Κως Κως

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Η πτηση για Κω προτεινεται σε αεροπλανοφοβικούς?
Θέλω να πω, τα αεροπλάνα είναι της προκοπής? (με aegean)
To αεροδρόμιο πως είναι?
Για πείτε ρε παιδιά...
Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι. Τα αεροπλάνα της Aegean είναι τα μεγάλα Airbus, καμιά φορά βάζει και Avro Jet, μόνο η Ολυμπιακή χρησιμοποιεί ελικοφόρα ( χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι από θέμα ασφάλειας, απλά τα ελικοφόρα είναι πιό μικρά).
Το αεροδρόμιο της Κω είναι πολύ μεγάλο, το κτίριο βέβαια θέλει λίγο επέκταση,εξάλλου το καλοκαίρι εξυπηρετεί παρα πολλές απ' ευθείας πτήσεις απο το εξωτερικό και δεν υπάρχει θέμα ασφάλειας.
Πηγαίνω στην Κω σχεδόν κάθε καλοκαίρι από μικρό παιδί και δεν έχω ανησυχήσει ποτέ σε πτήση σε αντίθεση με άλλα δύσκολα αεροδρόμια άλλων πόλεων.
Καλό ταξίδι.
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Ποια avro?Και ποια ολυμπιακη;Εχεις μεινει πολλα χρονια πισω.
Μονο η A3 πετάει με αεροπλάνα αξιοπρεπή και ασφαλή βεβαιότατα.Dash Q400 και Α320.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Ποια avro?Και ποια ολυμπιακη;Εχεις μεινει πολλα χρονια πισω.
Μονο η A3 πετάει με αεροπλάνα αξιοπρεπή και ασφαλή βεβαιότατα.Dash Q400 και Α320.
Φυσικά και η Aegean έχει τον καλύτερο στόλο πλέον, αλλά πριν την συγχώνευση η Ολυμπιακή στα νησιά πήγαινε με ελικοφόρα. Για τα Avro έχεις δίκιο, ο στόλος της Aegean είναι πιά τα Airbus 319, 320, 321. Μετά τη συγχώνευση όμως κάποιες πτήσεις γίνονται και με αεροσκάφη της Ολυμπιακής.
 

ElvirK

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γειά σας, τον επόμενο μήνα θα ταξιδέψω στην Κω. Μπορεί κάποιος να μου περιγράψει την κατάσταση που επικρατεί στο νησί;
Ευχαριστώ
 

FILBO

Member
Μηνύματα
152
Likes
941
Γειά σας, τον επόμενο μήνα θα ταξιδέψω στην Κω. Μπορεί κάποιος να μου περιγράψει την κατάσταση που επικρατεί στο νησί;
Ευχαριστώ[/Q
Είμαι μόνιμος κάτοικος του νησιού. Μια βδομάδα μετά το φοβερό σεισμό η ζωή έχει επανέλθει σε μεγάλο βαθμό στους προηγούμενους ρυθμούς της. Το λιμάνι έχει πάθει μεγάλη ζημιά αλλά λένε ότι θα αποκατασταθεί σύντομα.5-6 ξενοδοχεία στην πόλη κρίθηκαν ακατάλληλα και οι ένοικοί τους μεταφέρθηκαν σ' άλλα καταλύματα. Απ' ότι λένε δεν υπάρχουν σημαντικές ακυρώσεις επισκεπτών. Ελάχιστα μαγαζιά δεν λειτουργούν ακόμα αλλά καθημερινά αποκαθιστούν τις ζημιές τους και μπαίνουν σε λειτουργία. Για να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα τόσο γρήγορα αντανακλαστικά απ' όλους. Μετά από ένα μήνα που πρόκειται να έλθεις πιστεύω ότι όλα θα είναι μια χαρά εκτός από τους αρχαιολογικούς χώρους που θα πάρει καιρό για να ξαναγίνουν όπως παλιά. Καλές διακοπές.:):)
 

ElvirK

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Δηλαδή δεν θα μπορέσουμε να επισκεφτούμε τους αρχαιολογικούς χώρους; Επίσης, θέλουμε να επισκεφτούμε και την Κάλυμνο αλλά από ότι μου λέτε το λιμάνι δε λειτουργεί
 

FILBO

Member
Μηνύματα
152
Likes
941
Δηλαδή δεν θα μπορέσουμε να επισκεφτούμε τους αρχαιολογικούς χώρους; Επίσης, θέλουμε να επισκεφτούμε και την Κάλυμνο αλλά από ότι μου λέτε το λιμάνι δε λειτουργεί
Θα τους επισκεφτείς τους αρχαιολογικούς χώρους αλλά δε νομίζω ότι σε ένα μήνα θα έχουν αναστηλώσει όλες τις κολώνες που πέσανε η το μιναρέ του τζαμιού. Όσο για το λιμάνι, δεν μπορεί να πιάσει προς το παρόν το Blue Star που έρχεται από Πειραιά και γι' αυτό πιάνει στο λιμάνι της Κεφάλου που βρίσκεται στο δυτικό άκρο του νησιού. Η ενδοδωδεκανησιακή επικοινωνία γίνεται κανονικά από το λιμάνι της πόλης. Άλλωστε για Κάλυμνο σε συμφέρει να πας από Μαστιχάρι που είναι πιο κοντά και έχει πολλά καθημερινά δρομολόγια. Μην ανησυχείς.
 

ElvirK

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Θα τους επισκεφτείς τους αρχαιολογικούς χώρους αλλά δε νομίζω ότι σε ένα μήνα θα έχουν αναστηλώσει όλες τις κολώνες που πέσανε η το μιναρέ του τζαμιού. Όσο για το λιμάνι, δεν μπορεί να πιάσει προς το παρόν το Blue Star που έρχεται από Πειραιά και γι' αυτό πιάνει στο λιμάνι της Κεφάλου που βρίσκεται στο δυτικό άκρο του νησιού. Η ενδοδωδεκανησιακή επικοινωνία γίνεται κανονικά από το λιμάνι της πόλης. Άλλωστε για Κάλυμνο σε συμφέρει να πας από Μαστιχάρι που είναι πιο κοντά και έχει πολλά καθημερινά δρομολόγια. Μην ανησυχείς.
Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
 

lovetravel

Member
Μηνύματα
68
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νίσυρος , Κως , Κάλυμνος
Για την Σύμη δεν το είχα ψάξει αλλά να σου πω πως για Νίσυρο που είναι και πολύ κοντά με τα χίλια ζόρια βόλεψε μια μέρα για ημερίσια από το μεσημέρι με αναχώρηση από την Καρδάμαινα. Μέχρι την Καρδάμαινα πήγαμε με ταξί αφού η επιστροφή ήταν βράδυ στο λιμάνι της Κώ. Οπότε φαντάζομαι για Σύμη ακόμα πιο δύσκολος ο προγραμματισμός εκτός αν υπάρχει κάποια οργανωμένη.

Οργανωμένες έχει και για την Νίσυρο που ξεκινούν πρωί.Εμας δεν μας βόλεψε λόγω δουλειάς.Επίσης και πρωινές οργανωμένες ημερίσιες εκδρομές για το Μποντρουμ που εγώ στη θέση σας θα πήγαινα.

Θέμα πάρκινγκ έχω κι εγώ και πολύ μάλιστα.Θα σου πω όμως να μην αγχώνεσαι γιατί υπάρχει ελεύθερο πάρκινγ μεγάλο στην κεντρική λεωφόρο Γρηγορίου Β' απλά είναι κάνα 10λεπτο περπάτημα από το κέντρο.Δεν είναι και τιποτα.Εμείς κάθε βράδυ που βγαίναμε Κω εκεί παρκάραμε χωρίς πρόβλημα και άγχος αν και Ιούλιος.

Τώρα για παραλίες και σε πολυσύχναστες πήγαμε και σε ήσυχες. Ακόμα και στην παραλία της Κώ ένα απόγευμα είχε πολύ λίγο κόσμο όπως επίσης πολύ ερημιά στον Άγιο Στέφανο αλλά θα πάτε για τον αρχαιολογικό χώρο, το νησάκι και τις εξαιρετικές φωτογραφίσεις εκεί!Και στις Θέρμες ή Θερμά να πάτε το σούρουπο.Κόσμο έχει αλλά είναι όμορφο μέρος με τις θερμές πηγές.
Η πιο ξακουστή είναι η Paradise με αρκετό κόσμο αλλά όχι χαμό..Είναι ωραία παραλία πάντως.

Τέλειες παραλίες αλλά απομονωμένες χωρίς οργάνωση και γυμνιστών έχει στο δυτικό άκρο αλλά πήγα μέχρι ένα σημείο μετά την Κέφαλο αλλά δεν το τόλμησα να συνεχίσω λόγω ανηφόρας, απόστασης και κακού δρόμου.Αυτό που δεν θέλετε κι εσείς.Πάντως μέχρι το σημείο που σταματήσαμε υπάρχει εξαιρετική πανοραμική θέα μεγάλου μέρους του νησιού.Άξιζε!
View attachment 121714

Πάτε βόλτα στην Ζιά για το ηλιοβασίλεμα επισκεφτείτε τους αρχαιολογικούς χώρους της Κω.Έχει πολλούς και σημαντικούς.

ΜΗΝ χάσετε την Νίσυρο!
Καλημέρα! Σχεδιάζουμε τις καλοκαιρινές διακοπές. Πάμε αεροπορικώς Κω και από εκεί κατευθείαν Νίσυρο. 8 βράδια συνολικά , 4 στη Νίσυρο και τα υπόλοιπα 4 στην Κω .Σκέφτομαι όμως μήπως θα ήταν καλύτερα να μοιράζαμε τα 4 τελευταία ,2 στην Κάλυμνο και 2 στην Κω. Βγαίνει νομίζετε ένα τέτοιο πρόγραμμα;
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
2 μέρες Κάλυμνο είναι πολύ λιγες. Καλύτερα να μείνεις στο αρχικό σου σχεδιο
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλημέρα! Σχεδιάζουμε τις καλοκαιρινές διακοπές. Πάμε αεροπορικώς Κω και από εκεί κατευθείαν Νίσυρο. 8 βράδια συνολικά , 4 στη Νίσυρο και τα υπόλοιπα 4 στην Κω .Σκέφτομαι όμως μήπως θα ήταν καλύτερα να μοιράζαμε τα 4 τελευταία ,2 στην Κάλυμνο και 2 στην Κω. Βγαίνει νομίζετε ένα τέτοιο πρόγραμμα;
Μείνετε στον αρχικό σας σχεδιασμό 4+4. Εξάλλου και η Κως έχει αρκετά ωραία μέρη, αξιοθέατα και παραλίες, και θέλει γενικά τον χρόνο της. Τώρα εάν νομίζετε ότι δεν θα ξαναπάτε σύντομα στα Δωδεκάνησα τότε απλά κάντε μια μονοήμερη από την Κω στην Κάλυμνο για να πάρετε μια γεύση της, αλλά κατά τη γνώμη μου ίσως θα ήταν καλύτερα να δείτε την Κάλυμνο αυτόνομα σε ένα άλλο ταξίδι
 

lovetravel

Member
Μηνύματα
68
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νίσυρος , Κως , Κάλυμνος
Μείνετε στον αρχικό σας σχεδιασμό 4+4. Εξάλλου και η Κως έχει αρκετά ωραία μέρη, αξιοθέατα και παραλίες, και θέλει γενικά τον χρόνο της. Τώρα εάν νομίζετε ότι δεν θα ξαναπάτε σύντομα στα Δωδεκάνησα τότε απλά κάντε μια μονοήμερη από την Κω στην Κάλυμνο για να πάρετε μια γεύση της, αλλά κατά τη γνώμη μου ίσως θα ήταν καλύτερα να δείτε την Κάλυμνο αυτόνομα σε ένα άλλο ταξίδι
Ευχαριστώ. Πρόταση διαμονής στην πόλη της Κω;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.792
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom