Κύθηρα Κύθηρα 2012

Xlapatsas

Member
Μηνύματα
9
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Κύθηρα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Χαιρετώ την παρέα!
Σκεφτόμαστε φέτος για διακοπές τα Κύθηρα.Έχω διαβάσει τα διάφορα θέματα που υπάρχουν στο forum για το νησί, αλλά δεν έχω καταλήξει για το που θα μείνουμε.
Καταρχήν σκεφτόμαστε για Χώρα ή Καψάλι για τις νυχτερινές εξόδους μας,καθώς μόνο εκεί υπάρχει νυχτερινή ζωή.Φοβόμαστε όμως ότι επειδή είναι οι πιο δημοφιλείς προορισμοί του νησιού ενδέχεται να μη βρούμε φθηνά δωμάτια για μετά τις 20 Αυγούστου που θέλουμε. Οπότε ίσως βρούμε πιο φθηνές τιμές στα χωριά προς το κέντρο του νησιού.
Θα ήθελα να μου προτείνετε χωριά που να μην απέχουν πάνω από 10 λεπτά από την Χώρα και το Καψάλι για να μπορούμε να πηγαινοερχόμαστε άνετα τα βράδια.Βλέπω υπάρχουν αρκετά:Κάλαμος,Μανιτοχώρι,Στραπόδι,Λουραντιάνικα,Λιβάδι, κτλ. Έχει μείνει κανείς σε κάποιο από αυτά να μου πει που αξίζει περισσότερο?
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Bασικά, εξαρτάται πως εννοείς τη νυχτερινή ζωή. :roll:
πχ στο Καψάλι θα βρεις 1-2 μπαράκια για ποτό, αλλά για αχαλίνωτο κλάμπινγκ όπως γίνεται στη Μύκονο κλπ ούτε λόγος (ούτε στο Καψάλι και τη Χώρα αλλά ούτε και αλλού πάνω στο νησί). Επίσης, αν έρθεις με αμάξι ή αν σκοπεύεις να νοικιάσεις, είναι κρίμα να μην κάνεις το γύρο του νησιού ή έστω να επισκεφτείς όσα πιο πολλά μέρη μπορείς.
Στην Αγ. Πελαγία, υπάρχει ένα μπιτς μπαρ, όπως επίσης και καφετέριες ή εστιατόρια για κάτι πιο χαλαρό. Ακόμα, ο Αβλέμονας προσφέρεται για βραδυνή ή απογευματινή βόλτα.
Οσον αφορά τη διαμονή, το Λιβάδι είναι μια καλή επιλογή, αφού μπορείς και πιο εύκολα να μετακινηθείς σε άλλα μέρη στα πιο βόρεια του νησιού. Για τιμές, δεν ξέρω να σου πω, αλλά λογικά σε Χώρα-Καψάλι ακόμα και τέλη Αυγουστου ίσως να είναι αρκετά τσιμπημένα.
 

Xlapatsas

Member
Μηνύματα
9
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Κύθηρα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Bασικά, εξαρτάται πως εννοείς τη νυχτερινή ζωή. :roll:
πχ στο Καψάλι θα βρεις 1-2 μπαράκια για ποτό, αλλά για αχαλίνωτο κλάμπινγκ όπως γίνεται στη Μύκονο κλπ ούτε λόγος (ούτε στο Καψάλι και τη Χώρα αλλά ούτε και αλλού πάνω στο νησί). Επίσης, αν έρθεις με αμάξι ή αν σκοπεύεις να νοικιάσεις, είναι κρίμα να μην κάνεις το γύρο του νησιού ή έστω να επισκεφτείς όσα πιο πολλά μέρη μπορείς.
Στην Αγ. Πελαγία, υπάρχει ένα μπιτς μπαρ, όπως επίσης και καφετέριες ή εστιατόρια για κάτι πιο χαλαρό. Ακόμα, ο Αβλέμονας προσφέρεται για βραδυνή ή απογευματινή βόλτα.
Οσον αφορά τη διαμονή, το Λιβάδι είναι μια καλή επιλογή, αφού μπορείς και πιο εύκολα να μετακινηθείς σε άλλα μέρη στα πιο βόρεια του νησιού. Για τιμές, δεν ξέρω να σου πω, αλλά λογικά σε Χώρα-Καψάλι ακόμα και τέλη Αυγουστου ίσως να είναι αρκετά τσιμπημένα.
Γι' αυτό επιλέξαμε τα Κύθηρα για μην έχουμε τον πανικό της Μυκόνου;). Η Χώρα και το Καψάλι φαίνεται πως έχουν αυτό που ζητάμε αλλά με μια αναζήτηση που κάναμε για δωμάτια, έχουν αρκετά ακριβότερες τιμές σε σχέση με τα υπόλοιπα χωριά.Επίσης είναι αρκετά απομακρυσμένα από το υπόλοιπο νησί, κάτι που θα κάνει τις καθημερινές μας εκδρομές κουραστικές.Το Λιβάδι φαίνεται καλή επιλογή μιας και είναι σχετικά κεντρικά στο νησί και οι αποστάσεις θα είναι μοιρασμένες.
Σ'ευχαριστώ για την πρόταση :)!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Λιβαδι ειχαμε μεινει κ μεις και βολεψε αναφορικα με το βραδυ...παντως δε χρειαζεται να ανησυχεις θα ελεγα ..μετα τις 20 Αυγουστου ποσο πια ανεβασμενες να ειναι οι τιμες.
 
Μηνύματα
16
Likes
5
Είναι γνωστό ότι τα Κύθηρα δεν έχουν νυχτερινή ζωή.
Ο κόσμος πάντως συγκεντρώνεται για το βράδυ στο Καψάλι όπου υπάρχουν 2 μπαράκια που κρατούν μέχρι το πρωί. Για την βόλτα πριν τα μπαράκια υπάρχει η Χώρα με τα τουριστικά κυρίως μαγαζάκια της. Πολύ όμορφα είναι για βραδινή βόλτα και στον Αβλέμονα και στην Αγ.Πελαγία. Ο Αβλέμονας όμως είναι σχετικά μακρια από άλλα χωριά. Οσοι λοιπόν θέλουν να βγαινουν το βράδυ στη Χώρα και στο Καψάλι μου φαίνεται υπερβολικό να μένουν κάπου μακριά. Ειδικά φέτος που εκτός όλων των άλλων η τιμή της βενζίνης είναι κάπου στα 2ευρώ.
Πάντως η Χώρα και το Καψάλι προτιμώνται από τον περισσότερο κόσμο όχι επειδή έχουν νυχτερινή ζωή αλλά επειδή είναι πολύ όμορφα και γραφικά μέρη. Καταλύματα υπάρχουν πια αρκετά σε πολλά χωριά. Στη Χώρα και στο Καψάλι λιγότερα όμως. Απ'ότι βλέπω πάντως τις τιμές φέτος, υπαρχουν και φτηνές τιμές σε πολλά δωμάτια στο νησί και στη Χώρα. Κατά τη γνώμη μου στα χωριά που ψάχνεις λίγο πέρα από τα πιο περιζήτητα μπορείς να βρεις δωμάτια και σε καλές τιμές αλλά συνήθως είναι σε περιοχές όπου το βλέμα σου ατενίζει τον κάμπο και την πρασινάδα και για να πας οπουδήποτε θα παίρνεις το αμάξι. Αυτή είναι η κύρια διαφορά του να μένεις στη Χώρα ή σε κάποιο κεφαλοχώρι όπως ο Ποταμός από το να μένεις σε κάποιο χωριό.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Ο Ποταμος ειναι κεφαλοχωρι που εξυπηρετει το βορειο τμημα του νησιου περισσοτερο.
Για Χωρα-Καψαλι δεν εξυπηρετει δηλ και δεν ειναι και ομορφος .Τη δευτερη φορα που μειναμε στο βορειο κομματι του νησιου ..τα βραδια ο Ποταμος ειχε λιγη ζωη ..ενα δυο καφε μπαρ + ταβερνες -σουβλατζιδικα ..αλλα λιγα πραγματα.Καμια σχεση με Χωρα-Καψαλι.
 
Μηνύματα
16
Likes
5
Συμφωνώ μαζί σου KLEOPATRA, το τοπίο που υπάρχει στην περιοχή της Χώρας και του Καψαλιού δε συγκρίνεται.
 
Μηνύματα
33
Likes
14
Eγώ φιλε μου έμεινα στον μυλοπόταμο και μ άρεσε πολύ.
Ημασταν με 2 μηχανές και το πήγαινε ελα στο καψάλι το βραδυ εύκολο αν δεν πίνεις αρκετά στις εξόδους σου φυσικά.
Εχει μια πανέμορφη πλατεία με πλατανια που σου δίνει την αίσθηση χωριου και μαγαζάκια για φαγητό και ότι άλλο θελήσεις.
Πολύ κοντά μάλιστα βρίσκετε μια παραλια που δεν την γνωρίζουν πολλοί και είναι ίσως και η καλύτερη του νησιού.
Ακόμα βρίσκετε σε σημείο που μπορείς να πας σε πολλές παραλιες του νησιού και να μην πηγαινοέρχεσαι συνεχεια καψάλι.
Είναι πανέμορφο νησί και οι ντόπιοι είναι ωραίοι άνθρωποι.
Θα περάσεις πολύ καλά όπου κι αν διαλέξεις να μείνεις.
 

Xlapatsas

Member
Μηνύματα
9
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Κύθηρα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Είναι γνωστό ότι τα Κύθηρα δεν έχουν νυχτερινή ζωή.
Ο κόσμος πάντως συγκεντρώνεται για το βράδυ στο Καψάλι όπου υπάρχουν 2 μπαράκια που κρατούν μέχρι το πρωί. Για την βόλτα πριν τα μπαράκια υπάρχει η Χώρα με τα τουριστικά κυρίως μαγαζάκια της. Πολύ όμορφα είναι για βραδινή βόλτα και στον Αβλέμονα και στην Αγ.Πελαγία. Ο Αβλέμονας όμως είναι σχετικά μακρια από άλλα χωριά. Οσοι λοιπόν θέλουν να βγαινουν το βράδυ στη Χώρα και στο Καψάλι μου φαίνεται υπερβολικό να μένουν κάπου μακριά. Ειδικά φέτος που εκτός όλων των άλλων η τιμή της βενζίνης είναι κάπου στα 2ευρώ.
Πάντως η Χώρα και το Καψάλι προτιμώνται από τον περισσότερο κόσμο όχι επειδή έχουν νυχτερινή ζωή αλλά επειδή είναι πολύ όμορφα και γραφικά μέρη. Καταλύματα υπάρχουν πια αρκετά σε πολλά χωριά. Στη Χώρα και στο Καψάλι λιγότερα όμως. Απ'ότι βλέπω πάντως τις τιμές φέτος, υπαρχουν και φτηνές τιμές σε πολλά δωμάτια στο νησί και στη Χώρα. Κατά τη γνώμη μου στα χωριά που ψάχνεις λίγο πέρα από τα πιο περιζήτητα μπορείς να βρεις δωμάτια και σε καλές τιμές αλλά συνήθως είναι σε περιοχές όπου το βλέμα σου ατενίζει τον κάμπο και την πρασινάδα και για να πας οπουδήποτε θα παίρνεις το αμάξι. Αυτή είναι η κύρια διαφορά του να μένεις στη Χώρα ή σε κάποιο κεφαλοχώρι όπως ο Ποταμός από το να μένεις σε κάποιο χωριό.
Έτσι κι αλλιώς θα παίρνω κάθε μέρα το αμάξι γιατί θέλω να πηγαίνω σε διαφορετική παραλία κάθε μέρα. Γι'αυτό σκέφτομαι ότι ίσως η Χώρα και το Καψάλι δεν θα με βολέψουν.Αν μένω 5-10 λεπτά απόσταση από αυτά πιστεύω πως θα συνδυάσω και νυχτερινές εξόδους και παραλίες με τις λιγότερες δυνατές μετακινήσεις.


Ο Ποταμος ειναι κεφαλοχωρι που εξυπηρετει το βορειο τμημα του νησιου περισσοτερο.
Για Χωρα-Καψαλι δεν εξυπηρετει δηλ και δεν ειναι και ομορφος .Τη δευτερη φορα που μειναμε στο βορειο κομματι του νησιου ..τα βραδια ο Ποταμος ειχε λιγη ζωη ..ενα δυο καφε μπαρ + ταβερνες -σουβλατζιδικα ..αλλα λιγα πραγματα.Καμια σχεση με Χωρα-Καψαλι.
Μήπως να μην πάω καθόλου στο βόρειο τμήμα του νησιού?Έχει κάτι αξιόλογο να δούμε?Έτσι κι αλλιώς τα βράδια θα βγαίνουμε Χώρα-Καψάλι.

Eγώ φιλε μου έμεινα στον μυλοπόταμο και μ άρεσε πολύ.
Ημασταν με 2 μηχανές και το πήγαινε ελα στο καψάλι το βραδυ εύκολο αν δεν πίνεις αρκετά στις εξόδους σου φυσικά.
Εχει μια πανέμορφη πλατεία με πλατανια που σου δίνει την αίσθηση χωριου και μαγαζάκια για φαγητό και ότι άλλο θελήσεις.
Πολύ κοντά μάλιστα βρίσκετε μια παραλια που δεν την γνωρίζουν πολλοί και είναι ίσως και η καλύτερη του νησιού.
Ακόμα βρίσκετε σε σημείο που μπορείς να πας σε πολλές παραλιες του νησιού και να μην πηγαινοέρχεσαι συνεχεια καψάλι.
Είναι πανέμορφο νησί και οι ντόπιοι είναι ωραίοι άνθρωποι.
Θα περάσεις πολύ καλά όπου κι αν διαλέξεις να μείνεις.
Ωραίος κι ο Μυλοπόταμος έχω διαβάσει καλά πράγματα.Αλλά για διαμονή πιστεύω ότι είναι λίγο απομακρυσμένος από τις ανατολικές και νότιες παραλίες του νησιού.
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Γενικά, οι αποστάσεις είναι μεγάλες, οπότε αν θες να πηγαίνεις σε διαφορετική παραλία κάθε μέρα η Χώρα δε θα σε βολέψει. Μια καλή επιλογή, όπως ειπώθηκε και παραπάνω είναι το Λιβάδι. Είναι κοντά στις περισσότερες παραλίες του νοτιοανατολικού μέρους (Κομπονάδα, Χαλκός, Μελιδόνι, Φυρή Αμμος):roll:

Οσον αφορά το βόρειο τμήμα του νησιού (που θεωρείται από Δόκανα και μετά), δεν ξέρω να σου απαντήσω. Είναι υποκειμενικό. Πχ υπάρχουν άνθρωποι που λατρεύουν την Αγ. Πελαγία και άλλοι που δεν ενθουσιάζονται καθολου. Η Αγ. Πελαγία έχει αρκετές παραλίες (όχι μόνο την κεντρική ) που διαφέρουν μεταξύ τους.
Βόρεια επίσης υπάρχει ο Καραβάς, που φημίζεται για τις πηγές του.
Ακόμα, ο Αβλέμονας πιστεύω ότι πρέπει να είναι στα σχέδιά σας (αν και είναι πιο πολύ κεντρικά, προς ανατολικά) :oops:
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Όπου και να μείνεις στα Κύθηρα είναι όμορφα!!!
Οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες,φτάνει να χεις όρεξη .
Αν τώρα, ντέ και καλά θέλεις κάτι κοντά στη Χώρα και το Καψάλι ,τα χωριά που ο ίδιος πρότεινες στην αρχή είναι μια χαρά.
Προσωπικά ο Μυλοπόταμος είναι το μέρος που δεν θ άλλαζα με κανένα άλλο.
Για τον πρωινό καφέ κάτω απ τα πλατάνια ,για τη βόλτα στις κρυφές γωνιές του χωριού,για τους νερόμυλους, για τη φατουράδα που κερνάει ο Γιώργος στο καφενείο,για τη μυρωδιά του γιασεμιού τον ήχο του νερού απ τη Νεράιδα και πολλά άλλα που θ ανακαλύψεις μόνος σου;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom