περνάτε εντελώς απαρατήρητες μες στα εκατομμύρια κοσμου που κυκλοφορει στη Πόλη ...και το βραδυ επίσης δε θα νιωσετε απειλούμενες ... παντου εχει αστυνομια!
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
για το μονο μερος που δεν εχω ακουση τα καλυτερα απο θεμα ασφαλειας στην Πολη-αν και δεν εχω παει νυχτα απλος πηγα 2φορες και την περπατησα μερα στην συνοικια
Beşiktaş-ολοι μας λεγανε να είμαστε επιφυλακτικoi και προσεκτικoi αρκετά ακόμα και για το αυτοκίνητο αλλα προβλήματα δεν συνάντησα
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
για το μονο μερος που δεν εχω ακουση τα καλυτερα απο θεμα ασφαλειας στην Πολη-αν και δεν εχω παει νυχτα απλος πηγα 2φορες και την περπατησα μερα στην συνοικια
Beşiktaş-ολοι μας λεγανε να είμαστε επιφυλακτικoi και προσεκτικoi αρκετά ακόμα και για το αυτοκίνητο αλλα προβλήματα δεν συνάντησα
Στη Μπεσικτας εχω καθίσει βράδυ διπλα στο λιμανι και εχω παιξει ταβλι και καπνισει Ναργιλε...και συνεχίσαμε και για μπυριτσα λιγο πιο περα...καλοκαιράκι βραδυ..πολυ νεολαια...πολυ ζωντανή περιοχή..κανεις δεν με ενόχλησε...ισως επειδή ειμαι και μεγαλη γυναικα και με σεβονταν?? :p
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.732
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom