Κύπρος Κύπρος, μια μικρή βοήθεια

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
2 μερες στη Λαρνακα,Απριλη μηνα θσ εχει κατι να κανουμε/δουμε ή θα βαρεθουμε την ζωη μας;θα ειμαστε χωρις αμαξι...
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
214
Likes
450
2 μερες στη Λαρνακα,Απριλη μηνα θσ εχει κατι να κανουμε/δουμε ή θα βαρεθουμε την ζωη μας;θα ειμαστε χωρις αμαξι...
η Λαρνακα τον Απριλη θα εχει 35 βαθμους... θα ειναι ωραια στην παραλια με τους φοινικες, εχει καλο φαγητο και μπαρακια, αλλα μικρη πολη ειναι , για 2 μερες καλη ειναι... θα περασετε ομορφα
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.074
Υπάρχει κάποιο εστω έλασσον αξιοθέατο στην περιοχή του Ακρωτηρίου από Λεμεσό;

Έστω ένα καφενείο, να αραξει για λίγο κάποιος ή είναι εντελώς Καλίνινγκραντ φάση;
 

xalara

Member
Μηνύματα
216
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora-bora
Υπάρχει κάποιο εστω έλασσον αξιοθέατο στην περιοχή του Ακρωτηρίου από Λεμεσό;

Έστω ένα καφενείο, να αραξει για λίγο κάποιος ή είναι εντελώς Καλίνινγκραντ φάση;
Έχει beach bar εστιατόρια στις παραλιες (και πολύ αερα!)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.268
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όπως ο φίλος Yorgos ψάχνεται από τώρα για ελληνικό νησί του χρόνου το καλοκαίρι, έτσι και εγώ έχω αρχίσει να κάνω κάποιες προκαταρκτικές σκέψεις για ταξίδι του χρόνου - μάλλον- προς τον Ιούλιο. Σκεφτόμαστε λοιπόν ήδη από τώρα για 1 βδομαδίτσα στην Κύπρο τον ερχόμενο Ιούλιο. Γενικά και σε μένα και στον φίλο μου μας αρέσουν να σεργιανάμε σε παλιές πόλεις, τα παραλιακά αστικά τοπία, μέρη με ιστορικό και αρχαιολογικό ενδιαφέρον, ενώ δεν θα λέγαμε όχι και σε κάποιες καλές παραλίες (εάν υπάρχουν και γυμνιστών ακόμα καλύτερα). Πιστεύετε πως θα ήταν καλύτερα να προτιμήσουμε ως βάση την περιοχή της Λεμεσού ή καλύτερα της Πάφου? Ποιά πόλη από τις 2 πιστεύετε ότι είναι περισσότερο περπατήσιμη και εύκολη στις μετακινήσεις γενικά χωρίς αυτοκίνητο? Εννοείται εάν υπάρχει κι άλλη πρόταση εντός Κύπρου απόλυτα δεκτή.
Όλα αυτά που ψάχνεις στα κατεχόμενα είναι σε υπερθετικό βαθμό.
 

nikkap

Member
Μηνύματα
21
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιραν
Καλησπέρα σας και καλά ταξίδια να έχουμε όλοι. Θα επισκεφθώ την Κύπρο στα τέλη Μαΐου και θέλω να επισκεφθώ τη Μονή Μαχαιρά και στη συνέχεια τη Μονή Κύκκου. Θα έχω νοικιάσει αυτοκίνητο. Μπορεί κάποιος να μου δώσει οδηγίες για τη διαδρομή ;Δεν ξέρω αν θα έχει GPS το αυτοκίνητο. Ευχαριστώ
 
Μηνύματα
22
Likes
21
Καλημέρα
Μπορείτε να καταβάσετε την διαδρομη στο google maps του κινητού σας και θα τα βρείτε εύκολα.
Είναι σχετικά εύκολη διαδρομή.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Όμορφη ορεινή διαδρομή με πολλές στροφές. Από τη στιγμή που υπάρχει κανονικά δωρεάν roaming από την Ελλάδα στην Κύπρο έχεις κανονικά τα GB σου και ακολουθείς το google maps που είναι σαφέστατο.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
245
Likes
629
Καλημέρα.

Τα σχέδια μας ήταν αρκετά διαφορετικά για την επόμενη άνοιξη, αλλά μετά από την ιστορία του @Yorgos για την Κύπρο (ειδικά την κατεχόμενη πλευρά) έχει αρχίσει να μου κεντρίζει το ενδιαφέρον ένα ταξίδι στην Κύπρο.

Είχαμε αρχίσει να ψάχνουμε για Ασία για το Πάσχα, αλλά μετά σκέφτηκα "Αφού έχουμε γάμο 26 Μαϊου στην Κύπρο, γιατί να μην πάρουμε τότε την άδεια και να δούμε λίγο την Κύπρο μας;".

Πόσες μέρες πιστεύετε χρειάζονται για να δεις ένα μεγάλο μέρος της; Στα κατεχόμενα μπαίνεις εύκολα με νοικιασμένο αμάξι;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.268
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλημέρα.

Τα σχέδια μας ήταν αρκετά διαφορετικά για την επόμενη άνοιξη, αλλά μετά από την ιστορία του @Yorgos για την Κύπρο (ειδικά την κατεχόμενη πλευρά) έχει αρχίσει να μου κεντρίζει το ενδιαφέρον ένα ταξίδι στην Κύπρο.

Είχαμε αρχίσει να ψάχνουμε για Ασία για το Πάσχα, αλλά μετά σκέφτηκα "Αφού έχουμε γάμο 26 Μαϊου στην Κύπρο, γιατί να μην πάρουμε τότε την άδεια και να δούμε λίγο την Κύπρο μας;".

Πόσες μέρες πιστεύετε χρειάζονται για να δεις ένα μεγάλο μέρος της; Στα κατεχόμενα μπαίνεις εύκολα με νοικιασμένο αμάξι;
Μπαίνεις έυκολα, ναι.

Όπως πάντα εξαρτάται από το πόσο θέλετε να τρέξετε, για μένα σε 8 μέρες βλέπεις αρκετά. Άνοιξη φοβερή, όλα λουλουδιασμένα.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
245
Likes
629
Μπαίνεις έυκολα, ναι.

Όπως πάντα εξαρτάται από το πόσο θέλετε να τρέξετε, για μένα σε 8 μέρες βλέπεις αρκετά. Άνοιξη φοβερή, όλα λουλουδιασμένα.
Σε ευχαριστώ πολύ.

Κάπου διάβασα ότι δεν πιάνει internet, οπότε δεν έχεις GPS κλπ. Ισχύει;

Τρέχουμε αρκετά δεν έχουμε θέμα! Εκεί το σκεφτόμουν και εγώ 8-10 μέρες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom