Κάλυμνος Λέρος Λέρος - Κάλυμνος

Itch

Member
Μηνύματα
16
Likes
24
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Χιλή-Αργεντινή
Καλησπέρα! Αν και παρακολουθώ πολλά χρόνια το φόρουμ, και έχω πάρει πολύ χρήσιμες πληροφορίες από αυτό, δεν είχα μπει στην διαδικασία να γίνω μέλος, μέχρι ...σήμερα!
Και ξεκινάω άμεσα με την έκθεση του προβληματισμού μου: Μέσα Αυγούστου έχουμε κλείσει με τον φίλο μου να πάμε Κάλυμνο και Λέρο, σύνολο 6 διανυκτερεύσεις. Αρχικά πίστευα πώς συμφέρει να χαρίσουμε στην Κάλυμνο μια εξτρα μέρα (δηλ. τρεις γεμάτες ημέρες Κάλυμνο και δυόμιση ημέρες Λέρο), αλλά μετά από όλα αυτά που διάβασα εδώ, έχω αρχίσει και αμφιβάλλω...Υπάρχει κάποιος που έχει πάει και στα δύο νησιά να μου πει πού είναι καλύτερα να επενδύσουμε μια επιπλέον ημέρα, δηλ. σε ποιό νησί θα έπιανε περισσότερο τόπο;
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.803
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Στη Λέρο ασυζητητί!
Η Κάλυμνος προσωπικά δεν μου άρεσε πολύ, οι παραλίες μου φάνηκαν απλά οκ και η χώρα - λιμάνι δεν έλεγε πολλά. Είναι γνωστή για τον αναρριχητικό της τουρισμό, αν σας ενδιαφέρει.
Η Λέρος μου φάνηκε πανέμορφη και έβγαζε μια ηρεμία. Οι παραλίες ήταν όμορφες (εντάξει, δεν ήταν σαν της Μήλου, αλλά ήταν όμορφες). Είχε ένα ωραίο κάστρο με περιμετρική θέα, πολλά όμορφα εκκλησάκια προστατευόμενα από την UNESCO γιατί τις αγιογραφίες έκαναν αριστεροί καλλιτέχνες που τους είχαν στείλει εκεί εξορία, ένα αξιολογότατο πολεμικό μουσείο και γενικά ήταν καθαρή και προσεγμένη.
Βέβαια και οι δύο είναι μικρές. Την Κάλυμνο την γυρίσαμε σε μια μέρα και τη Λέρο σε 6 ώρες...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Η Λέρος μου φάνηκε πανέμορφη και έβγαζε μια ηρεμία. Οι παραλίες ήταν όμορφες (εντάξει, δεν ήταν σαν της Μήλου, αλλά ήταν όμορφες). Είχε ένα ωραίο κάστρο με περιμετρική θέα, πολλά όμορφα εκκλησάκια προστατευόμενα από την UNESCO γιατί τις αγιογραφίες έκαναν αριστεροί καλλιτέχνες που τους είχαν στείλει εκεί εξορία, ένα αξιολογότατο πολεμικό μουσείο και γενικά ήταν καθαρή και προσεγμένη.
Επέτρεψε μου μια διόρθωση. Μόνο ένα εκκλησάκι έχει αγιογραφίες από πολιτικούς κρατούμενους της δικτατορίας. Είναι η Αγία Κιουρά και βρίσκεται κοντά στο Παρθένι.https://www.lifo.gr/team/almanak/59765
Οι παραλίες της Λέρου δεν με ενθουσίασαν. Από την άλλη την αρχιτεκτονική της την βρήκα ενδιαφέρουσα.
Δεν έχω πάει και Κάλυμνο για να κάνω σύγκριση.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.803
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Έχεις δίκιο. Η άλλη που είναι πολύ ιδιαίτερη είναι η Παναγία Καβουράδαινα, αλλά για άλλο λόγο! Η παραλία Αγία Κιουρά μου άρεσε πολύ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.917
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Και μια ερώτηση δική μου παρακαλώ προς τους γνώστες αναφορικά με τη Κάλυμνο.
Αν κάποιος αποφύγει να μείνει στο λιμάνι - Πόθια, και κινηθεί προς τα έξω, τι είναι καλύτερο να διαλέξει από θέμα σημείου διαμονής, Πάνορμο ή Μασούρι. Με γνόμωνα πάντα τις μετακινήσεις, την ευκολία, αλλά και τη νυχτερινή ζωή που ίσως έχει σε κάποιο από τα δύο αυτά μέρη.
Ψάχνω και ξαναψάχνω και δε μπορώ να βγάλω άκρη...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.749
Και μια ερώτηση δική μου παρακαλώ προς τους γνώστες αναφορικά με τη Κάλυμνο.
Αν κάποιος αποφύγει να μείνει στο λιμάνι - Πόθια, και κινηθεί προς τα έξω, τι είναι καλύτερο να διαλέξει από θέμα σημείου διαμονής, Πάνορμο ή Μασούρι. Με γνόμωνα πάντα τις μετακινήσεις, την ευκολία, αλλά και τη νυχτερινή ζωή που ίσως έχει σε κάποιο από τα δύο αυτά μέρη.
Ψάχνω και ξαναψάχνω και δε μπορώ να βγάλω άκρη...
Θα σου πω τη γνωμη μου, αφου δεν απανταει αλλος, αλλα κρατα μια επιφυλαξη γιατι στην Καλυμνο βρεθηκα μονο ενα 24ωρο, απο τη μια μερα ως της επομενη και οχι και προσφατα.
Η χωρα της Καλυμνου ειναι παντα Χωρα: ωραια μεζεδοπωλεια, σχετικη κινηση, μικρη αγορα. Φτασαμε μεχρι Τελενδο, που αξιζει πολυ για μπανιο και θεα. Αλλα οι αλλοι οικισμοι μου φανηκαν καπως σαν για οικογενειακες διακοπες. Μπορει να κανω και λαθος, αλλα καπως "λιγοι" σε σχεση με τη Χωρα.
Δεν ξερω αν αλλαξε κατι, αλλα οι συγκοινωνιες προς και απο τους οικισμους δεν ηταν συχνες και κυριως δεν μου ειχε φανει μικρη η αποσταση για να παιρνεις ταξι πχ. το βραδυ.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.803
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Κι εγώ 24 ώρες έμεινα και δεν θυμάμαι καλά το Μασούρι και τον Πάνορμο, αλλά θυμάμαι ότι πιο γραφικό ήταν το λιμάνι. Θυμάμαι επίσης ότι όταν έψαχνα διαμονή, όλα ήταν κυρίως έξω από Πόθια και τελευταία στιγμή βρήκα ένα ωραιότατο δωμάτιο στο κέντρο, επειδή το είδα στο... google maps, σε ξενοδοχείο που το είχε ένας Γερμανός που δεν το έβαζε στο booking για να μην πληρώνει προμήθεια. Θυμάμαι κιόλας να χαίρομαι που τελικά έμεινα στο λιμάνι και όχι Μασούρι-Πάνορμο γιατί, αν και σε αυτά δεν βρέθηκα βράδυ, τη μέρα μου έμοιασαν περισσότερο σαν άθροισμα ενοικιαζόμενων δωματίων παρά σαν οικισμοί με κίνηση κτλ.
 

Itch

Member
Μηνύματα
16
Likes
24
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Χιλή-Αργεντινή
Εγώ αρχικά ήθελα να κλείσω στην Πόθια, αλλά από την μία δεν μπορούσα να βρω εναλλακτικές στη διαμονή εκεί, και από την άλλη, σε κάποια λιγοστά ποστ εδώ, διάβασα πως και Μασούρι-Μυρτιές κλπ. υπάρχει κάποια κίνηση το βράδυ, με μερικά μπαράκια, ταβέρνες, κλπ. Οπότε έκλεισα εκεί, αλλά έχω αρχίσει και αναθεωρώ με αυτά που λέτε... Pel, μήπως θυμάσαι το όνομα του δωματίου που βρήκες τελευταία στιγμή; Αν θες μου το στέλνεις και pm.
 

Itch

Member
Μηνύματα
16
Likes
24
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Χιλή-Αργεντινή
Α ναι, σε αυτό πήρα πρώτο πρώτο τηλέφωνο, αλλά δεν υπήρχε κάποιο δωμάτιο δυστυχώς...κρίμα, γιατί φαίνεται πολύ καλό.
Λέμε να νοικιάσουμε αμάξι για 2 μέρες στην Κάλυμνο (τη μια μέρα λέμε να πάμε εκδρομή Τέλενδο ή/και Ψέριμο αν προλάβουμε) και άλλες 2 στην Λέρο, οπότε σε περίπτωση φτωχών επιλογών στο Μασούρι να μπορούμε να πάμε και αλλού, ειδικά το βράδυ.
Εάν έχετε κάποιο άλλο must see/do/eat κλπ. είναι ευπρόσδεκτο!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.917
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@paefstra & @Pel σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, η αλήθεια είναι ότι αμφιταλαντεύομαι ακόμα, διότι όταν κλείνεις σε ένα νησί εκτός χώρας πρέπει να το ψάχνεις καλά. Δε μ' απασχολούν τόσο τα τριγύρω νησιά γιατί έχω βάλει μέρες και εκεί, όσο να μπορούμε να βολτάρουμε με την άνεση μας τη νύχτα. Για τη μέρα θα ψαχτούμε και γι αμάξι προκειμένου να δούμε το νησί στο σύνολο του.
Δε ξέρω, θα τσεκάρω και Πόθια, αν και από τη πρώτη ανάγνωση ήταν ιδιαίτερα υψηλές οι τιμές σε σχέση με τα άλλα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.504
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom