Κόστος Ακτοπλοϊκών

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ακριβώς.Άσε που άμα έχεις 4-5 μέρες σε ένα νησί συνήθως δε θες να φας μία μέρα στο πλοίο.Για Σαντορίνη ας πούμε, που πήγαμε για 4ήμερο μόνο αεροπορικό μας βόλευε.Έχω πάει και Ρόδο με Αγούδημο παλιά, για οικονομία,αλλά μείναμε 10 μέρες Ρόδο,οπότε είπαμε ας χάσουμε μία στη διαδρομή.
Eγώ έχω πάει Ρόδο με ΔΑΝΕ, δρομολόγιο συνολικής διάρκειας κάπου 18 ώρες αφού πρώτα κάναμε ένα μίνι τουρ όλων των Δωδεκανήσων και αφού είχα χαλάσει περίπου τα ίδια χρήματα με ένα αεροπορικό συνυπολογίζοντας την υποχρεωτική καμπίνα για τόσες ώρες... ποτέ ξανά!:haha:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Και λιγα λες North66.

Και αντε το να πας να το καταλαβω,αν σκεφτεις λιγο την ''περιπετεια'',την αγωνια για το ταξιδι κτλ κτλ.

Αλλα η επιστροφη με τετοιου ειδους πλοια και σε τετοια μεγαλα δρομολογια ειναι το χειροτερο σημειο του ταξιδιου.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Δε λες τίποτα.Δε θα ξεχάσω στη Ρόδο με πλοίο του Αγούδημου,καθόμασταν βαριεστημένοι στο σαλόνι...από την αρχή της διαδρομής είχαν μπει δυο γυναίκες με τις νυχτικές και τα μαξιλάρια στα χέρια:shock:.Κυκλοφορούσαν έτσι μπροστα σε όλους τουλάχιστον για 2-3 ώρες μέχρι να βρουν ποιό σημείο του σαλονιού ή του διαδρόμου ήταν κατάλληλο για ύπνο...Ίσως δεν είχαν κι άδικο:haha:...σου λέει κοντά 20 ώρες κάνει(έπιανε και άγονη γραμμή).Τι να κάνεις τόσες ώρες?...παρόλο που μου αρέσει πολύ το ταξίδι με πλοίο,αυτές οι διαδρομές είναι τρελή ταλαιπωρία...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Eγώ έχω πάει Ρόδο με ΔΑΝΕ, ποτέ ξανά!:haha:
με τετοια εταιρεία που πήγες καλά να πάθεις.
Και αντε το να πας να το καταλαβω,
Αλλα η επιστροφη..
είναι ακόμα καλύτερη!
Δε λες τίποτα.Δε θα ξεχάσω στη Ρόδο με πλοίο του Αγούδημου,...
αυτά είναι τα ωραία. με πλοίο του καπτά Μάκη το ταξίδι ήταν αξέχαστο. δεν θα τον ξεχασουμε ποτέ, μας λείπει στο μακρινό Paradiso...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εγω samion αν εξαιρεσεις τοτε που γυρναω μετα απο τα μεγαλα ταξιδια,που εχεις την αγωνια να δεις την οικογενεια,φιλους,καμια κοπελα κτλ κτλ το χειροτερο μου ειναι η επιστροφη.

Καλα απο διακοπες ειδικα δεν την παλευω.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.315
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Νέο πλοίο στη γραμμή Ρέθυμνο-Πειραιάς

Ρέθυμνο
Της ΑΓΓΕΛΙΚΗΣ ΚΑΛΛΕΡΓΗ
Πανηγυρικό θα είναι το πρώτο δρομολόγιο του πλοίου 'ΕLLI Τ.' σήμερα το βράδυ, μετά τη χθεσινή οριστική θετική εξέλιξη και την υπογραφή του υπουργού Θαλασσίων Υποθέσεων, κ. Μουσουρούλη, που πιστοποίησε τη δυνατότητα πλεύσης του πλοίου.
Η είδηση έκανε άμεσα τον γύρο της πόλης και αμέσως πολλοί ήταν οι Ρεθυμνιώτες, που στηρίζουν την προσπάθεια της 'Cretan Lines', οι οποίοι έσπευσαν είτε στα γραφεία της εταιρείας είτε στα τουριστικά πρακτορεία και έκοψαν εισιτήρια για το πρώτο ταξίδι του πλοίου με άμεση επιστροφή την Κυριακή με το ημερήσιο δρομολόγιο. Μάλιστα, ο πρόεδρος της 'Cretan Lines', Γιάννης Νικολούδης, έκανε κάλεσμα σε όσο το δυνατόν περισσότερους Ρεθυμνιώτες να ταξιδέψουν με το 'ΕLLI Τ.' στο πρώτο του δρομολόγιο και να επιστρέψουν άμεσα στο Ρέθυμνο, εάν δεν έχουν δουλειές στην Αθήνα, προκειμένου να ζήσουν το παρθενικό ταξίδι στη γραμμή, αλλά και να ενισχύσουν την εταιρεία στο μεγάλο βήμα που ξεκινά από σήμερα.
Παρά τις καθυστερήσεις που προέκυψαν εδώ και μήνες, τα στελέχη του Συνεταιρισμού εμφανίζονται αισιόδοξα και καλούν όλους τους Ρεθυμνιώτες να στηρίξουν την προσπάθεια, ώστε το πλοίο να παραμείνει στο Ρέθυμνο.
Στην ανακοίνωση της η 'Cretan Lines' τονίζει: «Σας κάνουμε γνωστό ότι ο υπουργός κ. Μουσουρούλης υπέγραψε την έκδοση αποδοχής δρομολόγησης του πλοίου μας.
Μετά από αυτό είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε, όπως υπεύθυνα σας είχαμε ενημερώσει, ότι το πλοίο μας 'ΕLLI Τ.' θα ξεκινήσει το Σάββατο 21-7-2012, το πρώτο του ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ από Ρέθυμνο για Πειραιά.
Οσοι από τους Ρεθεμνιώτες επιθυμούν να ταξιδέψουν στο πρώτο ταξίδι του πλοίου 'ΕLLI Τ.', με άμεση επιστροφή την Κυριακή στις 9 το πρωί, επειδή παρουσιάζει μεγάλη ζήτηση η έκδοση εισιτηρίων και ο αριθμός των αδιάθετων είναι ήδη περιορισμένος, παρακαλούμε για την επικοινωνία με τα γραφεία μας προκειμένου να γίνει η έκδοση εισιτηρίων.
Η έναρξη των δρομολογίων εκτός του ότι είναι ιστορική, είναι και σημαντική για την ανάπτυξη του Ρεθύμνου και την εξυπηρέτηση των πολιτών».

Χανιώτικα Νέα 21-7-12
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Φετος απο το λιγο που ειδα το εισιτηριο απο 28 ευρω πηγε στα 35 και η μηχανη απο 12 στα 18. Βεβαια στην επιστροφη εχεις 20% εκπτωση οποτε παμε στα 28 και 14 αντιστοιχα.

Για τους χανιωτες και οχι μονο η ερωτηση. Φανταζομαι θα βαλουν και ημερησιο ε;
Επισης εχει καποιος ακουσει αν θα μπει η Blue Star στη γραμμη Πειραιας- Χανια παλι η Ανεκ θα συνεχισει μονη της;
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Να ρωτήσω κι εγώ κάτω εδώ, ώστε να μην ανοίγω νέο θέμα.

Ψάχνω ακτοπλοϊκά για Σίφνο και μου βγάζει από Πειραιά για δύο άτομα με αυτοκίνητο 310 ευρώ με επιστροφή (το Speedrunner εκτελεί το δρομολόγιο αυτό) η πρώτη επιλογή και 246 ευρώ με το "Άγιος Γεώργιος" η δεύτερη επιλογή.

Οι τιμές είναι καλές; Ανεβασμένες; Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί κάτι καλύτερο; Είμαι ολίγον άσχετος και θα ήθελα τα φώτα σας.

Και κάτι ακόμα. Για Παξούς που κοιτάζω (η δεύτερη επιλογή για το καλοκαίρι) μου δείχνει ότι υπάρχει καράβι (φέρυ μποτ αν δεν κάνω λάθος) από Ηγουμενίτσα (και Κέρκυρα αν είδα καλά), αλλά δεν έχει καθορισμένες τιμές και ημερομηνίες. Πως μαθαίνεις για πλοίο και τιμές εκεί; Τηλεφωνικά;
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Δυστυχως η πιο αξιοπιστη σε θέμα ωραρίου για μένα εταιρεία της γραμμης σταματησε
29/04/2022 - ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ-ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ | Aegean Speed Lines - Ταξιδέψτε με ασφάλεια και άνεση στις Κυκλάδες
Πλέον η seajet είναι μονοπώλιο στα ταχυπλοα τουλάχιστον για Σέριφο με αποτέλεσμα το εισιτηριο να εκτοξευτεί στα 60Ε για δρομολόγιο 2 ωρών (είχε αυξηθεί στην αρχή της σεζόν και παρατήρησα αυξηση εκ νέου μετά την συγκεκριμένη ανακοίνωση)!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
(είχε αυξηθεί στην αρχή της σεζόν και παρατήρησα αυξηση εκ νέου μετά την συγκεκριμένη ανακοίνωση)
Και δυστυχώς έμεινε η πιο αναξιόπιστη και παράλληλα πιο ακριβή...
Άλλο που δεν ήθελαν για να εκτοξεύσουν τις τιμές, τέτοιες ευκαιρίες ψάχνουν.
Παρατήρησα την ίδια (γενναία) αύξηση σε προορισμούς στο Αιγαίο εδώ και λίγο καιρό, δεν είναι το μόνο δρομολόγιο που συμβαίνει κάτι τέτοιο.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Για ένα ΣΚ στην Αίγινα, 2 άτομα με αμάξι, είναι σχεδόν 100€ μετά τις τελευταίες αυξήσεις. Πάνε πλέον τα "να πεταχτώ στην Αίγινα για το ΣΚ"...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.508
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom