Κόστος Ακτοπλοϊκών

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Mε 60Ε πηγαμε 3 άτομα Λονδίνο για ΣΚ :haha:
Μπορειτε να κανετε εκδρομες με τρενο για χαλαρα Σαββατοκυριακα. Αθηνα Θεσσαλονικη 2 ατομα 150 ευρω αχαχαχα.
Πτησεις μεσω Ιταλιας κοστισαν φθηνοτερα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το θέμα είναι ότι συγκρίνουμε τα ακριβά ακτοπλοϊκά του καλοκαιριού με τα φθηνά αεροπορικά που βρίσκουμε το Φλεβάρη. Γιατί αν βάλει κάποιος τυχαίες ημερομηνίες πτήσεων τέλος Ιουλίου έως μέσα Αυγούστου που θέλουν να ταξιδέψουν όλοι, δε βρίσκει αεροπορικά με 20 και 30 ευρώ.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
πεστα ρε συ...πεστα...να σου στειλω το τηλεφωνο της μανας μου και ολων των γνωστων μου στην Ελλαδα ? οταν τους λεω οτι δεν βρισκω φτηνα αεροπορικα (Γερμανα Ελλαδα) μου πετανε ολο "ναι αλλα η κορη της κομμωτριας και ο κουμπαρος του ΧΧ απο το καφενειο πηγε Βενετια με 29 Ευρω και εσυ δεν βρισκεις να ερθεις το καλοκαιρι? μας δουλευεις? "

που για μενα καλοκαιρι = οταν κλεινουν τα σχολεια εδω....δηλαδη οχι high season....hell Season
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Μέχρι πρότεινος για Κατάνια είχε 50Ε με επιστροφή μέσα Αυγούστου (είχε κ άλλα αναφέρομαι εκεί γιατί καλοκαίρι για πολλούς μας σημαίνει νησί). Καταλαβαίνω ότι δεν μπορεί κάποιος να κάνει προγραμματισμό ένα 6μηνο νωρίτερα, οπότε εξυπηρετούν τα ακτοπλοικά που είναι σταθερή η τιμή τους, αλλά αντίστοιχα δύσκολα θα βρει καλά κ οικονομικά δωμάτια τελευταία τιμή.
@turms αυτό που λες ισχύει αλλά κυρίως για Αθήνα. Οι περισσότεροι φίλοι μου έρχονται το καλοκαίρι στην Ελλάδα απο τις χώρες τις Ευρώπης που δουλευουν και πάνε κατευθείαν σε νησιά γιατί τους εξυπηρετεί η τιμή.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θεσσαλονίκη - Σαντορίνη = 100€ στο περίπου, ίσως και φθηνότερο, ακόμα και τον Αύγουστο
Σαντορίνη - Αμοργός = 150€ ακατέβατα, 40€ περισσότερα σε σχέση με πέρυσι από το μονοπώλιο...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Μέχρι πρότεινος για Κατάνια είχε 50Ε με επιστροφή μέσα Αυγούστου (είχε κ άλλα αναφέρομαι εκεί γιατί καλοκαίρι για πολλούς μας σημαίνει νησί). Καταλαβαίνω ότι δεν μπορεί κάποιος να κάνει προγραμματισμό ένα 6μηνο νωρίτερα, οπότε εξυπηρετούν τα ακτοπλοιικά που είναι σταθερή η τιμή τους, αλλά αντίστοιχα δύσκολα θα βρει καλά κ οικονομικά δωμάτια τελευταία τιμή.
@turms αυτό που λες ισχύει αλλά κυρίως για Αθήνα. Οι περισσότεροι φίλοι μου έρχονται το καλοκαίρι στην Ελλάδα απο τις χώρες τις Ευρώπης που δουλευουν και πάνε κατευθείαν σε νησιά γιατί τους εξυπηρετεί η τιμή.
ναι μιλαω αποκλειστικα για τις δυο μεγαλες πολες
για νησια ειναι αλλα δεδομενα το καλοκαιρι
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Εκλεισα ολα τα αεροπορικα Ιουλιου Αυγουστου απο χειμωνα με 25 ευρω μεσο ορο. Εχουν 4πλασιαστει οι τιμες απο τοτε. Αν και το τελευταιο πακετο το εκλεισα προχθες με 28 ευρω/ατομο. Καποια απο αυτα θα πανε για πεταμα, γιατι υπαρχει το ρισκο να μη γινει το ταξιδι, οχι πανω απο δυο ελπιζω. Δυστυχως ειναι σαν στοιχημα, απο το οποιο με 4πλασιες τιμες θα εβγαινες περισσοτερο χαμενος απο ο,τι 2 πεταμενα εισιτηρια. Και εδειχνε που παει το πραγμα εδω και 2 μηνες.
Για τα ακτοπλοικα λυπαμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τους νησιωτες, οχι τους ταξιδιωτες.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
@turms οι σχολικες διακοπες στην Ευρωπη επηρεαζουν και τις τιμες που πληρωνουμε εμεις απο εδω για εκει. Απο μεσα Ιουλιου αρχιζει ο πανικος μεχρι 20 Αυγουστου. Για εμενα που το κανω χρονια, μια λυση ειναι η ενδιαμεση σταση. Το να περιμενεις οτι θα βρεις φθηνα εισιτηρια τις ημερομηνιες που παιρνουν τα παιδια τους και θελουν χωρις ταλαιπωρια να τα φερουν απ ευθειας Ελλαδα ειναι ανεφικτο. Μονο με καποια ταλαιπωρια με σταση. Οι περισσοτεροι Ελληνες μεταναστες μαλιστα πιθανον να μεινουν στα σπιτια τους και δεν τους απασχολει η τιμη αφου δεν θα χρεωθουν και ξενοδοχεια εδω. Θα αγορασουν σε οποιαδηποτε τιμη το βρουν.
Εχω κανει ως τωρα ενδιαμεσες στασεις σε Βαρσοβια, Γερμανια, Δουβλινο και φετος κανονισα σταση στη Μαδριτη. Ολες αυτες, συμπεριλαμβανομενου του κοστους ξενοδοχειου, κοστιζαν πολυ πολυ λιγοτερο απο απ' ευθειας πτησεις.
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
@turms οι σχολικες διακοπες στην Ευρωπη επηρεαζουν και τις τιμες που πληρωνουμε εμεις απο εδω για εκει. Απο μεσα Ιουλιου αρχιζει ο πανικος μεχρι 20 Αυγουστου. Για εμενα που το κανω χρονια, μια λυση ειναι η ενδιαμεση σταση. Το να περιμενεις οτι θα βρεις φθηνα εισιτηρια τις ημερομηνιες που παιρνουν τα παιδια τους και θελουν χωρις ταλαιπωρια να τα φερουν απ ευθειας Ελλαδα ειναι ανεφικτο. Μονο με καποια ταλαιπωρια με σταση. Οι περισσοτεροι Ελληνες μεταναστες μαλιστα πιθανον να μεινουν στα σπιτια τους και δεν τους απασχολει η τιμη αφου δεν θα χρεωθουν και ξενοδοχεια εδω. Θα αγορασουν σε οποιαδηποτε τιμη το βρουν.
Εχω κανει ως τωρα ενδιαμεσες στασεις σε Βαρσοβια, Γερμανια, Δουβλινο και φετος κανονισα σταση στη Μαδριτη. Ολες αυτες, συμπεριλαμβανομενου του κοστους ξενοδοχειου, κοστιζαν πολυ πολυ λιγοτερο απο απ' ευθειας πτησεις.
βασικα δεν καιγομαι να ερθω για "διακοπες" ελλαδα...
ισα ισα κιολας....προτιμω χιλιες φορες στα γυρω...εχει τοσα να δεις και να κανεις ακομα και με μικρα παιδια

δεν ειναι μονο το οικονομικο
αν ειναι λοιπον μονο να δω τους δικους μου με βολευει πολυ περσσοτερο να τους κλεισω που.χ. δυο αεροπορικα με 25 Ευρω το ατομο τον Οκτωβριο, να ερθουν αυτοι, να γλυτωσω και εγω την ταλαιπωρια, και η τσεπη μου τις τιμες του Αυγουστου

δεν περιμενω να βρω φθηνα να ερτθω ελλαδα στις 10 με 25 Αυγσουτου....
απλα με κουρασε τοσα χρονια το ιδιο βιολι...."η ΧΧΧΧ πηγε με 20 Ευρω στην ΧΧΧΧ , δεν μπορεις να βρεις με 20 ευρω να ερθες ελλαδα?"
φυσικα το οτι η ΧΧΧ πηγε με ryanair τον Ιανουαριο με ενα σακιδιο στην πλατη το παραβλεπουμε
εχει κολησει το μυαλο του ελληνα οτι καλοκαιρι = Ελλαδα και αν ζεις εξωτερικο δεν πας Ελλαδα το καλοκαιρι καπου υπαρχει προβλημα....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Για τα ακτοπλοικα λυπαμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τους νησιωτες,
Αυτοί έχουν ειδικό κωδικό νησιώτη, το οποίο δε ξέρω πως μεταφράζεται σαν έκπτωση, αν μπορεί κάποιος ας μας διαφωτίσει.
οχι τους ταξιδιωτες
Γιατί; Εμείς ψυχούλα δεν έχουμε, πρέπει να τα σκάμε χοντρά στις ακτοπλοϊκές;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.299
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom