Κάλυμνος Λέρος Λέρος - Κάλυμνος

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Ευχαριστώ!
Άρα μάλλον δεν θα χρειαστεί να αγοράσουμε ομπρέλα.

Τέτοια λέγε μου, και μου έχει ανοίξει από τώρα η όρεξη! Πραγματικά έχω ακούσει από πάρα πολλούς για το φαγητό στην Λέρο. Εάν θυμηθείς και συγκεκριμένα μαγαζιά, είναι ευπρόσδεκτα;)
Εννοείται πως θυμάμαι..Ενδεικτικά...
Λοιπόν εστιατόριο Μύλος στην Αγία Μαρίνα, τοπ θαλασσινά και φοβερή θέα πάνω στη θάλασσα και το μύλο.Ίσως χρειαστείς κράτηση ή να πας πιο νωρίς ή πιο αργά από ότι η πλειοψηφία του κόσμου.

Σώτος στο Δρυμωνα, επίσης ψάρι και οστρακοειδή. Και νοστιμότατο ροφό σουβλάκι.

Δημήτρης ο Καράφλας στο Βρομόλιθο πάλι συνδυασμός γεύσης με θέα πανοραμική απερίγραπτη.

Αρκετά εστιατόρια ψαρικών στο Παντέλι π.χ. Πυροφάνι...

Για μαγειρευτά στα Άλιντα στον ξενώνα Μαυράκι....

Αν και αποφεύγω βούτυρα,κρέμες γάλακτος κλπ.τον περισσότερο καιρό,έκανα ένα σωρό παρασπονδίες στη Λέρο γιατί τα φημισμένα ζαχαροπλαστεία μου άνοιξαν την όρεξη.Νοστιμότατο παγωτό και γλυκά.
Πάμε ζαχαροπλαστεία λοιπόν....
Παραδοσιακόν, Ελληνικό και τα 2 είναι στην Αγία Μαρίνα.
Ρεπαπής στο Λακκί.

Ομπρέλα δεν χρειαστήκαμε να κουβαλήσουμε πουθενά.

Αν πας στο νησάκι Μαράθι, ο Πειρατής έχει νοστιμότατο κατσίκι.Μην το χάσεις.

Ότι άλλο θες, εδώ είμαι.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μαγαζιά για Λέρο έχω πρόσφατο update από το περασμένο καλοκαίρι. Δεν ξέρω αν πειράζει να αναφερθώ με ονόματα. Αν όχι, θα...πυροβολήσω!
Να πυροβολήσεις, είναι ιδιαίτερα χρήσιμες οι συστάσεις σου για όλους ;).

Εγώ με τη σειρά μου να επιβεβαιώσω αυτό που ειπώθηκε για την υψηλή ποιότητα του νησιού, σε τιμές πολύ πολύ λογικές να πω, κάτι που είναι εξίσου σημαντικό.
Ακόμα και το γυράδικο στην Αγία Μαρίνα (Κρούπια) ήταν εξαιρετικό.
Μη παραλείψετε μετά τη βόλτα στο κάστρο να πιείτε ποτό στους ανεμόμυλους, και για βραδινές εξορμήσεις σε ένα από τα καλύτερα μπαράκια που έχω βρει στα Δωδεκάνησα (και όχι μόνο) το ''Μελτέμι''.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Επιβεβαιώνω για το καφε στους ανεμομυλους λέγεται ''view'' και είναι όνομα και πράγμα. Επίσης ένας από τους μύλους λειτουργεί ως μίνι λαογραφικό μουσείο. "Το Λέρικο σπίτι" λέγεται και είναι στα πρότυπα παραδοσιακής οικίας.Είσοδος 3 ευρώ και 2 για ειδικές κατηγορίες.

Επίσης πολύ ωραίο μπαράκι "ο φάρος" στον παλιό φάρο,μέσα στο βράχο πάνω στη θάλασσα.

Διαμαντάκι η Λέρος.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Επιβεβαιώνω για το καφε στους ανεμομυλους λέγεται ''view'' και είναι όνομα και πράγμα.
Και μόλις ήρθε ο λογαριασμός έπαθα τη πλάκα μου! Μου ζήτησε 10€ (δύο ποτά συγκεκριμένα). Συνηθισμένος εγώ από τα αντίστοιχα κυριλέ της Θεσσαλονίκης λέω:
- ωραία 10 + 10 = 20€ για δύο ποτά, σωστά;
- Οχι κύριε, 10€ και τα δύο...

Και έμεινα να τον κοιτάω σα χάνος, καθώς μου έκανε τρομερή εντύπωση η τόσο καλή τιμή σε τέτοιο μαγαζί με τήν απίστευτη θέα... Όλα αυτά καλοκαίρι του '17, πέρυσι δε πρόλαβα να ξαναπάω. Ελπίζω φέτος.

Επίσης ένας από τους μύλους λειτουργεί ως μίνι λαογραφικό μουσείο. "Το Λέρικο σπίτι" λέγεται και είναι στα πρότυπα παραδοσιακής οικίας.Είσοδος 3 ευρώ και 2 για ειδικές κατηγορίες.
Ακόμα μια πολύ χρήσιμη πληροφορία που δε νομίζω να έχει αναφερθεί!

Διαμαντάκι η Λέρος.
Διαμαντάκι ναι, κατεργασμένο τόσο όσο. Είναι ένα νησί το οποίο ελάχιστοι επιλέγουν σαν προορισμό, και έχει τόσα μα τόσα πολλά να σου δώσει!
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Και επισης Persiana στο Λακκι στο λιμάνι. Εξαιρετική μικρή μπυραρία με τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο. Αν είστε τυχεροί θα πετυχετε και έναν πιτσιρικά που παίζει καντρι και μπλουζ με την κιθαρα του.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Να πυροβολήσεις, είναι ιδιαίτερα χρήσιμες οι συστάσεις σου για όλους
Λοιποοοον. Έφαγα στο πολυδιαφημισμένο Μύλο και δεν έμεινα ιδιαιτερα ευχαριστημένος. Μου φάνηκε πολύ ακριβό χωρίς λόγο. Πήγα μία φορά βέβαια, πήρα αρκετά πράγματα όμως και δεν... Το σημείο βέβαια είναι καρα highlight!! Έφαγα επίσης στον "Καράφλα", στο Βρωμόλιθο νομίζω, σαφώς καλύτερα και κάπως πιο οικονομικά με φοβερή και τρομερή θέα. Μερικά πολύ ωραία γλυκά, βρήκα και στο "Παραδοσιακό" στην Αγία Μαρίνα.
Το μπαράκι "Φάρος" βρίσκεται σε τρομερό σημείο και αυτό, αλλά όταν πήγα εγώ ήταν δυστυχώς κλειστό.

Αυτά με μια πρόχειρη σκέψη!
 

Itch

Member
Μηνύματα
16
Likes
24
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Χιλή-Αργεντινή
Παιδιά σας υπερευχαριστώ όλους, πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες και οι συστάσεις σας.
Έχω αρχίσει να ψιλομετανιώνω που θα μείνουμε μόνο δυο βράδια Λέρο και πιο πολύ στην Κάλυμνο (όπου δεν βρίσκουμε και αμάξι!)
Ευχαριστώ πολύ και για τις φωτό.
Παρεμπιπτόντως, είμαι φίλη και όχι φίλος;)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Έχω αρχίσει να ψιλομετανιώνω που θα μείνουμε μόνο δυο βράδια Λέρο και πιο πολύ στην Κάλυμνο (όπου δεν βρίσκουμε και αμάξι!)
Για πες, τι ημερομηνίες ψάχνεις γι' αμάξι και δε βρίσκεις, γιατί μ' ενδιαφέρει κι εμένα αυτό.
Θεώρησα καλύτερο να ψαχτώ επιτόπου και να μην αρχίσω τα τηλέφωνα, μιας και το θέλω μετά τις 20 Αυγούστου.
 

Itch

Member
Μηνύματα
16
Likes
24
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Χιλή-Αργεντινή
Για πες, τι ημερομηνίες ψάχνεις γι' αμάξι και δε βρίσκεις, γιατί μ' ενδιαφέρει κι εμένα αυτό.
Θεώρησα καλύτερο να ψαχτώ επιτόπου και να μην αρχίσω τα τηλέφωνα, μιας και το θέλω μετά τις 20 Αυγούστου.
Εμείς θα είμαστε την επόμενη βδομάδα στα νησιά αυτά. Για την Λέρο θες αμάξι; Έχει πολλά γραφεία με ενοικιαζόμενα εκεί, πήραμε σε όλα και δεν υπάρχει τίποτα, μας είπαν (για το επόμενο Σουκου δηλαδή). Βέβαια πάντα υπάρχουν ακυρώσεις κλπ, οπότε το επί τόπου ψάξιμο έχει νόημα. Στην Κάλυμνο τώρα, έχει πιο λίγες επιλογές, 6-7 τηλέφωνα. Εκεί βρήκαμε αμάξι στο τελευταίο που πήραμε. Πιστεύω όμως πως μετά τις 20 θα χαλαρώσουν σημαντικά τα πράγματα, οπότε θα βρεις κάτι.
Σαν γενική εντύπωση, με όσους μίλησα στο τηλέφωνο είχαν μια περίεργη χαλαρότητα, τύπου "θα βρεις μωρέ" (κάτι βέβαια που δεν επιβεβαιώθηκε μέσα από τα τηλέφωνα που έκανα), οπότε πιστεύω ότι το επί τόπου παίζει πολύ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εμείς θα είμαστε την επόμενη βδομάδα στα νησιά αυτά. Για την Λέρο θες αμάξι;
Σαν γενική εντύπωση, με όσους μίλησα στο τηλέφωνο είχαν μια περίεργη χαλαρότητα, τύπου "θα βρεις μωρέ"
Για τη Κάλυμνο, μετά τις 20 Αυγούστου, γι αυτό και δεν έχω ιδιαίτερο άγχος. Κάτι θα προκύψει έστω τελευταία στιγμη από ακύρωση, δε γίνεται!
Γενικά υπάρχει μια χαλαρότητα, όσο πιο μικρό το νησί τόσο περισσότερο:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom