Κίνα Κόστος Βιζας για Κίνα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.469
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σας,

Μίας και σήμερα έκανα την αίτηση για Visa, να δώσω μία μικρή ενημέρωση για το πώς γίνεται.

Αρχικά μπαίνουμε στο site https://bio.visaforchina.org/ATH2_EN/ και ξεκινάμε να κάνουμε την συμπλήρωση του ερωτηματολογίου. Θα χρειαστεί να βγάλετε μία φωτογραφία το πρόσωπο σας με λευκό φόντο γιατί αλλιώς δεν την δέχεται το σύστημα και δεν μπορείς να προχωρήσεις. Τα στοιχεία που ζητάνε είναι πάρα πολλά οπότε θέλει αρκετό χρόνο. Επειδή ζητάνε ακριβείς ημερομηνίες μετακινήσεων, διαμονής, αριθμούς πτήσεων κτλ., πρέπει να είναι όλα κλεισμένα εκ των προτέρων.

Αφού συμπληρώσουμε την αίτηση, έχει πεδίο για να κανονίσετε ραντεβού στο κέντρο αίτησης που είναι Βρανά 25 στο Νέο Ψυχικό. Τα ραντεβού είναι ανά ώρα. Στο κέντρο πρέπει να πάμε με την εκτυπωμένη αίτηση, φωτογραφία, εισιτήριο, επιβεβαίωση από ξενοδοχεία κτλ..

Επειδή είναι με σειρά προτεραιότητας, προετοιμαστείτε για αρκετή ώρα αναμονής. Εγώ σήμερα έκανα 3 ώρες για να τελειώσω.

Το κόστος είναι στα 128€ και δέχονται μετρητά και κάρτα. Προσοχή, δεν δέχονται χαρτονομίσματα των 100€.

Αφού πάρετε την απόδειξη, σας ενημερώνουν ότι μετά από κάποιες μέρες μπορείτε εσείς ή και κάποιος άλλος να παραλάβει την Visa για εσάς με το αποδεικτικό. Να γνωρίζετε ότι όσο καιρό κάνει να εγκριθεί η Visa ή να απορριφθεί, σας κρατάνε το διαβατήριο.

Τέλος, αν απορριφθεί η αίτηση, τα χρήματα δεν επιστρέφονται.

Καλά ταξίδια στην Λαϊκή Δημοκρατία της Κίνας!
Πολύ κατατοπιστικός. Να ρωτήσω: εγώ πριν χρόνια είχα πάει και επί μήνες πήγαινα όπου ήθελα, χωρίς να δηλώνω σε ποια επαρχία θα πάω. Αυτό πλέον δεν είναι δυνατό;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.934
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πολύ κατατοπιστικός. Να ρωτήσω: εγώ πριν χρόνια είχα πάει και επί μήνες πήγαινα όπου ήθελα, χωρίς να δηλώνω σε ποια επαρχία θα πάω. Αυτό πλέον δεν είναι δυνατό;
Όπως πάντα, αφού πλέον εκδοθεί η βίζα, οι αλλαγές επιτρέπονται....
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Πολύ κατατοπιστικός. Να ρωτήσω: εγώ πριν χρόνια είχα πάει και επί μήνες πήγαινα όπου ήθελα, χωρίς να δηλώνω σε ποια επαρχία θα πάω. Αυτό πλέον δεν είναι δυνατό;
Μην σου πω ψέματα, δεν γνωρίζω.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πολύ κατατοπιστικός. Να ρωτήσω: εγώ πριν χρόνια είχα πάει και επί μήνες πήγαινα όπου ήθελα, χωρίς να δηλώνω σε ποια επαρχία θα πάω. Αυτό πλέον δεν είναι δυνατό;
Όπως έγραψε και ο @taver αφού βγάλεις τη βίζα και μετά πας όπου θέλεις. Εμείς πριν δύο χρόνια πήγαμε για 5 βδομάδες σε 12 διαφορετικούς προορισμούς. Σιγά μην τους έγραφα όλους. Έκανα 5 εικονικές κρατήσεις για να καλύψω το διάστημα, τους τις έδωσα, έβγαλα τη βίζα και μετά τις ακύρωσα. Πήγαμε όπου θέλαμε και κανείς δεν έλεγξε ποτέ το δρομολόγιο.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.090
Επειδή θέλω να κάνω αυτό το ταξίδι τον Μάιο με Ιούνιο ,θέλω πληροφορίες για το πως βγάζουμε βίζα από Θεσσαλονίκη...πρέπει να κατέβουμε Αθήνα η και από εδώ μέσω κάποιου πρακτορείου?
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Και από το site γίνεται και να στείλεις/παραλάβεις με ταχυδρομείο τα έγγραφα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Επειδή θέλω να κάνω αυτό το ταξίδι τον Μάιο με Ιούνιο ,θέλω πληροφορίες για το πως βγάζουμε βίζα από Θεσσαλονίκη...πρέπει να κατέβουμε Αθήνα η και από εδώ μέσω κάποιου πρακτορείου?
Κάποιος φίλος που πήγε στην Κίνα πρόσφατα την έβγαλε από κάποιο πρακτορείο στην Καλαμαριά. Νομίζω ότι του στοίχισε 200 ευρώ ή κάπου εκεί.
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
μολις επεστρεψα απο κινα, η βιζα επισημα στοιχιζει 128 euro αλλα εδω και 3 μηνες που αλλαξε η διαδικασια εκδοσης ειναι ενα μικρο μαρτυριο η εκδοση . τα πρακτορεια που ειναι μεσολαβητες μετακινησης εγγραφων χρεωνουν περιπου 200 , εξοδα κουριερ , φπα κλπ .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.632
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom