Κίνα Κόστος Βιζας για Κίνα

geo23

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Το γραφείο τους για έκδοση βίζας έχει αλλάξει. Η καινούργια διεύθυνση είναι: Βρανά 25, Ελληνορώσων, τηλ : 210 6723282

Αν πάρεις τηλ στο αυτόματο μήνυμα αναφέρουν ακόμη την παλαιά διεύθυνση Κρίνων 2. Μπορείς όμως να τηλεφωνήσεις για κόστος. Ωρες λειτουργίας (και τηλεφωνικής επικοινωνίας 0900-1200)
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, επικοινώνησα μαζί τους. Τελικά το τηλέφωνο του κέντρου είναι 2106711311 , το αυτόματο μήνυμα έχει ανανεωθεί και λέει την καινούργια διεύθυνση όπως και την ιστοσελίδα τους www.visaforchina.org (που είναι παγκόσμια) . Μου το σήκωσε κάποιος υπάλληλος και μου επιβεβαίωσε το κόστος των 128€.
 

Tzitzino

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.934
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ο νέος χάρτης των περιοχών transit without visa.
View attachment 267158
Για να μη μπερδεύεται ο κόσμος: Αυτό αφορά μόνο TRANSIT επιβάτες, δηλαδή που εισέρχονται στην Κίνα από ένα μέρος Α και συνεχίζουν προς ένα μέρος Γ που δεν είναι στην ίδια χώρα με το Α. Και αφορά μόνο συγκεκριμένα σημεία εισόδου (αεροδρόμια και ελάχιστα λιμάνια - όχι χερσαία σύνορα). Οι περιοχές στο χάρτη είναι χωρισμένες για να βλέπεις μέχρι που μπορείς να πας, επειδή δεν επιτρέπεται να βγείς από τα όρια της περιοχής που μπήκες.

Είχα χρησιμοποιήσει το σύστημα μέσα στον πρώτο μήνα λειτουργίας του το 2013, και απέκτησα τότε και ολοσέλιδη σφραγίδα στο διαβατήριο μου, πλέον βάζουν μικρή. Αλλά ακόμα και τον Ιούλιο 2018, η Ελληνίδα κοπτοραπτού που έβγαζε τις βίζες στην Κινεζική πρεσβεία στο Ψυχικό δεν είχε μάθει ακόμα πως δουλεύει το σύστημα, έπαιρνε ο κόσμος τηλέφωνο και του απαντούσε κουταμάρες. Εμένα μου έλεγε π.χ. ότι δε μπορώ να χρησιμοποιήσω το σύστημα αν τα εισιτήρια εισόδου και εξόδου προς την τρίτη χώρα είναι διαφορετικά κι όχι εννιαίο (δεν ισχύει, μπορείς κανονικά).
 

mixalis22

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Γεια σας παιδιά. Τελικά γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο πρακτορείο που αναλαμβάνει εκδόσεις βίζας για Κινα στην Αθήνα; Επίσης επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι και βρίσκομαι επαρχεία, ισχύει ότι μπορώ να βγάλω την βίζα, με κάποιο 3ο πρόσωπο να καταθέσει τα δικαιολογητικά για μένα; Επειδή ναι μεν έτσι λέει στην σελίδα τους αλλά λέει ακόμα κατι για δαχτυλικα αποτυπώματα και πρέπει να πάω αυτοπροσώπως την πρώτη φορά
(edit https://imgur.com/rjMJXJd σε περιπτωση που δεν εμφανιζεται η φωτογραφια)
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γεια σας παιδιά. Τελικά γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο πρακτορείο που αναλαμβάνει εκδόσεις βίζας για Κινα στην Αθήνα; Επίσης επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι και βρίσκομαι επαρχεία, ισχύει ότι μπορώ να βγάλω την βίζα, με κάποιο 3ο πρόσωπο να καταθέσει τα δικαιολογητικά για μένα; Επειδή ναι μεν έτσι λέει στην σελίδα τους αλλά λέει ακόμα κατι για δαχτυλικα αποτυπώματα και πρέπει να πάω αυτοπροσώπως την πρώτη φορά
(edit https://imgur.com/rjMJXJd σε περιπτωση που δεν εμφανιζεται η φωτογραφια)
Χθες μίλησα με το γραφείο των διαβατηρίων του προξενείου και μου είπαν ότι πρέπει να γίνει πρωτα ηλεκτρονικά η αίτηση, να κλειστεί ραντεβού για την επιτόπου κατάθεση που μπορεί να γίνει απο τρίτο πρόσωπο. Η ηλεκτρονική κατάθεση πρέπει να γίνει το αργότερο μέχρι την προηγούμενη μέρα του ραντεβού. Καταργήθηκε η βίζα που εκδίδεται την επόμενη μέρα και το νωρίτερο που μπορεί να την πάρει κανείς είναι την μεθεπομένη της κατάθεσης. Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο για οποιαδήποτε πληροφορία (απαντάει στα Ελληνικά μία εξυπηρετικότατη κυρία) και ρωτάς αν μπορεί να σου πει κάποιο πρακτορείο.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Η βίζα για Κίνα υπάρχει περίπτωση να μη εγκριθεί? Μπορώ να προχωρήσω σε αγορά αεροπορικών άφοβα και μετά να την αγοράσω?
 

geo23

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Η βίζα για Κίνα υπάρχει περίπτωση να μη εγκριθεί? Μπορώ να προχωρήσω σε αγορά αεροπορικών άφοβα και μετά να την αγοράσω?
Tα εισιτήρια είναι μέσα στα χαρτιά που πρέπει να έχεις για να εγκριθεί. Με αεροπορικά και κράτηση για διαμονή δεν βλέπω τον λόγο να μην εγκριθεί.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Α μάλιστα, πίστευα ότι πρέπει να τα βγάλεις νωρίτερα σαν την ΕΣΤΑ, διότι μπορει να φάω κάνα άκυρο.
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
220
Likes
943
Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο πρακτορείο στη Θεσσαλονίκη που το αναλαμβάνει ?
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Καλησπέρα σας,

Μίας και σήμερα έκανα την αίτηση για Visa, να δώσω μία μικρή ενημέρωση για το πώς γίνεται.

Αρχικά μπαίνουμε στο site https://bio.visaforchina.org/ATH2_EN/ και ξεκινάμε να κάνουμε την συμπλήρωση του ερωτηματολογίου. Θα χρειαστεί να βγάλετε μία φωτογραφία το πρόσωπο σας με λευκό φόντο γιατί αλλιώς δεν την δέχεται το σύστημα και δεν μπορείς να προχωρήσεις. Τα στοιχεία που ζητάνε είναι πάρα πολλά οπότε θέλει αρκετό χρόνο. Επειδή ζητάνε ακριβείς ημερομηνίες μετακινήσεων, διαμονής, αριθμούς πτήσεων κτλ., πρέπει να είναι όλα κλεισμένα εκ των προτέρων.

Αφού συμπληρώσουμε την αίτηση, έχει πεδίο για να κανονίσετε ραντεβού στο κέντρο αίτησης που είναι Βρανά 25 στο Νέο Ψυχικό. Τα ραντεβού είναι ανά ώρα. Στο κέντρο πρέπει να πάμε με την εκτυπωμένη αίτηση, φωτογραφία, εισιτήριο, επιβεβαίωση από ξενοδοχεία κτλ..

Επειδή είναι με σειρά προτεραιότητας, προετοιμαστείτε για αρκετή ώρα αναμονής. Εγώ σήμερα έκανα 3 ώρες για να τελειώσω.

Το κόστος είναι στα 128€ και δέχονται μετρητά και κάρτα. Προσοχή, δεν δέχονται χαρτονομίσματα των 100€.

Αφού πάρετε την απόδειξη, σας ενημερώνουν ότι μετά από κάποιες μέρες μπορείτε εσείς ή και κάποιος άλλος να παραλάβει την Visa για εσάς με το αποδεικτικό. Να γνωρίζετε ότι όσο καιρό κάνει να εγκριθεί η Visa ή να απορριφθεί, σας κρατάνε το διαβατήριο.

Τέλος, αν απορριφθεί η αίτηση, τα χρήματα δεν επιστρέφονται.

Καλά ταξίδια στην Λαϊκή Δημοκρατία της Κίνας!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.615
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom