Γαλλία Κόστος ταξιδιού στο Παρίσι

nikos278

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
καλημέρα!! με αεροπορικά της τάξεως των 100ευρώ/άτομο , καθως και διαμονή με 55ευρώ/δικλινο (άρα 330 δηλαδή 165/άτομο) , και έισοδο σε Ντισνευλαντ (59ευρώ) και Βερσαλλίες (20ευρώ) και Λούβρο (20ευρώ) και πύργο Αιφελ (20 ευρώ) .. μαζί με την μέση κατάσταση που ανέφερες στα ημερήσια έσοδα (τροφιμα, δωράκια, εισιτηρια ΜΜΜ ) , εμένα πέρυσι μου βγήκε περιπου στα 750 ευρώ..
Καλησπέρα. Να σε ρωτήσω ντισνειλαντ και δωμάτιο που ψάχνω για Απρίλιο δεν έχω βρει τέτοιες τιμές

Ντισνειλαντ 105 ευρώ και δωμάτιο 80-100 ευρώ σχετικά μακριά...μήπως δε ψάχνω καά γιατί οι τιμές που λες ακούγονται δελεαστικες
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Καλησπέρα. Να σε ρωτήσω ντισνειλαντ και δωμάτιο που ψάχνω για Απρίλιο δεν έχω βρει τέτοιες τιμές

Ντισνειλαντ 105 ευρώ και δωμάτιο 80-100 ευρώ σχετικά μακριά...μήπως δε ψάχνω καά γιατί οι τιμές που λες ακούγονται δελεαστικες
Καλησπέρα! Δωμάτιο είχα κλείσει στο hotel kyriad paris 13 (13o διαμέρισμα) με 330 ευρώ το δίκλινο οι έξι βραδιές . Πήγα Σεπτέμβριο του 2020 όπου ο covid είχε αυξητικές τάσεις ,οπότε ίσως έπαιξε ρόλο στην χαμηλή τιμή.. η είσοδος στο ένα πάρκο της Ντίσνεϊλαντ (Disneyland park) ήταν στα 59 ευρώ η γαλάζια κατηγορία ,η οποία από ότι βλέπω δεν υπάρχει τον Απρίλιο και δυστυχώς δεν ξέρω τον λόγο.. όταν πήγα εγώ όλες σχεδόν οι μέρες του Σεπτέμβρη ήταν στην φθηνή κατηγορία ( θεωρώ πως δεν προλαβαίνεις με τίποτα να δεις και τα δύο πάρκα disneyland + walt disney την ίδια μέρα ) ..
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.773
Likes
1.099
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Καλησπέρα! Δωμάτιο είχα κλείσει στο hotel kyriad paris 13 (13o διαμέρισμα) με 330 ευρώ το δίκλινο οι έξι βραδιές . Πήγα Σεπτέμβριο του 2020 όπου ο covid είχε αυξητικές τάσεις ,οπότε ίσως έπαιξε ρόλο στην χαμηλή τιμή.. η είσοδος στο ένα πάρκο της Ντίσνεϊλαντ (Disneyland park) ήταν στα 59 ευρώ η γαλάζια κατηγορία ,η οποία από ότι βλέπω δεν υπάρχει τον Απρίλιο και δυστυχώς δεν ξέρω τον λόγο.. όταν πήγα εγώ όλες σχεδόν οι μέρες του Σεπτέμβρη ήταν στην φθηνή κατηγορία ( θεωρώ πως δεν προλαβαίνεις με τίποτα να δεις και τα δύο πάρκα disneyland + walt disney την ίδια μέρα ) ..
έχω επισκεφτεί την disneyland τρεις διαφορετικές φορές , την δεύτερη ήταν με διαμονή (3 μέρες στο πάρκο) την τρίτη φορά τα γύρισα όλα σε μία μέρα, σημαντική λεπτομέρεια να είναι καθημερινή και όχι high season θα πρέπει να είσαι εκεί στο ανοιγμα του πάρκου το πρωί, εννοειται ότι μία μέρα σου φτάνει με την προυπόθεση ότι δεν θα έχεις παιδιά μαζί σου , για επίσκεψη με παιδιά υπολογίστε 3 μέρες

στο τριήμερο πάσο είχε τιμή για 2 μέρες.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
έχω επισκεφτεί την disneyland τρεις διαφορετικές φορές , την δεύτερη ήταν με διαμονή (3 μέρες στο πάρκο) την τρίτη φορά τα γύρισα όλα σε μία μέρα, σημαντική λεπτομέρεια να είναι καθημερινή και όχι high season θα πρέπει να είσαι εκεί στο ανοιγμα του πάρκου το πρωί, εννοειται ότι μία μέρα σου φτάνει με την προυπόθεση ότι δεν θα έχεις παιδιά μαζί σου , για επίσκεψη με παιδιά υπολογίστε 3 μέρες
Ναι ίσως ήμουν απόλυτος , αλλά εμείς πήγαμε ζευγάρι κάτσαμε από το άνοιγμα μέχρι το κλείσιμο(χωρίς παρελάσεις και πυροτεχνήματα), με ελάχιστες ουρές , και γυρίσαμε όλο το ένα πάρκο ,μπήκαμε 2-3 φορές σε ορισμένα rides και ειμασταν εξουθενωμένοι.. δεν ξέρω πόσο μεγάλο είναι το δεύτερο πάρκο..
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.773
Likes
1.099
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Καλησπέρα. Να σε ρωτήσω ντισνειλαντ και δωμάτιο που ψάχνω για Απρίλιο δεν έχω βρει τέτοιες τιμές

Ντισνειλαντ 105 ευρώ και δωμάτιο 80-100 ευρώ σχετικά μακριά...μήπως δε ψάχνω καά γιατί οι τιμές που λες ακούγονται δελεαστικες
τα περισσοτερα ξενοδοχεία αλλάζουν τιμοκατάλογο στις 1/4 , υπάρχει μεγάλη πιθανοτητα να βρεις μία εντελώς διαφορετική τιμή τέλος μαρτίου με αρχές απρίλη.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.773
Likes
1.099
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Ναι ίσως ήμουν απόλυτος , αλλά εμείς πήγαμε ζευγάρι κάτσαμε από το άνοιγμα μέχρι το κλείσιμο(χωρίς παρελάσεις και πυροτεχνήματα), με ελάχιστες ουρές , και γυρίσαμε όλο το ένα πάρκο ,μπήκαμε 2-3 φορές σε ορισμένα rides και ειμασταν εξουθενωμένοι.. δεν ξέρω πόσο μεγάλο είναι το δεύτερο πάρκο..
το ότι μπηκατε 2-3 φορές σε κάποια και πολύ καλά κανατε φυσικά ανάλογα με τις καιρικές συνθηκες προκαλεί κόπωση. Στο δικό μου μυαλό είναι να μπω σε όλα από μία.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
το ότι μπηκατε 2-3 φορές σε κάποια και πολύ καλά κανατε φυσικά ανάλογα με τις καιρικές συνθηκες προκαλεί κόπωση. Στο δικό μου μυαλό είναι να μπω σε όλα από μία.
Ναι είχε και ζέστη η αλήθεια είναι.. ορισμένα (πχ. Small world, πειρατές Καραϊβικής, hyperspace ) είναι απίστευτα και αξίζουν δεύτερης φοράς!! Βέβαια και μια φορά σε όλα πάλι το χαίρεσαι..
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Εγώ πήγα Παρίσι για πρώτη φορά στη ζωή μου στην καρδιά της κρίσης και με το μισθό μου κατακρεουργημένο....Ούτε συζήτηση για γκουρμεδιές και ντελικατέσεν! Δεν ξέρω τι έχασα ως εμπειρία αλλά προσωπικά είχα κάμποση επαφή με τη γαλλική κουζίνα παλιότερα λόγω δουλειάς αλλά και σε καλά εστιατόρια στην Ελλάδα.
Ωστόσο τις 3 (λίγες) μέρες που έμεινα εκεί , έκανα το καλύτερο δυνατό για το χρόνο και το μπάτζετ μου. Καταρχάς έμεινα σε airbnb σε πολύ λογική τιμή, πήγα Λούβρο φυσικά και σε όσα άλλα από τα τρανταχτά μπόρεσα με αποκορύφωμα τη συναυλία των Muse πρώτη μούρη, που ήταν και ο κύριος λόγος της επίσκεψης-δώρο γενεθλίων για την κόρη μου που έκλεινε τα 21 τότε και ήταν το όνειρό της να δει λάιβ το αγαπημένο της γκρουπ.
Από φαγητό σκάσαμε στη μπαγκέτα με κάτι, μαγειρέψαμε και σπίτι , ενώ πρωινά μας είχε ο καταπληκτικός οικοδεσπότης που τύχαμε και γενικώς τη βγάλαμε περίπου τσάμπα για την πόλη.
Συμφωνώ πως γενικά το φαγητό χαρίζει την εμπειρία ταξίδι αλλά στην προκειμένη περίπτωση χαίρομαι που το έζησα έστω κι έτσι και δε νιώθω πως στερηθήκαμε τίποτα.
εχεις να προτινεις airbnb?
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.626
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Έμεινα σε δωμάτιο εντός σπιτιού, τίποτε το ιδιαίτερο, μεγάλο για δεδομένα Παρισιού κ καθαρό ήταν όμως φθηνο κ κείνη την εποχή είχα τρελά ζόρια.
Ήταν φοβερό ο οικοδεσπότης όμως κ υο σπίτι απέναντι από σούπερ μάρκετ κ βόλεψε πολύ.
Αν θέλεις να το ψάξω να δω ποιο ήταν, στείλε μου .
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Έμεινα σε δωμάτιο εντός σπιτιού, τίποτε το ιδιαίτερο, μεγάλο για δεδομένα Παρισιού κ καθαρό ήταν όμως φθηνο κ κείνη την εποχή είχα τρελά ζόρια.
Ήταν φοβερό ο οικοδεσπότης όμως κ υο σπίτι απέναντι από σούπερ μάρκετ κ βόλεψε πολύ.
Αν θέλεις να το ψάξω να δω ποιο ήταν, στείλε μου .
Ναι, αν μπορείς... Γιατί ότι βρίσκω είναι πανάκριβο... Έχω κλείσει ένα με δωρεάν ακύρωση αλλά το χω για λύση αναγκης
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.626
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ναι, αν μπορείς... Γιατί ότι βρίσκω είναι πανάκριβο... Έχω κλείσει ένα με δωρεάν ακύρωση αλλά το χω για λύση αναγκης
Airbnb: Ενοικιαζόμενα για διακοπές, ξυλόσπιτα, παραθαλάσσια σπίτια, μοναδικά καταλύματα και εμπειρίες

Αυτό είναι, όμως βλέπω ότι έχει κλειστές τις ημερομηνίες ως τον Ιούλιο και δέχεται μόνο από 6 διανυκτερεύσεις και πάνω!!!
Τι να σου πω, δεν ξέρω εγώ τότε έμεινα μόνο 2 βράδυα και έμεινα σούπερ ευχαριστημένη. Μέχρι πρωινό μας είχε που δεν υπήρχε στην τιμή. Και νερά, αναψυκτικά ελεύθερα να μην ξοδευόμαστε στους δρόμους.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Ευχαριστώ πολύ!

ειχατε κοινοχρηστο μπανιο;
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom