Κόστος ταξιδίων με γκρουπ και μεμονωμένα

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Πήγα με γκρουπ πήγα και μεμονωμένος, αλλά ορισμένες φορές που προσπάθησα να κλείσω το ίδιο ξενοδοχείο (γιατί μου άρεσε) μέσω του ίντερνετ οι τιμές ήταν απλησίαστες (περισσότερο από ότι κόστισε όλο το ταξίδι με το γκρουπ).
Βέβαια και εγώ προτιμώ να ταξιδεύω μεμονωμένα αλλά ο προβληματισμός του grtt είναι για το κόστος των ταξιδιών (με τον οποίο συμφωνώ και εγώ) (μιλόντας για ίδια ξενοδοχεία, αεροδρόμια, περίοδο ταξιδιού κλπ).
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Πήγα με γκρουπ πήγα και μεμονωμένος, αλλά ορισμένες ).
δεν παει έτσι...για τα ίδια πράγματα μόνος ή με γκρούπ,ειναι φθηνότερο το γκρούπ.
μιλάμε για να φτιάξομε ένα ταξίδι στα μέτρα μας και φυσικά να το μελετήσομε αρκετό καιρό πρίν,να το ψάξομε να προλάβομε τιμες αεροπορικών φτηνές,να βρούμε ξενοδοχεία με εναλλακτικές προσφορές κλπ...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.785
Likes
1.115
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
σημαντικό ρόλο παίζει και το χρονικό διάστημα που επιλέγουμε για να πάμε εκδρομή, τα γραφεία έχουν πάνω κάτω τις ίδιες τιμές όλο τον χρόνο αυτές όμως δεν είναι το ίδιο όταν το οργανώνεις μόνος σου. οι μήνες ιαν-φεβ-μαρ-ιουλ-αυγ-νοε-δεκ παρουσιάζουν πολλές ευκαιρίες να ετοιμάσεις το ταξίδι μόνος σου στη μισή τιμή από τις τιμές των οργανομένων, τους καλοκαιρινους μήνες μόνο τα αεροπορικά δυσκολέυομαι να βρω, κάθε χρόνο όμως είναι και καλύτερα τα πράγματα, όσο γαι τα ξεν/χεία δε συμφωνώ ότι κλείνεις καλύτερα με τα γκρουπ όχι πάντα. τους 7 μήνες που προανέφερα τα ξεν/χεία έχουν περίπου μισή τιμή από τους υπόλοιπους 5, για ευρώπη συζητάμε βέβαια όπου γίνονται και τα περισσότερα ταξίδια από εμάς. Τώρα αν θέλεις να πας τους ''ακριβούς'' μήνες ταξίδι ίσως να είναι καλύτερα οργανωμένα.
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
να το μελετήσομε αρκετό καιρό πρίν,να το ψάξομε να
Φαντάζομαι οτι αυτός είναι ο λόγος και για τους περισσότερους από εμάς που βρισκόμαστε στο φόρουμ, ότι η προετοιμασία του ταξιδιού μας ικανοποιεί εξίσου με το ίδιο το ταξίδι.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
παντως απο τη δικη μου εμπειρια στην ευρωπη (γιατι δεν εχω κανει ακόμη ταξίδια εκτος)
θεωρω οτι συμφερει το ατομικο ταξιδι εαν κλειστει εγκαιρα το αεροπορικο εισητηριο.
Με τα ιδια χρηματα του οργανωμένου μπορεις να μεινεις σε απιστευτα ξενοδοχεια πενταστερα και μεσα στο κεντρο! Γενικως τα ξενοδοχεια των groups δεν είναι και η καλύτερη επιλογη, είναι απλά και αδιαφορα 4στερα ή 3στερα χωρίς κανενα τοπικο χρωμα, θεα στο πουθενα, και βρίσκονται συνηθως μακριά από το κεντρο!
και μονο η επιλογη του ξενοδοχειου με βαση τα προσωπικα κριτηρια του καθενος φτανει!
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
παντως απο τη δικη μου εμπειρια στην ευρωπη (γιατι δεν εχω κανει ακόμη ταξίδια εκτος)
θεωρω οτι συμφερει το ατομικο ταξιδι εαν κλειστει εγκαιρα το αεροπορικο εισητηριο.
Με τα ιδια χρηματα του οργανωμένου μπορεις να μεινεις σε απιστευτα ξενοδοχεια πενταστερα και μεσα στο κεντρο! Γενικως τα ξενοδοχεια των groups δεν είναι και η καλύτερη επιλογη, είναι απλά και αδιαφορα 4στερα ή 3στερα χωρίς κανενα τοπικο χρωμα, θεα στο πουθενα, και βρίσκονται συνηθως μακριά από το κεντρο!
και μονο η επιλογη του ξενοδοχειου με βαση τα προσωπικα κριτηρια του καθενος φτανει!
συμφωνω απολυτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ακριβως αυτο λεω και εγω και οχι μονο το εχω κανει παρα πολλες φορες!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
8.144
Εγώ τις ελάχιστες φορές που πήγα με γκρούπ αισθάνθηκα σαν πρόβατο και μάλιστα χαζό πρόβατο!
Καταρχήν, τα φαγητό στα εστιατόρια που σε πάνε είναι μία σκέτη αηδία. Τυποποιημένο εντελώς! Είναι σαν να τρώς στην Πλάκα μουσακά. Γίνεται? Δε γίνεται!
Δεύτερον, είσαι εξαρτημένος από άλλα 20 άτομα. Αν αργήσει ένας, είσαι υποχρεωμένος να τον περιμένεις όση ώρα χρειαστεί.
Τρίτον, τρέχεις σαν τρελός πίσω από ένα γκρούπ και δεν έχεις τον χρόνο να απολαύσεις όση ώρα θέλεις ένα αξιοθέατο ή να βγάλεις σαν άνθρωπος τις φωτογραφίες σου ή να κάνεις στάση σε ένα καφέ της αρεσκείας σου. Συν του ότι τα αξιοθέατα που εσύ θα ήθελες να δεις μπορεί να είναι πολύ διαφορετικά από αυτά που έχει προγραμματίσει το γκρούπ στην ξενάγηση.

Όσο από άποψης κόστους, είναι φορές που όντως τα πρακτορεία πετυχαίνουν καλύτερες τιμές και τότε θα ήταν ίσως καλό να κλείνεις με πρακτορείο αλλά να ακολουθείς δικό σου πρόγραμμα και να μην πηγαίνεις στις ομαδικές ξεναγήσεις.
Είναι όμως και πολλές φορές που έχω τσεκάρει ότι για αεροπορικά+ξενοδοχεία μου δίνουν προσφορά τα πρακτορεία μέχρι και 700€/ζευγάρι παραπάνω από το να τα κλείσω μόνη μου μέσω internet (και μιλάω για τα ίδια ξενοδοχεία).
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Η γνώμη μου είναι οτι αν κλείσεις νωρίς αεροπορικό και έχεις υπομονή με την αναζήτηση ξενοδοχείου το τελικό σύνολο ίσως να είναι κατα πολύ χαμηλότερο απο αυτό των γραφείων.

Στο θέμα του ξενοδοχείου η τακτική που ακολουθώ είναι η εξής:

Αρχικά ψάχνω την περιοχή που θα βολεύει απο θέμα συγκοινωνιών (αν υπάρχει αυτοκίνητο ή μοτο δεν παίζει ρόλο κλείνω μακριά και σίγουρα είναι πιο φθηνά)

αφού επιλέξω 1 ή 2 περιοχές αναζητώ ξενοδοχεία που ικανοποιούν το γούστο μου (προσωπικά μου αρέσουν τα μοντέρνα)

στη συνέχεια αφου διαλέξω κάποια σε κάθε περιοχή έπειτα αναζητώ το site του κάθε ξενοδοχείου βλέπω τις τιμές του και στη συνέχεια ψάχνω σε μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων στο τέλος αφού έχω συλλέξει όλες τις τιμές διαλέγω την χαμηλότερη (προσοχή γιατί σε πολλές περιπτώσεις δεν περιλαμβάνουν πρωινό ή φόρους).
 

Mhtsaina82

Member
Μηνύματα
63
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΝΑΧΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟ ΙΤΑΛΙΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤ
προσωπικα το επομενο ταξιδι που ετοιμαζω ειναι μεμονομενο, εχω βαλει ενα ανωτατο οριο για 2 ατομα διαμονης εισητηρια και φαγητο και με βαση αυτο το ποσο επιλεγω αναμεσα απο 5 προορισμους
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
O Νοέμβριος, το πρώτο μισό του Δεκεμβρίου, το δεύτερο μισό του Ιανουαρίου, ο Φεβρουάριος και εν μέρει ο Μάρτιος είναι οι μήνες που μπορεί κάποιος να κλείσει τα φθηνότερα εισιτήρια και να βρει τις καλύτερες τιμές στα ξενοδοχεία της Ευρώπης και όπου γενικά υπάρχει χειμώνας.
Και στους υπόλοιπους μήνες μπορεί κάποιος να βρει καλές προσφορές σε αεροπορικά και ξενοδοχεία αρκεί να προνοήσει να κλείσει πολλούς- πολλούς μήνες πριν.
Το κόστος στα μεμονωμένα ταξίδια μένει σε χαμηλά επίπεδα όταν επιλέγεις να μείνεις σε ξενοδοχεία μη πολυτελείας (εκτός αν βρεις κάποια ειδική προσφορά σε ξενοδοχείο πολυτελείας).
Η χειρότερη περίοδος για οικονομικό ταξίδι στο εξωτερικό είναι τα Χριστούγεννα και ο Αύγουστος που σχεδόν η μισή Ευρώπη ταξιδεύει σε όλα τα μήκη και πλάτη του πλανήτη!
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
δινω ενα παραδειγμα το καλοκαιρι το 2007 που πηγα καναρια μονη μου εκλεισα τα εισιτηρια τελος φεβρουαριου αρχες μαρτιου για χαι σιζον γυρω στις 24 ιουλιου με επιστροφη 16 αυγουστου μεσω ιβερια 460 το ατομο!!!!εκλεισα ξενοδοχειο 5αστερων executive δωματιο 126 ευρω με ημιδιατροφη στην τενεριφη και 106 ευρω σε 4* στα γκραν καναρια παλι ημιδιατροφη,συμπερασμα αν κλεινεις νωρις και χαι σιζον να ειναι τα βρισκεις φθηνα.το ιδιο κανω και στην περιοδο των χριστουγεννων παντα.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Χιλιες φορες καλυτερο το μεμονωμενο ταξιδι αλλα υπο τις εξης προυποθεσεις. Οτι εχεις το χρονο να το ψαξεις, να το οργανωσεις και να διαβασεις καλα για το μερος που ενδιαφερεσαι. Αν δεν υπαρχει χρονος για τα παραπανω, το οργανωμενο γινεται αναποφευκτος συμβιβασμος. Εχω ταξιδεψει αρκετες φορες οργανωμενα, αλλοτε επειδη δεν ειχα το χρονο να ψαξω μονος μου και αλλοτε γιατι υπηρξε μια ξαφνικη αποφαση και δεν συμφωνω με την αποψη οτι στο οργανωμενο παντα σε σερνουν σε σαβουρες. Πετυχα ξεναγους/συνοδους απαραδεκτους αλλα πετυχα και αστερια που αξιζαν τα χρηματα τους με το παραπανω και περασα υπεροχα. Αν π.χ. δεν διαλεγα οργανωμενο ταξιδι για Περου - Βολιβια δεν θα πηγαινα ποτε αφου δεν θα εβρισκα χρονο για να το οργανωσω με τη ζωη που κανω. Οσο αφορα τη συγκριση τιμων, καλο ειναι να συγκρινουμε ομοειδεις κατηγοριες και οχι πενταστερο με τσαντηρι. Παπουτσια πουλαει και το carefur και η prada αλλα το δευτερο μου φαινεται διαφορετικο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.710
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom