Ηνωμένο Βασίλειο ΛΟΝΔΙΝΟ 2016 η πρωτευουσα της πολυπολιτισμικοτητας!!!

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018

Παραβλεπω τα ορεκτικα κ μπαινω κατευθειαν στο ψητο! για πτηση απο ηρακλειο-λονδινο κ επιστροφη πληρωσα 130 ευρω με aegean (swiss για την επιστροφη καθως με επιασε η ανασταλομενη απεργια των ελεγκτων...αλλα αυτα θα τα πουμε παρακατω!!!)
το αεροσκαφος της aegean προσγειωθηκε στο heathrow τερμ.2 κ με την γραμμη piccadily tou underground εκανα σταση στη leicester sq. για αλλαγη στη γραμμη northern με τερμα μου τον σταθμο kentish town οπου εκει κοντα βρισκοταν το camden bnb (150+50 λιρες για 5+2 μερες).για τις μετακινησεις χρησιμοποιησα την oyster card την οποια δανειστηκα απο φιλο ταξιδευτη απο ελλαδα!
η πρωτη μερα ξημερωσε κ το προγραμμα ειχε για αρχη madame tussaud! ειχα προαγορασει το εισητηριο απο ιντερνετ κ κλεινοντας το madame tussaud κ καποιο αλλο αξιοθεατο γλυτωνεις αρκετα χρηματα κ ωρα αναμονης! πληρωσα 39 λιρες για το μουσειο κ το london eye γλυτωνοντας 20 λιρες κ απο τα δυο υπο κανονικες τιμες...η ουρα στο μουσειο μεγαλη απο νωρις,ομως οσοι εχουν προαγορασει εχουν αλλη εισοδο.τα εκθεματα εξαιρετικα οπως κ ολο το στησιμο. 20161005_095758.jpg 20161005_100331.jpg
20161005_101226.jpg
20161005_101617.jpg
επειτα απο το μουσειο σειρα ειχε μια πρωτη βολτα στην oxford street για χαζεμα βιτρινων κ ψωνια στο primark.επειτα picaddily circus trafalgar square k chinatown για μεσημεριανο! 20161005_121945.jpg 20161005_124534.jpg 20161005_125905.jpg γενικα η περιοχη γυρω απο την πλατεια τραφαλγκαρ μαζευει αρκετο κοσμο λογω της πληθωρας των επιλογων που εχεις να δεις.απο την εθνικη πινακοθηκη μεχρι τα αμετρητα θεατρα του west end.

 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
μετα απο μια μικρη περιηγηση στην γυρω περιοχη,επεστρεψα για λιγο στην ''γειτονια''μου στην camden town η οποια ηταν παλαιοτερα στεκι για πανκ και αναρχικους οπου πηγαινοντας προς το χοτελ ειδα κ μια μικρη συμπλοκη μεταξυ 2 πανκ! προσωπικα δεν ενοιωσα καποιο φοβο ή ανασφαλεια,παντα στα ταξιδια μου με τραβανε τετοιου ειδους περιοχες!!!. το βραδακυ κατευθυνθηκα προς την τραφαλγκαρ κ απο κει περπατωντας βρεθηκα στην parliament square που ειναι το κοινοβουλιο με τον big ben κ το ναο του westminister abbey.περνωντας την westminister bridge μπορει κανεις να θαυμασει ολο το κοινοβουλιο απο ακρη σε ακρη κ να παει προς την ροδα του london eye.αυτο εκανα κ εγω μιας κ ειχα προπληρωσει το εισητηριο.το υψος του 135 μετρων τροχου δινει την δυνατοτητα θεας πολλων χιλιομετρων!!! καθε καψουλα εχει χωριτικοτητα εως 25 ατομα κ ανεμποδιστη θεα. 20161005_185949.jpg 20161005_185959.jpg 20161005_193830.jpg 20161005_195802.jpg εξαιρετικη εμπειρια κ ενας πολυ ομορφος τροπος για να κλεισει η πρωτη μερα!
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
6/10/16 η σημερινη μερα ειναι royal!!! στις 11.30 υπηρχε αλλαγη φρουρας στα ανακτορα του μπακιγχαμ.ετσι ξεκινησα απο πολυ νωρις για να εχω χρονο να βγαλω φωτος κ να βρω καλη θεση.ευτυχως ημουν πρωτο τραπεζι πιστα που λεμε κ μετα απο αρκετη ωρα αναμονης (η αλλαγη εγινε στην ωρα της εγω πηγα νωρις!) αρχισαν να καταφθανουν οι ιππεις κ πισω η μπαντα.η ολη διαδικασια ειναι πολυ εντυπωσιακη. 20161006_120919.jpg 20161006_121559.jpg μετα το τελος της τελετης περιπλανηθηκα μεσα στο st.james park,το βασιλικο παρκο με την ομορφη λιμνη κ τα σκιουρακια που ειναι πολυ εξικοιωμενα κ πλησιαζουν.πολυ κοντα εκει βρισκεται κ η πρωθυπουργικη κατοικια στην downing street στον αρ.10 αλλα η προσβαση απαγορευεται στο κοινο απο το 1989.αρκεστηκα σε φωτο απεξω... 20161006_132147.jpg
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
λιγα μετρα παραπανω μπορει κανεις να θαυμασει τους εφιππους σκοπους εξω απο το horse of guards.η συνεχεια στην βολτα μου επεβαλε μια βολτα στον ταμεση.δεν εννοω με πλοιαριο,αλλα περπατωντας στο queens walk που μπορεις να θαυμασεις αρκετα αξιοθεατα της πολης.η αρχη γινεται απο το london eye κ συνεχιζοντας το περπατημα συναντας το national theatre.περνωντας την waterloo bridge λιγο παρακατω υπαρχει το υπεροχο tate morden,μια πινακοθηκη συγχρονης τεχνης που στεγαζεται σε παλιο σταθμο παραγωγης ενεργειας. 20161006_150154.jpg η εισοδος ειναι δωρεαν-οπως κ σε ολα τα υπολοιπα μουσεια κ πινακοθηκες συμπεριλαμβανομενου του british museum,της national gallery,του science museum,του natural history museum του victoria and albert museum κ αλλων!!! βγαινοντας στο μπαλκονι τη πινακοθηκης βλεπεις την millenium bridge κατασκευης 2000 την οποια διεσχισα για να περασω απεναντι στον επιβκητικο καθεδρικο ναο st. Paul cathedral.
20161006_150358.jpg
αφου περασεις παλι απεναντι την γεφυρα κ βρεθεις παλι στο queens walk περπατωντας λιγο ακομα,εχεις την ευκαιρια να απολαυσεις διαφορες λιχουδιες στην μικροσκοπικη borough market κ να ξεκουραστεις διπλα στον ναο southwark cathedral. 20161006_154949.jpg 20161006_155531.jpg 20161006_160746.jpg 20161006_164154.jpg συνεχιζοντας την πεζοπορια αντικριζεις απο μακρυα την επιβλητικη tower bridge κ διπλα της τον tower of london.αυτη την περιοδο εκαναν εργασιες πανω στην γεφυρα κ δεν ειχε κυκλοφοριακο,ειχε ομως πολυ θορυβο απο τα μηχανηματα.διασχιζοντας τη γεφυρα βρεθηκα διπλα στον πυργο του λονδινου ομως επειδη ηταν απογευματακι εκλεινε.
20161006_170534.jpg
20161006_174613.jpg
η επιστροφη εγινε απο την ιδια πορεια με μια σταση για φαγητο.τι αλλο βεβαια απο fish and chips. 7/10/16 η μερα ξεκινησε με μια μικρη βολτα στην oxford street κ μετα βουρ για το british museum.οπως προειπα κ εδω η εισοδος ειναι δωρεαν αλλα ευτυχως δεν ειχε αρκετο κοσμο στην εισοδο επειδη ηταν νωρις.μολις μπεις στην εισοδο αντικρυζεις την μεγαλη αυλη κ αμεσως καταλαβαινεις οτι για να το δεις ολοκληρο το μουσειο θες μερες!!! εγω αρκεστηκα στα ελληνικα εκθεματα στην αιθουσα με τα γλυπτα του Παρθενωνα κ του Ερεχθειου, σε καποια αιγυπτιακα κ ασσυριακα...η αισθηση οταν βλεπεις τα γλυπτα ειναι δεος κ λυπη...ιδιαιτερα οταν βλεπεις την μια καρυατιδα χωρισμενη απο την παρεα της που βρισκονται στην χωρα μας...ευχομαι καποια στιγμη το οραμα της Μελινας να πραγματοποιηθει... 20161007_100457.jpg 20161007_103830.jpg
20161007_104353.jpg
20161007_104708.jpg
20161007_115037.jpg
μετα το βρετανικο μουσειο πηγα στο υπερκαταστημα harrods για να χαζεψω ...
20161007_125642.jpg
ενα υπεροχο τεραστιο καταστημα με ακριβες τιμες αλλα πανεμορφα στολισμενο.τελικα ψωνισα κ απο κει ενα ζευγαρι παπουτσια που βρηκα σε καλη τιμη!!! επειτα επισκεψη στο natural history museum που ειναι κοντα στο καταστημα.πολλα κ εντυπωσιακα εκθεματα,διαδραστικα παιχνιδια για παιδια
20161007_142501.jpg
το απογευμα επιστροφη για ξεκουραση γιατι το βραδυ ειχε εξοδο στο soho την πιο ''χαρουμενη'' περιοχη.καθως ηταν παρασκευη,οι αγγλοι συνηθιζουν να βγαινουν μετα την δουλεια κ να πινουν μανιωδως μπυρες,ολοι περιμενουν σε ουρες μηπως καταφερουν κ βρουν τραπεζι μεσα διαφορετικα αρκουνται με το ποτο στο χερι ορθιοι εξω!!!
20161007_201612.jpg
 

Attachments

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Έφυγα για μεταπτυχιακές σπουδές στο Πανεπιστήμιο του Λονδίνου το 1999 από μια Ελλάδα της ψευδοευμάρειας και της χρηματιστηριακής παραζάλης. Από μια Ελλάδα όπου βασίλευε το μοτο "Είμαστε η ωραιότερη και πιο super χώρα του κόσμου" και ακούγοντας παραινέσεις του στυλ "Που πας σ' αυτούς τους κρυόκωλους". Ήμουν όμως αποφασισμένος τότε να φύγω ασφυκτιώντας με αυτό τον άερα αρχοντοχωριατίλας που απέπνεε η Ελλάδα. Επιπλέον ήθελα οπωσδήποτε να κάνω master's degree ξέροντας ότι θα μου ήταν απαραίτητο εργαζόμενος είτε στην Ελλάδα είτε και αλλού. Έμεινα τότε σε εστία στην συνοικία του New Cross κοντά στο Lewisham ΝΑ Λονδίνο (στο Goldsmiths College έκανα το master), μια εργατική συνοικία κατά κύριο λόγο νέγρων. Έμενα σε ένα flat όπου μοιραζόμουν την κουζίνα με φοιτητές από 3 ηπείρους, ενώ η καθημερινή μου ρουτίνα ξεκινούσα με μια πρώτη καλημέρα στη Νιγηριανή καθαρίστρια που καθάριζε το πρωί την εστία, πέρασμα πριν το μάθημα για εφημερίδες από ένα kiosk το οποίο το είχαν Μπαγκλαντεσιανοί (η δεύτερη καλημέρα μου εκεί), και το μεσημέρι lunch break σε κεμπάμπ της γειτονιάς που το είχαν Τουρκοκύπριοι! Υπέροχη εμπειρία πραγματικά εκείνη η διετής περιόδος που έζησα στο Λονδίνο. Κάποια στιγμή όταν ήρθε αργότερα η κλασσική Ελληνίδα μητέρα μου να με δει σχεδόν τρόμαξε....βλέποντας αυτό το "κάθε καρυδιάς καρύδι" όπως έλεγε...Εγώ πάλι συνειδητοποίησα τότε ότι αυτά που ενώνουν τους ανθρώπους είναι πολύ περισσότερα από αυτά που τους χωρίζουν ανεξαρτήτως χρώματος, εθνικότητας, ή σεξουαλικού προσανατολισμού. Η πολυπολιτισμικότητα είναι κάτι που πάντα χαρακτήριζε και χαρακτηρίζει κάθε μητρόπολη, και στο διάβα των αιώνων πάντα τα μεγάλα αστικά και εμπορικά κέντρα αποτελούσαν χωνευτήρια και τόπους συνύπαρξης ανθρώπων από τα πέρατα της οικουμένης. Ας το συνειδητοποιήσουν αυτό κάποιοι που "περί άλλων τυρβάζουν", ανεξαρτήτως θρησκείας και εθνικότητας, ρίχοντας το φταίξιμο για τα κλειστά/σκοτεινά μυαλά τους και την αμορφωσιά τους στην παγκοσμιοποίηση! Οι άνθρωποι πάντα μετακινούνταν στα μεγάλα αστικά κέντρα προς αναζήτηση καλύτερης τύχης. Όσο για την πόλη μου την Αθήνα, το 1999 που έφυγα μόνο μητρόπολη δεν θα μπορούσα να την χαρακτηρίσω. Νομίζω πια όμως πως σε πείσμα πολλών αντιδραστικών στοιχείων αρχίζει πια να αποκτά μητροπολιτικά χαρακτηριστικά
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Έφυγα για μεταπτυχιακές σπουδές στο Πανεπιστήμιο του Λονδίνου το 1999 από μια Ελλάδα της ψευδοευμάρειας και της χρηματιστηριακής παραζάλης. Από μια Ελλάδα όπου βασίλευε το μοτο "Είμαστε η ωραιότερη και πιο super χώρα του κόσμου" και ακούγοντας παραινέσεις του στυλ "Που πας σ' αυτούς τους κρυόκωλους". Ήμουν όμως αποφασισμένος τότε να φύγω ασφυκτιώντας με αυτό τον άερα αρχοντοχωριατίλας που απέπνεε η Ελλάδα. Επιπλέον ήθελα οπωσδήποτε να κάνω master's degree ξέροντας ότι θα μου ήταν απαραίτητο εργαζόμενος είτε στην Ελλάδα είτε και αλλού. Έμεινα τότε σε εστία στην συνοικία του New Cross κοντά στο Lewisham ΝΑ Λονδίνο (στο Goldsmiths College έκανα το master), μια εργατική συνοικία κατά κύριο λόγο νέγρων. Έμενα σε ένα flat όπου μοιραζόμουν την κουζίνα με φοιτητές από 3 ηπείρους, ενώ η καθημερινή μου ρουτίνα ξεκινούσα με μια πρώτη καλημέρα στη Νιγηριανή καθαρίστρια που καθάριζε το πρωί την εστία, πέρασμα πριν το μάθημα για εφημερίδες από ένα kiosk το οποίο το είχαν Μπαγκλαντεσιανοί (η δεύτερη καλημέρα μου εκεί), και το μεσημέρι lunch break σε κεμπάμπ της γειτονιάς που το είχαν Τουρκοκύπριοι! Υπέροχη εμπειρία πραγματικά εκείνη η διετής περιόδος που έζησα στο Λονδίνο. Κάποια στιγμή όταν ήρθε αργότερα η κλασσική Ελληνίδα μητέρα μου να με δει σχεδόν τρόμαξε....βλέποντας αυτό το "κάθε καρυδιάς καρύδι" όπως έλεγε...Εγώ πάλι συνειδητοποίησα τότε ότι αυτά που ενώνουν τους ανθρώπους είναι πολύ περισσότερα από αυτά που τους χωρίζουν ανεξαρτήτως χρώματος, εθνικότητας, ή σεξουαλικού προσανατολισμού. Η πολυπολιτισμικότητα είναι κάτι που πάντα χαρακτήριζε και χαρακτηρίζει κάθε μητρόπολη, και στο διάβα των αιώνων πάντα τα μεγάλα αστικά και εμπορικά κέντρα αποτελούσαν χωνευτήρια και τόπους συνύπαρξης ανθρώπων από τα πέρατα της οικουμένης. Ας το συνειδητοποιήσουν αυτό κάποιοι που "περί άλλων τυρβάζουν", ανεξαρτήτως θρησκείας και εθνικότητας, ρίχοντας το φταίξιμο για τα κλειστά/σκοτεινά μυαλά τους και την αμορφωσιά τους στην παγκοσμιοποίηση! Οι άνθρωποι πάντα μετακινούνταν στα μεγάλα αστικά κέντρα προς αναζήτηση καλύτερης τύχης. Όσο για την πόλη μου την Αθήνα, το 1999 που έφυγα μόνο μητρόπολη δεν θα μπορούσα να την χαρακτηρίσω. Νομίζω πια όμως πως σε πείσμα πολλών αντιδραστικών στοιχείων αρχίζει πια να αποκτά μητροπολιτικά χαρακτηριστικά
πολυ ομορφο το μηνυμα σου κ σε ευχαριστω γι αυτο! συμφωνω απολυτα μαζι σου! οτιδηποτε διαφορετικο απο τα δικα μας μετρα δεν σημαινει οτι ειναι κακο! παντα στα ταξιδια μου,ειτε με παρεα,ειτε στα μοναχικα που κανω με τραβαει να μεινω σε γειτονιες ''κακοφημες'' οπως λενε...κ τωρα στο λονδινο μου αρεσε πολυ η συνοικια στην camden town κ ενθουσιαστηκα το σαββατο οταν επισκευθηκα την αγορα στην camden market.εκει πραγματικα βλεπεις ανθρωπους απο ολο τον κοσμο κ βλεπεις ποσα διαφορετικα μερη κ πραγματα υπαρχουν!
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
το βραδυ επιστρεφοντας στο ξενοδοχειο ενημερωνομαι απο φιλο στην ελλαδα οτι στις 9-10 κ 12-13 οκτωβρη οι ελεγκτες εναεριας κυκλοφοριας θα εχουν απεργια κ ακυρωνονται ολες οι πτησεις απο κ προς ελλαδα! πανικος κ αρχισα αλεπαληλα τηλ στην aegean πραγμα ασκοπο γιατι το τηλ. κεντρο ειχε μπλοκαρει.... 8/10/16 αφου πηρα πρωινο αποφασισα να μεταβω μεχρι το αεροδρομιο του heathrow για να δω τι θα κανω με την πτηση επιστροφης. (η προγραμματισμενη ηταν για 9/10). ευτυχως για καλη μου τυχη βρηκα επιστροφη απο λονδινο για ηρακλειο μεσω γενευης για τις 11/10. υπεροχα σκεφτηκα! θα παρατεινω τις διακοπες 2 μερες ακομα!!! αφου πηρα κ την εγκριση απο το χοτελ οτι μπορω να μεινω για 2 μερες ακομα σε κοιτωνα ομως γιατι τα δωματια ηταν κλεισμενα ξεκινησα ηρεμος την βολτα μου για την πιο ομορφη αγορα που εχω δει!!! camden market εκει που βρισκεις οτι θες! απο αντικες κ ρετρο ρουχα κ αντικειμενα μεχρι φουτουριστικα κ παραξενα ειδη,εκει που γευεσαι φαγητα απο ολο τον κοσμο κ συναντας ανθρωπους απο τις 5 ηπειρους!!! 20161008_122924.jpg 20161008_125625.jpg 20161008_125947.jpg
20161008_122456.jpg
εκει βρισκεται κ ενα απο τα πιο γνωστα κ αναγνωρισιμα καταστηματα το cyberdog το οποιο εμπορευεται ρουχα κ αξεσουαρ για πανκ κ ρειβ τυπους! η επισκεψη κ μονο αν δεν θες να ψωνισεις,επιβαλλεται!!! techno μουσικη στη διαπασων σε βαζει αμεσως στο κλιμα κ οι υπαλληλοι με την extreme εμφανιση ακομα περισσοτερο! εξαιρετικο!!!
20161008_130643.jpg
20161008_130658.jpg
20161008_130754.jpg
20161008_130925.jpg
20161008_131701.jpg
οι ωρες περασαν χωρις να το καταλαβω περιπλανομενος στα στενακια κ στα μαγαζια της πολυχρωμης αγορας,δοκιμασα διαφορες ντοπιες αλλα κ εθνικ γευσεις κ μετα απο αρκετες ωρες εκει πηρα τον δρομο για μια βολτα στο hyde park,ενα τεραστιο χωρο πρασινου κ αναψυχης.μετα απο αρκετο περπατημα βρεθηκα μπροστα στη serpentine lake που ειναι γεματη απο πουλια,κυκνους κ παπιες! ακολουθοντας την οχθη της λιμνης κ τις ταμπελες βρεθηκα στο μνημειο προς τιμην της πριγκιπισσας Νταιανας (Diana princess of wales memorial fountain). 20161008_155221.jpg 20161008_162336.jpg συνεχιζοντας το περπατημα αργοτερα συναντησα το albert memorial ενα εργο κατασκευασμενο προς τιμην του πριγκιπα αλβερτου πατερα της ελισαβετ,κ ακριβως μπροστα κ εξω απο το παρκο το εντυπωσιακο royal albert hall of arts που κ αυτο πηρε το ονμα του πριγκηπα.προκειται για ενα κτιριο που χρησιμοποιειται για συναυλιες κ παραστασεις κ εχει το σχημα ροτοντας.
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
9/10/16 αφου λοιπον παραταθηκε η παραμονη μου στο λονδινο,η βολτα συνεχιστηκε κ σημερα.φευγωντας απο το χοτελ εκανα μια σταση στην ορθοδοξη εκκλησια του αγ. Ανδρεα στην camden town για ενα κερακι κ μετα πηγα στο westminister abbey τον ναο στον οποιο γινονται ολες οι σπουδαιες τελετες της βασιλικης οικογενειας.δυστυχως ομως την κυριακη ο ναος παραμενει κλειστος για το κοινο.ετσι,εγω κ μερικες δεκαδες ακομα φυγαμε απραγοι...δεν πειραζει,ανταμοιφθηκα καθως πηγα στον καθεδρικο του αγ.Παυλου οπου στις 11.30 ειχε λειτουργια με χορωδιες κ εκκλησιαστικο οργανο! ντοπιοι κ τουριστες πηραμε θεση κ οταν ξεκινησε ολοι μπορουσαμε να συμμετεχουμε καθως στην εισοδο μας μοιρασαν φυλλαδιο με τα λογια της λειτουργιας.ηταν πολυ ομορφη εμπειρια! 20161009_110950.jpg 20161009_110957.jpg επειτα ακολουθησε βολτα στην chinatown κ φαγητο (εχει πολλα εστιατορια-μπουφε πολυ οικονομικα) κ αργοτερα βολτα στην covent garden κ πιο συγκεκριμενα στην central market που ειναι γεματη μαγαζακια κυριως με αντικες! 20161009_162819.jpg 20161009_163049.jpg . μετα απο λιγη ξεκουραση εκει,σειρα ειχε η national gallery,μια τεραστια πινακοθηκη με εργα των μεγαλυτερων ζωγραφων.αυτο που ξεχωρισα ηταν φυσικα οι πινακες του Ελ γκρεκο με κορυφαιο την εκδιωξη των εμπορων απο το ναο απο τον Χριστο!
20161009_131650.jpg
μετα την τεχνη ηθελα κ λιγο πρασινο! γι αυτο πηγα σε ενα απο τα πιο καλα συντηρημενα παρκα του λονδινου, το regents park.στο συγκεκριμενο παρκο βρισκεται ο ζωολογικος κηπος της πολης καθως κ το ομωνυμο πανεπιστημιο.σε μια απο τις εισοδους του παρκου,υπαρχει κ το κεντρικο τζαμι του λονδινου london central mosque που ειναι σε πληρη λειτουργια. 20161009_181625.jpg 20161009_181755.jpg 10/10/16 η ηλιολουστη μερα μου φερνει την ιδεα να κανω μια βολτα στην πιο μοδατη περιοχη του λονδινου, στο notting hill. ετσι ,διανυοντας την oxford street κ περνωντας την μπροστινη μερια του hyde park βρεθηκα στον προορισμο μου.τις κυριακες εκει λειτουργει η αγορα portobello market με παγκους φρουτων κ λαχανικων αλλα κ μικροκοσμηματα,ρολογια κ αλλα διακοσμητικα μπορει καποιος να αγορασει. 20161010_105756.jpg 20161010_110121.jpg 20161010_110342.jpg αφου περιπλανηθηκα στην περιοχη,καθισα να απολαυσω ενα full english breakfast συνοδεια με τσαι!!! πολυ ωραιο κ χορταστικο.
20161010_114954.jpg
περνωντας δυναμεις απο το πρωινο περπατησα ως το hyde park για να δω απεξω το kensigton palace ενα απο τα παλατια που χρησιμοποιει η βασιλικη οικογενεια ως εξοχικες κατοικιες κ μια απο τις τελευταιες κατοικιες της πριγκιπισας Νταιανα.πανεμορφοι κηποι κ χλιδη σε ολο της το μεγαλειο! 20161010_124309.jpg 20161010_124751.jpg .εκει κοντα στην exhibition road βρισκονται κ δυο ακομα μουσεια που επισκευθηκα.το science museum και το victoria and albert museum.το πρωτο,το μουσειο επιστημης ειναι ενα εξαιρετικο μουσειο χωρισμενο σε θεματικες ενοτητες,γεματο διαδραστικα παιχνιδια κ απειρες πληροφοριες σε οτι αφορα την φυση,το διαστημα,τις τεχνολογιες,την εξελιξη της γης κ τον ανθρωπο. 20161010_131422.jpg 20161010_131950.jpg 20161010_134543.jpg 20161010_140839.jpg το δευτερο μουσειο εχει τα ονοματα των γονιων της βασιλισσας ελισαβετ κ στεγαζει αγαλματα,ξυλογλυπτα κ ειδη απο καθε ηπειρο.ξεχωρισα τον δαυιδ του μιχαηλ αγγελου, την πανδωρα με το κουτι κ τον θησεα με τον μινωταυρο. 20161010_142540.jpg 20161010_142701.jpg 20161010_143014.jpg .μετα απο τα μουσεια εκανα μια τελευταια βολτα στο hyde park για να χορτασει το ματι πρασινο κ επεστρεψα στο χοτελ για να μαζεψω τα πραγματα μου καθως αυριο το πρωι ειχα πολυ πρωινη πτηση για επιστροφη στο ηρακλειο... αλλο ενα ταξιδι λαμβανε τελος κ μπορει ο χρονος του να ''αδειαζε'' ομως επεστρεφα γεματος ομορφες εικονες απο πολλους κ διαφορετικους-λογω εμφανισης κ καταγωγης- ανθρωπους κ αυτο ειναι κατι που με ευχαριστει απιστευτα!!! ευχομαι καλα ταξιδια σε ολους γεματα νεες εμπειριες!!!
Υ.Γ. ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ ΣΤΟ FACEBOOK (https://www.facebook.com/PANTtravel-498851983869065/) PANTtravel
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
πολυ ομορφο το μηνυμα σου κ σε ευχαριστω γι αυτο! συμφωνω απολυτα μαζι σου! οτιδηποτε διαφορετικο απο τα δικα μας μετρα δεν σημαινει οτι ειναι κακο! παντα στα ταξιδια μου,ειτε με παρεα,ειτε στα μοναχικα που κανω με τραβαει να μεινω σε γειτονιες ''κακοφημες'' οπως λενε...κ τωρα στο λονδινο μου αρεσε πολυ η συνοικια στην camden town κ ενθουσιαστηκα το σαββατο οταν επισκευθηκα την αγορα στην camden market.εκει πραγματικα βλεπεις ανθρωπους απο ολο τον κοσμο κ βλεπεις ποσα διαφορετικα μερη κ πραγματα υπαρχουν!
Και εσύ να είσαι πάντα καλά αγορίνα μου και να απολαμβάνεις τον παλμό των μητροπόλεων με αυτόν ακριβώς τον τρόπο. Μένοντας και κυκλοφορώντας off the beaten track, ακόμα και μόνος. Ουσιαστικά έτσι ανακαλύπτεις την ουσία τους και τη αυθεντικότητά τους. Την υπαίθρια αγορά του Camden την είχα και εγώ επισκεφθεί και μου άρεσε πραγματικά όπως και όλη η γειτονιά βέβαια. Αν και προσωπικά βρήκα σαφέστερα πιο αυθεντική μια αντιστοιχου στυλ -αν και μικρότερη- αγορά που είχα δει τότε κοντά στο Shoreditch του ανατολικού Λονδίνου (ήταν και αρκετά κοντά στο New Cross που ζούσα). Αν και φαντάζομαι ότι η περιοχή όπως και όλο το ανατολικό Λονδίνο θα έχει αλλάξει αρκετά μετά το facelift που υπέστη για την Ολυμπιάδα του 2012 (δυστυχώς έχω να πάω στο Λονδίνο από το 2009, αν και πολύ πιθανόν να ξαναπάω σύντομα...)
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Και εσύ να είσαι πάντα καλά αγορίνα μου και να απολαμβάνεις τον παλμό των μητροπόλεων με αυτόν ακριβώς τον τρόπο. Μένοντας και κυκλοφορώντας off the beaten track, ακόμα και μόνος. Ουσιαστικά έτσι ανακαλύπτεις την ουσία τους και τη αυθεντικότητά τους. Την υπαίθρια αγορά του Camden την είχα και εγώ επισκεφθεί και μου άρεσε πραγματικά όπως και όλη η γειτονιά βέβαια. Αν και προσωπικά βρήκα σαφέστερα πιο αυθεντική μια αντιστοιχου στυλ -αν και μικρότερη- αγορά που είχα δει τότε κοντά στο Shoreditch του ανατολικού Λονδίνου (ήταν και αρκετά κοντά στο New Cross που ζούσα). Αν και φαντάζομαι ότι η περιοχή όπως και όλο το ανατολικό Λονδίνο θα έχει αλλάξει αρκετά μετά το facelift που υπέστη για την Ολυμπιάδα του 2012 (δυστυχώς έχω να πάω στο Λονδίνο από το 2009, αν και πολύ πιθανόν να ξαναπάω σύντομα...)
να εισαι καλα για τα ομορφα λογια! αντε,συντομα ενα ταξιδι στο λονδινο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.498
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom