Τουρκία Κωνσταντινούπολη

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
το vivi1964 εγω ειμαι ..το πρωι δεν μπορουσα να συνδεθω με τον κανονικο λογαριαμο μου και εφτιαξα ενα αλλο να δω τι γινετε...
Λοιπον στο θεμα μας... για τους λουστραδόρους....
Τον περασμενο μηνα που ειχα παρει τον πατερα μου στη Πόλη μας έτυχε και μας το ιδιο..... Ο πατερας μου καθοταν στη σταση απέναντι απο το πατριαρχειο για να παμε στο Egup. Περασε λοιπον ενας λουστραδορος και ταχα μου του επεσε η βουρτσα...ο καημενουλης ο μπαμπας μου την σηκωσε και αρχισε το παιχνιδι..." να σου βαψω τα παπουτσια...ναι οχι κλπ.." εγω ημουν πιο περα και με φωναξε η μητερα μου...παω κοντα...τον βγαζω φωτογραφια , του δινω 5 λιρες, και του λεω οτι αν σε 1 λεπτο δεν εξαφανιστεί θα φωναξω την αστυνομια....Φυσικά εγεινε καπνος... ο εν λόγω στη φωτογραφια... Ομως και κατι αλλο που τωρα που το σκεφτομαι επρεπε να το γραψω στα θεματα για το Παρισι... Θυμάστε τον Οκτώβρη πηγα στο Παρίσι με την κόρη μου και δυο αλλες συμφοιτήτριες ...περπατουσαμε καπου στους κηπους που ειναι μετα το μουσειο του Λουβρου ... και γυρναω καποιοα στιγμη πισω βλεπω την μια κοπελα να μιλαει με μια ξανθια κυρια..μπλαμπλαμπλα...τελικα η κυρια! ειχε ριξει με καποιο τροπο ενα δαχτυλίδι και καλα χρυσο στα ποδια της κοπελας...και μετα της ελεγε οτι αα το βρηκα αλλα εχω αναγκη απο λεφτα και αν το θες δωσε μου 100 ευρώ..κοιτα ειναι χρυσο κλπ...η κοπελιτσα ψαρωσε αλλα ευτυχώς της εδωσε μονο 10 ευρώ γιατι αυτα ειχε ...θα πηγαιναμε παρακατω να βγαλει λεφτα απο το ΑΤΜ... Λοιπόν αυτην την ξανασυναντησαμε την αλλη μερα κοντα στο Πυργο του Αιφελ! και εριξε δαχτυλιδι στα ποδια μου....εεεεε το κραξιμο που εφαγε..μαλλον πως δεν το εχει ξανακουσει...νομιζω οτι εχω και απο αυτη φωτο....

@karfitsa καρφιτσουλα μου αν τον δεις οταν πας..ριξτου μια σφαλιάρα απο μενα...ααα τωρα που τον θυμήθηκα...:mad:
 

Attachments

Last edited by a moderator:

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Μην μου πεις οτι στη φωτο ειναι ο vegerazaroμπαμπας...:)
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Τέλη Φεβρουαρίου θα είμαι στην Κων/πολη, κάτι καλό για καφέ και μπυρίτσα?για φθηνές αγορές?(εκτός Μ. Παζαριού)το καφέ Πιερ Λοτί είναι ανοιχτό εκείνη την περίοδο?ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το εκτός θέματος.
 
Last edited by a moderator:

Daphne 1231

Member
Μηνύματα
34
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντιν/πολη ξανα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια
Τέλη Φεβρουαρίου θα είμαι στην Κων/πολη, κάτι καλό για καφέ και μπυρίτσα?για φθηνές αγορές?(εκτός Μ. Παζαριού)το καφέ Πιερ Λοτί είναι ανοιχτό εκείνη την περίοδο?ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το εκτός θέματος.
Γυρισα χθες,το Pier Lotti ειναι ανοιχτο και το καφενεδακι εκει παμθηνο, ενα τσαι και ενας καφες 9 λιρες... εμεις πηγαμε γυρω στις 4,30 ,περιπου 1 ωρα πριν δυσει ο ηλιος ετσι ειδαμε τη Πολη και μερα αλλα και φωτισμενη μολις επεσε η νυχτα.. η θεα απλα μαγικη....
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
Οι κλήσεις απο κινητό,απο Κωνσταντινουπολη,ειναι αρκετά ακριβές.Επειδη δεν παίζει σκαιπ κλπ,υπάρχει κάποια κάρτα τηλεφώνου για θάλαμο πχ;η να αγοράσω μια κάρτα sim απο εκεί; Τι συμφέρει;
 

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
Οι κλήσεις απο κινητό,απο Κωνσταντινουπολη,ειναι αρκετά ακριβές.Επειδη δεν παίζει σκαιπ κλπ,υπάρχει κάποια κάρτα τηλεφώνου για θάλαμο πχ;η να αγοράσω μια κάρτα sim απο εκεί; Τι συμφέρει;
Εγώ σου προτείνω εναν απλό τρόπο...να πάρεις μια κάρτα προπληρωμένου χρόνου απο ένα περίπτερο που μπορείς να την χρησιμοποιήσεις στα καρτοτηλέφωνα και απο το τηλ του δωματίου στο ξεν/χειο. Αυτή που παίρνω εγώ στοιχίζει 6 λίρες και μιλάς περίπου 1 ώρα σε σταθερό Ελλάδα και λίγο λιγότερο σε κινητά...Μην αγοράσεις απλή τηλεκάρτα δεν συμφέρει!
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
Κοριτσια ευχαριστω:)
Η Vodafone χρεώνει 3 ευρω τις εξερχόμενες κλήσεις και 1.39 τις εισερχόμενες το λεπτό.
Εγραφε πως είναι 50 μονάδων δηλ. 60' για κλήσεις σε σταθερά στην Ε.Ε και 15' (νομίζω) σε κινητά). Κι όλα αυτά μόνο με 10 λίρες!
Και,οπως λεει και η Marilou,επαιρνες απο το σταθερο του ξενοδοχειου η απο καρτοτηλεφωνο;εχει οδηγιες στα αγγλικα;εχει καποιο συγκεκριμενο ονομα η υπαρχουν διαφορες;
Για πκηροφορηση πηρα τηλ.την wind σημερα και μου ειπαν 1,80 ευρω/λεπτο οι εξερχομενες και 0,80 ευρω/λεπτο οι εισερχομενες.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Και,οπως λεει και η Marilou,επαιρνες απο το σταθερο του ξενοδοχειου η απο καρτοτηλεφωνο;εχει οδηγιες στα αγγλικα;εχει καποιο συγκεκριμενο ονομα η υπαρχουν διαφορες;
Ναι, παίρναμε και από καρτοτηλέφωνο αλλά και από το τηλέφωνο του ξενοδοχείου. Έχει και οδηγίες στα Αγγλικά, μη μου αγχώνεσαι για τίποτα. :)
Να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι πως λέγονται αυτές οι κάρτες.
 

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιραν
Παιδια Παρασκευη φευγω για βασιλευουσα.Παω για δευτερη φορα,εχω διαβασει τα σχετικα,απλα θελω να ρωτησω για αγορες στην πολη.Δεν εννοω τισ κλασσικες ,κλειστη αγορα,εμπορικα κεντρα,αλλα μεγαλα παζαρια οπου βλεπεις την πραγματικη Τουρκια.Ευχαριστω προκαταβολικα
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Παιδια Παρασκευη φευγω για βασιλευουσα.Παω για δευτερη φορα,εχω διαβασει τα σχετικα,απλα θελω να ρωτησω για αγορες στην πολη.Δεν εννοω τισ κλασσικες ,κλειστη αγορα,εμπορικα κεντρα,αλλα μεγαλα παζαρια οπου βλεπεις την πραγματικη Τουρκια.Ευχαριστω προκαταβολικα
Στο Ουσκουνταρ βρισκεις μια πολυ καλη αγορα , οπως και στο Καντικιου ,επισης την αγορα που ειναι αναμεσα Εμιννονου και μεγαλο παζαρι την εχεις γυρισει ολη? Μονο εκει θες 3 μερες στη περιτωση που δεν ψαχνεις κατι συγκεκριμενο και θες να δεις τα παντα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.773
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom