Κύθηρα Κύθηρα-οδικό δίκτυο

nikos.sol

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σε όλους σας!!! Σχεδιάζω διακοπές για τα Κύθηρα στις αρχές Αυγούστου και το μόνο που με προβληματίζει είναι οι φήμες για το κακό ωδικό δίκτυο. Είναι όντως τόσο κακοί οι δρόμοι πού οδηγούν στις παραλίες??? Έχω ένα Toyota Yaris καινούριο..και το σκέφτομαι..να το πάρω? η θα χριστώ τζιπ??
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
845
Likes
761
Εμείς με κανονικό αυτοκινητο δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα. Γυρισαμε ολο το νησι πολλες φορες, κ πηγαμε σχεδον παντου. Φίλοι όμως με τζιπ περπατησαν λιγότερο γιατι κάποιες φορές (2 μονο θυμαμαι) μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο μέρη που εμείς όχι!
 

nikos.sol

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Μήπως θυμασε ποιες είναι οι ποιο δύσβατες παραλίες του νησιού, που θα πρέπει όμως παρ όλα αυτά να επισκεφτώ? και αν θα δυσκολευτώ να τις προσεγγίσω χωρίς τζιπ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων :D
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
845
Likes
761
nikos.sol said:
Μήπως θυμασε ποιες είναι οι ποιο δύσβατες παραλίες του νησιού, που θα πρέπει όμως παρ όλα αυτά να επισκεφτώ? και αν θα δυσκολευτώ να τις προσεγγίσω χωρίς τζιπ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων :D
Η πιο δυσβατη παραλια που επισκεφτηκα ονομαζεται Καλάμι. Ηταν ισωσ η πιο ωραια παραλια του νησιου. Περπατησαμε περιπου 20 λεπτα απο το σημειο που αφησαμε το αυτοκινητο κ κατοπιν κατεβηκαμε εναν βραχο με την βοηθεια σκοινιων. Αξιζε κ το περπατημα κ η καταριχηση. Να εχεις μαζι νερο κ ο,τι αλλο χρειαστεις γιατι δεν υπαρχει τιποτα σε κοντινη αποσταση. Ολα αυτα το 2008, δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι, ελπιζω οχι γιατι ηταν μαγικα..!
 

stamοs19

Member
Μηνύματα
8
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Όντως το οδικό δίκτυο του νησιού δεν είναι σε καλή κατάσταση. Ωστόσο δεν χρειάζεσαι 4x4 για να προσεγγίσεις τις περισσότερες παραλίες του νησιού. Έχε υπόψη σου ότι έχει αρκετούς χωματόδρομους, οι οποίοι όμως είναι βατοί με ένα συμβατικό αυτοκίνητο όπως το yaris. Εγώ δε θα συμβούλευα την οδήγηση μόνο χαμηλών σπορ αυτοκινήτων, τα οποία όντως σε λακούβες έχουν θέμα. Όποτε δεν έχεις λόγους ανησυχίας! ;)
 

manosz

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΘΙΒΕΤ
Ως Κυθήριος μόνιμα διαμένων στην Αθήνα, οφείλω να συμφωνήσω με τους φίλους.
Συγκεκριμένα, παραλίες όπως το Καλαδί, το Μελιδόνι, ο Χαλκός είναι εύκολα προσβάσιμες με οποιοδήποτε ΙΧ με λίγο προσεκτική οδήγηση. Η Φυρρή Άμμος κοντά στον Κάλαμο(προσοχή είναι δύο, η μία βόρια κοντά στην Αγία Πελαγία και η άλλη κοντά στον Κάλαμο, νότια, δίπλα στον Χαλκό) είναι μάλλον πιο δύσκολη αλλά η παραλία αποζημιώνει απολύτως! Επίσης, υπάρχουν υπέροχες παραλίες στα βόρια του νησιού. Λίγο ψάξιμο και μερικές οδηγίες ντόπιων θα σας βοηθήσουν!

Καλά να περάσετε!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Το τελευταίο πράγμα που θα σε απασχολήσει είναι το οδικό δίκτυο.
Το πανέμορφο Τσιρίγο θα σε αποζημιώσει από κάθε άποψη.:p
 

nikos.sol

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επιστρέφοντας από τα κυθηρα θα ήθελα να σας πω ότι δεν συνάντησα κανένα απολύτως πρόβλημα με τούς δρόμους εκεί αν και χωματόδρομοι οι περισσότεροι, ηταν βατοί.Ο πιο δύσβατος που όμως ακόμα και εκει δεν αντιμετώπισα προβλημα ηταν ο δρόμος προς την παραλία καλάμι που ηταν και η καλύτερη παραλία όλων!!!
 

fidel

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κύθηρα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το γύρω της Ευρώπης
Σχετικά με την παραλία καλάμι εχει πολύ περπάτημα απο εκεί που αφήνεις το αυτοκίνητο? και όσον αφορα την κατάβαση - ανάβαση είναι δύσκολη? και επειδή θα έχω μαζί μου ενα μικρό σκυλάκι μπορώ να κατέβω ή είναι δύσκολη η κατάβαση κρατώντας τον μικρό στην αγκαλία μου? :)
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Δε νομίζω ότι έχει και πάρα πολύ περπάτημα από κει που αφήνεις το αμάξι (στην Παναγία την Ορφανή δηλαδή). Αν αποφασίσεις να πας από το μονοπάτι (από τους νερόμυλους), τότε είναι στανταράκι 1,5 ώρα περίπου. Η κατάβαση στην παραλία γίνεται με σχοινί (όπως αναγράφεται και παραπάνω), οπότε το βλέπω λίγο δύσκολο να κατεβαίνεις με ένα χέρι :p
 

fidel

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κύθηρα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το γύρω της Ευρώπης
Απλά κάπου διάβασα ότι το σκοινί δεν είναι απαραίτητο , υπάρχει μόνο για λόγους ασφαλείας. Το σκυλί περπατώντας παίζει να κατέβει ή είναι πολύ απόκρημνα? (Fidel σε βλέπω να μας κοιτάς από ψηλά να κάνουμε τις βούτες μας!!!!):p
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Θα σε γελάσω να σου πω την αλήθεια και δε θέλω. Εχω να πάω πολύ πολύ καιρό... Αλλά ελπίζω να ξαναπάω φέτος!
Πάντως, αν δεν κάτσει το Καλάμι, μην στενοχωριέσαι! Υπάρχουν κι αλλού πολύ όμορφες παραλίες! :playball:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom