Κως Κως

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Γενικά στην Κώ νομίζω πως αξίζει να μείνεις σε κάποια καλη ξενοδοχειακή μονάδα (4 η κ 5 αστέρων). Οι τιμές τους είναι καλύτερες από πολλές άλλες περιοχές της Ελλάδος. Μάλιστα μετά τη "νιλα" που είχε πάθει το νησί με το προσφυγικό κ το σεισμό περσι έχουν αυξηθεί κ οι υπηρεσίες που προσφέρουν (καλύτερη ακόμα επομενως σχέση ποιότητας/τιμής). Προσωπικά μου άρεσαν κ εμεινα ευχαριστημενος απο τα ξενοδοχεία του ομίλου kypriotis! Βρίσκονται στον οικισμό Ψαλίδι λίγο έξω από την πόλη (3χλμ). Τσεκαρε τα στο booking για να πάρεις μια εικόνα
 

lovetravel

Member
Μηνύματα
68
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νίσυρος , Κως , Κάλυμνος
Γενικά στην Κώ νομίζω πως αξίζει να μείνεις σε κάποια καλη ξενοδοχειακή μονάδα (4 η κ 5 αστέρων). Οι τιμές τους είναι καλύτερες από πολλές άλλες περιοχές της Ελλάδος. Μάλιστα μετά τη "νιλα" που είχε πάθει το νησί με το προσφυγικό κ το σεισμό περσι έχουν αυξηθεί κ οι υπηρεσίες που προσφέρουν (καλύτερη ακόμα επομενως σχέση ποιότητας/τιμής). Προσωπικά μου άρεσαν κ εμεινα ευχαριστημενος απο τα ξενοδοχεία του ομίλου kypriotis! Βρίσκονται στον οικισμό Ψαλίδι λίγο έξω από την πόλη (3χλμ). Τσεκαρε τα στο booking για να πάρεις μια εικόνα
Ευχαριστώ επειδή όμως δεν θα έχουμε αυτοκίνητο σκεφτήκαμε να ψάξουμε μέσα στην πόλη.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ευχαριστώ επειδή όμως δεν θα έχουμε αυτοκίνητο σκεφτήκαμε να ψάξουμε μέσα στην πόλη.
Τσέκαρε το maritina hotel καθώς κ το kos akti art hotel (λίγο πιο ακριβό αλλά βραβευμένο)
 

Gatopardos

Member
Μηνύματα
16
Likes
21
Καλημέρα. Θα ήθελα παρακαλώ την βοήθεια σας. Φτάνουμε αεροπορικός μέσα Ιουνίου 2 ενήλικες και ο μικρός μας 10 χρόνων. Τι θα προτείνατε ? Να μείνουμε μέσα στην πόλη έχει καλές παραλίες? Η πρέπει να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για να μετακινούμαστε ? Θα μείνουμε 4 βράδια. Και αν μείνουμε εκτός πόλης σε πια περιοχή θα προτείνατε να κοιτάξω για κατάλυμα ?Ψάχνω κάτι οικονομικό και αξιοπρεπές αν είναι δυνατόν μπροστά ή κοντά σε παραλία. Ευχαριστώ!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλημέρα. Θα ήθελα παρακαλώ την βοήθεια σας. Φτάνουμε αεροπορικός μέσα Ιουνίου 2 ενήλικες και ο μικρός μας 10 χρόνων. Τι θα προτείνατε ? Να μείνουμε μέσα στην πόλη έχει καλές παραλίες? Η πρέπει να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για να μετακινούμαστε ? Θα μείνουμε 4 βράδια. Και αν μείνουμε εκτός πόλης σε πια περιοχή θα προτείνατε να κοιτάξω για κατάλυμα ?Ψάχνω κάτι οικονομικό και αξιοπρεπές αν είναι δυνατόν μπροστά ή κοντά σε παραλία. Ευχαριστώ!
Χμμμ....γνωρίζω καλά την Κω κ εντούτοις με έβαλες σε δίλημμα γενικά. Νομίζω πως εξαρτάται από το πως περνάς γενικά τις διακοπές σου-δηλαδή το πόσες ωρες γενικα περνας στη θάλασσα- και από το πόσο ο μικρός είναι Οκ με το ΚΤΕΛ. Γενικά θα έλεγα πως οι παραλίες κοντά στην πόλη δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αν κ σε καποιες από αυτές (πχ Αγιος Φωκάς) υπαρχει σωστή οργάνωση με συμπαθεστατα beach bar. Επομένως - και δεδομένου ότι οί μέρες σου δεν θα είναι πολλές- θα πρότεινα κάποιο κατάλυμα κοντά στην πόλη κ ενοικίαση αυτοκινήτου ώστε να γυρίσεις κ να απολαύσεις το νησί όπως θέλεις. Εάν όμως θέλετε να περνάτε όλη την ημερα στην παραλία, ίσως θα ήταν καλύτερα να τσεκάρετε ξενοδοχεία σε Μαρμαρι η έξω από Καρδαμαινα
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Καθ οδον συναντησαμε εναν ταφο που οι πινακιδες εγραφαν οτι ηταν αντιγραφο του ταφου του Μαυσωλου.Δυστυχως δεν θυμαμαι την ακριβη ονομασια του μερους αλλα θα το ψαξω...
Συμφωνω για την Νισυρο,νησι με ηφαιστειο αποτελει εγγυηση
Με ιντρίγκαρε και το έψαξα. Μάλλον εννοείς το Ρωμαϊκό Gümüşkesen της Μύλασας (Milas). Πολλά αρχαία η περιοχή, πως θα τα προλάβουμε...

Από όσα γράφετε για την Νισυρο, μάλλον αξίζει μια επίσκεψη. Θα βρω θέση σε καραβάκι επι τόπου αν πάω Καρδάμενα το πρωί τελη Ιουλιου;
 
Last edited:

billstamaniac

Member
Μηνύματα
71
Likes
86
Καλησπέρα ,

θα βρεθώ Κω για ΠΣΚ φτάνω με καράβι και φεύγω με αεροπλάνο , θα ήθελα κάποιες προτάσεις για διαμονή για το μέρος που είναι καλύτερα να επιλέξω που θα έχει λίγο από καθώς δεν θα έχω αμάξι στην διάθεση μου από τα water αξίζει κάποιο;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Κως. Ένα νησί που δε του χα δώσει χρόνο έως τώρα, εκτός από λίγες ημέρες περιστασιακά κατά τις μετακινήσεις μου στα ανατολικά Δωδεκάνησα.
Με χαρά λοιπόν έκλεισα σε καλή τιμή με τη προσφορά της Ολυμπιακής, για ένα τριήμερο στα μέσα του Σεπτέμβρη, στη φετινή πολύ ιδιαίτερη χρονιά.

Τα ωράρια της πτήσης άλλαξαν δύο φορές χαλώντας μας το πρόγραμμα, έτσι φτάσαμε στο νησί νωρίς το απόγευμα, λίγο πριν τις πέντε
DSC_4974c.jpg

Παραλάβαμε από το αεροδρόμιο το αυτοκίνητο που είχαμε κλείσει, όντας οι μόνοι Έλληνες το Σεπτέμβριο, και οι τέταρτοι συνολικά που έκαναν κράτηση στο καλοκαίρι του 20!

Δε χάσαμε χρόνο και κατευθυνθήκαμε αμέσως προς το Κέφαλο, προκειμένου να κάνουμε μπάνιο στον Άγιο Στέφανο, βλέποντας απέναντι το νησί με το ομώνυμο εκκλησάκι, αλλά και τα αρχαία της Βασιλικής:

DSC_4978.JPG DSC_4982.JPG DSC_4984.JPG DSC_4993.JPG DSC_4998.JPG DSC_5000.JPG

Η διαμονή μας ήταν στη πόλη της Κω σε εξευτελιστική τιμή, ενδεικτικό της φετινής κατάστασης. Η απαγόρευση μετά τις 12 μας ξενέρωσε αν και το γνωρίζαμε, ωστόσο δε μας στέρησε τη βόλτα:

DSC_5023a.jpg DSC_5023b.jpg DSC_5023c.jpg DSC_5023d.jpg

Το καλό με όλο αυτό είναι ότι ξεκινούσαν οι μέρες μας σε νορμάλ ωράριο, έτσι το επόμενο πρωί ξεκινήσαμε από τον Αγιο Φωκά, πίνοντας καφέ στο πολύ ωραίο μαγαζί και κάνοντας μπάνιο, σε μια μέτρια ομολογουμένως παραλία:

DSC_5038.JPG DSC_5024.JPG DSC_5028.JPG

Συνεχίσαμε στα γειτονικά Θερμά, πολύ γνωστό αξιοθέατο του νησιού από αρχαιοτάτων χρόνων, γνωστό για τις θερμές πηγές του και τα ιαματικά λουτρά. Παρκάραμε στο παρκινγκ και κατεβήκαμε με τα πόδια, σε ένα μοναδικό και απόκρημνο τοπίο, κάνοντας κι εμείς τη λουτροθεραπεία μας στα πολύ ζεστά νερά:

DSC_5047.JPG DSC_5051.JPG DSC_5053.JPG
DSC_5061.JPG DSC_5066.JPG DSC_5070.JPG


Η παραλία επίσης δεν έλεγε και πολλά, η βουτιά όμως και εκεί ήταν επιβεβλημένη, όπως και η πολύ παγωμένη μπύρα που ήπιαμε ανεβαίνοντας καταιδρωμένοι στη καντίνα του παρκινγκ:

DSC_5077.JPG DSC_5082d.jpg

Η συνέχεια μας ήταν στον οικισμό Πλατάνι , μια Τούρκικη συνοικία ουσιαστικά της πόλης και στάση για φαγητό στο ξακουστό μαγαζί «Αράπ» με τα φημισμένα κεμπαπ του:

DSC_5082f.jpg DSC_5082g.jpg DSC_5082h.jpg

Αφού φάγαμε, συνεχίσαμε το δρόμο και αρχίσαμε να ανεβαίνουμε στα βουνά, περνώντας από το Ασκληπιείο το οποίο δεν επισκεφτήκαμε μες τη ζέστη, σε μια πανέμορφη διαδρομή που σε κάνει να ξεχνάς ότι βρίσκεσαι σε νησί του νοτίου Αιγαίου:

DSC_5097.JPG


Λίγα χιλιόμετρα μετά είχαμε φτάσει στη Ζιά, πολύ όμορφο αλλά τουριστικό χωριό και βολτάραμε για να το γνωρίσουμε καλύτερα και να πιούμε κάτι. Δε με συγκλόνισε η θέα που πολλοι υπόσχονται:

DSC_5106.JPG DSC_5108.JPG DSC_5115.JPG
DSC_5121.JPG DSC_5131.JPG DSC_5135.JPG

Συνεχίσαμε στον Ασώματο, διπλανό χωριό, θαυμάζοντας τη πολύ όμορφη εκκλησία του, με σκοπό να επισκεφτούμε το γνωστό παραδοσιακό καφενείο «Καζίνο», που μάθαμε ότι δυστυχώς δεν άνοιξε τη φετινή σεζον:

DSC_5152.JPG DSC_5164.JPG

Οπότε νομοτελειακά καταλήξαμε και πάλι εντός πόλης, για να κάνουμε μια βόλτα και να τη δούμε υπό το φως της ημέρας:

DSC_5169.JPG DSC_5171.JPG DSC_5174.JPG DSC_5179.JPG DSC_5180.JPG DSC_5188.JPG

Σίγουρα ωραία βόλτα εκείνη την ώρα:

DSC_5189.JPG DSC_5193.JPG DSC_5197.JPG DSC_5203.JPG DSC_5206.JPG DSC_5213.JPG DSC_5218.JPG DSC_5221.JPG

Το βράδυ τιμήσαμε ένα τοπικό μεζεδοπωλείο που βγαίνουν οι ντόπιοι και πήγαμε συστημένοι και κάναμε μια βόλτα για μπύρα στη περιοχή Εξάρχεια που συναντήσαμε μόνο τουρίστες.

Η επόμενη μέρα, που ήταν και της επιστροφής μας ξεκίνησε από το Τιγκάκι στα βόρεια του νησιού, για καφέ και βουτιά στη καλύτερη ίσως θάλασσα που συναντήσαμε το τριήμερο:

DSC_5225.JPG DSC_5229.JPG DSC_5240.JPG

Νωρίς το μεσημέρι κινηθήκαμε προς το Μαστιχάρι για να είμαστε κοντά στο αεροδρόμιο. Ακόμα ένα φλατ χωριό χωρίς πολύ χρώμα. Κάναμε τη βόλτα μας και καθίσαμε για θαλασσινά και ουζάκι σε ένα από τα πολλά της παραλιακής:

DSC_5244.JPG DSC_5247.JPG DSC_5252.JPG
DSC_5254.JPG DSC_5257.JPG DSC_5260b.jpg

Λίγο μετά τις τέσσερις αναχωρήσαμε για το αεροδρόμιο γεμμάτοι κι ευχαριστημένοι από το τριήμερο μας στο νησί. Η πτήση αναχώρησε στην ώρα της για τη Θεσσαλονίκη, δίνοντας μας όμορφες εικόνες για άλλη μια φορά:

DSC_5260e.jpg DSC_5260f.jpg

Συμπεράσματα:

Χάρηκα που είδα σχετικά καλά ακόμα ένα νησί, μπορώντας πλέον να εκφέρω γνώμη γι' αυτό. Είναι καλή περίπτωση ένα τριήμερο στη Κω κατά τη ταπεινή μου άποψη, αλλά ως εκεί.
Τίποτα το αξιόλογο πέρα από τους αρχαιολογικούς χώρους που είναι μοναδικοί και αξίζουν την επίσκεψη σας.
Ένα νησί απόλυτα προσανατολισμένο στο τουρίστα, Γερμανό και Βρεττανό κυρίως με ότι συνεπάγεται αυτό, αλλοίωση κάθε παραδοσιακού στοιχείου και κιτσαριό.
Δεν είμαι αρνητικός, ωστόσο είναι μέρος που δε θα επέλεγα επ' ουδενί για διακοπές, όταν μάλιστα βρίσκεται σε μια τόσο ιδιαίτερη & ενδιαφέρουσα γειτονιά νησιών. Η πόλη επίσης τίποτα το συγκλονιστικό, πέρα από το κομμάτι με τα τείχη, τη παλιά αγορά, το πλατάνι του Ιπποκράτη κτλ.
Κρατάω τα όμορφα που είδα στα χωριά (Ζια και Ασώματος) όπως και στη πόλη, και φυσικά τη μοναδική επίσκεψη στα Θερμά. Κρατάω επίσης τη ζεστή φιλοξενία των κατοίκων μόλις διαπίστωναν ότι μιλάμε Ελληνικά.
Είναι σίγουρο ότι θα επιστρέψω στη Κω, έστω κι αν είμαι διερχόμενος προς άλλο νησί ;)
 
Last edited:
Μηνύματα
93
Likes
61
Την άνοιξη το πιθανότερο θα βρεθώ στην Κω σε μια φίλη. Διαβάζω διφορούμενες απόψεις για το νησί!Επειδή δεν θα πάμε για μπάνιο και σκοπέυω να βολτάρω στην πόλη κυρίως..ψάχνω μια ημερήσια εξόρμηση σχετικά ξεκούραστη γιατί θα είμαι με μικρό παιδάκι μαζί. Νίσυρος ή Κάλυμνος είναι εφικτά για να πάμε πρωί κάποιες ώρες, να βολτάρουμε και να γυρίσουμε απόγευμα ας πούμε ή θέλουν διανυκτέρευση? Φλερτάρω ιδιαίτερα τη Νίσυρο.....
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Την άνοιξη το πιθανότερο θα βρεθώ στην Κω σε μια φίλη. Διαβάζω διφορούμενες απόψεις για το νησί!Επειδή δεν θα πάμε για μπάνιο και σκοπέυω να βολτάρω στην πόλη κυρίως..ψάχνω μια ημερήσια εξόρμηση σχετικά ξεκούραστη γιατί θα είμαι με μικρό παιδάκι μαζί. Νίσυρος ή Κάλυμνος είναι εφικτά για να πάμε πρωί κάποιες ώρες, να βολτάρουμε και να γυρίσουμε απόγευμα ας πούμε ή θέλουν διανυκτέρευση? Φλερτάρω ιδιαίτερα τη Νίσυρο.....
Νίσυρο σίγουρα. Η πρόσβαση γίνεται είτε με συμβατικά πλοία από την Κω και την Καρδάμαινα (ρέπει να δεις αν θα βολεύουν τα δρομολόγια για ημερήσια) είτε με τα εκδρομικά πλοία που αναχωρούν από την Καρδάμαινα. Με αυτά μπορείς να κλείσεις φουλ εκδρομή, με μεταφορές κτλ. Υπάρχει βέβαια το ερώτημα αν θα λειτουργούν την άνοιξη. Εγώ είχα πάρει εδώ για πληροφορίες (ήθελα μόνο μεταφορά και όχι εκδρομή, κάτι που γίνεται)
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Νίσυρο σίγουρα. Η πρόσβαση γίνεται είτε με συμβατικά πλοία από την Κω και την Καρδάμαινα (ρέπει να δεις αν θα βολεύουν τα δρομολόγια για ημερήσια) είτε με τα εκδρομικά πλοία που αναχωρούν από την Καρδάμαινα. Με αυτά μπορείς να κλείσεις φουλ εκδρομή, με μεταφορές κτλ. Υπάρχει βέβαια το ερώτημα αν θα λειτουργούν την άνοιξη. Εγώ είχα πάρει εδώ για πληροφορίες (ήθελα μόνο μεταφορά και όχι εκδρομή, κάτι που γίνεται)
Απρίλιος θα είναι αρχές, πιστεύω θα ξεκινάει η ζωή σιγά σιγά....Πόση ώρα είναι μέχρι Νίσυρο θυμασαι? Επίσης Καρδάμαινα βλέπω έχει απόσταση και επειδή δεν θα έχω αμάξι, βλέπω πως δεν εξυπηρετεί ιδιαίτερα και το τοπικό κτελ....χμμ....Απο το κεντρικό λιμάνι της Κω δεν πάνε άραγε?Θα με βόλευε περισσότερο να πάω κάπου από εκεί. Τη σελίδα που μου έστειλες διάβαζα!!Θα κάνω ένα τηλ μπορεί να βολεύει να με παραλάβουν και να με επιστρέψουν, εγώ μέσα στην πόλη θα είμαι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom